خطبه ۵ مهر ماه ۹۸

خطبه اول

تقوا

« واذکر عبادنا ابراهیم و اسحاق و یعقوب اولی الایدی و الابصار – انّا اخلصناهم بخالصه ذکری الدّار» ص/۴۶-۴۵٫ و بندگان ما ابراهیم و اسحاق و یعقوب را یاد کن که دارای قدرت و بصیرت بودند. ما آنان را با[صفت بسیار پر ارزش) یاد کردن سرای آخرت با اخلاصی ویژه خالص ساختیم.

در این دو آیه به پیامبر یادآور شده که از این سه بنده ما یاد کن(ابراهیم، اسحاق و یغقوب) که دارای چند ویژگی اند: ۱- عبودیت و بندگی(عبادنا) ۲- قدرت و قوت(اولی الایدی) ۳- آگاهی و بصیرت(و الابصار) ۴- برجستگی و خلوص(اخلصناهم) ۵- یاد سرای آخرت(قیامت). آری اینان برگزیده شدند چرا که پیوسته یاد سرای آخرت بودند. اینان چون متقی اند و متقی پیوسته به یاد خدا و قیامت است لذا همیشه فکر و ذکرشان مبدءو معاداست.

سبک زندگی دینی/۱۱۸

۳- احسان و نیکوکاری: در آیه ۸۵ مائده در توصیف گوهی از علمای مسیحی آمده است که: تری اعینهم تفیض من الدّمع ممّا عرفوا الحقّ- آنان را میبینی که به خاطر شناختی که از حق پیدا کرده اند به پهنای صورت اشک می ریزند. فاثابهم الله بما قالوا جنّات تجری من تحتها الانهار خالدین فیها و ذلک جزاء المحسنین- خداوند در مقابل حالات و گفته های آنان بهشت جاویدان را نصیبشان کرد و این به خاطر احسان آنها بود که به عنوان پاداش برایشان در نظر گرفته شده است. احسان، معنای لطیف و دقیقی دراد و در بعضی

از روایات از آنان به عبادت تعبیر شده است عبادت توأم با یقین کامل و احساس مراقبت پروردگار در همه حال. از پیامبر اکرم(ص) در مورد احسان پرسیدند، فرمود: ان تعبدالله کانّک تراه فان لم تکن تراه فانّه یراک(نور الثقلین۱/۵۵۳)- احسان عبارت است از اینکه تو به گونه ای خدا را عبادت کنی که گویا او را می بینی و اگر تو او را نمی بینی او تو را می بیند.

جالب اینکه در سوره یوسف هم از ایشان به عنوان یکی از محسنین یاد کرده و فرموده است: و کذلک نجزی المحسنین) آری پاداش محسنین بهشت است.

ادامه احسان: قرآن کریم در آیه ۹۰نحل می فرماید: انّ الله یأمر بالعدل و الاحسان و ایتاء ذی القربی و ینهی عن الفحشاءو المنکر و البغی یعظکم لعلّکم تذکّرون- فرمان صریح خداوند است در مورد عدل و احسان و رسیدگی به خویشاوندان و پرهیز از فحشاء و منکر و ستم کردن. این فرمان صریح، اهمیت احسان و نیکوکاری را می رساند.

افزون بر آن در روایاتی به اهمیت و نتایج آن اشاره صورت گرفته است مثل: ۱- احسان بهترین کشت و زرع و سودمند ترین تجارت است. قال علی(ع): علیک بالاحسان فانّه افضل زراعه و اربح بضاعه( منتخب میزان الحکمه). ۲- احسان بهترین توشه برای قیامت است، نعم زاد المعاد الاحسان الی العباد. ۳- احسان باعث محبوبیت بین دوستان است، من کثر احسانه احبّه اخوانه. ۴- احسان زمینه ساز جلب دلهاست، بالاحسان تملک القلوب. ۵- احسان باعث کرامت است، ان احسنت فنفسک تکرم و الیها تحسن. ۶- ثمره احسان به خود انسان باز می گردد، ان احسنتم احسنتم لانفسکم و ان اسأتم فلها (اسراء/۷). بدیهی است چنین کاری پاداشش بهشت خواهد بود.

