خطبه ۱۲ مهر ۹۸

خطبه اول

تقوا

« و اتّقوا یوماً ترجعون فیه الی الله ثم توفّی کلّ نفس ما کسبت و هم لا یظلمون» بقره/۲۸۱

و پروا کنید از روزی که در آن به سوی خدا بازگردانده می شوید، سپس به هر کس آنچه انجام داده، به طور کامل داده می شود؛ و آنان مورد ستم قرار نمی گیرند[زیرا هرچه را دریافت می کنند، تجسم عینی اعمال خودشان است].

دعوت به تقوا به اشکال مختلف در قرآن آمده است. در اکثر موارد از تعبیر(اتّقوالله) استفاده شده است اما گاهی هم از مخاطبان با ایمان دعوت شده تا از روز قیامت و واپسین، حریم نگهدارند و از هول و هراس آن روز برحذر باشند مثل همین آیه: بپرهیزید از قیامت ،روزی که در آن به سوی خدا بازگشت داده می شوید و هر کسی هر آنچه را انجام داده است به آن می رسد و هیچ کسی مورد ستم قرار نمی گیرد. این عبارت در واقع عبارت دیگری از اتّقواالله است.

سبک زندگی دینی/۱۲۰

[معاد/۶۱] اسباب ورود به بهشت: ۴- جهاد و شهادت

آشنایان با منطق دین و شاگردان مکتب قرآن به خوبی می دانند که جهاد و شهادت و مجاهدان و شهیدان راه خدا از ارج و منزلت خاصی برخوردارند و چنانچه مردم بخواهند چیزی را یا کسی را به شیئی یا فردی که دارای مقام شناخته شده است همانند و تشبیه کنند معمولاً به جهاد و شهید تشبیه می کنند مثلاً می گویند: عرق کارگر همانند خون شهید است و یا تلاش برای معاش همانند مجاهدت در راه خداست و یا فلان شخص اجر و پاداش شهید را دارد. این نوع سخن گفتن در حقیقت بیان کردن اوج عظمت جهاد و بلندی مقام شهید است.

اکنون ببینیم نگاه قرآن در این خصوص، چگونه است. خداوند در آیه ۱۱۱ سوره توبه می فرماید: انّ الله اشتری من المؤمنین انفسهم و اموالهم بانّ لهم الجنّه فیقتلون و یقتلون فی سبیل الله وعداً علیه حقّاً فی التّوراه و الانجیل و القرآن و من اوفی بعهده من الله فاستبشروا ببیعکم الّذی بایعتم به و ذلک الفوز العظیم. نکات برجسته این آیه: ۱- این مطلب حتمی و قطعی است(انّ) . ۲- خداوند خودش خریدار است و مؤمنان فروشنده و متاع، جان و مال و بهای آن، بهشت عنبر سرشت(اشتری من المؤمنین). ۳- مؤمنان می توانند طرف قرارداد و خرید و فروش باشند و نه دیگران. ۴- مقدم داشتن جان بر مال، نشانه اهمیت فداکاری با جان است. ۵- آنچه ارزش آفرین است قتال و جهاد در راه خداست(فی سبیل الله). ۶- هدف رزمنده باید مبارزه با دشمن باشد نه رسیدن به شهادت(فیقتلون و یقتلون). ۷- وعده الهی حق است و نشانه حقانیت آن، مطرح شدن آن در سه کتاب آسمانی است(تورات، انجیل و قرآن). ۸- حتما خداوند به وعده اش وفا خواهد کرد( و من اوفی بعهده من الله). ۹- علاوه بر وعده، بشارت و مژده هم می دهد(فاستبشروا…). ۱۰- شهادت، معامله با خداست(بایعتم به). ۱۱- شهادت، رستگاری بزرگ است(ذلک الفوز العظیم). حضرت علی(ع) با همه کارهای ارزشمندش تنها در لحظه شهادت فرمود: فزت و ربّ الکعبه. ۱۲- جهاد و شهادت فی سبیل الله حتماً پایانش و پاداشش بهشت است.

نکته: وقتی جهاد اصغر این نتیجه اش باشد پس جهاد اکبر چگونه خواهد بود. اشاره به سخن پیامبر: خوشا به حال آنانکه جهاد اصغر انجام دادند وبقی علیهم الجهاد الاکبر(جهاد با نفس).

در حدیثی آمده است: وقتی این آیه نازل شد رسول خدا در مسجد بودند و آنرا با صدای بلند قرائت کردند و مردم تکبیر گفتند. مردی از انصار خدمت حضرت رسید و عرض کرد: راستی همین آیه بود که نازل شد؟ فرمود: آری. گفت: بیع ربیح لا نقیل و لا نستقیل- معامله ای پر سود است نه تقاضای فسخ آن را خواهیم کرد و نه فسخ آنرا می پذیریم.

آن بیع را که روز ازل با تو کرده ایم         هرگز در آن حدیث اقاله نمی رود

خطبه دوم

حدیث

الامام المجتبی(ع): علیکم بالفکر فانّه حیاًه قلب البصیر و مفاتیح ابواب الحکمه( اعلام الدین/۲۹۷)

بر شما باد به تفکر، که تفکر مایه حیات قلب شخص بصیر و کلید در حکمت است.

