خطبه ۱۳ دیماه ۱۳۹۸

خطبه اول

تقوا

« و نجّیناالّذین امنوا و کانوا یتّقون» فصلت/۱۸

و کسانی را که ایمان آورده و همواره پرهیزکاری می کردند نجات دادیم.

در آیه قبل از آن، سخن از هلاکت قوم ثمود است که با صاعقه ای به خاطر عملکردشان دچار عذاب شدند و در این آیه می فرماید: ما کسانی را که اهل تقوا و ایمان بودند را نجات دادیم.

از این آیه به خوبی استفاده می شود آنچه موجب نجات از عذاب بوده و هست و خواهد بود دو چیز است: ۱- ایمان  ۲- تقوا. علت آن هم روشن است ایمان و تقوا همانند سپری هستند که آدمی را در برابر عذاب الهی حفظ کرده و نگه می دارند.

شهادت حضرت زهرا(س)

در آستانه فاطمیه اول: طبق نقل ۷۵روز، پنجشنبه آینده که مطابق با ۱۳جمادی الاول است سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، این تنها زن معصوم با عمر کمی که داشت توانست به مقامات بلندی برسد مثل مقام امّ النّبوّه که پیامبر به ایشان لقب امّ ابیها داده بود و این در وقتی بود که پیامبر دو یاور بزرگ( همسر و عمویش ابوطالب) را از دست داده بود و فاطمه برای پدر، یک غمگسار و یک همراه مهرآفرین بود و مقام امّ الائمّه و آن هنگامی بود که در منزل علی (ع) بود و به تربیت فرزندانی چون حسن و حسین(ع) می پرداخت و بالاخره مقام امّ الاسلام که مربوط می شد به زمان پس از رحلت پدر بزرگوارش که در دفاع از ولایت و امامت و درواقع اسلام ناب به تلاش و کوشش و مجاهدت پرداخت و بنا به گفته مقام رهبری: آن حضرت سه مسئولیت مهم را در دوران کوتاه عمرش بر عهده داشت: ۱- مسئولیت خانه و خانواده  ۲- مسئولیت اجتماعی(روشنگری و دفاع از ولایت و امامت)  ۳- مسئولیت بندگی و عبادت خدا. و جالب اینکه در همه این موارد شایستگی هایش را نشان داد و در این زمینه می تواند الگویی مناسب برای همه مسلمانان به ویژه زنان باشد. شهادت مظلومانه اش را تسلیت و تعزیت عرض می نمائیم و برپایی ایامه فاطمیه را به عموم علاقمندان حضرت توصیه می کنیم.

خطبه دوم

حدیث

عن فاطمه الزهرا(ع) قالت: قال رسول الله(ص) شرار امّتی الّذین غذّوا بالنّعیم الّذین یأکلون الوان الطّعام و یلبسون الوان الثّیاب و یتشدّقون فی الکلام.( بهجه قلب المصطفی/۱۶۶)

بدترین امت من کسانی هستند که از انواع نعمت ها تغذیه می کنند و خوراکی های رنگارنگ می خورند و لباسهای گوناگون می پوشند و هرچه بخواهند می گویند(یعنی کنترل زبان خود را ندارند).

مناسبت ها

 1. شهادت مظلومانه سردار سپهبد قاسم سلیمانی تبریک و تسلیت باد. در سحرگاه روز جمعه ۱۳دیماه ۹۸، دولت تروریست آمریکا به فرماندهی ترامپ در یک اقدام تروریستی در بغداد به ماشین حامل سردار حاج قاسم و ابو مهدی المهندس(قائم مقام حشد الشعبی عراق) با بالگرد حمله کرد و آن دو و ۸ تن دیگر را به شهادت رساند که البته شیاطین روی زمین نظیر برخی آمریکایی ها و صهیونیست ها و بعضی از مرتجعان عرب از این رویداد اظهار خشنودی کردند اما از سوی دیگر آزادگان جهان، جبهه مقاومت و ملت های فهیم کامشان تلخ شد و در انتظار انتقام الهی از قاتلان این مردان شریف هستند. اینک که او را در میان خود نداریم شایسته است با برخی از خصوصیات ایشان آشنا شویم:
 • حاج قاسم تمام عمرش را در جهاد و مبارزه و میدان خون و شهادت سپری کرد.
 • او خود را سرباز ولایت می نامید و دوست داشت به همین عنوان شناخته شود.
 • حاج قاسم اهل تظاهر و ریا نبود و همانند دیگر همرزمانش خالص و مخلص بود.
 • وقتی از رفقای شهیدش یاد می کرد در فراق آنان می سوخت و از اینکه از قافله شهیدان عقب مانده اشک می ریخت.
 • او خود را وقف جهان اسلام کرده بود و در دلهای مردان مقاومت جای داشت. از لبنان گرفته تا سوریه و عراق و یمن و در مبارزه با داعش نقشی فراموش ناشدنی داشت.
 • او خود را همگام و همراه قوات الوطنی سوریه، حشدالشعبی عراق، حزب الله لبنان، انصار الله یمن، فاطمیون افغانستان، زینبیون پاکستان می دانست و آنان همه خود را مدیون حاج قاسم و او را فرمانده خود می خواندند.
 • دشمن از اسم و رسم و عکس او می ترسید. در هجوم مردم عراق به سفارت آمریکا در همین چند روز پیش بر دیوار آن نوشتند قاسم سلیمانی.
 • چندین سال است که آمریکایی ها و صهیونیست ها در صدد ترورشان بودند تا سحرگاه امروز دستانشان به خون این بیگناهان آغشته شد.
 • خود ایشان تقاضای شهادت می کرد و حضرت آقا هم فرمودند امیدوارم بعد از اتمام مأموریت، ایشان هم عمرش با شهادت به پایان برسد.
 • حضرت آقا در پیامشان ضمن اعلان ۳روز عزای عمومی فرمودند: سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیبه شهیدان روح مطهر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. او نمونه برجسته ای از تربیت شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود. با رفتن او راه او متوقف نخواهد شد ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدا آلودند.

