خطبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۸

خطبه اول

تقوا

« قل یا عباد الّذین امنوا اتّقوا ربّکم للّذین احسنوا فی هذه الدّنیا حسنه و ارض الله واسعه انّما یوفّی الصّابرون اجرهم بغیر حساب» زمر/۱۰

بگو: ای بندگان مؤمنم! از پروردگارتان پروا کنید. برای کسانی که در این دنیا اعمال شایسته انجام دادهاند، پاداش نیکی است و زمین خدا گسترده است[ بر شماست از سرزمینی که دچار مضیقه دینی هستید به سرزمینی دیگر مهاجرت کنید]. فقط شکیبایان پاداششان را کامل و بدون حساب دریافت خواهند کرد.

دعوت از سوی خدا توسط پیامبرش از مؤمنان برای تقوا مداری و در ادامه بیان می کند برای نیکوکاران در همین دنیا حسنه وجود دارد و سرزمین خدا وسعت دارد اگر کسی نمی تواند در یک نقطه ای بماند و ایمانش را حفظ کند می تواند هجرت کند و چنانکه در این ارتباط دچار مشکل شود و صبر پیشه خود سازد خداوند پاداش فراوانی را به آنان عطا خواهد فرمود.

احساس مسئولیت و ابراز همدردی

از نگاه مکتب ما انسان برخوردار از عقل و شعور و احساس و عاطفه، مسئولیت دارد. بنا به فرموده نبی مکرم(ص) در خطاب به مردم( کلّکم راع و کلّکم مسئول عن رعیّته- همه شما بدون استثناء مسئولید و باید پاسخگو باشید). جنبه های مختلف مسئولیت انسان: ۱- در برابر خدا و پیامبر و مسئولین باید اوامر آنها را بپذیرد و عمل کند و از نواهی آنان بپرهیزد، اطیعوا الله… . ۲- در برابر خود: خود را باید بیابد بشناسد و بسازد(علیکم انفسکم). ۳- در برابر خانواده: اعم از پدر و مادر و همسر و فرزندان و دیگر نزدیکان هم وظیفه اطاعت و پیروی دارد مثل پدر و مادر، هم نفقه دادن و تربیت کردن هم رسیدگی های دیگر(قوا انفسکم و اهلیکم ناراً). ۴- در برابر هم کیشان و مؤمنان: المؤمنون والمؤمنات بعضهم اولیاء بعض یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر. ۵- در برابر همسایگان: ما آمن بی من بات شبعاناً و جاره جائع الی جنبه و هو یعلم به. یکی از عالمان شیعه، شبانه شاگردش را صدا می زند و به او پرخاش می کند که چرا به همسایه ات کمک نکردی؟ او می گوید نمی دانستم. استاد فرموده بود اگر می دانستی و کمک نمی کردی که تو را مسلمان نمی دانستم. مرحوم حاج شیخ عبدالکریم وقتی می بیند در خانه زده و شد و خادم در را باز کرد وآنرا بست.آقا فرمود کی بود؟ گفت پیرزنی حکیم و دوا و ذغال می خواست. گفتم نداریم. حرکت کرد به خانه او رفت و شبانه فرستاد حکیم آمد و ذغال تهیه کرد و توصیه کرد کمک به او ادامه یابد.

شیوه پیامبراسلام این بود: اذا فقد الرّجل من اخوانه ثلاثه ایّام سأل عنه فان کان غائباً دعا له و ان کان شاهداً زاره و ان کان مریضاً عاده. (مکارم الاخلاق/۱۸)

۶- در برابر دیگر مسلمانان: من سمع رجلا ینادی یا للمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم. نباید نسبت به استغاثه و فریاد خواهی انسان مسلمانی بی تفاوت بود باید به فریاد او رسید. ۷- در برابر انسانهای دیگر که حضرت علی(ع) وقتی شنید در شهر انبار، سپاهیان شام خلخالی را از پای دخترک یهودی بیرون آورده اند فریاد برآورد: لو انّ امرءً مسلم مات من هذا ما کان به ملومابل کان به عندی جدیر. بر این اساس است که ما مسلمانان به فرموده امام راحل آخر رمضان را روز قدس اعلان کرده و در حمایت از قدس و مسلمانان فلسطین تظاهرات می کنیم. براستی آیا قدس قبله اول مسلمانان نیست؟ آیا ۷۰سال آوارگی مردم فلسطین، کم است؟ آیا ساکت ماندن در مقابل وحشی گری های صهیونیست ها که کشتن و تخریب و تبعید و غصب و تهدید و توهین و زندانی کردن بی گناهان است گناه نیست؟ راستی مسلمانانی که از سرمایه های مسلمانان به نفع صهیونیست ها استفاده می کنند مسئول نیستند؟ آیا همراه شدن با ترامپ برای تصویب طرح(معامله قرن) گناه نیست؟ طرحی که غاصبان را صاحب قدس و فسطین می داند و مردم فسطین، صاحبان اصلی سرزمین خود را برای همیشه از ورود به فسطین محروم می سازد؟ آیا همراهی و همکاری با آنان، مخالفت با اسلام و قرآن و مسلمانان نیست؟

اساساً فلسفه پیدایش روز قدس توسط امام در سال ۵۸ برای توجه دادن مردم به اولین قبله مسلمانان و حمایت از ملت مظلوم فلسطین بود و لذا آنرا روز اسلام و حمایت بین المللی از فلسطین و هشدار به ابرقدرت ها نامید و فرمود: روز قدس روز اسلام است.

