خطبه ۱۵ شهریور ۹۸

خطبه اول

تقوا

« یا ایّتهاالنّفس المطمئنّه – ارجعی الی ربّک راضیه مرضیّه – فادخلی فی عبادی وادخلی جنّتی» فجر/۳۰-۲۷

ای جان آرام گرفته(در سایه کمال تقوا) به سوی پروردگار خویش بازگرد در حالی که تو از او خشنود و او از تو خشنود است. پس در میان بندگان من درآی و در بهشت من داخل شو.

این آخرین آیه از سوره فجر است که به سوره الحسین معروف است. مفسران یکی از مصادیق روشن این آیه را اباعبدالله(ع) می دانند که دارای جانی است آرامش یافته(مطمئنه) و راضی از قضا و قدر الهی(راضیه) و نیز مورد رضایت خدای سبحان(مرضیّه). از این جان پاکیزه ،دعوت به عمل آمده که به سوی پروردگارش برگردد در حالی که هم راضی است هم مرضی، و در جمع بندگان خاص خدا وارد شود.بدون تردید این آرامش در پرتوذکر و دعا و قرآن و نماز بدست آمده که البته دیگران هم می توانند در حد توان خود از آن برخوردار باشند.

اهمیت عاشورا

با گرامیداشت ۱۳۸۰مین سالگرد حادثه محرم خونین سال ۶۱ه.ق. و عرض تسلیت ایام حزن انگیز محرم و عاشورا، برای درک بهتر اهمیت این روز بزرگ به نقل  حدیثی از مجمع البحرین ۲/۱۸۶

می پردازیم. در حدیث است که :حضرت موسی(ع) در مناجات خود از خداوند پرسید: یا ربّ لم فضّلت امّه محمّد(ص) علی سائر الامم؟ فقال الله تعالی لعشر خصال- پروردگارا از چه رو امت محمد(ص) را بر سایر امت ها فضیلت بخشیدی؟ خداوند متعال فرمود: به خاطر ده خصلت که در آنان بود.عرض کرد آن خصلت هایی که آنان مورد توجه و عمل قرار می دهند کدام است تا من به بنی اسرائیل فرمان دهم تا به انجام آنها بپردازند.

قال الله تعالی: الصّلوه و الزّکاه و الصّوم و الحجّ و الجهاد و الجمعه و الجماعه و القرآن و العلم و العاشورا.

قال موسی: یا ربّ و ماالعاشورا؟ موسی(ع) که گویا با ۹مورد از آن خصلت ها آشنا بوده و از عاشورا خبر درستی نداشته، پرسید؟ پروردگارا: عاشورا چیست؟ قال: البکاء و التّباکی علی سبط محمّد و المرثیه و العزاء علی مصیبه ولد المصطفی، یا موسی ما من عبد من عبیدی فی ذلک الزّمان بکی او تباکی و تعزّی علی ولد المصطفی الّا و کانت له الجّنه ثابتاً فیها: فرمود عاشورا یعنی گریه و خود را شبیه گریه کنان در آوردن و مرثیه سرایی و عزاداری برای نوه محمد(ص). موسی، هیچ بنده ای نیست در آن زمان که بر او(حسین) بگرید و عزاداری کند مگر که جایش در بهشت جاوید خواهد بود.

و ما من عبد انفق من ماله فی محبّه ابن بنت نبیه طعاماً و غیر ذلک درهماً او دیناراً الا و بارکت له فی دار الدنیا الدرم بسبعین و کان معافاً فی الجنه و غفرت ذنوبه- هر کس در راه محبت امام حسین(ع) درهمی یا دیناری را برای طعام یا غیر آن خرج کند من آنرا تا هفتاد برابر برکت می دهم (و جبران می کنم) و جای او هم در بهشت خواهد بود و گناهش را می آمرزم.

و عزّتی و جلالی ما من رجل او امراه سأل دمع عینه فی یوم عاشورا و غیره قطره واحده الا و کتب له اجر مأه شهید- سوگند به عزت و جلالم هر مرد و زنی که قطره ای اشک در روز عاشورا و غیر آن بریزد برایش پاداش یکصد شهید نوشته خواهد شد.

چند نکته: ۱- متن این حدیث بدون هیچ تفسیری بیانگر اهمیت و عظمت عاشورا است که روزی با شکوه، بیمانند و دارای عظمت است.

۲- بنا به تعبیر استاد جوادی آملی این نوع پاداش ها برای کسانی خواهد بود که عارف به حق امام و منزلت امامت باشند یعنی روایات اینگونه ای مقیّد روایات مطلقه ای همانند روایت مذکورند.

۳- یکی از علل امتیاز امت اسلام بر دیگران به داشتن و پاسداشتن عاشورا است و چون عاشورا دارای نقش های فراوان و کارکردهای زیادی است، لذا این اندازه عظمت پیدا کرده است. مانند:

الف- ضامن بقای اسلام بوده و هست(الاسلام محمّدی الحدوث و حسینیّ البقاء). حدیث” حسین منّی و انا من حسین” ناظر به این معنا است.

ب- اسوه و الگوی ظلم ستیزان بوده و هست(لکم فیّ اسوه). افرادی مثل گاندی و دیگر آزادیخواهان از امام(ع) و عاشورایش الهام گرفته اند.

