خطبه ۲۰ تیرماه ۹۹

خطبه اول

تقوا

« الم اعهد الیکم یا بنی آدم ان لا تعبدواالشّیطان انّه لکم عدوّ مبین» یس/۶۰

فرزندان آدم! مگر سفارشتان نکردم از شیطان اطاعت نکنید که او دشمن علنی شماست؟!

خدای متعال در این آیه از عهدی که با آدمیزادگان بسته و از پیمانی که از آنان گرفته سخن می گوید که گویا آنها هم پاک فراموش کرده اند. آن پیمان این بود که عبادت شیطان را نکنند چرا که او دشمن شما انسان هاست. عبادت در اینجا به معنای پیروی است. پیروی و اطاعت از شیطان درواقع همان پرستش اوست چرا آنکه چشم و گوش بسته مطیع شیطان است و هرآنچه او فرمان دهد را عملیاتی می کند درواقع عبادت و بندگی او می کند. در نقلی داریم کسی که گوش به سخنان شخصی بسپارد او را عبادت کرده است (من اصغی الی ناطق فقد عبده)، اگر او از خدا سخن بگوید عبادت خدا کرده است و اگر از شیطان حرف بزند عبادت او را کرده است.

سبک زندگی دینی/۱۳۹

[معاد/۷۸] نعمت های روحانی بهشت: ۴- دوستان موافق و رفیقان باوفا

بودن در کنار جمعی که خوش برخوردند و خوش سخن برای انسان لذت بخش است و اهل بهشت از این نعمت برخوردارند. در آیه ۷۰-۶۹ سوره نساء آمده است: و من یطع الله و الرّسول فاولئک مع الّذین انعم الله علیهم من النّبییّن و الصّدّیقین و الشّهداء و الصّالحین و حسن اولئک رفیقاً- اطاعت کنندگان خدا و رسول، همنشین با پیامبران، صدیقین، شهدا و صالحانند که خوب رفیقانی هستند. البته این یک فضل و عنایت خداوندی است که به اهل بهشت داده می شود و تنها با عمل به دست نمی آید و بسیار ارزشمند و والا مقام است. نقل است یکی از یاران پیامبر که ناراحت بود سبب ناراحتی اش را اینگونه بیان کرد که اگر من اهل بهشت هم باشم چون با شما هم طبقه نیستم از شما دورم و تحمل آن برایم دشوار است و اگر اهل جهنم هم باشم که معلوم است چه سرنوشتی دارم. گفته شده این آیه نازل شد.(مجمع البیان)

هم نشینی با این چهار گروه و زندگی در مکانی که در آن هیچ دشمنی و کینه ای وجود ندارد و بسیار دوستانه و برادرانه است و واقعاً باصفا است ( و نزعنا ما فی صدورهم من غّل اخواناً علی سرر متقابلین/۴۷حجر).

۵- برخوردهای مملو از محبت: اهل بهشت در جائی زندگی می کنند که از سخنان رکیک، دروغ، تهمت و بدزبانی و فحش و ناسزا و لغو، خبری نیست و برعکس از یکدیگر سلام می شنوند و از فرشتگان هم سلام دریافت می کنند( لا یسمعون فیها لغواً و لا تأثیماً الّا قیلاً سلاماً سلاماً/۲۶-۲۵ واقعه).

اصحاب بهشت در یک نوع سرگرمی و نشاط آور و فکاهی به سر می برند(انّ اصحاب الجنّه الیوم فی شغل فاکهون). این مشغول بودن ها آنها را از آلام و ناراحتی هایی که احیاناً در دنیا داشته اند و یا در آغاز محشر شاهد آن بوده اند و یا عزیزانی را از دست داده اند و یا احیاناً از باقی اعضای خانواده که بهشتی نیستند و دورند غافل می کند و باز می دارد و عیش و نوش آنان کامل کامل خواهد بود.

۶- نشاط فوق العاده درون: اهل بهشت که در نعمت های فراوانی به سر می برند به قدری با نشاط و سرحال اند که علامت و نشانه آن در چهره شان نمودار است(تعرف فی وجوههم نضره النّعیم/۲۴ مطففین).

خطبه دوم

حدیث

علی(ع): حسن الخلق فی ثلاث: اجتناب المحارم و طلب الحلال و التّوسع علی العیال. (بحار ۶۸/۳۹۴)

خوش اخلاقی در سه چیز است: دوری کردن از حرام، طلب حلال و فراهم آوردن آسایش و رفاه برای خانواده

در این حدیث، خوش خلقی که باید جزء خصلت های برجسته یک مسلمان باشد تفسیر شده است: حرام گریزی، حلال طلبی و در کسب آسایش خانواده کوشیدن.

