خطبه ۸ شهریورماه ۹۸

خطبه اول

تقوا

« ذلک و من یعظّم شعائرالله فانّها من تقوی القلوب» حج/۳۲

این است(برنامه حج) و هرکس شعائر خدا را بزرگ شمارد بی تردید(تعظیم شعائر الهی) نشأت یافته از تقوای دلهاست.

پاسداشت و گرامیداشت شعائر(نشانه های) الهی جزء تقوای دلهاست. آنکه دلی پاکیزه و آراسته از رذائل دارد به یقین از تقوای دل برخوردار است. شعائر الهی مثل نماز، روزه، حج، ولایت، امربه معروف و نهی از منکر،حجاب، صله رحم، امانت داری، عزاداری سید الشهدا و … .

بدیهی است انسانی که اینگونه است جزء پرهیزکاران محسوب می شود که آنان محبوب خدا هستند(انّ الله یحبّ المتّقین).

سبک زندگی دینی

[معاد/      ] اسباب  ورود به بهشت:

بر اساس اعتقاد ما، سرانجام همه انسانها یا بهشت است یا دوزخ، انّا لله و انّا الیه راجعون(بقره/۱۵۶). همه ما یا به رحمانیّت او می رسیم یا به قهر و غضب او. بهشت مظهر لطف و محبت و رحمت اوست و جهنم مظهر قهر و غضب او. بنابراین کلّ الیه راجعون. در اینکه بهشت و انواع نعمت های مادی و معنوی و روحی او چگونه است و جهنم دارای چه نوعی از عذاب و رنج و محنت است هرگز حقیقت و واقعیت اینها برای ما قابل درک نیست بلکه درک ما فراتر از آنچه می بینیم و می یابیم و در دنیا با آن روبرو هستیم نمی تواند باشد. آری، نعمت های مهیا شده برای بهشتیان و نقمت های فراهم آمده برای دوزخیان قطعاً فراتر از آن چیزی است که خوانده ایم و دیده ایم و شنیده ایم و تصور کرده ایم.

اما در عین حال با استناد به آیات قرآن کریم و با استفاده از روایات معصومین(ع) می توان تا حدودی با بهشت و نعمت هایش و دوزخ و عذاب هایش آشنا شد و درک قابل قبولی داشت.

اکنون در این مجال، درصدد یافتن پاسخ به این سؤال هستیم که عوامل و اسباب بهشتی شدن کدامند؟ و بهشتیان دارای چه اوصافی هستند؟ و چگونه می توان به بهشت و نعمت های بی مانندش دست یافت؟

همه ما می دانیم که “بهشت را به بها می دهند نه به بهانه”.

 • ایمان و عمل صالح: در آیاتی متعدد از ایمان و عمل صالح به عنوان شرط ورود به بهشت یاد شده است( و الّذین امنوا و عملوالصّالحات اولئک اصحاب الجنّه هم فیها خالدون/بقره/۸۲). بر خلاف دیدگاه بعضی که تنها ایمان را برای ورود به بهشت کافی می دانند و یا آنها که عمل صالح را به تنهایی شرط ورود به بهشت می دانند قرآن کریم هردوی اینها را برای بهشتی شدن لازم می شمارد. به تعبیر دیگر برای بهشتی شدن باید هم از ایمان برخوردار بود که به منزله درخت است و هم از عمل صالح که به منزله میوه آن درخت است. به تعبیر روشن تر، عمل صالح همان تجسم ایمان قلبی است. در مثل برای استخدام در یک مجموعه ای هم باید تخصص لازم را دارا بود و مدرک آنرا داشت هم می باید با حضور در آن مجموعه به کار مشغول شد تا بتوان مزد خود را دریافت کرد. بنابراین چقدر در اشتباه اند آنها که گمان می کنند همینکه بگویند ایمان آوردیم بهشتی هستیم!

نکته ها: در غالب آیات، ایمان بر عمل صالح تقدم دارد یعنی که ایمان، اصل و اساس و ریشه همه اعمال می تواند باشد.

 • تعبیر یاد شده(ایمان و عمل صالح) از آن چنان غنی و گستردگی برخوردار است که تمام مراحل ایمان به خدا و مبانی اعتقادی را در بر می گیرد و عمل صالح نیز شامل هر عملی اعم از فردی، اجتماعی، سیاسی را شامل می شود.
 • به هر عملی نمی توان گفت صالح، بلکه عمل برآمده از ایمان و عقیده صحیح که از خلوص برخوردار باشد و در عین حال به جا و به اندازه و به موقع و برای خدا صورت پذیرد می تواند عمل صالح باشد و قدرت رسانندگی عاملش را به بهشت دارا باشد.
 • در حدیثی از امام هشتم(ع) رسیده است که در پاسخ به این سؤال که ایمان چیست؟ فرمودند: الایمان عقد بالقلب و لفظ باللسان و عمل بالجوارح لا یکون الایمان الّا هکذا(عیون اخبار الرضا۱/۲۲۷)- ایمان واقعی عبارت است از اعتقاد قلبی، اقرار زبانی و عمل جوارحی . و ایمان جز این نیست. این حدیث می گوید که عمل از ایمان جدا نیست.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام الحسین(ع): لا تقولوا بالسنتکم ما ینقص عن قدرکم(جلاء العیون۲/۲۰۵)- چیزی را بر زبان نیاورید که از ارزش شما بکاهد.