ج- سرمشق زندگی همه آزاد مردان عالم بوده و هست(هیهات منّا الذّله). ان لم یکن دین و کنتم لا تخافون المعاد فکونوا احراراً فی دنیاکم.

خطبه دوم

حدیث

قال الحسین(ع): من حاول امراً بمصیبه کان افوت لما یرجوا و اسرع لما یحذر(تحف العقول)- هر کس بخواهد از راه معصیت و نافرمانی به هدفی برسد زودتر ناامید گردد و سریع تر موانع بر سر راهش به وجود می آید. یعنی هرگز وسیله، هدف را توجیه نمی کند.

مناسبت ها

 1. در آستانه تاسوعا و عاشورا: عرض تسلیت ویژه به این مناسبت و بیان چند نکته:
 • عاشورا همراه خود پیامهای مهمی برای بشریت دارد مانند:
 • سازش و تسلیم در برابر حکام ظالم و نالایق، جایی در فرهنگ اسلام ندارد.
 • ایستادگی در برابر دشمن هزینه دارد. امام (ع) هزینه ها را پرداخت.
 • از توانایی و زیادتی دشمن نباید ترسید چرا که منافقان و افراد سست ایمان ترسویند.
 • تحریم اقتصادی و استفاده از هر ابزاری برای تسلیم جبهه مقاومت از خصوصیات دشمن است.
 • مرگ با عزت و شرف بر زندگی زیر بار زور و ذلت ارجحیت دارد.
 • جبهه مقاومت ممکن است مظلوم باشد اما با اقتدار خواهد ماند.
 • عزاداریها باید درس آموز، سنگین، وحدت بخش و مورد رضایت امام زمان باشد و همانگونه که رهبری فرمودند: مداح ها بدانند چه می خوانند از تعابیر نادرست و سبک استفاده نکنند، از دامن زدن به اختلاف فرق اسلامی بپرهیزند، منبر مداحی از معارف اسلامی خالی نباشد و سخنرانان هم با مطالعه حرف بزنند، مطالب سست و بی اساس را نقل نکنند و از بیان احکام و عقاید و اخلاق غافل بشوند.
 • در شهرستان ما هم تجمع روز تاسوعا در امامزاده اسماعیل فراموش نشود، در مسیر حرکت هیات قربانی ذبح نشود و در عزاداریها جهات شرعی فراموش نگردد.
 1. گام سوم در کاهش تعهدات هسته ای: با روشن شدن عدم اراده جدی اروپایی ها و همراهی آنان با آمریکا، پس از اعلان مسئولان کشورمان که در صورت عدم اقدام عملی طرف های برجامی گام های اول و دوم را بر می داریم اینک نوبت گام سوم می رسد که با اعلان رئیس جمهور (روحانی) قرار است برداشته شود. آگاهان می گویند باید خیلی جدی و استوار باشند تا طرف مقابل خیال نکند اینها شوخی است. این عزم و ارده که اتحادی در بین طیف های مختلف سیاسی و آحاد مردم ایجاد کرده را باید حفظ کرد و به لبخند اروپایی ها نباید توجه کرد که به قول حضرت آقا، قابل اعتماد نیستند.
 2. اشارات پایانی:
 • نامه تشکرآمیز اسماعیل هنیه(حماس) از رهبری که در واقع پیام مقاومت بود در دنیای سیاست خیلی جلب توجه کرده است.
 • هشدار حزب الله به اسرائیل و ترس و وحشت صهیونیست ها از آن و عملی شدن این تهدید، یک بار دیگر اقتدار حزب الله و ضعف اسرائیل را نشان داد.
 • سخن پمپئو وزیر خارجه آمریکا در خصوص مذاکره با ایران با شرط دست برداشتن ایران از مبانی انقلابی خود یک خواب بدون تعبیر بیش نیست.
 • ۲۰شهریور(۱۱سپتامبر) سالروز حمله به برج دو قلوی آمریکا و نیز حمله به پنتاگون است که البته هنوز به عنوان رازی سر به مهر باقی مانده است. ۳۰۰۰نفر کشته شدند و بهانه ای شد برای حمله به افغانستان.
 • در ۱۷ شهریور ۵۷ هزاران نفر از مردم تظاهر کننده در میدان ژاله(شهدا) تهران توسط رژیم پهلوی به شهادت رسیدند که یادشان گرامی باد.
 • در عاشورای سال ۱۴۱۵ه.ق توسط منافقان کور دل در حرم امام رضا منفجر شد که به کشته و مجروح شدن تعدادی از زائران ایران انجامید.
 • نوزدهم شهریور ماه ۵۸ آیه الله طالقانی اولین امام جمعه ترهان به لقاء الهی پیوست.
 • در ۲۰ شهریور سال ۱۳۶۰ دومین شهید محراب آیه الله سید اسدالله مدنی توسط منافقان به شهادت رسید(امام جمعه تبریز).
 • در پایان آرزوی قبولی عزاداریها را داریم و به آنانکه برای اعتلای کشور و خدمت به مردم تلاش می کنند دعا می کنیم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*