خطبه ۲۲ شهریور ۹۸

خطبه اول

تقوا

«الم یعلم بانّ الله یری» علق/۱۱۴

آیا او ندانست که خدا (اعمال زشتش را) می بیند( و از او روزی انتقام می کشد).

این آیه هشدار می دهد انسان متوجه این نکته باشد که همواره در معرض دید و شنید پروردگار است( اعبدالله کانّک تراه فان لم تکن تراه فانّه یراک- چنان خدا را بندگی کن که گویا او را می بینی اگر تو او را نمی بینی او قطعاً تو را مبیند.) این تفکر می تواند وادارنده انسان به کار خوب و بازدارنده از کار زشت و نکوهیده باشد. انسان متوجه و آگاه به این نکته زبان حالش این است: گیرم که تو از سر گنه درگذری * زان شرم که دیدی که چه کردم چه کنم.

پیام رسانان کربلا

اشاره: به مناسبت شهادت امام سجاد(ع) که ۱۲ یا ۲۵محرم ۹۵ می باشد بحثی کوتاه در خصوص نقش پیام رسانان کربلا، خواهیم داشت.

عوامل پیروزی نهضت عاشورا: به عقیده ما صحنه عاشورا که نبرد نابرابری را شاهد بود با وجود کثرت نفرات دشمن و برخورداری از پشتیبانی حکومت جور، امام حسین(ع) و یاران مظلومش به پیروزی دست یافتند چرا که بنا به نظر تحلیل گران برخی از عوامل مهم پیروزی اینهایند:

  • انگیزه عالی: قیام برای خدا، تلاش برای اصلاح جامعه، امربه معروف و نهی از منکر، احیاء سنت پیامبر و از بین بردن بدعت های دشمنان.
  • فرمانده لایق: شخصی مثل امام حسین(ع) هم نصیحت کرد هم فرماندهان را در جایگاه خودشان قرار داد ،هم اصول اساسی جنگ را رعایت می کرد.
  • رزمندگان مقاوم:تاریخ، افرادی را مثل یاران امام حسین در کربلا سراغ ندارد که اینگونه با ایمان و با استقامت در میدان بوده باشند.
  • پیام رسانان صادق: اگر نبود حضور آگاهی بخش و رسواگر توطئه های دشمن و روشن گریهای بیمانند امام سجاد(ع) و زینب کبری(ع) واقعه کربلا در کربلا می ماند. آری آنان نقش خود را پس از حادثه عاشورا به خوبی ایفا کردند.

در اینجا به نقش این دو بزرگوار در دوران اسارت اشاره ای مختصر داریم:

الف- امام زین العابدین(ع) در مجلس ابن زیاد در کوفه، وقتی تهدید به قتل شد برآشفت و فرمود: اباالقتل تهدّدنی اما علمت انّ القتل انا عاده و کرامتنا الشّهاده- مرا از قتل می ترسانی؟ آیا نمی دانی که کرامت و بزرگواری ما در شهادت در راه خداست. یعنی هرچند بزرگان ما را کشتی اما بدان که ما زیان ندیده ایم چرا که به کرامت که شأن ما است رسیده ایم.

ب- خطبه گرانسنگ ایشان در کوفه و به خصوص در شام رسواگر چهره یزید و ابن زیاد وعمر سعد و سایر جنایتکاران بود و معرّف شخصیت امام حسین و اجدادش.

ج- سخن حضرت زینب در مقابل ابن زیاد که گفت: کیف رأیت صنع الله بکم- فرمود: ما رأیت الّا جمیلا. این جمله بیانگر اوج عظمت اهلبیت است که زبان حال و قال آنها این است. “هرچه آن خسروکند شیرین بود”. ما هرچه داریم از خداست و هرچه از او برسد نیکوست از جمله این شهادت ها و اسارت ها. این جملات و کلمات نورانی همانند مشعلی بود که راه واقعی را برای مردم نشان می داد و مسیر گمراهان را آشکار می کرد.

د- خطابه پرسوز و پرشور زینب کبری در کوفه: ایشان در جمع مردمی که برای تماشای اسیران آمده بودند و تحت تأثیر احساسات قرار گرفتند و گریه می کردند پس از حمد و ثنای الهی و درود بر پیامبر اکرم(ص) سخنانی بدینگونه ایراد کردند: اشک چشمتان خشک مباد و ناله هایتان همواره بلند باد ای مردم حیله گر و عهدشکن و بی وفا. می دانید با جگرگوشه پیامبرتان چه کردید؟ و با عهد و پیمانشان چگونه برخورد کردید؟ و چه اندازه حرمت شکنی کردید و چه خون گرانبهایی را ریختید؟ راستی تعجب نکنید اگر از آسمان بر شما سنگ ببارد و قطعاً عذاب آخرت خوارکننده تو خواهد بود.جواب شما چیست  آنگاه که پیامبرتان بگوید: با اهلبیت من چه کردید؟ آنها را کشتید و بقیه را به اسارت بردید. آیا این بود پاداش کارهای من؟ راوی می گوید: مردم با شنیدن این سخنان، حیران و سرگردان شدند و انگشت ندامت به دندان می گزیدند و امام سجاد فرمود: یا عمه اسکتی و انت بحمدالله عالمه غیر معلّمه، فهمه غیر مفهّمه- با گریه و زاری عزیزان ما باز نمی گردند. با این سخن، زینب آرام گرفت و همراه امام سجاد به خیمه ای که برای  ایشان مهیا شده بود وارد شدند.