اگر علاقمندان به این امام(ع) این سخن نورانی و اخلاقی را به کار ببندند خیلی خوب می توانند قدر و ارزش و منزلت خود را حفظ کنند چرا که زبان معیار و وسیله ارزشگذاری انسان است اگر آدمی حرف خوب و خوب حرف بزند هم چنان منزلتش محفوظ خواهد بود اما اگر سخنی بگوید که باعث بی ارزشی او شود قدر و منزلتش کاهش می یابد.

مناسبت ها

 1. شهادت رجایی و باهنر و روز مبارزه با تروریسم:

در مثل چنین روزی در سال ۱۳۶۰ منافقان کوردل، رئیس جمهور منتخب ونخست وزیر دانشمند را در یک اقدام تروریستی به شهادت رساندند که به همین مناسبت این روز را به عنوان روز مبارزه با تروریسم نامگذاری کردند. البته به این مناسبت از دوم شهریور تا هشتم را به عنوان هفته دولت نامگذاری کرده اند تا ضمن گرامیداشت یاد و نام و خاطره آن دو عزیز دولتمرد، فرصتی برای دولتی ها باشد تا به نقاط قوت و ضعف خود بپردازند و خدمات خود راگزارش نمایند و کاستی های خود را یادآوری و برطرف نمایند و در این خصوص با الهام از سخنان رهبری و مطالعه درزندگی شهیدان رجایی و باهنر به این نکته ها توجه کنند:

 • همانند این شهیدان، تدین و تعهد و تواضع و اخلاص و مردمی بودن را سرلوحه کار قرار دهند.
 • از طرح مسائل حاشیه ای و غفلت از مسائل اصلی شدیداً بپرهیزند.
 • اقتصاد و فرهنگ را که در زندگی مردم تأثیر گذارند را در اولویت قرار دهند.
 • شفاف سازی و مبارزه با فساد را به قول رئیس جمهور وظیفه خود بدانند.
 • خدمت به مردم را بی منت انجام دهند و در قصورها و تقصیر ها عذر خواهی کنند.

ما مجدداً این هفته را به همه دولتمردان تبریک گفته و موفقیت آنها را آرزومندیم.

 1. تروریست واقعی آمریکاست و باید با ریشه تروریسم مبارزه کرد چرا که اولاً: در هر کجای عالم که درگیری است یک پای ثابت آن آمریکاست. به قول کارتر در طول دویست و چند سال، فقط ۶ سال آمریکا در جنگ نبوده است. ثانیاً: در حال حاضر مدافع اصلی رژیم صهیونیستی است که در همین چند روز اخیر به سوریه، عراق(حشدالشعبی) و لبنان حمله کرده است و هفتاد سال است که جنایت می کند و آمریکا هم حمایت می نماید و در یمن هم به عربستان و امارات سلاح می دهد و کمک می کند تا مردم بیگناه را بکشند. ثالثاً: به قول مسئولین کشور ما الان در حال جنگ اقتصادی با مردم ما است که آنرا تروریسم اقتصادی نامیده اند و در عین حال بی شرمانه می گویند باید ایران با ما به مذاکره بپردازد که البته مسئولان ما همه آنرا رد کرده اند. آری باید برای مبارزه با تروریسم با آمریکا مقابله و مبارزه کرد.
 2. در آستانه حلول سال جدید قمری: یکشنبه اول محرم سال ۱۴۴۱ه.ق است. حلول آنرا گرامی داشته و تسلیت عرض می کنیم که البته اولین روز از هفته احیای امربه معروف و نهی ار منکر هم هست. امیدواریم با الهام از اباعبدالله(ع) همه ما بتوانیم از این ماه و ماه صفر بهره برداری لازم را داشته باشیم و به چند نکته توجه کنیم:
 • ماه محرم را که به تعبیر امام راحل(عامل زنده نگهداشتن اسلام است) با همه وجود پاس بداریم و از تشکیل و شرکت در جلسات آن کوتاهی نکنیم.
 • همه عوامل دست اندرکار عزاداری اعم از هیئتی ها، مداحان و سخنرانان و خود مردم، از خلوص و کار برای خدا غفلت نورزیم.
 • مداحان و سخنرانان با خواندن اشعار و بیان وقایع کربلا از میان اشعار سخیف و مطالب سست بپرهیزند و درسهای زندگیساز کربلا را بیان کنند.
 • سعی کنیم با برجسته کردن بعد امر به معروف و نهی از منکر امام حسین(ع) مردم را به سمت معروف ها هدایت، و از منکرها دور نمائیم مثل نماز، راستی، امانت داری، قناعت، حجاب و … . هم چنین پرهیزدادن از کارهای حرام مثل دروغ، توهین، کارهای خلاف شرع و … را سرلوحه کار خود قرار دهیم و از مزاحمت ها و آلودگی های صوتی شدیداً پرهیز نمائیم و نیز راهبندان های طولانی. و در خاتمه ضمن تشکر از همه عزیزان و گرامی داشت یاد و نام شهیدان آیه الله علی قدوسی داستان کل انقلاب و شهید محمد کاوه از فرماندهان دفاع مقدس در سال ۶۵، امید آن داریم که خداوند به همه ما توفیق قدردانی از نعمت ولایت را عنایت فرماید و ما را جزء عزاداران واقعی امام حسین(ع) قرار دهد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*