خطبه ۲۰ دی ۹۸

خطبه اول

تقوا

« واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لا تفرّقوا» آل عمران/۱۰۳

و همگی به ریسمان خدا[قرآن و اهل بیت] چنگ زنید و پراکنده و گروه گروه نشوید.

در این بخش از آیه، یک امر وجود دارد و یک نهی. امر آن مربوط به چنگ زدن به ریسمان الهی است آن هم به صورت دسته جمعی و نهی آن متوجه تفرقه است. این امر و آن نهی اگر در جامعه اسلامی کاربردی شوند قطعاً می توانند منشأ تحولی عظیم در جامعه گردند چرا که با اتحاد کامل می توان به اوج قله رفعت و بلندی نائل شد و بی تردید تفرقه می تواند اساس بدبختی یک جامعه ای را فراهم کند. دعوت به وحدت در واقع دعوت به تقوای الهی است.

سبک زندگی دینی/۱۳۳

[معاد/۷۲] نعمت های جسمانی بهشت

اشاره: با پایان گرفتن بحث اسباب ورود به بهشت هم اکنون مناسب است تا با خصوصیات بهشت، نعمت های جسمانی و روحانی آن مکان بی نظیر بیشتر آشنا بشویم. گفتنی است همانگونه که بشر در این دنیا هم جسم دارد و هم روح، در عالم آخرت هم، جسم و روح با هم تلازم دارند بر خلاف آنها که عقیده دارند در جهان آخرت تنها روح است که حضور دارد و از جسم خبری نیست ما عقیده داریم که این هر دو با هم اند بنابراین نعمت های موجود در بهشت نیز هم جسمانی اند و هم روحانی و ما در این بخش نخست، ابتدا به بیان نعمت هایی که جنبه جسمانی دارند می پردازیم و پس از آن به سراغ نعمت های معنوی و روحانی بهشت می رویم.

نعمت های مادی و جسمانی بهشت، بسیار متنوع و گسترده و جالب و دل انگیزند و از نظر کمیت و مقدار بیش از نعمت های روحانی اند هرچند از نظر کیفیت، اینها بر آن دسته از نعمت های مادی پیشی دارند و از نظر معنا هم دارای برتری هستند.

(نعمت های جسمانی بهشت) ۱- باغهای بهشتی: در بیش از یکصد آیه از قرآن مجید تعبیر جنّات(باغها) و جنّت(باغ) و جنّتان(دو باغ) دیده می شوند مانند: من یطع الله و رسوله یدخله جنّات تجری من تحتها الانهار(نساء/۱۳)، و الله یدعوا الی الجنّه و المغفره باذنه(بقره/۲۲۱)، و لمن خاف مقام ربّه جنّتان(الرحمن/۴۶).

ریشه کلمه جنّات و جنّت، جنّ است که معنای پوشیدگی را دارد و از اینرو آنرا جنّت گویند که پوشیده از درختان است. کلماتی مثل جنّ، جنون، مجنّ، جنان و… همه از همان ریشه اند یعنی پوشیدگی را معنا می دهند در هر حال باغ پوشیده از درخت که زیر درختان نهرهایی از آب جاری باشد دارای یک نوع لطافت و طراوتی است وصف ناپذیر بر خلاف باغی که درخت دارد ولی گاهگاهی آب از خارج بر آنها می رسد. در حدیث آمده است: نهرهای بهشت در شکافها و گودیها جریان ندارد بلکه همه آنها روی سطح زمین قرار گرفته و به قدرت پروردگار به هر سو که اهل بهشت اراده کنند جریان پیدا می کند. در عنکبوت آیه ۵۸ آمده: و الّذین امنوا و عملواالصّالحات لنبوّئنّهم من الجنّه غرفاً تجری من تحتها الانهار- مؤمنین دارای عمل صالح در غرفه هایی از بهشت اند که نهارها در زیر آنها جاری است.

خطبه دوم

حدیث

عن الامام زین العابدین(ع): من اشتاق الی الجنّه سارع الی الخیرات وسلاعن الشّهوات و من اشفق من النّار بادربالتّوبه الی الله من ذنوبه و راجع عن المحارم(تحف العقول/۲۸۲).

هر که مشتاق بهشت است به حسنات شتابد و از شهوات دوری گزیند هرکه از دوزخ ترسد با توبه از گناهانش به درگاه خدا پیشی گیرد و از حرام ها برگردد.

مناسبت ها

  1. رهنمودهای مقام معظم رهبری: امسال هم مثل هر سال مردم قم در آستانه ۱۹دی خدمت معظم له رسیدند تا چهل و دومین سال قیام مردم قم را در سال ۵۶ گرامی بدارند و مثل همیشه معظم له مطالبی را بیان فرمودند که می توان آنرا در سه بخش کلی خلاصه کرد.

یک- اشاره ای به شکل گیری قیام مردم قم در دفاع از مرجعیت و امام راحل که مورد بی مهری و توهین قرار گرفته بود و این خود سرآغاز نهضت شد که چله های پی در پی شهیدان در شهرهای مختلف باعث بیداری مردم شد و سرانجام به پیروزی انقلاب انجامید که عامل اصلی آن، ایمان و غیرت دینی مردم بود.

