خطبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۸

خطبه اول

تقوا

« افمن اسّس بنیانه علی تقوی من الله خیر ام من اسّس بنیانه علی شفا جرف هار فانهار به فی نار جهنّم و الله لا یهدی القوم الظّالمین» توبه/۱۰۹

آیا کسی که[امورش] را بر پایه تقوای الهی و رضای او نهاد بهتر است یا کسی که بنیاد [امورش] را بر لب پرتگاهی سست و فرو ریختنی نهاده؟ و آن بنا با بناکننده اش در جهنم سقوط می کند؛ و خدا گروه ستمکاران را هدایت نمی کند.

در این آیه اشاره است به بانیان مسجد ضرار که برای ضربه زدن به وحدت مسلمانان و توسعه نفاق آنرا بنا کردند یک مقایسه ای را می بینیم و آن اینکه آیا کار مؤمنانی که بر اساس تقوا شکل گرفته بهتر است یا کاری که بخاطر نفاق و بر مبنای آن شکل گرفته، کدام بهترند؟ آیا مؤمنان متقی یا منافقان از بی خدا بی خبر؟ معلوم است که کار برآمده از تقوا بهتر از کار برآمده از نفاق است. و خداوند گروه ستمگران را هدایت نمی کند. منافق درواقع ظالم است.

سبک زندگی دینی/۱۳۶

[معاد/۷۴] نعمت های جسمانی بهشت: ۴- غذاهای بهشتی

از قرآن استفاده می شود که بیشتر غذاهای اهل بهشت میوه است(فیها من کلّ فاکهه زوجان- در آن دو باغ بهشتی که مخصوص خداترسان است از هر نوع میوه دوگونه مختلف وجود دارد«رحمن/۵۲»)، و فاکهه ممّا یتخیّرون(واقعه/۲۰)، و فوکهه ممّا یشتهون(مرسلات/۲۰)، فیها فاکهه و نخل و رمّان- در آن دوباغ میوه بهشتی و نخل و انارات(رحمن/۶۸). البته گاهی هم به عنوان غذای بهشتیان از لحم یعنی گوشت و یا لحم طیر یعنی گوشت پرندگان یاد شده است. شاید علت تقدم میوه بر گوشت آن باشد که میوه ها غذایی بهتر و عالی تر و لذت بخش تر است و بعضی هم گفته اند که غذای طبیعی انسان همان میوه است و انسان را موجودی میوه خوار می دانند به همین دلیل انسان هرگز نمی تواند از گوشت به صورت طبیعی استفاده کند بلکه باید در آن تغییراتی ایجاد کند و یا اشیاء دیگر را با آن مخلوط کند در حالی که میوه به همان صورت طبیعی و بدون تغییر برای او مطبوع است از این گذشته خوردن میوه قبل از غذای گوشتی لطف خاصی دارد.[پیام قرآن/۶]

۵- شراب های طهور: نوشیدنی های بهشتی هم کاملاً متفاوت با نوشیدنی های دنیایی است. قرآن می گوید: در بهشت نهرهایی از آب صاف و خالص بدون تغییر بو و طعم، شیری که طعم آن تغییر نمی کند شراب نشاط آور و عسل خالص وجود دارد. مثل الجنّه الّتی وعد المتّقون فیها انهار من ماء غیر آسن و انهار من لبن لم یتغیّر طعمه و انهار من خمر لذّه للشّاربین و انهار من عسل مصفی(محمد/۱۵). اینها نه در یک نهر که در نهرهایی جاری اند و مجموعه ای هستند از انواع مختلف ، آب برای رفع عطش، شیر برای تغذیه، عسل برای لذت و قوت و شراب طهور برای نشاط،  اینها به گونه ای هستند که با گذشت زمان نه طعم و نه رنگ آنها تغییر نمی کنند. بر خلاف دنیایی آنها که فاسد می شوند و تغییر در آنها پیدا می شود و یا احیاناً مثل شراب که  هم تلخ و بدبو است هم مستی و زوال عقل را به دنبال دارد و در آیاتی دیگر از نوشیدنی هایی سخن می گوید که آمیخته با کافور است و آن چشمه ای است که بندگان خدا آنرا می جوشانند(دهر/۹-۵) و از جام لبریز می نوشند که مخلوط با زنجبیل است و آن چشمه ای است که نامش سلسبیل است و خداوند خود ساقی آنهاست(و سقاهم ربّهم شراباً طهوراً-دهر/۲۱).

خطبه دوم

حدیث

ادامه حدیث حضرت زهرا(س) به نقل از پدرش راجع به کسانی که نسبت به نماز سهل انگارند.

