خطبه ۱۸ مرداد ۹۹

خطبه اول

تقوا

« یا ایّهاالّذین امنوا هل ادلّکم علی تجاره تنجیکم من عذاب الیم – تؤمنون بالله و رسوله و تجاهدون فی سبیل الله باموالکم و انفسکم ذلکم خیر لکم ان کنتم تعلمون» صف/۱۰-۱۱

ای کسانی که ایمان آورده اید آیا شما را به تجارتی راهنمایی کنم که شما را از عذابی دردناک نجات بخشد؟ به خدا و فرستاده اش ایمان بیاورید و در راه خدا با مال ها و جان هایتان جهاد کنید این برای شما بهتر است اگر بدانید.

دعوت خدای سبحان از مؤمنان برای تجارت نجات بخش از عذاب دردناک الهی، بسیار مهم و با محتوا است چرا که خودش فرموده آیا راهنمایی تان کنم به تجارت سودمند؟ آنگاه راهش را بیان می کند: ۱- ایمان به خدا و پیامبر  ۲- جهاد در راه خدا با مال و جان. در نقلی از امیر المؤمنین(ع) آمده است: انا التّجاره المربحه من العذاب الالیم الّتی دلّ الله علیها فی کتابه فقال یا ایّها الّذین امنوا…

سبک زندگی دینی/۱۴۲

[معاد/۸۲] جهنمیان چه کسانی اند و عوامل جهنمی شدن کدامند؟

۲- ممانعت مردم از راه یافتن به حق: در برابر دعوت پیامبر اسلام(ص) دو گروه دیده می شوند: ۱- ایمان آورندگان به حضرت. ۲- مانع شوندگان از گرویدن دیگران، کار این گروه که (صدّ عن سبیل الله) نامیده می شوند عمل جهنمی شدن افراد می گردد.(نساء/۵۵) فمنهم من آمن به و منهم من صدّ عنه و کفی بجهنّم سعیراً –گروهی ایمان می آورند به او و جمعی هم مانع در راه دیگران ایجاد کردند که شعله دوزخ برای آنها کافی است.

این رهزنهای آشکار همواره وجود داشته و دارد چرا که منافع مستکبران ایجاب می کند تا اجازه ندهند عده ای با ایمان به خدا و رسول، از اطاعت آنان سرباز زنند. امروزه نیز مستکبران با همان ایده مانع از گرایش مردم به سوی حق می شوند.

۳- ترک اطاعت خدا و ایجاد تفرقه در بین مسلمانان: (نساء/۱۱۵) و من یشاقق الرّسول من بعد ما تبیّن له الهدی و یتّبع غیر سبیل المؤمنین نولّه ما تولّی و نصله جهنّم و ساءت مصیراً. این مخالفت عمومی و توأم با عداوت است که شقاق نامیده می شود. (۲۳/جن) و من یعص الله و رسوله فانّ له نار جهنّم خالدین فیها ابداً. آری معصیت خدا و رسول است که انسان را جهنمی می کند.

۴- استهزاء آیات الهی: هرچند مسخره کردن آیات الهی سر از کفر در می آورد اما در آیاتی از قرآن به خصوص روی آن تکیه شده و عاملی برای جهنمی شدن معرفی شده است. (کهف/۱۰۶) ذلک جزاءهم جهنّم بما کفروا و اتّخذوا آیاتی و رسلی هزواً. استهزاء و مسخرگی کار انسان های بی منطق و لجوج و کینه توز است به ویژه اگر آیات الهی و رسولان پروردگار، مورد تمسخر واقع شوند.

۵- به کار نگرفتن عقل و چشم و گوش: آنانکه برای درک امور معقول از عقل خود استفاده نمی کنند و برای امور محسوس از چشمان خود و برای امور نقلی از گوشهای خود بهره نمی گیرند واقعاً سزاوار آتش دوزخ اند و از حیوانات(چهارپایان) پست ترند و در یک غفلت کامل، روزگار را سپری می کنند.( اعراف/۱۷۹) و لقد ذرأنا لجهنّم کثیراً من الجنّ و الانس لهم قلوب لا یفقهون بها و لهم اعین لا یبصرون بها و لهم اذان لا یسمعون بها اولئک کالانعام بل هم اضلّ اولئک هم الغافلون. علت پست تر بودن اینگونه انسان ها از حیوانات این است که آنها از این موهبت ها بی بهره اند و یا در بهره گیری از آن محدودیت دارند ولی انسانها از اینها بهره مندند لکن از این ابزار سودی نمی برند که البته سرچشمه این ها چیزی غیر غفلت و بی خبری نیست. در آیه ده سوره ملک هم می خوانیم: لو کنّا نسمع او نعقل ما کنّا فی اصحاب السّعیر- اگر ما اهل تعقل و شنیدن حقایق بودیم امروز در آتش دوزخ نمی بودیم.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام الکاظم(ع): و الله ما اعطی مؤمن قطّ خیرالدّنیا و الاخره الّا بحسن ظنّ بالله عزوجل و رجائه له و حسن خلقه و الکفّ عن اغتیاب المؤمنین(بحار۶/۲۸).

