خطبه ۴ مردادماه ۱۳۹۸

خطبه اول

تقوا

الم- ذلک الکتاب لا ریب فیه هدی لّلمتّقین- الّذین یؤمنون بالغیب و یقیمون الصّلاه و ممّا رزقناهم ینفقون.بقره/۳-۱

الم. در[وحی بودن و حقانیت] این کتاب[با عظمت] هیچ شکی نیست؛ سراسرش برای پرهیزکاران هدایت است. آنان که به غیب ایمان دارند و نماز را برپا می دارند و از آنچه به آنان روزی داده ایم انفاق می کنند.

در این آیات که قرآن محکم و مستحکم را مایه هدایت پرهیزکاران دانسته ،به نشانه های آنان نیز اشاره شده است از جمله: ۱- ایمان به غیب مثل وحی، مبدأ، معاد، فرشتگان الهی. ۲- اقامه نماز(یقیمون) که مضارع است و نشانه استمرار این حرکت است. ۳- انفاق بخشی از آنچه خداوند روزی شان کرده است.

نماز جمعه

اشاره: در آستانه چهلمین سال تأسیس نماز جمعه[۵/۵/۵۸] مناسب است تا به نکاتی در این خصوص اشاره گردد.

اولین نماز جمعه رسمی بعد از پیروزی انقلاب با حکم امام خمینی(ره) توسط مرحوم آیه الله طالقانی در تهران اقامه گردید و حالا در حدود ۹۰۰مکان، این فریضه الهی در ایران اسلامی در حال برگزاری است و در اردستان هم چهل سال است که نماز جمعه در حال اقامه شدن است که ما یاد و نام امامان جمعه اصلی و موقت متوفی حضرات آقایان محمدباقر شریعتی، وسید کمال طباطبائی نژاد را گرامی می داریم و برای امامان سابق و اسبق این دیار هم آرزوی سلامتی داریم.

چند نکته اساسی:

 • نماز جمعه یک فریضه الهی است (…فاسعوا الی ذکرالله و ذروالبیع…).
 • تنها نمازی است که سوره ای در قرآن به نامش آمده است و تنها نمازی است که واجب است به جماعت خوانده شود و تنها نمازی است که سخنرانی در متن آن است.
 • نماز جمعه حج مساکین است . شخصی خدمت پیامبر رسید و عرض حال کرد که چند سالی برای رفتن به مکه تلاش می کند اما موفق نمی شود. ایشان فرمود: علیک بالجمعه فانّها حجّ المساکین. توصیه شده مسافرت و خوردن دارو را اگر مانع حضور در جمعه است به تأخیر بیاندازید و کارگران و زندانیان را اجازه حضور در نماز جمعه بدهید.
 • نماز جمعه نشانه ایمان و ترک آن علامت نفاق است. من ترک ثلاث جمعات من غیر عذر کتب من المنافقین.
 • نماز جمعه یک منصب ولائی است. پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) پیشوایان جمعه هم هستند و امام جمعه باید منصوب از ناحیه آنان باشد و در عصر غیبت باید منصوب ولی فقیه باشد وگرنه مشروعیت ندارد.
 • نماز جمعه پایگاه ذکر و تقواست. در دو خطبه آن باید دعوت به یاد خدا و تقوای الهی صورت پذیرد. به قول رهبری ،نماز جمعه به دل هم کار دارد.
 • نماز جمعه محل بصیرت افزایی است. امام هشتم(ع) فرمودند: امام جمعه باید مصالح مسلمانان را یادآور شود. طبعاً مردم در این جایگاه با رهنمودگیری از قرآن و روایات به بصیرت و آگاهی شان افزوده می شود.
 • نماز جمعه محل بسیج نیروها برای مبارزه با دشمنان است. نمونه اش را در جنگ هشت ساله دیدیم. بسیاری از افراد از همین جایگاه الهام می گرفتند و عازم جبهه ها می شدند.
 • نماز جمعه محل خنثی شدن توطئه ها و فتنه انگیزی ها است. با روشن گری خطیبان جمعه، مردم با توطئه و کانون آن آشنا شده و به مقابله با فتنه گران برمیخیزند. بی جهت نیست که دشمنان از این اجتماعات ناراحت اند و گله مند.
 • نماز جمعه نماد وحدت و سمبل انسجام یک ملت است. صف های به هم فشرده، حضور پرشور، یک دل و یک صدا شدن مردم در صفوف نماز جمعه، سدّی محکم در برابر دشمنان را به تماشا می گذارد و اجازه گسست نیروها را نمی دهد و همین خود باعث دلگرمی هرچه بیشتر مؤمنان و موحدان و موجب خشم و یأس دشمن خواهد شد.
 • اقامه نماز جمعه در عصر غیبت موجب عزت شیعه است. اهل سنت که آنرا همواره اقامه کرده و خیلی پرشورتر از شیعیان حضور پیدا می کنند گاهی زبان به طعنه می گشودند که شیعه نسبت به این فریضه بی توجه است.[ در کردستان خودمان ۹نماز شیعه و در حدود ۱۲۰ نماز اهل سنت اقامه می گردد]. شهید مطهری از قول آیه الله ارباب اصفهانی: من نمی دانم شیعه تا چه زمانی می خواهد ننگ ترک نماز جمعه را بر دوش بکشد.
 • نماز جمعه به گفته امام راحل: یکی از عنایات خداوند متعال بر جمهوری اسلامی است ملت گمان نکند این یک نماز عادی است، نماز عبادی سیاسی است و مقام معظم رهبری آنرا قلب فرهنگی هر شهر دانسته اند.