دو- توصیف شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی که توسط آمریکایی ها و به دستور مستقیم ترامپ(رئیس جمهور آمریکا) ترور شد و سحرگاه جمعه گذشته به شهادت رسید. ایشان از آن بزرگوار با این عناوین یاد کردند: مجاهد شجاع، سردار بزرگ، سردار فداکار و عزیز ما، سردار پرافتخار، جهاد شجاعانه، جهاد مخلصانه، آرزومند شهادت، داغدار و گریان برای شهادت و رفقای شهیدش، نمونه برجسته تربیت یافتگان مکتب اسلام و مکتب امام خمینی، چهره بین المللی مقاومت، بی پروا در راه انجام وظیفه در راه خدا، بنده صالح خدا، اهل فکر، اهل عقل و تدبیر و شجاعت و در بیانیه خودشان هم فرمودند: سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد، به خود او و امام زمان تبریک می گوئیم. شهادت پاداش تلاش بی وقفه او در راه اسلام بود.

کمتر کسی است که حضرت آقا اینگونه درباره اش اظهار نظر کرده باشد.

سه- اشاره ای هم به دشمنی های بی پایان آمریکا داشتند و اینکه دست بردار از توطئه ها نیست. باید توطئه هایشان را شناخت و کاری کرد که از منطقه خارج شوند و آنچه دیشب اتفاق افتاد تنها یک سیلی بود به آنان.

  1. تقدیر و تشکر و یادآوری و تذکر:

۱- بسیار مناسب است تا از عمق جان، زبان به ستایش حق باز کنیم و از خدای متعال که مقلّب القلوب است تشکر و قدردانی نمائیم همچنین از رهبر حکیم و بصیر انقلاب که همواره رهنمود می دهند و مسیر آینده انقلاب را مشخص می کنند. از مردم فهیم و انقلابی که با حضور دهها میلیونی خود از خادم مخلص انقلاب تجلیل کردند و دنیا را مات و مبهوت نمودند. از عموم انقلابیون و آزادیخواهان و آزادگان و محور مقاومت در جهان تشکر می کنیم که یکصدا از سردار اسلام تقدیر کردند و فریاد مرگ بر آمریکا سر دادند. از دو مجلس عراق و ایران سپاسگزاریم که با آراء بالای خود آمریکا را تهدید و تحقیر کردند و برای اخراج آمریکای ها خط و نشان کشیدند. از تشییع کنندگان از کاظمین تا کرمان، از کربلا تا نجف، از اهواز تا مشهد و تهران و قم و بالاخره کرمان باید تشکر کرد. از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که شجاعانه و قدرتمندانه با حملات شکننده موشکی خود پایگاه مهم عین الاسد را در غرب عراق و پایگاه حریر در اربیل عراق را در هم کوبیدند و ضرب شصت محکمی را نشان دادند و در همان ساعت و دقیقه ای که سردار سپهبد سلیمانی را به شهادت رساندند سیلی محکمی به آمریکا زدند به گونه ای که ترامپ را به عقب نشینی واداشت و درواقع قدرت پوشالی آمریکا را به مشخره گرفتند.

از هیأت دولت هم تشکر می کنیم که معاهدات هسته ای را در پی نقض برجام توسط ترامپ و بی عرضگی اروپایی ها کاهش دادند و محدودیت ها را برداشتند.

و بالاخره باید به سردار حاج اسماعیل قاآنی اهل مشهد تبریک بگوئیم که حضرت آقا این مسئولیت راهبردی(فرماندهی نیروی قدس سپاه) را بر عهده ایشان نهادند که خودشان هم از فرمانده کل قوا از این بابت تشکر کردند. گفتنی است ایشان زودتر از حاج قاسم وارد این نیرو شده و در این چندین سال قائم مقام ایشان بوده و هنگامی که از ایشان می پرسند چه کسی را برای بعد از خودتان مناسب فرماندهی این نیرو می دانید فرموده بودند سردار قاآنی. وقتی این مطلب به نظر حضرت آقا می رسد ایشان هم می نویسد از عمق دل موافقم. این سردار هم مثل فرمانده پیشین، اهل تظاهر و ریا و دیده شدن و مصاحبه کردن نیست. خیلی خوب با سرزمین های دیگر آشنایی دارد ان شاءالله موفق خواهند بود.

و اما تذکر پایانی: مسئولان محترم، سیاسیون، فزهنگیان، همه اقشار مختلف بیائید قدر این فضای اتحاد و همدلی و تأثیر آن را بر کشور و دیگر کشورها بدانیم و همه از عمق جان حافظ و محافظ آن باشیم و با محبت و همدلی در کنار هم باشیم و برای رفع مشکلات بکوشیم تا آسیب نبینیم که امام فرمود: پشتیبان ولایت فقیه باشید تا کشور شما آسیب نبیند.( و اعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرّقوا- و لا تنازعوا فتفشلوا ریحکم)

 

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*