به خدا قسم خیر دنیا و آخرت را به مؤمنی ندهند مگر به سبب حسن ظن و امیدواری او به خدا و خوش اخلاقی اش و خودداری از غیبت مؤمنان (میلاد مسعودش را در ۲۰ذیحجه مبارک باد).

مناسبت ها

  1. عید غدیر بزرگترین عید امت پیامبر(ص): روز هیجدهم ذیحجه نه تنها عید است که از بزرگترین اعیاد امت پیامبر اسلام است. بنابراین جا دارد بزرگترین و با فضیلت ترین درودها و تبریک ها را خدمت امام زمان(عج) و همه امت اسلام و به ویژه شیعیان داشته باشیم چرا که با رویداد مبارک واقعه غدیر در ۱۴۵۱سال پیش، دین خدا کامل شد(اتممت لکم دینکم) و نعمت الهی به حد تمام و کمال رسید(و اتممت علیکم نعمتی) و خداوند، اسلام همراه با ولایت را به عنوان دین مرضی خود پذیرفت( و رضیت لکم الاسلام دینا) و با نصب امیر المؤمنین به امامت، کافران مأیوس شدند(الیوم یئس الّذین کفروا من دینکم) و چیزی هم سنگ رسالت خاتم(ص) تحقق پیدا کرد( و ان لم تفعل فما بلّغت رسالته) و کسی که آنرا نپذیرد در ردیف کافرانی اتس که هدایت ناپذیرند(انّ الله لا یهدی القوم الکافرین). آری روز غدیر روز ولایت و امامت است که اگر کسی آنرا نپذیرد هرگز عبادت و انفاق و دیگر تلاشهایش پذیرفته نمی شود. رسول الله(ص): یا علی لوانّ عبداً عبدالله مثل ما قام نوح فی قومه و کان له مثل احد ذهباً فانفقه فی سبیل الله و مدّ فی عمره حتی حجّ الف حجّه ثم قتل بین الصّفا و المروه ثم لم یوالک یا علی لم یشمّ و یدخل الجنّه و لم یدخلها. (مناقب خوارزمی/۶۷)
  2. رهنمودهای مهم رهبری در عید قربان: سخنان ۷۰دقیقه ای ایشان حاوی تجلیل از فداکاران عرصه سلامت و تحلیل از اوضاع و شرایط کشور و دشمنی های آمریکا با ملت ایران و ارائه راهکارهای برون رفت از مشکلات و دعوت از مردم برای ادامه کمک های مؤمنانه به مردم در دوران کرونا وتسلیم در برابر تصمیم ستاد کرونا بود که امید است هر بخشی از آن مورد توجه مخاطبان اصلی آن قرار گیرد.
  3. روز خبرنگار و تجلیل از خبرنگاران: ۱۷ مرداد۷۷ شهید محمود صارمی خبرنگار صدا و سیما در افغانستان به دست طالبان به شهادت رسید که ضمن گرامیداشت یاد و نام او از همه خبرنگاران واقع نگار و صادق و دردمند و درد شناس و بی توقع تشکر می کنیم.
  4. روز ۲۳ مرداد روز مقاومت را همراه با یاد و نام همه نیروهای مقاوم در عرصه دفاع مقدس از یاران گرفته تا لبنان و فلسطین و سوریه و یمن واز مدافعان وطن گرفته تا مدافعان حرم، به یوژه شهید عزیز محسن حججی را که در ۱۸مرداد ۹۶ توسط داعشی ها مظلومانه به شهادت رسید را گرامی می داریم و از تلاشهای مخلصانه و مجاهدانه سربازان گمنام امام زمان(عج) برای دستگیری رئیس گروه تندرو (جمشید شارمهد)تقدیر و تشکر می کنیم و با مردم و دولت لبنان برای اتفاقی که در بندربیروت روی داد و به کشته و مجروح شدن هزاران نفر انجامید اعلان همدردی می کنیم.
  5. توصیه به توجه ویژه به رویداد های ذیحجه به ویژه روز غدیر و مباهله).

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*