خطبه ۳۰ خرداد ماه ۹۹

 

تقوا

«انّ الله ربّی و ربّکم فاعبدوه هذا صراط مستقیم» آل عمران/۵۱

خدا صاحب اختیار من و شماست. او را بپرستید که راه درست زندگی همین است.

همگان به دنبال یافتن و پیمودن صراط مستقیم اند چرا که هم امن تر از دیگر راهها است و هم زودتر انسان را به مقصد می رساند.

همه مسلمانان موظف اند حداقل شبانه روز ۱۰مرتبه، هدایت به این شاهراه هدایت را از خدا طلب کنند(اهدنا الصّراط المستقیم). اکنون سوال این است که چگونه می تواند به این مسیر پر صلابت و با سعادت رهنمون شدم؟ پاسخ این سوال در این آیه آمده است: عبادت و بندگی خدا انسان را به راه راست می رساند(فاعبدوه هذا صراط مستقیم). جالب اینکه همین راه است که روندگانش اند کند و شیطان در کمین آنها است (لا قعدنّ لهم صراطک المستقیم). انسان های با تقوا، مسافران این راهند و سالکان این مسیر.

سبک زندگی دینی/۱۳۷

[معاد/۷۵] نعمت های مادی اهل بهشت: لباسها و زینت ها

در زندگی دنیا لباس نقش مهمی دارد مثل حفظ انسان از سرما و گرما و نیز جنبه زینتی می تواند داشته باشد و ضمناً نوع لباس افراد نشانگر روحیه و شخصیت طرف هم می باشد. البته لباس در آخرت و برای بهشتیان تنها می تواند جنبه تزئینی داشته باشد چرا که در آنجا چیزی که اهالی بهشت را آزار دهد مثل سرما و گرما وجود ندارد. در قرآن آمده است: و یلبسون ثیاباً خضراً من سندس و استبرق(کهف/۳۱)- آنها لباس های فاخر و زیبایی به رنگ سبز از حریر نازک و ضخیم در بر می کنند. و در تعبیر دیگر می خواینم: و لباسهم فیها حریر(حج/۲۳)- و لباس آنها در بهشت از حریر(ابریشم) است.

سندس به معنای ابریشم نازک و استبرق به معنای ابریشم ضخیم است. اساساً لباس حریر به خاطر نرم و لطیف بودنش و حرکات زیبای آن و رنگ پذیر بودنش از جذابیت خاصی برخوردار است. البته قرآن به گونه ای سخن می گوید که ما بفهمیم وگرنه هرگونه ما تصور کنیم آنچه را در بهشت وجود دارد فوق تصور ماست. جالب این است که در میان رنگ های لباس اهل بهشت روی رنگ سبز تکیه شده که برای درمان بیماریهای عصبی و روانی و رفع خستگی و تحمل پذیری و تسکین دادن دردها و نشاط آوری مؤثر است. گفته اند در یک مؤسسه ای کارگران را به ۳دسته تقسیم کرده بودند به یک دسته صندوق های سبز رنگ و به دسته دوم صندوق های سیاه و به گروه سوم صندوق های خاکستری دادند. اغلب مراجعین به درمانگاه از دسته دوم بودند. آری رنگ ها در روان انسانها مؤثرند. در لندن پلی بوده به رنگ سیاه که افراد زیادی روی آن خودکشی می کردند وقتی آنرا به رنگ سبز درآوردند انتحاردر آنجا کم شد.

لباس های خوش رنگ و نازک و لطیف، بهشتیان زینت هایی هم دارند مثل دستبندهایی از طلا( یحلّون فیها من اساور من ذهب/۳۱کهف). در دو آیه دیگر از لؤلؤ(مروارید) هم سخن به میان آمده است و نیز (حلّواساور من فضّه- آنها با دستبندهایی از نقره، خود را زینت می کنند). با توجه به اینکه در دنیا هم بعضی از مردان خود را به زینت هایی می آرایند این معنا بدون ممنوعیت برای اهالی بهشت وجود دارد که این برای آنان مایه عظمت و نشان شخصیت ایشان است.

