خطبه ۲۷ اردیبهشت ۹۸

خطبه اول

تقوا

« یا ایّهاالّذین امنوا اتّقواالله و قولوا قولاً سدیداً» احزاب/۷۰

ای اهل ایمان! از خدا پروا کنید و سخن درست و استوار گویید.

مخاطب این آیه افراد با ایمان اند. موضوع آیه دعوت به تقوای الهی و داشتن سخنی درست و استوار است.

از این آیه می توان استفاده کرد آنچه باعث می شود تا سخن انسان درست و صحیح و استوار باشد تقوای الهی است. تقوا موجب می گردد تا فکر انسان، عقیه انسان، عمل انسان و سخن انسان مصونیت پیدا کند. آری تقوا کلید راستی و درستی در زمینه های مختلف است.

عقد و عروسی برای تشکیل خانواده

یکی از بنیادهای محبوب خدا در روی زمین بنیاد ازدواج است. (ما بنی فی الاسلام بناء احبّ الی الله من التّزویج- رسول اکرم(ص)) وسائل۱۴/۳٫ بر این اساس سفارش اسلام بر انجام ازدواج در نقل های فراوانی دیده می شود چه در قرآن( و انکحوا الایامی منکم…- افراد بی همسر خود را همسر دهید. نور/۳۲) و چه در روایات که برای واسطه گری در این امر ثواب زیادی نقل شده و چه در خصوص تشویق افراد به ازدواج مثل: ازدواج از سنت پیامبر است کسی که دوستدار سنت نبوی است ازدواج کند و دو رکعت نماز فرد متأل از ۷۰ رکعت نماز مجرد برتر است(وسائل ج۱۴) و از سوی دیگر از افراد عزب مذمّت به عمل آمده است. البته در آغاز امر، شایسته است مسائلی در مورد توجه طرفین باشد مثل ایمان، اخلاق خوب، اصالت خانوادگی، نجابت، هم طرازی و باصطلاح کفو یکدیگر بودن در فرهنگ و سطح سواد و سن و … پس از اثبات شرایط لازم با توکل بر خدا و حمایت هردو خانواده و مراسم عقد به دور از سخت گیری در مهریه و جهیزیه و چشم و هم چشمی و گناه و معصیت و با دعوت از افراد خاص و مؤثر انجام پذیرد و در ابتدا پدرها و مادرهای عروس و داماد بنای حمایت و هدایت فرزندان داشته باشند نه خدای ناکرده تحریک و دخالت در کار آنان که اگر اینگونه بود امید به تداوم زندگی و زندگی خوش و خرم می رود و در غیر اینصورت خیر. پس از عقد و گذراندن دوران آشنایی زوج جوان نوبت به عروسی می رسد در این خصوص هم چند تذکر وجود دارد که یادآوری آنها مناسب است:

 • سعی شود در تهیه جهیزیه سخت گیریهای بی مورد از طرف خانواده داماد وجود نداشته باشد مثل حتما باید فلان مورد یا فلان مارک باشد.
 • خانواده ها در حد مقدور و متعارف به تهیه جهیزیه بپردازند نه خارج از عرف معمول و با قرض ها و وام های کلان گرفتن.
 • پرهیز از چشم و هم چشمی در گرفتن مراسم.حتما نباید گفت چون فلانی در فلان تالار و با این مبلغ هزینه عروسی گرفته پس ما هم…؟ می شود با گرفتن یک مراسم ساده آنها را به سفر زیارتی فرستاد.
 • در گرفتن مراسم از کارهای حرام مثل اختلاط زن و مرد، محرم و نامحرم و نوشیدنی های حرام مثل الکل یا رقص های مختلط، شدیداً پرهیز شود.
 • در بردن عروس به منزل بخت در مسیر راه به جلب نگاههای آلوده و با آلودگی صوتی ایجاد کردن و یا آرامش شبانه مردم را بر هم زدن پرداخته نشود.
 • افراد فامیل مثل قدیم با کمکهای نقدی خودشان به عنوان قرض، به زوج جوان کمک کنند تا زندگی شان سر بگیرد.
 • بزرگترها مراقب حال این دو جوان باشند به محض مشاهده اختلاف و کدورت، اصلاح را آغاز کنند.
 • همه باید کمک کنیم برای ازدواج تا جامعه ای سالم و دینی داشته باشیم ان شاآلله.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام المجتبی(ع): اوصیکم بتقوی الله و ادامه التّفکر فانّ التّفکر ابو کلّ خیر و امّه( نور الابصار شبلنجی/۱۱۰).

شما را به پرهیزکاری و ترس از خدا و ادامه تفکر و اندیشه سفارش می کنم زیرا که تفکر و اندیشه، پدر و مادر تمام خیرات است.

در این حدیث به ۲چیز توصیه شده است: ۱- تقوی  ۲- تفکر دامنه دار و ادامه دار. چرا که تفکر زمینه ساز همه خیرها است. قبل از انجام هرکاری اگر انسان تفکر کند و پیوسته این فکر را داشته باشد قطعاً به خیرهای فراوانی نایل خواهد شد.

