خطبه ۲۸تیرماه ۹۸

خطبه اول

تقوا

« و اعتصموا بحبل الله جمیعاً و لاتفرّقوا…» آل عمران/۱۰۳

و همگی به ریسمان خدا [قرآن و اهل بیت(ع)] چنگ بزنید، و پراکنده و گروه گروه نشوید.

در این بخش از آیه ، خداوند از مسلمانان و امت پیامبر و پیروان قرآن خواسته است تا اولاً همگی با هم به ریسمان الهی چنگ بزنند و ثانیاً دچار تفرقه نشوند. درواقع این دعوتی است الهی که همه انبیاء و اولیای الهی بر آن تأکید داشته اند و دارند و مصداقی است از رعایت تقوای الهی. آری، وحدت باعث پیشرفت و تفرقه موجب شکست است. هر فریاد و صدایی که تفرقه را تبلیغ کند از شیطان و هر دعوتی که به وحدت بیانجامد قطعاً از نداهای رحمانی است. تذکر:مطالب خطبه اول این هفته قبلا عنوان شده است

خطبه دوم

حدیث

قال علی(ع): اَمرنا رسول الله(ص): ان نلقی اهل المعاصی بوجوه مکفّره.

رسول خدا به ما فرمان داد که با اهل گناه با چهره ای در هم کشیده روبرو شویم.(کافی۵/۹۵)

نکته: یکی از مراتب نهی از منکر این است که علاوه بر ناراحتی قلبی از انجام گناه توسط گنهکار، باید با چهره ای درهم کشیده با اهل معصیت روبرو شد تا طرف ناراحتی ما را بفهمد و از خطایش دست بکشد. راستی اگر همگان با گناه و گنهکار این برخورد را داشته باشند گناه کم خواهد شد و گنهکار منزوی می گردد و این کار، نشان از تقوا می دهد.

مناسبت ها

  1. گزارشی از بیست و چهارمین سمینار امامان جمعه کشور:

در هفته ای که گذشت، سمینار سراسری امامان جمعه به مدت دو روز در تهران برگزار شد که سرآغازش دیدار با مقام معظم رهبری بود. در این دیدار که در در آستانه چهلمین سال برپایی نماز جمعه در کشور برگزار شد، حضرت آقا به مسائل مهمی اشاره کردند از جمله: اهمیت و نقش نماز جمعه، وظایف مهم امامان جمعه در رعایت مسائلی در خصوص زمان خطبه ها، و محتوای آنها و امیدبخش بودن سخنان خطبا و پرهیز از بیان موارد اختلاف افکنی، آشناسازی مردم با وظایفشان و دعوت آنان به استقامت و پایداری و وحدت در برابر دشمنان اسلام و پرهیز از یأس آفرینی در جامعه و تقویت نگاه انقلابی و عمل جهادی و ارتباط و انس با جوانان و ….

همچنین در ادامه، سخنرانانی از برجستگان و صاحب منصبان در جمع ائمه جمعه به ایراد سخن پرداختند که نقطه اشتراک همه آنان، امید به آینده روشن و موفقیت نظام و شکست دشمنان بود. مثلاً سردار سلامی فرمانده کل سپاه از اقتدار روز افزون نیروهای مسلح سخن گفت و از ضعف و زبونی دشمن و آقای رئیسی رئیس قوه قضائیه از لزوم مبارزه با فساد در درون قوه قضائیه و در جامعه و در سطوح مختلف و بسط عدالت در جامعه و سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی که از پیگیری این نیرو در ایجاد امنیت و مبارزه با هنجارشکنی عده ای در جامعه سخن گفت.

  1. قوت گرفتن نظام و شکست و ضعف دشمنان:

ایستادگی مردم در مقابل ستم دشمنان، نظام را استوار و دشمنان را مستأصل کرده است. سفر نماینده رئیس جمهور فرانسه و دیدار با مسئولان و طرح مسئله انجماد در مقابل انجماد(آتش بس میان ایران و آمریکا) که با جواب منفی ایران روبه رو شد و در پیش گرفتن روش مقاومت فعال در برابر دشمنان و بیان بی ارادگی و بی تعهدی اروپایی ها در مورد ۱۱ تعهدی که خودشان به عهده گرفتند تا انجام دهند و عمل نکردند و روشنگری های وزیر امور خارجه در این خصوص که مورد تأیید و تأکید رهبری هم بود یک نمونه از آن ها است. هم چنین سخنان سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله در خصوص ضعف اسرائیل و اینکه اگر به لبنان حمله کند ما چنان پاسخی به او خواهیم داد که به عصر حجر برگردد و اشاره او به اینکه اگر به ایران تعرض بشود دیگر کشوری مثل امارات و عربستان باقی نخواهد ماند بسیار رعب و وحشت در دل دشمنان افکند و ایران را کشوری قدرتمند در منطقه خواند.

در،جا زدن دشمن همین بس که امارات قصد دارد از یمن خارج شود و رفته رفته به ایران نزدیک گردد که قطعاً شکست نهایی عربستان را در پی خواهد داشت و عذر خواهی اسرائیل از حماس به خاطر قتل محمود ادهم که اشتباهی صورت گرفت و رسوایی منافقان که یک روز جوخه ترور به راه انداختند و ۱۷هزار نفر را کشتند و روز دیگر در کنار صدام بودند در جنگ علیه ملت و امروز در فضای مجازی علیه کلیت نظام و مردم کار می کند و حمله قدرتمندانه  سپاه به تروریست ها در غرب کشور که به هلاکت تعدادی از سران ترویست ها انجامید.

  1. تذکرات پایانی:
  • با توجه به مطالب یاد شده می طلبد تا مسئولان اجرائی کشور از بالا تا پائین از صدر تا ذیل با همه توان در خدمت نظام و مردم کوشا باشند و از هر حرکت و اقدامی که وحدت جامعه را در هم می ریزد پرهیز کنند و مثل یک سدّی محکم در مقابل توطئه های دشمن بایستند و لازم است مسئولان شهرستان هم هوشیاری به خرج دهند و مواظب باشند کاری نکنند تا وحدت و یکپارچگی موجود در جامعه از دست برود و حرف و حدیث هایی میان مردم شهرهای منطقه پدید آید. باید مدیریت صحیح و توجیه معقول و تصمیم گیری صحیح با مسائل و مشکلات برخورد کنند و راه حل مناسبی را پیشنهاد کنند.
  • به خواست خداوند در هفته آینده که در آستانه چهلمین سال برگزاری نماز جمعه هستیم مطالبی در این خصوص خواهیم داشت و برنامه هایی ارائه خواهد شد تا همه ما بیشتر با این نهاد آشنا گردیم و قدردان آن باشیم.
  • ۲۹تیرماه سالروز قیام آیت الله کاشانی و باز گرداندن مصدق به پست نخست وزیری است که این خدمت بزرگ بعدها از سوی مصدق نادیده گرفته شد و در نتیجه کودتای ۲۸مرداد ۳۲ را به دنبال داشت.
  • هم چنین ۳۱تیرماه ۶۷ شاهد حمله صدامیان پس از قبول قطعنامه از سوی ایران هستیم که در ادامه، منافقین به کرخه و سر پل ذهاب در سال ۶۷ حمله کردند که عملیات مرصاد را در پی داشت.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*