قال رسول الله(ص): انّ المؤمن اذنب کانت نکته سوداء فی قلبه فان تاب و فزع و استغفرصقل قلبه فان زاد زادت فذلک الرّین الّذی ذکره الله فی کتابه کلّا بل ران علی قلوبهم ماکانوا یکسبون(مطففین/۱۴).

نکته ها: ۱- گناه باعث سیاهی قلب می شود.  ۲-با توبه و استغفار می توان قلب را صیقل داد.  ۳- اگر توبه صورت نگیرد این سیاهی گسترده شده و قلب را می گیرد.

 

مناسبت ها

  1. در آستانه دهه کرامت: در عظمت، ماههای ذیقعده و ذیحجه و محرم که از ماههای حرام اند مانند رجب و شعبان و رمضان اند. دهه اول ذیقعده را دهه کرامت نامگذاری کرده اند که اول آن میلاد حضرت فاطمه معصومه است و یازدهم آن ولادت امام رضا(ع). سالروز ولادت حضرت معصومه(س) را روز دختران نامیده اند تا ضمن ارج گزاری به آنان، توجه دختران را به الگو قرار دادن حضرت معصومه(س) جلب نمایند. اگر دختران ما با ایمان و با حیا تربیت شدند فردا روز، خانواده ای سالم خواهیم داشت. دشمن از مدت ها قبل کارش را برای تخریب خانواده ها آغاز کرده است. رابرت مرداک یهودی، مالک ۶۰شبکه تلوزیونی با داشتن روزانه ۳۰۰ میلیون مخاطب و سیاست گذار صد روزنامه و مجله، گفته بود من باید کاری کنم که قداست خانواده از بین برود تا تربیت صحیح انجام نشود و چنین نیز کرد. او شروع کرد با تولید فیلم ها و سریال ها کارش را انجام دهد.
  2. در آستانه هفته قوه قضائیه: هفته اول تیرماه با همین عنوان شناخته می شود که ما ضمن تبریک به کارکنان و قضات محترم، امیدواریم همانطور که آقا فرمودند قوه قضائیه مأمن و ملجأ مردم باشد و همگان در پرتو دستگاه قضائی سالم و مقتدر، احساس امنیت کنند و تشکر می کنیم از آقای رئیسی که برخورد با فساد و مفسدان را از درون قوه قضائیه و بیرون آن آغاز کرده است.
  3. ششم تیرماه روز مبارزه جهانی با مواد مخدر است. بنا به گفته آگاهان هیچ کشوری به اندازه ایران در این میدان جدی نیست از آغاز تا امروز. نیروی انتظامی ۳۸۱۹شهید و ۱۲هزار جانباز در این عرصه تقدیم کرده است. ما تشکر می کنیم از همه دست اندرکاران کشف و مبارزه با این مواد خانمان سوز به ویژه از نیروی انتظامی به خصوص از عزیزان خودمان در شهرستان و نیز از نیروهای اطلاعاتی و امنیتی و توصیه می کنیم به خانواده ها که مواظبت بیشتر از جوانان داشته باشند و با نیروهای خدوم در مبارزه با آنان همکاری بیشتری داشته باشند.
  4. و دیگر مناسبت ها: نام و یاد شهید چمران که در ۳۰ خرداد۶۱ به شهادت رسید را گرامی می داریم و نفرت خودمان را از بنی صدر و منافقان کوردل اظهار می داریم که درست در همان ایام (پایان خرداد) جنگ مسلحانه را علیه نظام آغاز کردند.

خدا را شکر می کنیم که آبروی نداشته افرادی مثل ترامپ بیشتر بر باد رفت. او امروز رئیس جمهور ایالات متفرقه آمریکاست که در آتش بی عدالتی می شود.

تذکر پایانی: رعایت نکات مهم بهداشتی را جدی بگیریم تا کمتر دچار این عارضه(ویروس کرونا) شویم. امیدواریم ویروس کرونا، اختلاس، ارتشاء، کم کاری، احتکار و حرص و آز از کشور ما ریشه کن شود.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*