مناسبت ها

 1. دیدار کارگزاران نظام با مقام رهبری: طبق معمول همه ساله، امسال هم مسئولین قوا و مدیران نظام در سه قوه خدمت آقا رسیدند و ایشان هم مسائل مهمی را در خصوص اوضاع کشور و دشمنی دشمنان بیان کردند و در هر زمینه توضیحاتی و راه کارهایی ارائه دادند. مثل همیشه ،روی اقتصاد مقاومتی و به خصوص با تکیه بر شعار رونق تولید تکیه داشتند و از مسئولان خواستند تا به جوانان میدان بدهند و تکیه به بیرون نکنند و به اصلاح ساختار مسائل اقتصادی و بانک ها و جلوگیری از قاچاق بپردازند و اقتصاد را شرطی نکنند که به ضرر کشور تمام خواهد شد.

هم چنین در خصوص ایجاد جو روانی و ارعاب توسط دشمن، فرمودند مذاکره با آمریکا مهم است و در حال حاضر مهم مضاعف است و نباید از هیایوی دشمن ترسید. قطعاً جنگی نخواهد شد و مذاکره ای هم صورت نخواهد گرفت و گزینه ملت ما مقاومت در مقابل آنهاست.

ایشان یادآور شدند دشمن در محاسباتش دچار اشتباه شده است و در جهت حفظ منافع صهیونیست ها گام بر می دارد. امروز جنگ، جنگ اراده ها است و ما مه از اراده ای قوی و استوار برخورداریم و توکل بر خدا داریم  بنابر این پیروز این میدان خواهیم بود. معظم له در خصوص اروپا هم فرمودند: که اینها هیچ کاری در مورد برجام نکردند و مرتب می گویند ما می خواهیم آنرا حفظ کنیم و در برجام بمانیم. یکی بپرسد شما چکار کرده اید تا حالا؟

 1. میلاد امام مجتبی و آغاز هفته اکرام: نیمه رمضان سال سوم هجری اولین فرزند خانواده علی و فاطمه(ع) به دنیا آمد که نامش را حسن گذاشتند همو که به کریم اهلبیت(ع) مشهور شد و روز ولادتش را سرآغاز هفته اکرام و اطعام نامگذاری کرده اند. مولود نیمه رمضان، چند بار تمام اموالش را تقسیم کرد و به فقرا اختصاص داد و همانند جد و پدرش در خدمت محرومان بود. اینکه در سالروز تولدش ملت ما به پیروی از ایشان در راه محرومیت زدایی حرکت می کند و از ولادتش تا ۲۱ رمضان که شهادت پدر بزرگوارش از طریق کمیته امداد به مددجویان می رود و این سنّت کریمانه را حفظ می کند. خیلی ها هستند گمنام اما مصمم به کمک به محرومان و زیر پوشش گرفتن ایتام که اجرشان با خداوند سبحان باد. ما این میلاد را با این هفته به همگان تبریک می گوئیم.
 2. بر باد رفتن امید ترامپ در به صفر رساندن نفت ایران با تکیه بر شیوخ منطقه: ترامپ که دل خوش بود به عربستان و امرات که می توانند جای خالی ایران را در نفت پر کنند در هفته ای که گذشت امیدش ناامید شد چرا که بندر فجیره امارات که عمده نفت آن کشور را از طریق ۳۷۰کیلومتر لوله به دیگر کشورها صادرات می کرد مورد هجوم قرار گرفت و ۷تا۱۰ نفتکش در آن سوختند و در پی آن پهبادهای یمنی ها بندر مهم نفتی منبع عربستان را هدف قرار دادند و صدور نفت را متوقف کردند. اینها نشان داد که چه اندازه این کشورها آسیب پذیرند. در هر صورت این تازه اول ماجراست.
 3. تذکرات پایانی:
 • ۲۷ اردیبهشت ۸۸ مرجع عارف آیه الله بهجت دیده از جهان فرو بست. یاد و نامش گرامی باد.
 • هم چنین امروز جهانی ارتباطات است. ارتباطات در جهان امروز شکل و شمایل تازه ای به خود گرفته است و مخصوصاً فضای مجازی که هم می تواند تهدید باشد هم فرصت. امیدمندیم مسئولان علیه رتبه با برنامه ریزی دقیق کنترل این بخش از ارتباطات را در دست بگیرند و زمینه استفاده بهینه از آنرا فراهم کنند.
 • اول خرداد روز بهره وری و بهینه سازی مصرف است اگر به این عنوان توجه شود و از اسراف در مصرف پرهیز شود و راه درست مصرف کردن به همگان نموده شود قطعاً وضیعت معیشت ما بهتر خواهد شد.
 • در پایان تشکر می کنیم از تمامی خدمتگزاران در عرصه خدمت رسانی صادقانه به مردم اعم از نیروهای اداری، نظامی، انتظامی، امنیتی و انتظار داریم مسئولان به مردم و مراجعان احترام بگذارند و کارهایشان را صادقانه و خالصانه انجام دهند و مردم هم به خدمتگزارانشان احترام بگذارند و اگر انتقادی یا پیشنهادی دارند صادقانه مطرح کنند تا هیچ گله مندی از هیچ کس وجود نداشته باشد.
 • هم چنان ان شاالله حرمت روزه داری حفظ گردد و از ایجاد آلودگی صوتی پرهیز گردد تا اعصاب مردم آسیب نبیند.

ودر پایان انتصاب سردار بزرگوار علی فدوی اردستانی به عنوان جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران را تبریک گفته و برای ایشان توفیق و سلامتی را آرزو مندیم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*