خطبه ۲۴ مرداد ۹۹

خطبه اول

تقوا

« و هو الّذی یقبل التّوبه عن عباده و یعفو عن السّیّئات و یعلم ما تفعلون» شوری/۲۵

و اوست که توبه را از بندگانش می پذیرد و از گناهان می گذرد و آنچه را که به جا می آورید می داند.

یکی از خصلت های برجسته بندگان خوب خدا و به ویژه پرهیزگاران این است که اگر دچار خطا و گناه و اشتباهی شدند مسیر توبه و استغفار را در پیش می گیرند و آمرزش خواهی می کنند و آنان به این نکته توجه دارند که خداوند توبه پذیر است و عفو کننده از گناهان، و اوست عالم به کارهای بندگان خویش.

این آیه درواقع هم پیام امید و رحمت را در بردارد هم حاوی هشدار به بندگان است چرا که می فرماید: و یعلم ما تفعلون.

فضایل اهلبیت در قرآن:

این روزها با سه مناسبت همراهیم که همه آنها بیانگر فضایل اهلبیت(ع) است: یک- مباهله که در ۲۴ذیحجه سال دهم هجری قمری اتفاق افتاد و باعث نزول آیه ۶۱ آل عمران شد و آن وقتی بود که مسیحیان نجرا حاضر شدند در مسجد النبی پس از مشاهده حقانیت اسلام، مسلمان بشوند و پیامبر به آنان پیشنهاد مباهله را داد اما در سر بزنگاه آنان، منصرف شدند چون یقین کردند با پذیرش مباهله(علیه یکدیگر نفرین کردن) از بین خواهد رفت: فقل تعالوا ندعوابناءنا و ابناءکم و نساءنا و نساءکم و انفسنا و انفسکم ثم نبتهل فنجعل لعنه الله علی الکاذبین. پیامبر، حسنین، فاطمه و علی(ع) را با خودش آورده بود و این خصلت، برای اهلبیت(ع) ثبت گردید.

دو- حاتم بخشی علی در حال رکوع در نماز به سائل که آیه ۵۵ سوره مائده فرود آمد و کسی جز او در تاریخ چنین کاری نکرد: انّما ولیّکم الله و رسوله و الّذین امنوا الّذین یقیمون الصّلاه و یؤتون الزّکاه و هم راکعون. این رویداد در ۲۴ذیحجه بوده است.

سه- بخشیدن افطاری سه شبانه روز به مسکین و یتیم و اسیر در ۲۵ذیحجه توسط علی و فاطمه و حسنین(ع) و نزول سوره هل اتی و ستایش خداوند از این کار( و یطعمون الطّعام علی حبّه مسکیناً و یتیماً و اسیراً). این روز را روز خانواده نامیده اند.

خطبه دوم

مناسبت ها

  1. انفجار بندر بیروت و پیامدهای آن: اتفاق یک هفته پیش بیروت که بسیار مبهم است و رازآلود، پیامدهایی داشته و دارد که برای بسیاری از کشورها و جریان ها اهمیت دارد. استعفای دولت، اغتشاش فراوان، دخالت های بیگانگان مثل آمریکا، انگلیس، فرانسه، متهم شدن حزب الله و حرف و حدیث های بسیاری که به نظر می رسد دست توطئه گران درکار باشد که امیدواریم ختم به خیر بشود. ۱۷۰کشته و ۶هزار مجروح و ۳۰۰۰هزار خانواده آواره چیز کمی نیست البته شادی آمریکا و اسرائیل و آل سعود را هم نباید از یاد برد.
  2. رویدادهای دیگر: ۲۸مرداد یادآور کودتای ننگین است که باعث شد سایه سنگین رژیم پهلوی ۲۵سال دیگر تداوم یابد که این کار آمریکایی ها بود. آمریکای درمانده در مقابل ایران، نماینده شرورش(برایان هوگ) هم استعفا داد و عملاً ناتوانی اش را در به زانو درآوردن ایران نشان داد.

و حالا پیش نویس قطعنامه ادامه تحریم تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت برده که ان شاالله راه به جایی نخواهد برد و با شیطنت امارات را وادار کرده تا رابطه با اسرائیل برقرار کند. بله در حال حاضر فشارهای اقتصادی، توطئه های فرهنگی با میدان داری شبکه های ماهواره ای فارسی زبان و میلیون ها صفحه مطلب علیه کشور ما در روزنامه و مجله و فضای مجازی علیه ما در جریان است اما راه به جایی نخواهد برد.

  1. ۲۶مرداد ۱۳۶۹ سالگرد ورود اولین دسته از آزادگان به میهن اسلامی است و آنرا گرامی می داریم.
  2. چند نکته ای در باب محرم و عزاداری سیدالشهدا(ع): با توجه به حضور و گسترش کرونا در جامعه و فرا رسیدن محرم ۱۴۴۲ مسئولان بالادستی با مشورت با ستاد مقابله با کرونا دستور العملی را در این خصوص صادر کرده اند که بر اساس فرمایش مقام رهبری، لازم الاجراست.
  • عزاداری امام حسین(ع) با رعایت شیوه نامه بهداشتی برگزار گردد مثل رعایت فاصله گزاری، عدم پذیرایی، عدم استفاده از طبل و دهل و سنج، عدم حرکت دستجات عزاداری و کوتاه گرفتن زمان عزاداری و توصیه به برگزاری مراسم در هوای آزاد و بدون سقف.
  • پیشنهاد می شود نذورات را به صورت خشک و جیره غذایی به عنوان کمک های مرمنانه به نیازمندان برسانند که هم تداوم داشته باشد و هم نیازمندان به نوایی برسند(نذر ماسک فراموش نشود).
  • حتماً به تذکرات ستاد کرونا در شهرستان توجه بشود تا ان شاالله مشکل شیوع بیماری را نداشته باشیم.
  • فضای شهر و روستا را با نصب پرچم های عزا و شعارهای عاشورایی فضای محرمی کنیم و از مواعظ و سخنرانی ها بیشتر استفاده نمائیم و از توسل و توجه به اهلبیت غفلت نورزیم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*