کسی که به نمازش سهل انگار باشد که البته اینها مربوط به هنگام مرگ است( و انّه یموت ذلیلاً-ذلیل خواهد بود)، (و یموت جائعاً- گرسنه خواهد مرد)، و یموت عطشاناً فلو سقی من انهار الدنیا- تشنه کام خواهد بود به طوری که اگر با همه نهرهای دنیا آبش دهند تشنگی اش برطرف نخواهد شد). آری سبک شمردن نماز این پیامدها را دارد.

مناسبت ها

  1. رهنمودهای مقام معظم رهبری: ایشان در چهارشنبه در جمع هزاران نفر مطالب مهمی در زمینه هیا مختلف بیان کردند که ما به بعضی از آنها اشاره می کنیم:

الف- انتخابات مجلس: آنرا آبرو و اعتبار نظام دانستند و فرمودند: با وجود گلایه ها از مشکلات، مردم برای انتخاب نمایندگانی مؤمن، انقلابی، شجاع، جهادی، کارآمد و طرفدار عدالت خواهند آمد و نباید کسانی که خودشان با انتخابات به جاهایی رسیدند با زدن حرفهایی، بهانه دست دشمن بدهند و مردم را دلسرد کنند. مردم سالاری دینی ما دارای آثاری بوده و هست.

ب- یوم الله ۲۲ بهمن: امسال هم مردم با حضورشان دشمن را مأیوس و منکوب می کنند، مردم دنیا روی این حضورهای بی نظیر حساب باز می کنند و مردم ما در سرما و گرما و یخبندان و برف هم آمده اند وامسال هم خواهند آمد.

ج- طرح ننگین معامله قرن: این طرح ترامپ قبل از صاحب خودش می میرد و این طرح اولاً احمقانه است چون به ثمر نمی نشیند ثانیاً خبیثانه است زیرا حقوق فلسطینی های مظلوم را نادیده می گیرد و ثالثاً به ضررشان تمام می شود زیرا همه فلسطینی ها را متحد تر می کند و جوانان فلسطین دست به سلاح خواهند برد و حقشان را خواهند گرفت و جوانان ما روزی در قدس نماز را خواهند خواند.

  1. گرامیداشت دو روز مهم:

الف- ۱۹ بهمن روز نیروی هوایی که با حضور فرماندهان و پرسنل آن نیرو و در خدمت امام در سال ۵۷ که رژیم پهلوی را شکست و این روز را به همه آنان تبریک می گوئیم.

ب- روز وفات ام البنین که روز تکریم همسران و مادران شهدا نام گرفته است. راستی که همه ما مدیون آنهائیم. ام البنین هم همسر شهید بود و هم مادر چهار شهید. امیدواریم مسئولان ما و به ویژه خدمتگزاران در بنیاد شهید هرچقدر که می توانند در خدمت به همسران و مادران شهدا بکوشند و همه ما هم قدردان وجود آنها باشیم.

  1. تذکرات پایانی:

الف- همه ما موظفیم تا با زمینه سازی مناسب زمینه حضور حداکثری مردم را در پای صندوق های رأی فراهم کنیم هرچند دشمن با فشار حداکثری می خواهد ملت ایران مشارکت حداقلی داشته باشند بنابراین باید دست اندرکاران، کاندیداها، طرفداران آنها، تبلیغات کننده ها در فضای حقیقی و مجازی کار کنند تا هرچه بیشتر مشارکت مردم را در این عرصه داشته باشیم. این کمترین کاری است که همه می توانیم و می باید انجام بدهیم.

ب- حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن که از همه ساله مهمتر و حساس تر است چرا که بعد از شکل دادن چندین حرکت ساختار شکن توسط دشمنان و چشم امید داشتن به شکست جمهوری اسلامی ایران، این راهپیمایی قرار است انجام شود یکی از آن توطئه های ننگین ترور ناجوانمردانه سردار حاج قاسم سلیمانی و همراهانش بود که اتفاقاً ۲۲ بهمن هم مصادف با چهلمین روز شهادت ایشان است. آنها به خیال خام خودشان خواستند با این ترور، مردم ما را مرعوب کنند و جبهه خودشان را پیروز نشان دهند اما به عکس شد همه ایران بپا خواست به احترام سردارش و همه دنیا به عظمت این تربیت شده مکتب اسلام و ولایت پی برد و تازه دشمن فهمید که شهید سلیمانی از سردار سلیمانی برای آنان خطرناک تر است چرا که پس از شهادت ایشان در همین چند روزاخیر، تربیت شدگان مکتب سلیمانی در ۳جا حماسه آفریدند یکی: در یمن که انصارالله کاری کرد نظیر آزادی خرمشهر در ایران، شکست عظیمی به نیروهای عربستان وارد کرد. دو: ارتش و نیروهای مردمی در سوریه شکست بزرگی را به تروریست ها تحمیل کرده و می کنند. سه: مسئولان عراقی با انتخاب نخست وزیر جدید عملاً جلو توطئه بی دولت سازی دشمن را گرفتند.

 

 

 

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*