خطبه ۳ اسفندماه ۱۳۹۷

خطبه اول

تقوا

« یا ایّهاالّذین امنوا علیکم انفسکم لا یضرّکم من ضلّ اذا اهتدیتم الی الله مرجعکم جمیعاً فینبّئکم بما کنتم تعملون» مائده/۱۰۵

ای اهل ایمان! مراقب[ایمان و ارزشهای معنوی] خود باشید؛ اگر هدایتی یافتید، گمراهی کسی که گمراه شده به شما زیانی نمی رساند. بازگشت همه شما به سوی خداست؛ پس شما را از آنچه انجام می دادید، آگاه خواهد کرد.

اگر کسی به خود پرداخت و خودساز شد به طور طبیعی در حصنی قرار می گیرد که کید گمراهان نمی تواند در او اثرگذار باشد. پشتوانه این امر می تواند و می باید توجه به معاد و بازگشت همگان به سوی خدا باشد. همین معنا است که می تواند انسان را آگاه کند و هدایت نماید و از مکر گمراهان در امان بدارد.

سبک زندگی دینی/۱۱۰

[معاد/۵۲] تجسم اعمال

۳- سیطوّقون ما بخلوا به یوم القیامه(آل عمران/۱۸۰)- به زودی در روز قیامت آنچه را درباره آن بخل ورزیدند همانند طوقی به گردن آنها می افکنند.

از این آیه استفاده می شود کسانی که دارای امکانات مادی و مال و ثروتی بودند و نسبت به انفاق آن بخل می ورزیدند در قیامت اموالشان و یا آنچه مورد بخل آنان بوده به صورت طوقی درآمده و به گردن آنان آویخته می گردد. بنا به گفته بعضی، شامل علم و دانش هم می شود که عده ای از آن برخوردارند و انفاق نمی کنند. در هر صورت افراد بخیل که هم خودشان از استفاده مالشان محرومند هم دیگران از آن نمی توانند استفاده کنند بر اساسا تجسم اعمال اموالشان به صورت طوقی در می آید و به گردنشان افکنده می شود که این خود هم سبب حسرت و هم باعث شرمندگی می گردد چرا که دیگران هم آنان را با این وضع می بینند و می فهمند که این همان تجسم بخل آنهاست.

در تفسیر عیاشی از امام باقر(ع) نقل شده که فرمود: ما من عبد منع زکاه ماله الا جعل الله ذلک یوم القیامه ثعبانا من نار مطوّقاً فی عنقه- هیچ بنده ای نیست که از پرداختن زکات خودداری کند مگر اینکه خداوند آن را در قیامت مبدل به افعی می کند که طوق گردن او می شود.

۴- یوم یحمی علیها فی نار جهنّم فتکوی بها جباههم و جنوبهم و ظهورهم هذا ما کنزتم لانفسکم فذوقوا بما کنتم تکنزون(توبه/۳۵). این آیه درصدد بیان مجازات افرادی است که ثروت خود را کنز=گنج کرده و در راه خدا انفاق نمی کنند، در قیامت پولهای ذخیره شده که در قدیم به صورت طلا و نقره بوده را داغ می کنند و به پیشانی و پهلو و پشت آنها می گذارند و می گدازند. به آنها می گویند این همان گنجی است که داشته اید پس حالا بچشید آنچه را به صورت گنج، پنهان می کردید.

س: چرا تنها سه جا از بدن را داغ می کنند؟

ج: ۱- چون عمده قسمت های بدن همین هاست (پیشانی، پهلو،پشت). ۲- چون با مراجعه افراد نیازمند، ثروتمندان اول رو ترش کرده و پس از آن پهلو تهی می کردند و سپس پشت می نمودند به آنان. ۳- موقع دریافت پول و رسیدن به مقصود، ابتدا آثار خوشحالی به آنان می رسید و پس از آن با مصرفش پهلویشان بالا می آمد و با تهیه لباسهای فاخر و افکندن بر پشت خود به آن فخر می فروختند. در هر صورت بیان این مسئله آن هم به این شکل چیزی جز تجسم اعمال نیست.

جریان خواب میرزاعلی آقا شیرازی که عملش را مجسم می بیند و بد خلقی خود را به صورت سگی می بیند و سپس امام حسین(ع) وارد شده و ان سگ  را از قبر بیرون می کند نمونه خوبی برای تجسم اعمال است.

