خطبه ۱۷ آبان ۹۸

خطبه اوّل

تقوا

و قال ربّکم ادعونی استجب لکم انّ الّذین یستکبرون عن عبادتی سید خلون جهنّم داخرین (غافر۶۰) وپروردگارتان گفت:مرا بخوانید تا شمارا اجابت کنم ، آنان که ازعبادت من تکبّر ورزند ، به زودی خوار و رسوا به دوزخ در آیند.

دستور صریح پروردگار است که ،۱:شما خدا را بخوانید (ادعونی) ۲- وعده اجابت دعا را داده است (استجب لکم)۳- هشدار داده کسانی که از عبادت (دعا) رویگردان باشند با خفت و خواری در جهنم فرو می غلتند . از خصوصیات انسانهای با تقوا ،دعا کردن است چرا که این خود نشانه بندگی اواست و بنده هم خیر خود را از خدایش می طلبد ولاغیر.

تذکر:خطبه اول در ذیل هفته قبل تایپ شده است لطفا مراجعه شود.

 

 

سبک زندگی دینی

ایمان و بقا بر جاده مستقیم : کسانی که واقعا گفتند الله و به  او مومن شدند و در این مسیر استقامت ورزیدند اهل بهشت اند ودر آن جاویداند “ان الّذین قالوا ربّنا الله ثم استقاموا فلاخوف علیهم و لاهم یحزنون – اولئک اصحاب الجنه خالدین فیها جزا بما کانون یعملون (احقاف ۱۳-۱۴)” در این دو آیه گفته شده ، آنان که گفتند الله و بر آن ایستادگی کردند و استقامت ورزیدند نه خوفی از آینده دارند و نه حزنی از گذشته و در بهشت جا دارند و پاداش خود را در برابر عملکرد خودشان دریافت می دارند.کلمه استقامت به معنای ملازم راه مستقیم بودن است هر چند مفهوم اعتدال و درستی از هر گونه انحراف را هم دارد .صراط مستقیم به راهی صاف و دارای اعتدال گفته می شود که رونده آن سعی دارد تا از آن منحرف و رویگردان نشود.واین کار، استقامت و پایداری را می طلبد . در پاره ای از روایات به ولایت امیر المومنین (ع) تعبیر شده است (استقاموا علی ولایه امیرالمومنین) تفسیر ذیل آیه شخصی از پیامبر (ص) راهنمایی خواست تا بدین وسیله پخش شود فرمود : قل ربی الله ثم استقم ، پرسید مخوف ترین چیزی که باید از آن پرهیز کنیم کدام است حضرت اشاره به زبان کردند (یعنی همین زبان)

خطبه دوم:

قال علی (ع)

التّقی رئیس الاخلاق : تقوا سرآمد همه مسائل اخلاقی است (نهج البلاغه)

