خطبه ۲ اسفندماه ۹۸

خطبه اول

تقوا

« ان الله یأمرکم ان تودّوا الامانات الی اهلها و اذا حکمتم بین النّاس ان تحکموا بالعدل انّ الله نعمّا یعظکم به انّ الله کان سمیعاً بصیراً» نساء/۵۸

خدا قاطعانه به شما فرمان می دهد که امانت ها را به صاحبانش بازگردانید و هنگامی که میان مردم داوری می کنید، یقیناً(فرمان بازگردانیدن امانت و عدالت در داوری) نیکو چیزی است که خدا شما را به آن موعظه می کند؛ بدون تردید خدا همواره شنوا و بیناست.

در این آیه از مؤمنان می خواهد تا امانت ها را به اهلش بسپارند تا خیانتی صورت نپذیرد و در موقع قضاوت، عادلانه داوری کنند و حکم نمایند. در پایان می فرماید: خداوند به خوب چیزی شما را موعظه می کند بدون تردید خداوند شنوا و بصیر است. اگر حرف ناروا بزنید او می شنود و اگر کاری نادرست انجام دهید او می بیند. انسانهای متقی اینگونه رهنمودها را به جان می خرند و عملیاتی می کنند.

سبک زندگی دینی/۱۳۶

۵- شراب های طهور: نوشیدنی های بهشتی هم کاملاً متفاوت با نوشیدنی های دنیایی است. قرآن می گوید در بهشت نهرهایی از آب صاف خالص بدون تغییر بود و طعم، شیری که طعم آن تغییر نمی کند شراب نشاط آور و عسل خالص وجود دارد( مثل الجنّه اّلتی وعد المتّقون فیها انهار من ماء غیر آسن و انهار من لبن لم یتغیّر طعمه و انهار من خمر لذّه للشّاربین و انهار من عسل مصفی/محمد/۱۵). اینها نه در یک نهر که در نهرهایی جاری اند و مجموعه ای هستند از انواع مختلف: آب برای رفع عطش، شیر برای تغذیه، عسل برای لذت و قوت و شراب طهور برای نشاط. اینها به گونه ای هستند که با گذشت زمان نه طعم و نه رنگ آنها تغییر نمی کند برخلاف دنیایی آنها که فاسد می شوند و تغییر در آنها پیدا می شود و یا احیاناً مثل شراب هم تلخ و بدبوست هم مستی و زوال عقل را بدنبال دارد و در آیاتی دیگر از نوشیدنی هایی سخن می گوید که آمیخته با کافور است و آن چشمه ای است که بندگان خدا آنرا می جوشانند و از جام لبریز می نوشند که مخلوط با زنجبیل است و آن چشمه ای است که نامش سلسبیل است و خداوند خود ساقی آنهاست( و سقاهم ربّهم شراباً طهوراً).

خطبه دوم

حدیث

قال الباقر(ع): علیکم بالورع و الاجتهاد و صدق الحدیث و اداء الامانه الی من ائتمنکم علیها برّاً کان او فاجراً فلو انّ قاتل علی بن ابی طالب(ع) ائتمنی علی امانه لادیتّها الیه. (تحف العقول/۹۹)

بر شما باد پارسایی و کوشش و راستگویی و پرداخت امانت به کسی که شما را امین بر آن دانست نیک باشد یا بد و اگر قاتل علی(ع) به من امانتی سپرد هر آینه آن را به او برخواهم گرداند.

انسان پرهیزگار امین است نه خائن.

مناسبت ها

 1. در آستانه حلول ماه رجب: سه شنبه هفته آینده وارد یکی از ماههای بزرگ خدا(رجب المرجب) می شویم. یکی از سه ماه ارزشمند عبادت و بندگی و یکی از ماههای حرام که افزون بر کرامت و شرافت ذاتی اش، دارای مناسبت هایی است که هریک از این ها عظمت آن را افزون تر می کنند مانند: تولد پنجمین پیشوای شیعیان حضرت امام محمدباقر(ع) که در اولین روز آن از سال ۵۷ه.ق در مدینه اتفاق افتاد. ایشان را علوی بین العلویّین و هاشمیّ بین الهاشمییّن می خوانند چون پدرش علی بن الحسین و مادرش فاطمه بنت الحسن است و از دو طریق به امام علی و فاطمه(س) نسب می رساند که ولادتش را تبریک و تهنیت عرض می کنیم.

