خطبه ۱۱ مردادماه ۱۳۹۸

خطبه اول

تقوا

« ان احسنتم احسنتم لانفسکم و ان اسأتم فلها» اسراء/۷

اگر نیکی کنید به خود نیکی کرده اید و اگر بدی کنید به خود بدی کرده اید.

در این آیه احسان(نیکی) و اسائه(بدی) افراد را به خودشان مربوط می داند و می فرماید: اگر نیکی کنند به خودشان کرده اند و اگر بدی بکنند بازگشت نتیجه و پیامد آن به خودشان خواهد بود پس چه بهتر که ما درصدد احسان به دیگران باشیم تا بهره اش نصیب خود ما بشود نه اینکه در صدد انجام کارهای بد باشیم که دودش به چشم خودمان خواهد رفت. انسانهای باتقوا همواره در مسیر احسان قرار دارند نه اسائه.

سبک زندگی دینی/۱۱۵

[معاد/۵۷] صراط در آیینه روایات:

از رسول خدا(ص) و امام صادق(ع) در توصیف صراط اینگونه بیان شده است: انّ علی جهنّم جسراً ادقّ من الشّعر و احدّ من السّیف – بر دوزخ پلی است باریک تر از مو و تیزتر از شمشیر.(بحار۸/۶۴). راستی، گذر کردن سلامت مندانه از چنین پلی بسیار دشوار و در حدّ محال است. فضای کاملاً تاریک قیامت و راه بسیار باریک و تیز و برنده، کار عبور را واقعاً در حد بسیار بسیار مشکلی قرار می دهد. در عین حال چاره ای نیست و باید از آن گذشت تا به بهشت مطلوب رسید. بنا به گفته برخی از محققان، پل آخرت تجسمی است از دین و عدالت و تقواپیشگی در دنیا که کاری بس مشکل و طاقت فرسایی است. راستی ،عبور از شهوت و غضب و گناه و طغیان در دنیا کاری است دشوار، امّا هر کس بتواند از آن به سلامت بگذرد در آخرت هم خواهد توانست از صراط عبور کند. همانگونه که در دنیا افراد متفاوت اند ،بعضی به سرعت از گناه عبور می کنند و برخی به کندی و بعضی هم اساساً قادر نیستند از آن بگذرند. در قیامت هم دسته هایی مختلف از مردم در موقع عبور از صراط دیده می شوند. امام جعفر صادق(ع) در این خصوص می فرمایند: منهم من یمرّمثل البرق و منهم من یمرّ مثل عدوالفرس و منهم من یمرّ مشیاً و منهم من یمرّ متعلقاً قد تأخذ النّار منه شیئاً و تترک شیئاً- بعضی مانند برق از آن می گذرند و بعضی همچون اسب دونده و بعضی با دست و زانوها بعضی همچون پیادگان و بعضی به آن آویزان می شوند و می گذرند گاه آتش دوزخ از آنها چیزی را می گیرد و چیزی را رها می کند(امالی صدوق/مجلس۳۳).

نکته: راستی چرا باید همگان حتی بهشتیان از این پل عبور کنند؟

پاسخ:۱-برای اینکه بهشتیان با مشاهده دوزخ و اوضاع دوزخیان قدر عافیت بهشت را بهتر دریابند.

۲- وضع صراط در آنجا درواقع تجسمی از وضع ما ،در همین دنیاست. با این بیانات می خواهند به ما بفهمانند که هر کسی بتواند از جهنم سوزان شهوات گذر کند و به بهشت تقوا برسد در آنجا هم خواهد توانست از صراط به سلامت بگذرد و به بهشت سعادت ابدی نایل گردد.

۳- درواقع تهدید و بیدارباشی به مجرمان و گنهکاران است تا بدانند سرانجام آنان جهنم و عذاب سوزان الهی است.