ما هم این جنایت بزرگ را محکوم می کنیم و خواهان انتقام از خون ایشان هستیم.

 1. سخنان مقام معظم رهبری در جمع پرستاران در روز پرستار: اشاره ای به جایگاه پرستاران و توصیه به توجه به خواسته های آنان.

نیم نگاهی به مسئله روز مثل: ۹ دی۸۸ و بزرگداشت آن در سالهای گذشته و امسال و بر حق دانستن مطالبات مردم و جدا بودن صف فتنه سازان از این مطالبات با مطالبه کنندگان واقعی و عبور از آبان ۹۸ که بیگانگان به خصوص آمریکایی ها به آن دل بسته بودند و محکوم کردن حمله آمریکا به حشدالشعبی عراق و خشم عمومی مردم در آن کشور به خاطر جنایت های آمریکایی ها و تهدید ایران و پاسخ قاطع و کوبنده رهبری به ترامپ با این بیان: اولاً  غلط می کند، ثانیاً مردم عراق و افغانستان و … با شما مخالفند این چه ربطب به ما دارد. ما جنگ طلب نیستیم اما هرنوع تجاوز به حقوق و عزت ملت را به شدت پاسخ می دهیم.

آری آمریکا به قول یکی از تحلیل گران غربی با این اقدام تروریستی در جهنم را به روی خودش باز کرد. مردم خشمگین عراق سفارت آمریکا را به آتش کشیدند و این حرکت باعث وحدت مردم و مسئولان عراق شد. آمریکا خیال می کرد در کنار تلاش برای ایجاد جنگ نرم و بی دولت سازی عراق، می تواند با جنگ گرم و خشن کا را به سود خود و اسرائیل تمام کند که این حرکت برعکس شد و بیشتر رسوا شد.

 1. هفده دیماه یادآور دو اتفاق مهم و تاریخی: الف- سالروز دستور رضاخان برای کشف حجاب در سال ۱۳۱۴ که روز نحسی به شمار می آید. هرچند او در اجرای این طرح ضد دینی تلاشهای زیادی کرد اما موفق نبود. قیام علمای دین و شورش مردم متدین و تقدیم شهدایی در این خصوص، با همه زورگویی های رضاخان مانعی مهم بر سر راه این توطئه استعماری شد. ب- در همان روز در ۴۲سال بعد در سال ۱۳۵۶ داریوش همایون وزیر اطلاعات و جهان گردی رژیم پهلوی با نوشتن مقاله ای در روزنامه اطلاعات به مرجعیت و امام امت توهین کرد که البته جرقه ای شد در انبار باروت و مردم به خشم آمدند و علما و مراجع اعتراض کردند قیام ۱۹دی شکل گرفت و زمینه ای شد تا انقلاب اسلامی فراگیر شود و در ۲۲بهمن سال ۵۷ به پیروزی برسد و نظام ۲۵۰۰ساله شاهنشاهی برچیده شود(عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد). در این باره هم امام، هم رهبری در خصوص این روز از مردم قم تجلیل فراوانی کرده اند که ما هم این روز را گرامی می داریم و به روان پاک شهیدان این روز درود و سلام می فرستیم. حضرت آقا فرمودند: هنر مردم قم در ۱۹دی حضور و قیام به هنگام بود.

آری مردم ما همواره این بصیرت را داشته و دارند که به موقع به میدان می آیند.

 1. تذکرات پایانی: الف- برگزاری مانور مشترک دریایی از سوی کشورهای راهبردی ایران در منطقه و کشور ثروتمند و پرجمعیت چین و روسیه با قدرت نظامی کم نظیر در اقیانوس هند در ۱۷هزار کیلومتر مربع بسیار مهم و اثرگذار بوده و هست چرا که این رزمایش اولاً در نوع خود جزء اولین رزمایش های این چنین است. ثانیاً یک نوع قدرت نمایی در برابر آمریکاست. ثالثاً عمل به توصیه رهبری است که کشور باید رویکردش را به شرق زیادتر کند. بدیهی است اگر آن دو قدرت بزرگ (چین و روسیه) این توانمندی را در ایران نمی دیدند برای شرکت در این رزمایش حضور نمی یافتند. این دو کشور عضو رسمی شورای امنیت در سازمان ملل هم هستند.

ب- ما هر قدرتی که داریم برآمده از خون شهیدان است و لذا باید قدردان شهیدان باشیم حتما در جلسه بزرگداشت شهیدان شهرستان که در شب شهادت حضرت زهرا(س) برگزار می گردد شرکت کنیم.

ج- همانگونه که گفته و توصیه شده سعی بشود ایام فاطمیه در همان روزهای محدود برگزار گردد(یک شب قبل و یک شب بعد و شب شهادت گرامی داشته شود). ان شاءالله در فاطمیه دوم مراسم مفصل تر و پرشورتر برگزار گردد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*