خطبه ۲۵ مرداد ۹۸

خطبه اول

تقوا

« انّ الّذین امنوا و عملواالصّالحات اولئک هم خیر البریّه» بینه/۷

در این آیه کسانی که ایمان دارند و دارای عمل صالح اند به عنوان خیر البریّه(بهترین موجودات و جنبدگان) معرفی شده اند که بنابر روایات شیعه و سنی یکی از مصادیق روشن خیر البریّه ،امیرالمؤمنین(ع) است. رسول خدا موقع نزول این آیه در خطاب به علی(ع) فرمود: هم، انت و شیعتک-علی جان منظور، تو و شیعیانت هستی. این مسئله چنان رایج شد که وقتی علی می آمد می گفتند: قد اتاکم خیر البریّه.

غدیرخم

اشاره: در هزار و صد و سی سال پیش به سال قمری که پیامبر اسلام اعلان حجه الوداع فرمود دهها هزار نفر از مسلمانان برای همراهی با ایشان در گزاردن آخرین حج، خودشان را به مکه رساندند و پس از انجام مناسک حج راهی و شهر و دیار خود شدند. در حین بازگشت، موقع رسیدن به سرزمین جحفه در مکانی به نام غدیرخم در چهار راهی مکه، مدینه، مصر و عراق به دستور پیامبر، قافله حاجیان توقف کرد تا آنها که جلوتر رفته اند بازگردند و آنها که عقب مانده اند از راه برسند. نماز ظهر در زیر تیغ خورشید به امامت پیامبر اقامه شد آنگاه رسول خدا بر منبر فراهم آمده از جهاز شتران بالا رفت و نگاهش را به چهار طرف انداخت و در هر طرف صدا زد: الا تسمعون؟( آیا صدای مرا می شنوید؟) که جواب دادند: بلی. آنگاه در جمع ۱۲۴هزار نفری حاجیان خطبه ای طولانی خواندند. ابتدا حمد و ثنای الهی به جای آورد و در ادامه فرمود: انه قد اعلمنی انّی ان لم ابلّغ ما انزل الیّ[فی حقّ علیّ] فما بلّغت رسالته و قد ضمن لی تبارک و تعالی العصمه[من النّاس] و هوالله الکافی الکریم، فاوحی الیّ بسم الله الرّحمن الرّحیم، یا ایّهاالرّسول بلّغ ما انزل الیک من ربّک و ان لم تفعل فما بلّغت رسالته و الله یعصمک من النّاس انّ الله لا یهدی القوم الکافرین(مائده/۶۷)- معاشر النّاس ما قصّرت فی تبلیغ ما انزل الله تعالی الیّ و انا ابیّن لکم سبب هذه الایه: مردمّ من در تبلیغ این آیه کوتاهی نکردم و من علت نزول این آیه را برای شما بیان می کنم، جبرئیل سه مرتبه بر من نازل شد و هربار از ناحیه خداوند مأمور می کرد تا در این جمع عظیم به پا خیزم و بر همگان (سیاه و سفید) اعلان کنم که: انّ علیّ بن ابی طالب اخی و وصیّی و خلیفتی و الامام من بعدی الّذی محلّه منیّ محلّ هارون من موسی الّا انّه لا نبّی بعدی و هو ولیّکم بعد الله و رسوله، و او، آیه انّما ولیّکم الله را در مورد علی نازل کرد. من از جبرئیل خواستم که خدا مرا از آن معاف دارد. مردم ،من می دانستم که متّقین اندکند و منافقین بسیار و ملامت کنندگان فراوان و حیله گران زیادند و اگر بخواهم می توانم از آنها اسم ببرم .اما خداوند به آن راضی نشد و لذا من آنرا اعلان کردم. مردم، بدانید که خداوند علی را ولیّ و امام شما قرار داد و پیروی از او را بر مهاجران و انصار و دیگران واجب کرد و همگان باید از او فرمان ببرند.

چند نکته:

 • گزینش زمان و مکان و کیفیت معرفی و نزول آیه تبلیغ و آیه اکمال، همه و همه نشان از اهمیت مسئله امامت و ولایت است.
 • اگر پیامبر این پیام را نمی رساند ،رسالت ۲۳ساله اش که معادل با ۸۳۹۵ روز است همه اش بر باد می رفت و چنان بود که او هیچ کاری نکرده است.
 • از آیه ۶۷ مائده بر می آید که دشمنی ها با اعلان امامت علی(ع) برای پیامبر اسلام بیشتر و خطرناک تر می شود که خداوند فرمود: و الله یعصمک من النّاس.
 • حدود سه ساعت سخنرانی، استفاده از دهها آیه قرآن و گفتن ۸۰بار معاشر الناس(ای گروه مردم) و اعلان بیعت زن و مرد با علی(ع) و تبریک به حضرت از سوی بزرگان از اصحاب، همه و همه نشان اهمیت مسئله وصایت است.
 • بر این اساس توصیه شده تا روز عید غدیر به عنوان بزرگترین عید امت اسلام، پاس داشته شود تا همگان تا قیامت بدانند اسلام واقعی اسلام غدیر است نه اسلام سقیفه.
 • از توصیفات پیامبر در مورد علی(ع) مثل: علیّ مع القرآن و القرآن مع علیّ، یا علیّ لا یحبّک الّا مؤمن و لا یبغضک الّا منافق، و انّک تسمع ما اسمع و تری ما اری الّا انّک لست بنبیّ، و دعاها و نفرین های حضرت در مورد موافقان و مخالفان علی(ع) به خوبی می توان به جایگاه علی(ع) پی برد.