امام حسن عسکری می فرماید: و الصّراط المستقیم هو صراطان صراط فی الدّنیا و صراط فی الاخره و اما الصّراط المستقیم فی الدنیا فهو ما قصر عن الغلوّ وارتفع عن التّقصیر و استقام فلم یعدل الی شیء من الباطل و اناالطریق الاخر فهو طریق المؤمنین الی الجنه. (معانی الاخبارص ۳۳).

خطبه دوم

حدیث

قال الامام الجواد(ع): … و اعلم انّک لن تخلو من عین الله فانظر کیف تکون(تحف العقول).

و بدان که تو هرگز از منظر خدا دور نیستی(همواره او نظاره گر حال تو است)پس بنگر که تو چگونه ای.

این سخن نورانی به این حقیقت اشاره می کند که همیشه و همه جا خدای متعال ناظر بر احوال و حاضر در کنار بندگانش است بنابراین باید حریم او را نگه داشت و از کارهای خلاف صرف نظر کرد.

مناسبت ها

 1. شهادت امام جواد(ع): آخرین روز ماه ذی القعده سال ۲۲۰ه.ق جوان ترین امام شیعه در سن ۲۵سالگی با دسیسه دشمن مسموم شد و به شهادت رسید. این امام بزرگوار که مانند پدر گرامی اش در مناظرات بسیاری با عالمان مشهور، اعم از درباری و غیر درباری بر آنان چیره شده بود و علم و فضل او بر همگان آشکار و مسلم بود سرانجام با زهری که همسرش ام الفضل دختر مأمون به او خوراند مسموم شد و مظلومانه به شهادت رسید و درکنار قبر جدش در کاظمین به خاک سپرده شد. شهادتش بر همه شیعیان به ویژه بر فرزند گرامی اش حضرت ولی عصر(عج) تسلیت باد.
 2. حلول ماه ذی الحجه الحرام: سومین ماه حرام در راه است با حوادث و اتفاقات و رویدادهای تلخ و شیرین مانند ازدواج علی و فاطمه، روز بزرگ عرفه، شهادت حضرت مسلم، عید قربان و عید غدیر و مباهله و به خصوص که مناسک حج هم در همین روزهای پیش رو در حال انجام خواهد بود. در این هفته اشاره مختصری داریم به اتفاق اولین روز از ماه ذی الحجه یعنی ازدواج مبارک دو معصوم با یکدیگر(علی و فاطمه«ع»). از این اتفاق نورانی درسهای گرانبها می توان گرفت مانند: ۱- باید به امر ازدواج همت گماشت و آنرا ترویج کرد. ۲- زن وشوهر باید کفو و همتراز با هم باشند. ۳- زندگی زناشویی مبتنی بر ایمان و تقوا، پایدار و دوست داشتنی است. ۴- سادگی در زندگی یک اصل است. ۵- باید به امر تربیت فرزندان همت گماشت. امید است جوانان و والدین همت کنند و به تشکیل خانواده بهتر و بیشتر فکر کنند. در حدود ۱۳میلیون دختر و پسر دم بخت داریم.
 3. طراحی ائتلاف دزدان دریایی: با توقیف کشتی حامل نفت ایران توسط انگلیس و توقیف کشتی متخلف انگلیسی توسط ایران، اخیراً زمزمه هایی برای ایجاد نیروی باصطلاح حافظ نفت کش ها در تنگه هرمز مطرح است که چیزی جز برنامه ریزی برای دزدان دریایی نیست که البته به جایی نخواهد رسید و ایران با اقتدار کامل به انجام وظیفه خود خواهد پرداخت و توطئه دشمن نقش بر آب خواهد شد چرا که به قول آقا مقاومت فعال کار خود را کرده و ایران را هم چنان مقتدر نگه داشته و می دارد هرچند دشمن هر روز توطئه جدیدی می کند و اخیراً هم دکتر ظریف را تحریم کرده است و به گفته خودش: من تشکر می کنم که مرا درخنثی سازی توطئه هایتان اینقدر مؤثر می دانید. عربهای منطقه هم فهمیده اند که آمریکا که حافظ امنیت خودش در خلیج فارس نیست چطور می تواند امنیت دیگران را تأمین کند.
