خطبه ۱۳ تیر ماه ۹۹

خطبه اول

تقوا

«یا ایّهاالذین امنوا لا تلهکم اموالکم و لا اولادکم عن ذکر الله و من یفعل ذلک فاولئک هم الخاسرون» منافقون/۹

ای مؤمنان! مبادا اموال و فرزندانتان شما را از یاد خدا غافل کنند، و آنان که[ به خاطر مال و فرزند از یاد خدا] غافل می شوند زیانکارند.

در این آیه در خطاب به مؤمنان به آنان هشدار داده شده که مواظب باشید ثروت ها و فرزنداتان شما را از یاد خدا غافل نکنند که اگر کسی دچار چنین غفلتی شد و به وسیله مال و فرزند خود از یاد خدا بازماند بی تردید جزء زیانکاران و سرمایه باختگان است.

از این آیه استفاده می شود که مال و ثروت و فرزند آدمی هرچند پشتوانه خوبی برای انسان می توانند باشند ولی اگر هدف قرار بگیرند و رهزن او بشوند مایه دردسر برای انسان خواهند بود چرا که انسان را از یاد خدا غافل می کنند که همه قدرت ها و کارها به او ختم می شود و دیگر اشیاء و اشخاص کاره ای نیستند. پس بکوشیم تا با یاد خدا و نام خدا زندگیمان را نورانی کنیم که متقین اینگونه اند.

سبک زندگی دینی/۱۳۸

[معاد/۷۷] نعمت های روحانی بهشت

با توجه به اینکه معاد هم جنبه جسمانی دارد هم روحانی، لذا علاوه بر نعمت های جسمانی، نعمت های روحانی که البته از درک و احساس ما خارج است وجود دارند مثل لذّت درک معرفت الله و جذبه های جلال و جمال او. شاید بتوان نمونه های آن را در زندگی این دنیا درک کرد مثل احساس خوبی که گاهی در عبادت و رازگویی با خدا در مکانی خلوت و معنوی به انسان دست می دهد که با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست. در هر صورت با توجه به آیات قرآنی و احیاناً روایات معصومین(ع) می توان به پاره ای از لذّات اشاره کرد مانند:

  • احترام مخصوص و ویژه: از همان لحظه ورود به بهشت، نگهبانان بهشت(خازنان) بهشتی و فرشتگان الهی با سلام خاص به ادای احترام نسبت به آنان می پردازند. در آیه ۷۳ زمر آمده: وسیق الّذین اتّقوا ربّهم الی الجنّه زمراً حتی اذا جاؤوها و فتحت ابوابها و قال لهم خزنتها سلام علیکم طبتم فادخلوها خالدین.

بهشتیان را با احترام وارد بهشت می کنند همان ها که اهل تقوایند در حالی که درهای بهشت برویشان گشوده شده و نگهبانان به آنها سلام می دهند و می گویند: گوارا باد برایتان این نعمت ها و در آیه ۴۳سوره رعد آمده که: فرشتگان از هر دری به آنان وارد شده و می گویند (سلام علیکم بما صبرتم فنعم عقبی الّدار).

از همه بهتر دریافت سلام از سوی پروردگار است که اهل بهشت دریافت می کنند(سلام قولاً من ربّ رحیم/۵۰یس) این سلام بسیار نشاط آفرین و شادی بخش است.

سلامت من دلخسته در سلام تو باشد       زهی سعادت اگر دولت سلام تو یابم.

  • محیط صلح و صفا: از آنجا که در بهشت مثل دنیا نیست که کینه و حسد و دشمنی و نگرانی از گرفته شدن سلامت و امنیت باشد و در آنجا درواقع دارالسّلام است، صلح و سلامتی و امنیت حاکم است لذا هیچ اضطرابی وجود ندارد(لهم دارالسّلام عند ربّهم و هو ولیّهم بما کانوا یعملون/۱۳۷ انعام). و در سوره یونس آیه ۲۵ آمده( و الله یدعوا الی دارالسّلام) این تعبیر میتواند به دو معنا باشد، یک: بهشت سرایی است سراسر سلم و صلح و صفا. دو: آن سرا متعلق به خداوند است که نام او سلام است. البته معنای اول در اینجا مناسب تر است.
  • امنیت و زوال خوف: آنجا خانه امن است(انّ المتّقین فی مقام امین/۵۱ دخان) و در جای دیگر آمده(ادخلوالجنّه لا خوف علیکم و لا انتم تحزنون/ ۴۹ اعراف).

بله بهشتیان در امنیت کاملی قرار دارند که هرگز دچار ترس و اندوه نخواهند شد و چه نعمتی از این بالاتر و گواراتر برای اهالی بهشت.

خطبه دوم

حدیث

عن الامام الرضا(ع): الصّغائر من الذّنوب طرق الی الکبائر و من لم یخف الله فی القلیل لم یخفه فی الکثیر. (عیون اخبار الرضا/۲/۱۸۰)

گناهان کوچک راه انجام گناهان بزرگ است و آن کسی که از خداوند در گناه کوچک بیمی نداشته باشد در گناه بزرگ نیز هراسی ندارد.

