خطبه ۶ دیماه ۱۳۹۸

خطبه اول

تقوا

« ذلک امرالله انزله الیکم و من یتّق الله یکفّر عنه سیّئاته  و یعظم له اجرا» طلاق/۵

این حقایق بیان شده احکام خداست که آنها را به سوی شما نازل کرده است؛ و هرکس از خدا پروا کند گناهانش را از او محو میکند و پاداش او را بزرگ می دارد.

در این آیه با اشاره به حکم بیان شده از سوی پروردگار، می فرماید: کسی که تقوای خدا را پیشه کند خداوند گناهش را محو و نابود می کند و اجر و پاداش بزرگی را برایش قرار می دهد.

در این بخش از آیه درواقع به دو اثر مهم و پیامد بسیار قابل توجه اشاره شده یکی: محو خطاها و گناهان. دوم: پاداش بزرگ الهی و این دو، زمینه ساز بهجت و لذت انسان متقی به شمار می آیند.

سبک زندگی دینی/۱۳۲

[معاد/۷۱] اسباب ورود به بهشت: اهتمام به نماز

از آنجا که نماز جزء اولین واجباتی است که بر انسان انجام آن لازم می گردد و تا انسان حیات دارد باید به انجامش بپردازد و جزء اولین چیزهایی است که انسان ها از آن پرسیده می شوند و از ستون ها و پایه های استوار دین به حساب می آید لذا اهمیت دادن به آن و اقامه و حفظ مداومت بر نماز از جمله اسباب و عوامل مهم ورود انسان به بهشت به حساب می آید. در سوره معارج از آیه ۲۲ تا۳۴، ضمن بیان نه خصلت، به صاحبان و دارندگان این صفت ها وعده بهشت می دهد، ابتدای آنها نماز است و پایان این صفات هم نماز است( الّا المصلّین- الّذین هم علی صلاتهم دائمون- و الذین هم علی صلاتهم یحافظون). ابتدا می فرماید آنان مداومت بر نماز دارند و در پایان بیان می کند که ایشان محافظت بر نماز دارند یعنی به حفظ آداب و شرایط و خصوصیات آن می پردازند که هم ظاهر نماز را از فساد و بطلان حفظ می کنند هم روح آن را که حضور قلب باشد و هم موانعی که سدّ راه قبول آن است را از سر راه برمی دارند آنگاه می فرماید: اولئک فی جنّات مکرمون- آنها در میان بهشت ها[باغها] مورد اکرام قرار می گیرند که درواقع بیان می کند هم از نعمت های مادی بهشت بهره مندند هم از نعمت های معنوی آن. آری اگر کسی به حفظ نماز پرداخت نماز هم او را حفظ خواهد کرد و این یک امر طرفینی است( انّ الصّلاه تنهی عن الفحشاء و المنکر/عنکبوت۴۱). طبع نماز به گونه ای است که انسان را از فحشاء و منکر باز داشته و حفظ می کند و از سوئی دیگر اگر انسان هم از نمازش محافظت کند از پاداش الهی بهره مند خواهد شد. رسول خدا فرمود: من حافظ علیها کانت له نوراً و برهاناً و نجاه ً یوم القیامه(روح البیان/۱۰/۱۶۷)- کسی که بر حفظ نمازش همت بگمارد نماز برایش روشنایی و برهان و مایه نجات در قیامت خواهد بود. آری اقامه ستون دین، پیامدها و ره آوردهای ارجمندی دارد. در پایان این مبحث یکبار دیگر به عوامل و اسباب پانزده گانه بهشتی شدن اشاره می کنیم: ۱- ایمان و عمل صالح  ۲- تقوا  ۳- احسان و نیکوکاری  ۴- جهاد و شهادت  ۵- ترک هواپرستی  ۶- پیشگاهی در ایمان  ۷- هجرت و جهاد  ۸- صبر و تحمل در برابر شدائد  ۹- ایمان و ثبات بر صراط مستقیم  ۱۰- اخلاص  ۱۱- صدق و راستی  ۱۲- خودسازی  ۱۳- توبه و استغفار  ۱۴- خوف از خدا  ۱۵- اهتمام به نماز. (برگرفته از پیام قرآن/۸/ مکارم)

خطبه دوم

حدیث

رسول الله(ص): ثلاث من لم تکن فیه فلیس منّی و لا من الله عزّ و جلّ قیل یا رسول الله و ما هنّ؟ قال حلم یردّ به جهل الجاهل و حسن خلق یعیش به فی النّاس و ورع یحجزه عن معاصی الله عزّ و جلّ(خصال/۱۴۵).

سه چیز است که هر کس نداشته باشد نه از من است و نه از خدای عزوجل، عرض شد آنها کدامند؟ فرمود: بردباری که به وسیله آن جهالت جاهل را دفع کند، اخلاق خوش که با آن در میان مردم زندگی کند و پارسایی که او را از نافرمانی خدا باز می دارد.