و حقیقتاً استقبال از آن در همه جای عالم، تا به حال خیلی از توطئه ها را خنثی کرده و این طرح شوم ترامپ (معامله قرن) را هم بی اثر می کند. بخشی از آن که افشا شده عبارت است از: ۱- تأسیس فلسطین جدید در منطقه ای کوچک از کرانه باختری و غزه ۲- این کشور حق داشتن ارتش و سلاح ندارد. ۳- حماس باید سلاحش را تحویل دهد. ۴- پلیس محلی تنها می تواند سلاح داشته باشد. ۵- قدس پایتخت اسرائیل خواهد بود. ۶- فلسطینی های آواره حق بازگشت به فسطین را ندارند.

این طرح قرار است با دعوت شاه عربستان در مکه و منامه کلید بخورد و با خیانت عربها آغشته شود. به تعبیر حضرت آقا: این طرح شکست می خورد و راه به جایی نمی برد. هیچ یک از گروههای فلسطینی حاضر به پذیرش آن نبوده و نیستند.ابو مازن آنرا طرحی که به جهنم واصل می شود توصیف کرده.

راهپیمایی امسال در مقابله با این طرح است و جواب خواهد داد و ان شاءالله برای همیشه اسرائیل نابود می گردد و فلسطین به پایتختی قدس ادامه حیات خواهد داد. الان اوضاع در اسرائیل مناسب نیست. ترس و وحشت و عدم امنیت حاکم است.

خطبه دوم

حدیث

من وصیته(ع): الله الله فی القرآن لا یسبقکم بالعمل به غیرکم، الله الله فی الجهاد باموالکم و انفسکم و السنتکم و علیکم بالتّواصل و التّباذل و ایّاکم و التّدابر و التّقاطع.(نهج البلاغه نامه۴۷)

در این وصیت نورانی که ابتدا با حسن و حسین(ع) سخن گفته می شود و در ادامه بقیه فرزندان و دریافت کنندگان این نامه مخاطب قرار می گیرند به اموری توصیه شده از جمله در عمل به قرآن، در جهاد با مال و جان و زبان و سفارش به ایجاد ارتباط با دیگران و بذل و بخشش و پرهیز از قهر و قطع رابطه که اینها همه مصادیق تقوای الهی می تواند باشد.

مناسبت ها

  • باز هم نیم نگاهی به رویدادهای خرداد ماه:

از وقتی که امام خمینی در عصر عاشورای سال۱۳۴۲ در مدرسه فیضیه قم سخنرانی انقلابی کرد و دستگاه حاکمه ایشان را دستگیر کرد و شبانه به تهران انتقال داد و مردم در حمایت از ایشان به خیابان ها ریختند و شعار یا مرگ یا خمینی سر دادند و حدود ۱۵هزار نفر در شهرهای بزرگ به شهادت رسیدند. پانزده خرداد رنگ خون به خود گرفت و جاودانه شد. از آن سال تا به امروز ۵۶سال می گذرد چندین سال در تقیه قدس و مخفیانه و در بعضی مواقع هم نیمه پنهان برگزار می شد اما از انقلاب در تقویم کشور به عنوان روز تعطیل اعلان شد و گرامی داشته می شود که ما هم به روان پاک بانی این نهضت و شهیدانش دورد می فرستیم و پانزذه خرداد سال ۴۲ را گرامی می داریم.

افزون بر ۱۵ خرداد، ۱۴ خرداد هم در تقویم جایگاهی ویژه یافت زیرا در همان روز در سال ۶۸ حضرت امام پس از چندین سال هدایت نهضت و ۱۰سال رهبری مستقیم انقلاب، دیده از جهان فروبست که به این مناسبت عرض تسلیت و تعزیت داریم و در همان روز و همان سال خبرگان ملت، حضرت آیه الله خامنه ای را به رهبری برگزیدند که در طی سی سال رهبری انقلاب را بر عهده دارند و به خوبی نقش آفرینی کرده و می کنند که سلامتی ایشان را خواهانیم و دوام توفیقاتشان را خواستار.

  • تذکرات پایانی
  • سخنان حضرت آقا در جمع اساتید دانشگاه و ارائه تحلیلی جامع از اوضاع علمی کشور و تلاش دشمن برای عقب مانده نشان دادن دانشگاههای ایران و قطعی بودن شکست طرح معامله قرن ترامپ، مثل همیشه جالب توجه بود.
  • با توجه به تحرکات پهبادی انصارالله که موازنه وحشت را ایجاد کرده و پیش از آن استفاده از موشک ها که موازنه قدرت را شکل داده بود ،دشمنان بیش از پیش دچارترس وحشت و سردرگمی هستند و در رأس آنها آمریکا درمانده تر از همیشه شده است. می بیند طرحهایش در هیچ کجا اجرایی نشده مثل یمن، عراق، افغانستان، سوریه و بالاخره در قدس. بعضی از از آمریکایی ها می گویند: تئوری ترامپ، تئوری مرد دیوانه است که ناشی از سیاست خارجی نیکسون برای ترساندن شوروی سابق به اجرا در می آمد که البته در مورد ایران کارآیی ندراد لذا پراکنده گویی می کنند یک روز بر طبل جنگ می کوبند و روز دیگر شروطی برای مذاکره می گذارند و یک روز هم بدون شرط آماده مذاکرات می شوند.
  • یاد و نام سید آزادگان(سید علی اکبر ابوترابی (ره) را گرامی می داریم. همچنین شهادت امام جمعه کازرون(شهید محمد خرسند) را تبریک و تسلیت عرض می کنیم و اعلان می کنیم این نوع حرکت ها جواب نمی دهد.امام فرمود : (بکشید ما را ملت ما بیدارتر می شود).
  • پیشاپیش عید فطر را تبریک گفته و همگان را به حضور در نماز و پرداخت فطریه دعوت می کنیم.
  • تشکر از همه مردم و مسئولان.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*