خطبه دوم

حدیث

الامام زین العابدین(ع): ایّاکم و صحبه العاصین ومعونته الظالمین و مجاوره الفاسقین احذروا فتنتهم و تباعدوا من ساحتهم: از هم نشینی با گنهکاران و یاری ستمگران و نزدیکی با فاسقان بپرهیزید، از فتنه هایشان برحذر باشید و از درگاهشان دوری گزینید.

محتوای این سخن چیزی جز دعوت به تقوای الهی نیست.

مناسبت ها

  1. تجلّی عاشورا در خارج از مرزها: انقلاب سرخ عاشورا، مرز زمان و مکان را در نور دیده و جهانی شده است. اگر تا چندی پیش فقط در کشورهای شیعه نشین مثل ایران و عراق و پاکستان و افغانستان و … در محرم و عاشورا عزاداری می شد و از آن درس ها و پیام ها و عبرت ها می گرفتند امروز به لطف الهی تقریباً در سراسر جهان عاشورا گرامی داشته می شود. در خبرها داشتیم که بودایی ها در بلندی های تبّت، مردم ساکن آمریکا در شهر منتهن، در آلمان و پاریس و هندوستان و دیگر کشورها برای امام حسین(ع) سوگواری می کنند. مسیحی ها و ارمنی ها به خصوص برای حضرت ابالفضل(ع) نذر و عزاداری می کنند.

مهمتر اینکه شعارهای زندگی ساز و ستم سوز اباعبدالله(ع) روز به روز در جهان بیشتر طنین انداز و پرتو افکن می شود مانند: هیهات منّا الذّلّه، لا اعطیکم بیدی اعطاء الذّلیل، و لا افرّ منکم فرار العبید، مثلی لا یبایع مثله، و علی الاسلام السّلام اذ قد بلیت الامّه براع مثل یزید.

پیدایش گروههای مقاومت تحت عنوان حزب الله، انصارالله، فاطمیون، حیدریون، حشد الشعبی، الدفاع الوطنی و …. تحت همین شعارها رویش پیدا کرده و الان خار چشم دشمنان شده اند مثل سخنان آتشین سید حسن نصرالله که خواب را از چشم صهیونیست ها گرفته است. آری او در پرتو نهضت اباعبدالله(ع) و با الهام از سخنان امام راحل و مقام معظم رهبری در خطاب به آمریکایی ها و صهیونیست ها می گوید: اگر ما را بکشید و بسوزانید آن هم چندین بار، دست از مقاومت که محور آن ایران است و عمود آن آیه الله خامنه ای است  بر نمی داریم و در خطاب به آقا می گوید: یا سیّدنا یا قائدنا و یا امامنا السید الخامنه ای ما ترکناک یابن الحسین. که با تأیید دوستداران مقاومت در دنیای عرب مواجه شد و آنان با هشتک گذاری آنرا بازتاب داده اند و فضای مجازی را پر کرده اند و همین عاشورا بود که امام و رهبری توانستند در پرتو آن آمریکا را تحقیر و صهیونیسم را تهدید به فنا کنند و آنها( آمریکایی ها و صهیونیست ها) به انفعال و دریوزگی افتاد اند. امروز آگاهان می گویند: آمریکا در طرح تروریسم اقتصادی علیه ایران شکست خورده است و لذا روآورده به پیشنهاد رشوه به یک ناخدای کشتی ایرانی که در ازای رشوه کشتی را تحویل ما بده وگرنه زندگی سختی خواهی داشت .و تیم تهدید کننده ایران مثل یکی از اعضای آن(جان بولتون) شکست را پذیرا می شود و از کاخ سفید اخراج می گردد و رئیس جمهور آمریکا برای گفتگو با ایران به رئیس جمهور فرانسه متوسل شده است.

  1. توافق اسلو معیاری برای سنجش دوگانه سازش و مقاومت: در ۱۳ سپتامبر ۱۹۹۳(۲۲شهریور) یعنی ۲۶ سال قبل پیمانی بین فلسطین و اسرائیل به امضای عرفات و کلینتون رسید که جز ننگ و عار و ذلت نتیجه ای برای مردم فلسطین نداشت چرا که اینها به قرار خود عمل کردند اما اسرائیل خیر، در نتیجه مقاومت آنرا نپذیرفت و گروه سازش آنرا پذیرا شد. امروز کار آن به جایی رسیده که محمود عباس(ابومازن) که معروف به سازشکار است می خواهد آنرا ملغی اعلان کند. درواقع عباس به این نتیجه رسیده که توافق معامله قرن ریشه در همان پیمان اسلو دارد که اخیراً می خواهند با اجرایی کردن آن حق بازگشت چند میلیون آواره فلسطینی را به کشورشان بگیرند که البته موفق نخواهند شد چرا که فلسطینی ها فهمیده اند اگر به کشورشان بر گردند تعداد نفراتشان بر اسرائیل ها بیشتر خواهد شد و آنها می توانند نظر خود را در رأی گیری به کرسی بنشانند و دشمن هم اینرا نمی خواهد.
  2. یاد و نام شاعر بلند آوازه مرحوم شهریار را که در ۲۵شهریور درگذشت و آنروز را روز ادب و شعر فارسی نامگذاری کرده اند را گرامی می داریم.

در پایان از همه کسانی که در برپایی عزاداری، حفظ امنیت و انتظام بخشیدن و عزاداران و مداحان و روحانیون تشکر و قدردانی می کنیم و امید آن داریم جلسات معرفتی مان افزوده شود و از جلسات آنگونه ای بیشتر بهره مند گردیم.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*