مناسبت ها

  • در آستانه هفته وحدت : بر اساس نظر مشهور اهل سنت ، دوازدهم و بر مبنای دیدگاه شیعه ، هفدهم ربیع الاول، ۵۳سال قبل از هجرت ،سالروز ولادت حضرت خاتم الانبیا (ص)است.برای ایجاد و استحکام وحدت میان شیعه و سنی ، حضرت امام راحل از دوازدهم تا هفدهم را هفته وحدت نامگذاری کردند تا همه باهم این چند روز را در حال جشن و سرور شادمانی باشند و دشمنانشان نتوانند در میان آنان ایجاد تفرقه و اختلاف نمایند.علما و بزرگان جهان اسلام باید با تکیه بر مشترکات مورد علاقه و عقیده مسلمانان مانند قبله ، نماز،حجّ،زکات و شخص پیامبر اعظم (ص)جلو هر گونه تفرقه را بگیرند. کاری که مرحوم آیت الله بروجردی در عصر خود و امام خمینی (ره) انجام دادند و امروز مقام معظم رهبری آنرا دنبال می کنند. جالب است که قران کریم ازاهل کتاب دعوت می کنند تا بیایند با مسلمانان دست اتحاد به یکدیگر بدهند و قرآن کریم مومنان را برادران یکدیگر می خواند و به وحدت دعوت و از تفرقه جلوگیری می کند و امام عسکری (ع) به شیعه توصیه می کند تا ضمن رعایت تقوا و صداقت و امانت داری با اهل سنت نماز بخوانند و در تشییع جنازه آنان حاضر شوند و از بیماران آنها عیادت کنند و فرموده من از این نوع کارها خوش حال می شوم (تحف العقول)
  • رهنمود مقام معظم رهبری در آستانه ۱۳ آبان :ایشان در جمع دانش آموزان و برخی مقامات عالی و سیاسی کشور، اشارات و تصریحاتی به سابقه دشمنی آمریکا نسبت به ملت ایران داشتند و آنرا از ۴۳ تا ۹۸ مستمر دانستند بلکه فرمودند :در زمان شاه نیزاین دشمنی را با ساقط کردن دولت مصدق نشان داد وهمچنان گرگ صفتی و وحشی گری اش ادامه دارد.  هر چند خودش ضعیف تر شده است ولی توطئه ها ، تهدید ها و تحریم هاش کم نشده است لذا با چنین رژیمی نمی توان مذاکره کرد چرا که در مذاکره با او هیچ امتیازی بدست نمی آید چنانکه تجربه کره و کوبا همین را می گوید . البته ما هم آمریکا را گاهی به گوشه رینگ برده ایم ملت ما یک ملت مقاوم است که پشتوانه ای همانند عقل ،وحی و تجربه دارد . بله ، درستی این سخن را می توان در عملکرد چندین ساله آمریکا علیه ملت دید همین توطئه ای که الان در عراق و لبنان  در حال پیاده کردن دارد می خواست در ایران انجام دهد که البته مثل سالهای ۸۸و۹۶ موفق نبود ولی چون می دانست موفق نیست در صدد زدن پروبال مقاومت در این کشور ها می شود که البته موفق نخواهد شد در هر صورت ملت ما در ۱۳ آبان امسال هم پای دانش آموزان به میدان آمد و رشد خودش را نشان داد.
  • روز ملی کیفیت : ۱۸ آبان ماه با آین عنوان شناخته می شود . توجه به کیفیت کار و تولید و یا ارائه خدمات ، امری است که هم توصیه شرع است و هم مورد تائید عقل. کار با کیفیت ، بادوام تر و پر سود تر و رضایت آفرین است. رسول خدا فرمود ند: انّ الله یحبّ عبدا اذا عمل عملا فاتقنه : خداوند دوست دارد بنده ای را که چون کاری را انجام می دهد آنرا محکم و متغن (باکیفیت)انجام دهد.کار با کیفیت دعای خیر مردم را به دنبال دارد وباعث معروفیت می شود و اجرت دریافتی در برابرش حلال و گوارا خواهد بود بر این اساس توصیه می کنیم همه افراد از همه اقشار اعم از فرهنگی ،صنعتگر، مدیر، کارمند، کارگر، عضو یک مجموعه ، کارکنان را مطابق استاندارد تعیین شده و پذیرفته شده انجام دهند و به خصوص با توجه به مراجعات و تذکرات مردم ، نانواها سعی کنند حال که قدری هم نان گران شده است در پخت نان و کیفی کردن آن دقت بیشتری داشته باشند تا از اسراف و دور ریختن نان که برکت خداست جلو گیری به عمل آید. در پایان یاد ونام پدر موشکی ایران سردار شهید حسن تهرانی مقدم که روز ۲۰ آبان سال ۱۳۹۰ به شهادت رسید گرامی می داریم و از اقدام دولت در خصوص گاهش تعهدات برجامی در گام چهارم تشکر و حمایت می کنیم .

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*