خطبه دوم

حدیث

قال الباقر(ع): ما من نکبه تصیب العبد الّا بذنب(کافی۲/۳۶۹)- هیچ گرفتاری به بنده نمی رسد مگر به سبب گناه.

خیلی از ماها موقع گرفتاری به دنبال علل مادی آن می گردیم در حالی که باید از عامل معنوی هم غافل نشد. گناه از همان عوامل است که انسان گاهی از آن غافل می شود. باید پس از هر گناهی توبه خالص صورت پذیرد.

مناسبت ها

 1. هفته دفاع مقدس و بزرگداشت شهیدان: در ادامه بزرگداشت هفته دفاع مقدس که امروز همزمان است با سالروز آغاز عملیات بزرگ ثامن الائمه و شکست حصر آبادان(۵مهر۶۰) یاد و نام شهدای این عملیات که نخستین عملیات پس از عزل بنی صدر از فرماندهی کل قوا و ریاست جمهوری بود را گرامی داشته و به روان پاک همه رزمندگان و فرماندهان به ویژه شهیدان فکوری، فلاحی، نامجو، کلاهدوز و جهان آرا را که در حال بازگشت از همان عملیات به تهران در سانجه هوایی به شهادت رسیدند درود و سلام و صلوات نثار می کنیم(۸/۷/۶۰).

بنا به فرموده امام: ملتی که در خط اسلام ناب محمدی(ص) است باید همه افرادش بسیجی باشند. آری همه آنان که جنگ را اداره کردند بسیجی بودند حتی ارتش و سپاه هم بسیجی بودند و مردم هم بسیجی بودند و به قول حضرت آقا: دفاع مقدس مظهر حماسه، معنویت، آرمان خواهی و مظهر تدبیر و حکمت است. بنابراین همه ما وظیفه داریم تا به پاسداشت این ایام بپردازیم و یاد و نام شهیدان را همواره زنده بداریم و به تکریم خانواده های ایثارگران بپردازیم و اجازه ندهیم خون آنها توسط عده ای از خدا بی خبر پایمال گردد.

گزیده ای از سخنان رهبری در جمع رئیس و اعضای خبرگان ۴/۷/۹۸:

 • توجه به جوانان و ظرفیت های داخلی و تقویت عزم و اراده ملی.
 • تلاش دشمن برای تأثیر گزاری بر ادراک ما.
 • راه نجات ما توجه به شعارهای انقلابی است از جمله، ما می توانیم.
 • دشمن نگران جهش های ماست.
 • ما راه تعامل با هیچ کشوری را سد نمی کنیم اما اعتماد به اروپایی ها ممنوع است.
 • جریان امور به نفع ماست و امروز منفورترین دولت ها، آمریکاست.
 • غرب، در حال افول است به اعتراف یکی از رؤسای آنها.
 • توجه به وظایف خودمان در این دوره و زمانه مانند اعتماد به وعده الیه، مبارزه با فساد(پیشگیری و درمان)، رونق تولید و جلوگیری از واردات بی رویه، مساوی دانستن همه مردم در برابر قانون و تأمین آزادیهای مشروع، فراهم کردن بستر برای حضور نیروهای انقلابی در صحنه، پرهیز از نومید سازی جامعه و …

از ۳ شهریور تا ۹مهر هفته تکریم سالمندان است که وظیفه همگان احترام به آنها است خواه از منسوبین باشند مثل پدر و مادر یا از همسایگان و همشهریان.

 1. حضور رئیس جمهور در سازمان ملل و اتفاقات پیرامونی آن:

آقای دکتر روحانی در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل حضور یافت و در شامگاه سوم مهر به سخنرانی پرداخت. محور اصلی این سخنرانی اختصاص داشت به بیان مواضع و دیدگاه ج.ا.ا پیرامون تروریسم اقتصادی آمریکا، تنش آفرینی آمریکا در سطح دنیا و منطقه خاورمیانه، حمایت از تروریست های القاعده و داعش و طالبان، کشت و کشتار و ایجاد ناامنی در گوشه و کنار جهان، خروج یک جانبه از برجام، تشدید تحریم علیه کشورمان و محکوم ساختن حمله به یمن توسط عربستان و جنایات صهیونیست ها در فلسطین اشغالی و ارائه طرح صلح هرمز برای خلیج فارس و … و در نهایت رد هرگونه مذاکره در شرایط تحریم با آمریکا بود.