 4. روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی: روز چهارم مرداد با این عنوان شناخته می شود. اگر مسلمانان بتوانند جلوه هایی از حقوق بشر اسلامی را به جهانیان نشان دهند مسلماً دیگران انگشت به دهان می مانند. اسلام هم حقوق بشر را به رسمیت شناخته هم کرامت او را در نظر می آورد هرچند کشورهایی مثل عربستان و امارات و بحرین با نادیده گرفتن حق زندگی افرادی مثل مردم یمن عملکردی همانند اسرائیل دارند که در کودک کشی دارند. اخیراً اعلان شده توسط گاردین که در یمن ۸۵هزار نفر کشته شده اند و در هر ساعت یک مادر و ۶کودک یمنی جان می دهند و هیمن وضع در اسرائیل هم حاکم است نسبت به فلسطینی ها.
 5. تذکرات پایانی:
 • یاد و نام شهید بزرگ دفاع مقدس سرلشکر عباس بابایی این خلبان شجاع را گرامی می داریم که در ۱۵ مرداد ۶۶ به شهادت رسید.
 • هم چنین خاطره مظلومیت شهدای حج سال ۶۶ که در ششم ذی الحجه الحرام توسط وهابیون خبیث به شهادت رسیدند را گرامی می داریم.
 • از عموم مردم به ویژه مسئولان فرهنگی انتظار داریم تا با برنامه ریزی و کمک برای دهه ولایت و امامت[از قربان تا غدیر] خود را مهیا کنند و آن چنان که شایسته است غدیر را گرامی بدارند از همین حالا باید آغاز کرد که البته ستاد غدیر تشکیل شده و مشغول برنامه ریزی است. بسیار بجاست اگر نذوراتی در این خصوص انجام پذیرد.
 • تشکر و قدردانی می کنیم از همه آنان که به هر نوع توانستند سالگرد تأسیس نهاد جمعه را گرامی داشتند و نسبت به این آئین دیرپای محمدی حساسیت به خرج دادند و مهمتر از همه مثل شما بزرگواران با حضور در سنگر نماز جمعه آنرا گرامی می دارند.
 • آخرین نکته به عنوان درخواست مؤکد از همه شهروندان این است که با توجه به افتخار شیعه بودنمان سعی کنیم از امامان خود تبعیت و از روش آنان در زندگی پیروی کنیم و بیشر به دنبال عفو و گذشت باشیم یا نزاع و درگیری که گفته می شود پرونده های مربوط به آن در صدر پرونده هاست و این برای جامعه ما بسیار زشت و ناپسند است.
 • تحریم های دامنه دار و پرحاشیه آمریکا همچنان ادامه دارد از مقامت رسمی گرفته تا نظامی و سیاسی و رهبری و بیت او و حالا نوبت به وزیر خارجه(دکتر ظریف) رسیده است که کاری سبک و خارج عرف دیپلماتیک، نفرت آور و شرم آور تلقی می شود این حرکت نشان می دهد اولاً: آمریکا درمانده شده و نمی داند چه کند چرا که این تحریم غذا و دارو و صنعت و بانک و افراد و اشخاص فایده ندارد و حالا به تحریم آقای ظریف رسیده است، ثانیاً: نشان داد که عوام فریبی آنان دروغی بیش نبوده که می گفت ما حاضر به مذاکره هستیم. اگر قرار مذاکره باشد وزارت خارجه و وزیر آن در رأس این مذاکره باید جای بگیرند نه تحریم شوند، ثالثاً باید شعار نه جنگ نه مذاکره بلکه مقاومت فعال دنبال شود که به خواست خدا پیروزی نزدیک خواهد بود. محکومیت این عمل ننگین بازتاب جهانی داشته و هم چنان تداوم دارد .عمده کشورها و دولت ها آنرا محکوم کرده اند و خود آمریکایی ها هم آنرا اقدامی سخیف دانسته و می دانند.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*