سوم این ماه سالروز شهادت حضرت امام هادی(ع) است آن حضرت در سال ۲۵۴ه.ق با دسیسه حاکم وقتف مسموم شدند و در سن ۴۱سالگی به شهادت رسیدند و در محل تبعیدشان(سامرا) مدفون گشتند. این امام بزرگوار با وجود محدودیت هایی که داشت اما هرگز از هدایت شیعیان و رسیدگی به آنان غافل نشد و به معنای واقعی امانت خود را نسبت به شیعیان داشتند که شهادت آن امام را به عموم مسلمانان و شیعیان تسلیت می گوئیم.

 1. سخنان مقام معظم رهبری در هفته ای که گذشت:

الف- با مداحان که حاوی رهنمودهایی به آنان بود و توصیه فرمودند با مطالعه بیشتر، مردم را سبک زندگی پیشوایان دینی آشنا کنند و بدانند که کارشان اثرگذار است. هم شادی و هم غم های مردم را مدیریت کنند.

ب- با اهالی تبریز که سخنان مبسوطی در خصوص اهمیت انتخابات و واجب شرعی و مکی و مدنی بودن آنرا یادآور شدند و توطئه دشمن را در کمرنگ کردک حضور مردم بیان کردند و از شکست آمریکا و پیروزی حاج قاسم سلیمانی سخن گفتند و پیش بینی کردند فروپاشی آمریکا نزدیک است.

۳- سخنی در خصوص انتخابات:

سرنوشت چهارساله مجلس و کاندیداها و کشور در حال رقم خوردن است. امیدواریم هرچه به صلاح و خیر مردم و مملکت است همان مقدر و مقرر شود. در این میدان همه ان شاءالله موفق و مأجورند چه کاندیداها که با صرف هزینه و وقت ، تنور انتخابات را داغ کردند و چه طرفدارانشان که ماهها است تلاش می کنند و هفته گذشته پرکاری داشتند و چه برگزارکنندگان و چه مردم که تعیین کننده واقعی بوده و هستند بنابراین همه موفق بودند و کسی نداریم که بگوئیم شکست خورده است درواقع باید گفت پیروز در این میدان مردم اند.

چند نکته و تذکر اساسی که نوعاً برگرفته از کلام رهبری است:

 • اگر جمعه روز انتخابات تجلی رقابت بود، باید فردای آن(شنبه) روز مهربانی وبردباری باشد تا از حوادث رنج آور جلوگیری کند.
 • ملت، بزرگترین برنده انتخابات است چون به وظیفه عمل کرده و دشمن را مأیوس کرد.
 • باید از مردم و تمام نامزدها و رقبا و طرفداران متشکر بود.
 • هم فرد وکیل هم طرفداران او باید موفقیت خود را از خدا بدانند.
 • تبریک کانیدای انتخاب نشده به نامزد منتخب یک رفتار خوب و نجیبانه است.
 • نتیجه انتخابات هرچه باشد معتبر است. پذیرش آن نتیجه حق الناس است.
 • شادمانی یا ناشادمانی نباید کسی را وادار به رفتار مجرمانه کند.
 • نامزد منتخب، نماینده همه مردم ایران است او هم باید چنین احساسی داشته باشد و با رفتاری کریمانه با همگان مواجه باشد.
 • پس از پیروزی، حدود ۱۰۰ رو زفرصت مطالعه برای خود منتخب وجود دارد.
 • نخستین وظیفه فرد منتخب، تلاش بی وقفه در رفع مشکلات مردم است البته باید پس از طی مراحل پس از انتخابات، مثل شکایت ها و بررسی آنها و تأیید نهایی، همگان ملتزم به رعایت قانون و احترام به یکدیگر باشند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*