خطبه دوم

حدیث

الامام هادی(ع): من اطاع الله یطاع ( تحف العقول)

کسی که از خدا اطاعت کند دیگران از او اطاعت می کنند.

و من اتّقی الله یتّقی- کسی که از خدا حریم بگیرد دیگران هم حریم او را حفظ می کنند.

اگر بنده ای مطیع و متقی بود قطعاً جزء موالیان و دوستان امام معصوم خواهد بود. امید است ما این چنین باشیم تا مورد عنایت آنان قرار بگیریم.

مناسبت ها

 1. دهه پر برکت امامت و ولایت: پانزدهم ذیحجه سالروز ولادت امام هادی(ع) و ۲۰ذیحجه میلاد امام موسی کاظم(ع) است که به این مناسبت ها هم عرض تبریک و تهنیت داریم و انتظار داریم قبل و بعد از غدیر و صد البته خود غدیر گرامی داشته شود و شور و شوق و شادی مردم به اوج برسد و به خصوص فلسفه آن برای کوچکترها بازگو گردد.
 2. رهنمودهای مقام معظم رهبری: الف- در دیدار با هیأتی از انصارالله یمن که به ایران آمده بودند مبنی بر پیروزی قطعی ملتی که توکل بر خدا دارند و شکست کشورهای متجاوز مثل عربستان و امارات و محکومیت مدعیان حقوق بشر که خودشان در پشت این ماجرا قرار دارند. ب- پیام ایشان به کنگره بزرگ حج که شاه بیت آن، برائت از ستمگرانی بود که به مردم مظلوم، ظلم می کنند و در واقع برائت از ستمگران و مستکبران، برائت از مظلوم کشی و جنگ افروزی است. ج- پیام به جهادگران مبنی بر اینکه: جهاد خدمت رسانی بیش از سود رساندن به گیرنده خدمت به خود خدمت رسان سود می رساند و فرمودند: خدمت رسانی برای تحقق عدالت و پیشرفت را همگانی کنید. امیدوارم همه مسئولان، مسئله جهادی عمل کردن را جدی بگیرند.
 3. سه اتفاق شوم علیه مسلمانان و اسلام: در ۲۸مرداد ۵۷ عوامل شاه برای بدنام کردن انقلابیون، سینما رکس آبادان را آتش زدند که صدها نفر را کشتند و مجروح کردند و البته دنیا فهمید که عوامل اصلی چه کسانی بودند و در ۳۰مرداد سال ۱۳۴۸ صهیونیست ها مسجد الاقصی را به آتش کشیدند که اسلام را ریشه کن کنند و خودشان مسجد الاقصی را صاحب شوند که این نیز به زیانشان تمام شد و این روز به پیشنهاد ایران روز( مسجد )نام گرفت. که اگر ما قدردان مساجد باشیم قطعاً کارهایمان بهتر به پیش خواهد رفت. البته در ۲۸مرداد ۳۲ شاهد کودتای آمریکایی علیه دولت ملی گرای مصدق هم هستیم که نشان می دهد به قول آقا ،آمریکایی ها حتی مثل مصدق هم نمی خواهند بلکه مثل محمدرضا می خواهند کاملاً مطیع و فرمانبر.
 4. بازگشت آزادگان سرافراز به میهن اسلامی: در ۲۶ مرداد سال ۶۹ اولین سری از اسرای در بند صدام که شکنجه های جسمی و روحی فراوانی دیده بودند به عنوان آزادگان به میهن برگشتند که موجی از شادی و شکر را موجب شد. ما این روز را بر همه آنان تبریک می گوئیم و به روان پاک سید آزادگان حاج سید علی اکبر ابوتربی هم درود می فرستیم.
 5. تذکرات پایانی:
 • تسلیم انگلیس برای تحویل نفتکش ایرانی که حدود۴۰ روز پیش توقیف کرده بود با دیدن اقتدار ایران در توقیف نفتکش آنها.
 • تسلیم دولت نیجریه در مورد شیخ ابراهیم زکزاکی برای رهایی او جهت معالجه پس از ۴۴ماه اسارات در زندان همراه با همسرش. این شیخ مظلوم که ۶ پسرش را هم کشتند رهبیر شیعیان نیجریه را بر عهده دارد که حکومت نیجریه برای دریافت کمک از عربستان در شیعه آزاری مطیع وهابی هاست.
 • منازعه هند و پاکستان بر سر جامو و کشمیر که اخیراً بعد از ۷۰سال مسئله خود مختاری کشمیر توسط حکومت هندوستان لغو شده و مخالفت پاکستان را در پی داشته که امیدواریم به خوبی حل و فصل گردد تا مردم مسلمان و بی گناه کشته و قربانی اختلافات دولت ها نگردند.
 • توصیه می شود هم مردم و هم مسئولان و متولیان فرهنگی شهرستان بیشتر مواظب باشند تا وجهه دینی شهرستان ضربه نبیند. تقاضا می کنیم همه توصیه کنند تا ما شاهد پوشش های جلف و سبک نباشیم و عرضه کنندگان لباس ها بعضی از امور را مراعات کنند و از مانکن های زشت و زننده برای تبلیغ فروش لباس استفاده نکنند که البته تذکر مسئولان هم بی تأثیر نخواهد بود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*