هرگز نباید انسان مؤمن گناهی را به خاطر کوچکی اش، ناچیز بشمارد و آن را انجام دهد چرا که رفته رفته همین گناه کوچک، راه گناه بزرگ را هم باز می کند که این خطرناک است.

مناسبت ها

  1. ولادت امام علی بن موسی الرضا(ع): مشهور این است که آن حضرت در یازدهم ذیقعده سال ۱۴۸ه.ق در مدینه به دنیا آمد و در سن ۳۵سالگی پس از شهادت موسی بن جعفر(ع) به امامت رسید و۲۰سال امامت کرد. ۱۰سال در زمان هارون، پنج سال در عهد امین و ۵سال در دوران مأمون. ۱۵ سال از دوران امامتش را در مدینه گذراند که معادل سالهای باقیمانده خلافت هارون و امین بود که به لطف الهی موفق هم بود ومقداری از دوران مأمون را نیز در مدینه بود و پس از آن مأمون برای زیر نظر گرفتن امام، ایشان را از مدینه به مرو آورد و ولایت عهدی را به ایشان پیشنهاد داد که حضرت نپذیرفت و سرانجام به شرط عدم مداخله در عزل و نصب ها آنرا پذیرا شد که حضورش در ایران و در این جایگاه برای شیعیان و علویان فرصت مغتنمی بود که البته مأمون همین را هم بر نتابید و سرانجام حضرت را به شهادت رسانید.

یکی از جلوه های تربیتی امام(ع) بروز دادن جنبه رأفت و مهربانی بود که نقل است وقتی ایشان را مسموم کردند اطرافیان و نزدیکان میل به غذا پیدا نکردند و امام(ع) به یاسر خادم دستور داد تا سفره بیندازند و غذا بخورند و امام هم خود داری کردند تا پس از اتمام این پذیرایی حضرت بی تاب شدند و حالشان وخیم شد و به شهادت رسیدند.

در هر صورت ما این روز بزرگ را تبریک و تهنیت عرض می کنیم.

  1. رهنمودهای مقام معظم رهبری: ایشان در پایان هفته قوه قضائیه ضمن تبریک و گرامیداشت یاد و نام شهید بهشتی به نکات مهمی اشاره کردند از جمله به لزوم تحول در این قوه، بررسی و قضاوت عادلانه در مورد اتهامات افراد، در حالی که نه از عدالت فروگذار بشود و نه تعدّی و تجاوزی به افراد بی گناه صورت پذیرد. هم چنین از لزوم مبارزه با فساد د درون و برون قوه اشاره کرردند و در پایان به مسئله کرونا توجه کردند و توصیه هایی به مردم و مسئولان داشتند و از کادر درمان تقدیر و تشکر کردند که ما هم با بازگویی این نکات، خواهان عملی شدن آنها هستیم.
  2. ۱۸تیر ۵۹ یادآور خنثی شدن کودتای نوژه همدان است که با لطف الهی و با مراجعه یکی از آنان به حضرت آقا، نقشه آن لو رفت و انقلاب مسیرش را ادامه داد.
  3. در آستانه این رویداد مهم، خداوند عنایت کرد و نقشه آمریکا را در شورای امنیت نقش بر آب کرد و نتوانست به اجماعی علیه ایران دست یابد.
  4. امیدواریم همه مسئولین در این شرایط حساس به وظیفه خودشان عمل کنند و ملت ما از این گردنه مهم عبور کند و ان شاالله قول و قرارهایی که در سفر آقایان نوبخت و بختیاری گذاشته شده عملیاتی گردد و همه، به ویژه نیازمندان به خانه های وعده داده شده هرچه زودتر برسند که جا دارد از تلاش مسئولین شهرستان و نماینده هم تشکر و قدردانی نمائیم.
  5. روز شهرداری و دهیاری و روز مالیات: ۱۶تیر به عنوان روز مالیات نامگزاری شده که در این راستا لازم است تأکید شود بر اصل پرداخت مالیات و عدم اجحاف به مالیات دهندگان و ارزیابی دقیق و تعیین مقدار قانونی و شرعی مالیات برای مؤدیان با توجه به اوضاع و شرایط کرونایی و روز ۱۴ تیر به عنوان روز شهرداری و دهیاری نام گرفته است که امیدواریم این دوارگان با مسئولین خود در خدمت به شهرها و روستاها موفق باشند و نسبت به ساخت و سازها، بازگشایی معابر و جلوگیری از مقررات غیر قانونی عده ای زیاده خواه، حساس باشند البته در مناطق ما خیلی از این خبرها نیست ولی در شهرهای بزرگ این مسائل خیلی مهم است مثل آنچه در مورد آتش سوزی اخیر کیلینیک تهران روی داد که منجر به تلفات جانی و خسارت مالی فراوانی شد. شهردار تهران می گوید ۴سال پیش اخطار داده بودیم و مسئولان آنجا توجهی نکردند. سؤال این است که پس چرا این تذکرات، دنبال و تکرار نشد؟ در هر صورت این مسائل خیلی مهم است و باید همیشه مورد توجه قرار گیرد. روزهای نامبرده را به همه افراد مربوطه تبریک می گوئیم اعم از شهرداریان، دهیاران و مسئولان اداره مالیات و امور اجتماعی.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*