اندیشه در کار و پایان کار زمینه سار بصیرت و رسیدن به حکمت متعالیه است.

مناسبت ها

  1. شهادت امام مجتبی(ع) و شهادت حضرت رقیه درماه صفر: امام حسن (ع) در ۲۸صفر سال ۵۰ه.ق به شهادت رسیده اند اما روایت ۷صفرهم داریم، که ما این روز غمبار را به محضر امام زمان(عج) و همه شیعیان تسلیت عرض می کنیم.
  2. سخنان رهبری در مجمع عالی فرماندهان سپاه در روز چهارشنبه: حضرت آقا مطالب مهمی در خصوص نقش و وظایف سپاه و اوضاع کشور و تلاش مذبوحانه دشمنان به ویژه آمریکا، بیان کردند. ایشان فرمودند:
  • تربیت دینی و انقلابی و جلوگیری از انقطاع نسلی را از یاد نبرید.
  • نقش برجسته سپاه در همه عرصه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و خدماتی و نگاه فرامرزی آن نباید از یادها برود.
  • من از فرزندان سپاهی ام صد درصد راضی ام ولی قانع نیستم.
  • سپاه باید روحیه جوانی خود را حفظ کند و با همه قوا هم افزایی داشته باشد و در استفاده از ابزار نوین و روزآمد تردید نکند.
  • دشمن با فشار حداکثری خود درصدد تسلیم کردن ما بود اما شکست خورد چنانکه در همه جا در عراق، سوریه و افغانستان شکست خورده است و در همراهی اروپایی ها با خودشان برای دیدار نمادین با رئیس کشورمان هم شکست خوردند و باید کاهش تعهدات برجامی ادامه یابد تا به مقصد خود برسد.
  1. هفته نیروی انتظامی: با تجمیع نیروهای کمیته، شهربانی و ژاندارمری و تولد ناجا همه ساله در چنین ایامی به خصوص (۱۳مهرماه) این نیروی خدوم و امنیت آفرین مورد توجه و تقدیر قرار می گیرد که ما هم روز و هفته ناجا را به همه خدمتگزاران این نیرو در عرصه ها و رشته های مختلف تبریک گفته و از خدمات” پلیس هوشمند، امین مردم” که شعار امسال آنان است تقدیر و تشکر می کنیم و چند نکته عرض می کنیم:
  2. یک: انصافاً با گستردگی حوزه مأموریت این نیرو، بسیار خوب عمل کرده است در پیمایش اخیر وزارت کشور از میان ۱۳گروه شغلی، نیروی انتظامی رتبه دوم را در رضایت مردم کسب کرده است. دو: وظیفه ذاتی این نیرو، ایجاد نظم و امنیت و جلوگیری از ناامنی هاست و به عنوان ضابط قوه قضائیه نقش آفرینی و عمل می کند که با سه عنصر اساسی آگاهی، پیشگیری و پی گیری در جامعه به انجام وظیفه خود می پردازد. سه: با وجود امکانات اندک، خدمات بزرگی را شکل داده و می دهند مثل: مبارزه با قاچاق، هنجارشکنی ها، مقابله با اشرار و سارقین و … یکی از مسئولان گفته بود ما به ۱۸هزار دوربین جاده ای احتیاج داریم که تنها ۲۰۰۰دوربین داریم. چهار: همکاری مردم در ایمن سازی محیط کار و زندگی با نیروی انتظامی ضروری است و باید همگان کمک کنند.
  3. تذکرات پایانی: الف- عملیات نصر من الله یمنی ها که ضرب شصت دیگری بود به ائتلاف عربستان، دنیا را غافلگیر کرد و ضربه سنگین و مهلکی را بر نیروهای دشمن وارد آورد. با گرفتن غنائم و اسیران زیاد، عربستان و حامیانش را شرمنده کرد و دشمن نتوانست این عملیات را به ایران نسبت دهد. ب- هجرت تاریخ ساز امام از عراق و کویت و از آنجا به پاریس در ۱۳مهر ۵۷ اتفاق افتاد که نشان از رذل بودن مقامات عراق و کویت داشت ج- وضعیت کشور از نظر اقتصادی رو به بهبود است و از حیث سیاسی هم مورد توجه کشورهای خارجی است و همگان به کشور ما توجه دارند و ما امیدواریم خبر صعود ۴۰پله ای در میدان صنعت که از ۹۵ به ۸۵مین رتبه در میان ۱۳۵کشور جهان رسیده ایم، مسرت بخش و امیدآفرین است. د- یاد و نام شهیدان حمله شیمیایی سومار در سال ۶۳ را که توسط صدام و حمایت آمریکا با تسلیحات شیمیایی آلمان انجام گرفت را گرامی می داریم. ذ: حرکت موکب امام صادق(ع) اردستان برای خدمت رسانی به زائران اربعین را به فال نیک می گیریم و امیدواریم روزی فرا برسد که همه شیعیان در چنین ایامی در کربلا باشند. از همه خادمان و کمک کنندگان این موکب تشکر می کنیم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*