نکته پایانی: اکنون با توجه به اهمیت و نقش برجسته آن، سزاوار است تا همگان با اداء دین به خون شهیدان، پاسدار ارزشهای دین و انقلاب اسلامی باشیم. و انتظار می رود از مسئولان با حضور پرشور خود مشوق دیگران هم باشند تا اینگونه تصور نشود که آنها خود را تافته جدا بافته می دانند و شأن آنان بالاتر از این است که در آن حضور یابند و در کنار مردم عادی بنشینند و همه باید کمک کنند تا ستادهای نماز جمعه بتوانند به وظایفشان عمل کنند. نمازهای جمعه، دفاتر ائمه جمعه ستادها و دیگر دست اندرکاران نماز جمعه فی سبیل الله تلاش می کنند و به خدمت مشغولند ما از همه آنان سپاسگزاری می کنیم.

خطبه دوم

حدیث

عن الامام الباقر(ع) کان امیرالمؤمنین(ع) یقول: انّ لاهل التّقوی علامات یعرفون بها: صدق الحدیث و اداء الامانه و الوفاء بالعهد.

امام باقر می فرمایند: پیوسته حضرت علی(ع) می فرمودند: همانا برای پرهیزگاران نشانه هایی وجود دارد که با آنها شناخته می شوند از جمله: راستگویی، امانت داری و وفای به عهد و پیمان.

امیدواریم بتوانیم با عملیاتی کردن این ها، جزء پرهیزکاران خوش عاقبت باشیم.

مناسبت ها

 1. اندر مناقب ذیقعده: ماه جاری که ماه حرام نیز هست باز هم دارای مناسبت هایی است از جمله امروز(۲۳ذیقعده) که روز زیارتی امام رضا(ع) است که با سلامی به محضر حضرت، شفاعتش را آرزو می کنیم ( السلام علیک یا علیّ بن موسی الرضا المرتضی الصّدّیق الشّهید الامام التّقی النقی و رحمه الله و برکاته). هم چنین ۲۵ این ماه روز دحوالارض (بسط و کشیده شدن زمین) است که آدابی خاص مثل روزه و دعا دارد. این روز هم از روزهای توحیدی است که در معرفت افزایی انسان مؤمن می تواند مؤثر باشد.
 2. دیدار العاروری معاون حماس با مقام معظم رهبری با تسلیم پیام اسماعیل هنیئه و سخنان امیدبخش حضرت آقا مبنی بر اینکه انقلاب اسلامی ایران چیز ناممکن را ممکن کرد مثل تبدیل سفارت اسرائیل به سفارت فلسطین، بنابراین آرزوی نماز خواندن سید حسن نصرالله در قدس هم امکان پذیر خواهد بود. هم چنین حمایت های جدی ایران با وجود تحمل فشارها به خاطرهمین موضع گیری از فلسطین ادامه خواهد یافت و مردم فلسطین پیروز واقعی خواهند بود. هرچند اگر کشورهای اسلامی مدافع فلسطین می بودند الان می توانستند از آمریکا امتیاز بگیرند. ملت فلسطین زمانی با سنگ مبارزه می کرد اما امروز موشک های نقطه زن دارد. این حمایت ها در حالی است که ایران شیعی است و فلسطینی ها سنی اند و عرب و عرب های سنی مثل عربستان و برخی دیگر برای برقراری رابطه با یکدیگر مسابقه می گذارند که دیدیم فلسطینی ها چگونه با هیات سعودی برخورد کردند و به آنها بد وبیراه گفتند.
 3. دست برتر ایران در عرصه های مختلف: با وجود تحریم ها و شیطنت های قدرتهای بزرگ، هم چنان ایران برتر را در زمینه های مختلف دارد مثل: کشف جاسوسی با دستگیری ۱۷ تن که برای سیا جاسوسی می کردند هرچند آمریکا منکر شده ما مستند است ایران در این خصوص قابل توجه است. و نیزدر خصوص توقیف کشتی متخلف انگلیسی که البته پس از توقیف کشتی ما توسط انگلیس در آبهای آزاد شکل گرفت خیلی معنادار بود و دشمن را در یک مخمصه خاصی قرار داده است. ملامت ها از انگلیس شروع شده که دارد به عنوان یک پادو برای آمریکا عمل می کند و تشکیل سه جلسه اضطراری جهت حل مشکل پیش آمده راه به جایی نبرده است و این نشانگر دست برتر ایران در منطقه است.
 4. پنجم مرداد سال ۶۷ سالروز عملیات مرصاد است علیه منافقین که با حمله به خاک ایران قصد تصرف شهرها تا پایتخت را داشتند که ناکام ماندند و اخیراً سازمان منافقین به صورت رسمی مرگ رجوی را اعلان کرده است.
 5. نهم مرداد سالروز شهادت مظلومانه بیش از ۴۰۰نفر از حجاج ایران به دست آل سعود در سال ۶۶ است که یاد و نامشان را گرامی می داریم.
 6. هم چنین یاد و نام استاد اخلاق، امام جمعه محترم و هم رئیس مجلس خبرگان رهبری آیه الله علی اکبر مشکینی را گرامی می داریم که در سال ۱۳۸۶ به لقاء الهی شتافت.

ضمن قدردانی از عموم مردم و مسئولین، انتظار داریم با توجه به حساسیت زمانی همگان به وظیفه خود عامل باشند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*