خطبه ۲۳ خردادماه ۹۹

خطبه اول

ذکر و یاد خدا

اولین نماز جمعه در سال ۱۳۹۹ بعد از تعطیلی ۱۰۰روزه به خاطر بیماری کرونا

« یا ایّهاالّذین امنوا اذکرواالله ذکراً کثیراً – و سبّحوه بکره و اصیلاً» احزاب/۴۲-۴۱

اشاره به تعطیلی نماز جمعه از هفته سوم اسفند سال ۹۸تا به امروز که حدوداً یکصد روز است ، خدا را شکر می کنیم به خاطر توفیق مجدد برای حضور در محضر خودش با اقامه نماز جمعه.

این آیه از مؤمنان می خواهد تا خداوند را زیاد یاد کنند و هر صبح و شام یعنی مدام و پیوسته در شب و روز تسبیح خدا را بگویند.

در حدیث آمده که هر چیزی حدّ و اندازه ای دارد مثل نماز واجب و روزه واجب و زکات و حج و … اما هیچ حدّ و اندازه ای برای ذکر، بیان نشده است البته فرموده اند: اذا ذکرالعبد ربّه فی الیوم ماءه مرّه کان ذلک کثیراً(امام صادق*ع*) بحار/۱۶۰-۹۳ و نیز امام (ع) فرمودند: تسبیح فاطمه الزهرا من الذّکر الکثیر(نور الثقلین/۴/۲۸۶٫ اما می توان گفت این ها از مصادیق ذکر کثیرند در هر صورت به جهت اهمیت یاد خدا و مصیبت بار بودن اعراض از یاد خدا است که ما مأموریم تا خدا را بسیار زیاد یاد کنیم و ذاکر او باشیم.

از برجسته ترین آثار یاد خدا، اطمینان و آرامش یافتن است(الا بذکرالله تطمئنّ القلوب«رعد/۲۸»- تنها دل در پرتو یاد خدا است که آرامش پیدا می کند. به قول کلیم کاشانی: آزمودم دل خود را به هزاران شیوه* هیچ چیزش به جز از وصل تو خشنود نکرد.

و اعراض و رویگردانی از یاد خدا است که زندگی را برای انسان سخت و تنگ می کند( و من اعرض عن ذکری فانّ له معیشه ضنکاً«طه/۱۲۴». گفتنی است یکی از عوامل بازدارنده از یاد خدا، شیطان است(… و یصدّ کم عن ذکرالله« مائده/۹۱»- شیطان می خواهد که شما را از یاد خدا باز دارد).

قرآن کریم در توصیف مردان با ایمان می فرماید: رجال لا تلهیهم تجاره و لا بیع عن ذکرالله و اقام الصلاه« نور/۳۷»- مردان الهی کسانی هستند که هیچ تجارت و داد و ستدی آنان را از یاد خدا و اقامه نماز باز نیم دارد. بلی اینان همان متقین و اهل تقوایند که سزاوار است بکوشیم تا از اینگونه افراد باشیم که همیشه به یاد او هستند.

خطبه دوم

حدیث

قال الصادق(ع): ثلاث من کنّ فیه کان سیّداً کظم الغیظ، و العفو عن المسییء و الصّله بالنّفس و المال(تحف/۳۱۷).

سه چیز است در هر که باشد او آقا و سرور است: فرو بردن خشم، گذشتن از فرد خطاکار و رسیدگی به خویشاوندان با جان و مال.

مناسبت ها

  1. شهادت پیشوای ششم حضرت امام صادق(ع) را تسلیت عرض می کنیم. آن حضرت در سن ۶۵ سالگی در سال ۱۴۸ه.ق و در ۲۵شوال به شهادت رسیدند. امیدواریم ما بتوانیم رهرو صادقی برای امام صادق(ع) باشیم.
  2. ویروس کرونا که در اسفند ۹۸ رسماً خود را در ایران نشان داد و پیامدهای مهمی داشت یک تلنگری بود تا به ضعف خود پی ببریم و بدانیم اگر عنایت خداوند نباشد هیچ کاری از هیچ کسی ساخته نیست بر این اساس از خدا تشکر می کنیم که لطفش شامل حال ما بوده و حیات ما را تضمین کرده و صلاح دانسته ما از این بلیه تا به حال بر کنار باشیم. در این راستا از تمام کسانی که در امر درمان تلاش کرده و می کنند و از همه آنانکه با کمک های خوب در رزمایش مؤمنانه مواسات شرکت کرده و می کنند و از همه مسئولین تشکر می کنیم و برای درگذشتگان، غفران الهی و برای خانواده های آنان صبر و اجر و برای بیماران شفای عاجل مسئلت داریم و توصیه به رعایت نکات بهداشتی داریم.
  3. نزدیک شدن افول آمریکا: ناتوانی رژیم فرعونی آمریکا در مهار کرونا که تا به حال نزدیک به ۲میلیون مبتلا دارد و دهها هزار کشته و ۴۵میلیون بیکار دارد و از سوی دیگر به خاطر قتل(جورج فلوید) ۴۲ساله سیاهپوست توسط پلیس سفید پوست که او را در مقابل چشم مردم دنیا خفه کرد الان ۵۰ایالت و ۵۸۰شهر آن در ۲هفته است که در اعتراض و مخالفت است و در صدها شهر دنیا در حال محکوم شدن، رسوایی آن بیشتر شده است و نه خود آنها و نه طرفدارانشان حرفی برای گفتن ندارند و این وعده الهی است که: وسیعلم الذین ظلموا ایّ منقلب ینقلبون.
  4. با گرامیداشت ۲۷ خرداد سالروز تأسیس جهاد سازندگی و روز جهاد کشاورزی و یاد و نام دکتر رمضان عبدالله رئیس سازمان جهاد اسلامی فلسطین که اخیراً از دنیا رفت.
  5. از مجلس یازدهم که تازه نفس است و دولت و قوه قضائیه انتظار داریم تا با توجه و هماهنگی بیشتر در بهبود وضع معیشت مردم و در مهار گرانی و تورم و مبارزه با مفسدان اقتصادی کوشا باشند تا ملت ما بیش از این دچار مشکلات نباشد. البته کمک مردم، قناعت آنان و هشیاری شان در همه حال می تواند در کاهش این مشکلات مؤثر باشد.

و در پایان از همگان تشکر می کنیم که با رعایت نکات بهداشتی سعی در سالم سازی محیط دارند.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*