مناسبت ها

 1. روز عفاف و حجاب: ۲۱ تیرماه سالروز حمله نیروهای مسلح رضاشاه به مسجد گوهرشاد مشهد است. مردم مسلمان که در اعتراض به کشف حجاب رضاخان در آنجا اجتماع کرده بودند و درواقع از عفاف و حجاب دفاع می کردند مورد هجوم نیروهای خونخوار قرار گرفتند و صدها نفر کشته و مجروح شدند. این اتفاق در سال ۱۳۱۴ روی داد که البته چند پیام مهم دارد:
 • مردم ما اعم از زن و مرد، این اتفاق ضد دینی را در تضاد با دین و عقیده و مرام خود می دانستند لذا علنی با آن به مخالفت برخاستند.
 • هم زنان جامعه ما با حیا بودند و هم مردان ما با غیرت، لذا حاضر شدند مجروح و کشته بدهند اما عفاف و حجاب آنان مورد هجوم دشمن قرار نگیرد.
 • استعمارگران نیرویی تابع و تسلیم تر ازرضاشاه قلدر برای ستیز با دین وعقیده و ارزشهای دینی و علمای دین، پیدا نکرده بودند و لذا به او دیکته کرده بودند که برای ترقی کشورت باید مردان را وادار کنی تا لباس متحد الشکل با کلاه بپوشند و زنان هم کشف حجاب کنند که به لطف الهی این مسئله تحقق پیدا نکرد.
 • الان هم همین خط توسط دشمن تعقیب می شود و تا حدودی موفق هم بوده است چرا که با حیازدایی از زنان و غیرت زدایی از مردان، جامعه دینی ما را هدف گرفته و نوعی وادادگی به وجود آورده و بی عفتی و بی حجابی را رواج داده است. امروز هم این خط(بی عفت کردن جامعه ایمانی ایران) توسط دشمنان دین و فرهنگ، طراحی دنبال می شود و متأسفانه توسط خودی ها تقویت و اجرا می شود مثل بی توجهی امر پوشش خانم ها و لباس آقایان، برگزاری غیر ضروری جلسات مختلط با وضعی نامناسب، تشویق و ترغیب دختران و زنان برای کشف حجاب، حضور و شرکت در پارتی های شبانه، توصیه و سفارش به عدم گرایش به ازدواج و یا جدا شدن مردان و زنان از یکدیگر، جلوگیری از فرزند آوری و امثال اینها و نیز انجام کارهای خلاف قانون مثل موتور سواری خانم ها در بعضی از جاها و دوچرخه سواری آنان در خیلی از جاها که گفتنی است چون این ها غیر قانونی است باید جلوگیری شود اما برای اینکه به نظر آنانکه این کار(دوچرخه سواری) هم مفرح است و هم ورزش، باید جای مخصوصی مثل پارک ویژه یا بوستان های مخصوص خانم ها شکل بگیرد تا آنان بتوانند در آن مکان ها با آزادی کامل و راحتی تمام، کارشان را دنبال کنند.
 1. روز بهزیستی: ۲۵تیرماه با این عنوان شناخته می شود و ما ضمن تبریک این روز بر همه خدمتگزاران در این عرصه، امیدواریم مسئولان مربوطه توجه ویژه ای به افراد تحت پوشش این سازمان داشته باشند که نوعاً افرادی هستند نیازمند به حمایت و خانواده هایشان هم دچار رنج جسمی و روحی هستند.
 2. جرأت و جسارت صهیونیست ها و تجلی وحدت فلسطینی ها: رژیم صهیونیستی که از حمایت ویژه ترامپ برخوردار است و می خواهد طرح معامله قرن را پیاده کند از اوضاع موجود، بیشترین بهره را می خواهد ببرد چرا که می بیند کشورهای اسلامی به جنگ و نزاع داخلی در لیبی و یمن مشغولند و مشکلاتی در کشورهایی مثل لبنان و عراق و سوریه موجود است و برخی هم درصدد عادی سازی روابط خود با اسرائیل اند لذا الان بهترین فرصت برای پیاده کردن برنامه هایش می داند مثل الحاق کرانه باختری رود اردن به اسرائیل که البته وحدت فلسطینی ها را در پی داشته و حماس و الفتح را متحد کرده و حمایت مردم مسلمان دنیا را هم دارد که این نقطه قوت جهان اسلام است و ما امیدواریم فلسطین پیروز و اسرائیل نابود گردد.
 3. حرکت جسورانه الشرق الاوسط که زیر نظر عربستان اداره می شود در توهین به مرجع عالی شیعیان(آیت الله سیستانی) که با کاریکاتوری ایشان را مسخره کرده بود از سوی ارادتمندان ایشان محکوم شد و ما هم آنرا محکوم می کنیم و می گوئیم این نوع کارها راه به جایی نخواهد برد.
 4. تذکرات پایانی:
 • در روزها و هفته های گذشته یک سلسله آتش سوزیها را شاهد بودیم که به نظر می رسد معلول برخی توطئه ها باشد که امیدمندیم مسئولان امر عوامل آنها را شناسایی و دستگیر کنند و به مجازات برسانند که در این میان آسیب دیدن ساختمانی در سایت هسته ای نطنز هست که ما منتظر اظهار نظر رسمی مسئولان مربوطه هستیم.
 • با توجه به شکل گیری مجلس یازدهم و تشکیل کمسیون های تخصصی مردم ما امیدوارند دولت و مجلس و قوه قضائیه به نفع معیشت مردم و گره گشایی از کار آنان دست به کار بشوند و امیدواری مردم را به رفع مشکلات زیادتر کنند.
 • ما هم چنان به مسئولین در سطح کلان و شهرستان یادآور می شویم که دشمن بیکار ننشسته هرلحظه در حال توطئه و یأس آفرینی است پس شماها هم بیشتر وقت بگذارید تا توطئه دشمن به ثمر ننشیند و به مردم هم عرض می کنیم شما هم در صحنه باشید و تذکرات و یادآوریها به سرعت بخشیدن به حل مشکلات کمک کنید.
 • و در پایان عرض می کنیم خطر کرونا را جدی تر بگیرید تا خدای ناکرده خسارت بار برای ما و جامعه نباشد. محفل های جمعی و غیر ضروری را تعطیل و توصیه های بهداشتی را جدی تر بگیرید. الان می گویند هر ۷ دقیقه، یک هم وطن جانش را از دست می دهد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*