ایشان در ملاقات با رؤسای کشورهای جهان هم همین مسائل را تکرار کرده بود از جمله در ملاقات مکرون رئیس جمهور فرانسه و مرکل صدر اعظم آلمان و جانسون نخست وزیر انگلیس که البته بی شرمانه این ۳نفر ایران را متهم به حمله به آرامگو کردند و حالا در این دیدارها برای ملاقات با ترامپ چانه زنی می کنند. در مجموع هیأت ایرانی تا به حال خوب موضع گرفته و خوب عمل کرده است.

 1. نیم نگاهی به دنیای بی عاطفه:

در حدود ۵ سال است که ائتلاف سعودی با حمله به یمن، این جنایات هولناک را مرتکب شده است. ۲۵۰هزار حمله هوایی همراه با پرتاب نیم میلیون بمب و موشک و خمپاره به یمن، کشتن ۹۰هزار نفر مردم بیگناه، با ایجاد محاصره باعث مرگ ۸۵هزار کودک زیر پنج سال بر اثر گرسنگی شده است، صدها مراکز عمومی و خدماتی مثل بیمارستان، مدرسه، مسجد، بازار، منبع آب را تخریب کرده است و باعث قحطی و انواع و اقسام بیماریها شده و کاملاً یمن را از هوا و زمین و دریا محاصره خود دارد و در این مدت دولت های غربی و حقوق بشری ها و سازمان ملل فقط نظاره گر بوده اند اما در طول این دو هفته ای که انصارالله یمن به آرامگو حمله کرده و صادرات نفت عربستان را به نصف رسانده سر و صدای همه در آمده که بیایید ببینید چه جنایتی در حال شکل گیری است چرا که نفت خواران نفت خوار بهره شان کم شده است این نشان می دهد که نفت در نزد آنان از خون بیگناهان مردم یمن با ارزش تر است. در هر حال الان انصارالله دست بالاتر دارد و پیشنهاد صلح داده و عربستان بر سر دو راهی سقوط یا نجات قرار گرفته است و در انظار عمومی و افکار جهانیان باید تصمیم درست را بگیرد یا ادامه جنگ یا نجات در مرگ.

 1. تذکرات پایانی: ۱- از تلاش مجدانه و قاطعانه قوه قضائیه باید تشکر کرد که درصدد استیفای حقوق مردم است و روح امیدواری را در مردم دمیده است از برخورد با خطاکاران در دستگاه قضا گرفته که به تعبیر آقای رئیسی، آپارتمان ۶۰۰متری در تهران و ویلای ۴۰۰۰متری در شمال و … را به عنوان رشوه دریافت کرده اند تا صاحب منصبان و طمع ورزان که دست اندازی به بیت المال را شیوه حق خود می دانستند. امیدواریم قاطع و جدی مسیر عدالت را ادامه دهند و از هیاهوی افراد نهراسند. ۲- دنیای استکبار رو به ضعف و انقراض است ترامپ قرار است استیضاح شود و نتانیاهو نتوانسته کرسی های لازم را برای تشکیل دولت به دست آورد و شاید به زودی زندانی شود. جانسون در انگلیس ممکن است با نخست وزیری خداحافظی کند و مکرون در فرانسه اوضاع نابسامانی دارد و مرکل هم اعلان کرده تا یکسال دیگر از قدرت کناره می گیرد و رئیس جمهور دیکتاتور مصر هم با مخالفت های مردم مواجه شده است. ان شاالله مردم یمن و فلسطین و افغانستان و سوریه و عراق هم بر اوضاع مسلط خواهند شد ودشمنان ما هم همه نابود خواهند شد.

 

 

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*