مناسبت ها

  1. ولادت حضرت زینب(س): خدای متعال در پنجم ماه جمادی الاول به علی و فاطمه(ع) دختری را عنایت فرمود که نامش را زینب(زینت پدر) گذاشتند و حقیقتاً این نام برازنده این دختر بزرگ و بزرگوار بود. برخی از او به عنوان حسین دوم در پوشش زن یاد کرده اند. او به معنای واقعی پیام رسان کربلا بود. همراهی ایشان با برادرش در سفر به کربلا در آن دوران حساس و ویژه که برخی از خواص هم نتوانستند خود را قانع کنند برای همراهی با اباعبدالله(ع) مثل عبدالله بن جعفر و عبدالله بن عباس و دیگران، واقعاً نشانگر بصیرت کامل دختر علی بود. او پس از واقعه کربلا با پرستاری از زنان و بچه های بی پناه و نیز از امام علی بن الحسین(ع) و روشنگری ویژه ای که داشت چه در کوفه و شام و چه در مسیراسارت، توانست نقش خود را به خوبی ایفا کند و پیام کربلا و عاشورا را به گوش مردم برساند. خطبه هایش، رنگ و بوی خطبه های علی را داشت او بدون لرزش در صدا و با شجاعت کامل به تبیین واقعیات پرداخت و پرده از روی مغز علیل مردم برداشت و به آنان آگاهی بخشید. روز میلادش بر همگان به ویژه پرستاران خدوم در روز پرستار گرامی باد.
  2. نهم دیماه روز بصیرت و میثاق امت با ولایت: مستحضرید که در سال ۸۸که انتخابات ریاست جمهوری دهم در حال برگزاری بود و مشارکت بی نظیر ۸۵ درصدی مردم با ۴۰میلیون رأی، چشم دنیا را خیره کرد متأسفانه عده ای این شیرینی را به کام مردم تلخ کردند و با بحث تقلب در انتخابات و تجمع در خیابانها و به دنبال آن طرح مسئله ابطال انتخابات کشور را دچار مشکلاتی کردند مثل ناامنی، بی اعتمادی و التهاب فراوان که حمایت دشمنان قسم خورده را این جریان به دنبال داشت و کشور در حدود ۸ماه(از خرداد تا دیماه) دچار رکود و ناامنی و مشکلاتی شد. در این بازه زمانی، رهبر بصیر و حکیم و هوشیار انقلاب به روشنگری پرداختند و افراد معترض را به تمکین از قانون دعوت کردند و خیلی از مسائل را روشن کردند اما مخالفان هم چنان بر موضع خود ایستاده بودند تا اتفاق ناگوار عاشورای ۸۸ شکل گرفت و به مقدسات توهین شد و اصل نظام را نشانه گرفتند که ملت متوجه عمق فاجعه شد و به صورت خودجوش حضور معنادار نهم دی، همان سال شکل گرفت و توطئه ها را برچید و توطئه گران را به حاشیه برد. لذا این روز به عنوان روز بصیرت و میثاق امت با ولایت نام گرفت که هم رهبری هم مردم و هم پیوند میان این دو به خوبی آشکار شد.
  3. تداوم توطئه ها و لزوم ایستادگی در برابر توطئه گران: تجربه نشان داده که دشمن قسم خورده این نظام دست از توطئه و دسیسه علیه ملت و کشور ما بر نمی دارد و هر وقت زمینه ای ببیند وارد میدان می شود مثل آنچه در دیماه ۹۶ و آبان امسال(۹۸) اتفاق افتاد. با تجهیز عده ای به سلاح جنگی و پشتیبانی مالی و تبلیغاتی از آشوبگران و دفاع از آنان در مجامع باصطلاح بین المللی، قصد براندازی نظام را دارند البته با تنگ کردن حلقه محاصره اقتصادی و ایجاد جنگ روانی و دنبال کردن طرحهای شیطانی و سیاسی، همواره درصدد رسیدن به خواست خود بوده و هستند و نباید هرگز از آنان و توطئه هایشان غافل شد. حال که چنین است نباید ملت ما در نگهبانی از نظام که میراث شهیدان است غفلت بورزد که به قول امام(حفظ نظام از اوجب واجبات است). بله در عین حالی که ملت با مشکلات فراوانی در حال دست و پنجه نرم کرده است و از برخی بی تدبیری های مسئولان و کم کاری آنان گله مند است و از قوای سه گانه انتظاراتی به حق داشته و دارد اما اینها نباید او را از ادامه مسیر باز دارد و یا عقب نشینی کند که دشمن را جری تر کنند البته ملت راه خود را شناخته و راهنمای خود را هم می شناسد و همیشه به انجام وظیفه به هنگام پرداخته و می پردازد. بی تردید یکی از جلوه گاههای درخشش، حضور در انتخابات است و حالا سخن از انتخابات برای مجلس یازدهم است. اساساً ملت باید بداند که سرنوشت خود و کشورش را خود او تعیین می کند و می سازد پس باید از این وظیفه و حقی که دارد به درستی استفاده کند تا هم دشمن را مأیوس کرده باشد هم در خلق مجلسی آبرومند و توانمند و موقع شناس و انقلابی، شریک و موفق باشد و صد البته این حماسه و شور و شعور مردم نباید مسئولان را از خدمت رسانی به مردمی این چنین باوفا و باصفا، غافل کند که فلسفه وجودی شان خدمت به مردم است. اینان از بیت المال حقوق می گیرند تا در خدمت مردم باشند آن هم خدمتی بی منت و از سر اخلاص و سوز که امیدواریم این چنین باشد.

و در پایان روز هفتم دیماه روز تشکیل نهضت سوادآموزی به فرمان امام در سال ۱۳۵۸ را گرامی می داریم و توصیه می کنیم با این نهاد همکاری کنید تا جشن واقعی ریشه کنی بی سوادی را داشته باشیم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*