خطبه دوم

حدیث

امام مجتبی(ع): رأیت امّی توعو للمؤمنین و لا تدوعو لنفسها فقلت یا امّاه لم لا تدعین لنفسک؟ قالت(ع): یا بنیّ الجار ثم الّدار.

مادرم را دیدم که به مؤمنین دعا می کند اما برای خودش نه، گفتم: مادرجان چرا برای خودتان دعا نمی کنید؟ فرمود: فرزندم، اول همسایه بعداً خانه.

این روش و منش فاطمه است و سبک زندگی فاطمی که باید اول به فکر دیگران بود. امروزه متأسفانه برخی مدعیان تشیع و ولایت علوی و فاطمی به عکس عمل می کنند می گویند: الدار ثم الجار- اول خودمان بعداً اگر چیزی ماند دیگران.

مناسبت ها

  1. ولایت صدیقه کبری(س): در ۲۰ جمادی الثانی سال پنج بعثت، خداوند به پیامبرش کوثری عطا فرمود بنام فاطمه. همو که نور چشم پیغمبر بود و پاره تن رسول و بعداً همسر علی شد و مادر حسنین و زینبین(ع). او خانمی است که مورد تعریف و تمجید خدا و بندگان برگزیده اش است. خداوند از او به عنوان کوثر(خیر کثیر) یاده کرده است( انا اعطیناک الکوثر) و او را همراه با انفاق کنندگان در اوج نیاز و تطهیر شدگان می ستاید.پیامبرش، فاطمه را محبوب ترین فرد به نزد خودش می خواند و رضا و غضب او را رضا و غضب خداوند معرفی می نماید.

علی(ع) در جریان سقیفه به همسری با فاطمه افتخار می کند و او را بهترین یار و مددکار در اطاعت خدا می داند(نعم العون علی طاعه الله). عایشه فاطمه را شبیه ترین افراد به سرول خدا توصیف می کند و خودش، می گوید: اعلموا انّی فاطمه- بدانید من فاطمه ام و سخن باطل نمی گویم و از حق دفاع می کنم و زندگی مردان بی تفاوت نسبت به حق را خوش ندارم و از دنیای شما زنان بیزارم.

و امام عسکری(ع) او را حجت بر حجج الهی می خواند و امام عصر(ع) فاطمه را الگوی خود می شمارد.

و امام خمینی روز ولادت آن حضرت را بهترین روز برای نامگذاری مقام زن می داند و ما هم این روز را به همه زنان تبریک می گوییم و پیروی راه ایشان را برای آنان خواهانیم.

  1. الهام از رهنمودهای مقام معظم رهبری: الف- در بیانیه بسیار مهم و راهگشا و راهنمای انقلاب در گام دوم، مخاطبان اصلی، جوانان اند. تکیه روی جوانان بر این اساس است که آنان می توانند و می باید مسیر درست انقلاب را با حرکت علمی و جهادی طی کنند و کشور را به خودکفایی و استقلال به معنای واقعی برسانند. البته در این رهگذر باید از تجربیات بزرگترها استفاده نمایند. ایشان با اعتقاد و باور به جوانان این مطالب را بیان می کنند. چنانکه ما در جنگ و سازندگی و رشد علمی، هنر جوانان خود را دیده ایم. امیدواریم مخاطبان اصلی این بیانیه، روح پیام را دریابند و محتوای آن را عملی کنند.

ب- در جمع مردم تبریز، تجلیل از حضور مردم در ۲۲ بهمن امسال که واقعاً دشمن کوب بود و یأس آفرین برای او و امیدبخش برای ملت. تقدیر از امنیت آفرینان و به ویژه پاسداران که اخیراً جمعی از آنان به شهادت رسیدند و تشکر از مردم اصفهان که در تشییع جنازه شهیدان عظمت آفریدند و بالاخره هشدار به دولتمردان که به غربی ها و اروپایی ها هم اعتماد نکنند چرا که اینان خدعه گرند و نباید در دام آنها گرفتار شد. البته اخیراً مسئولان هم همین معنا را فهمیده و بر زبان می آورند.

  1. تذکرات پایانی:
  • سوم اسفند روز تجلیل از اسراء و مفقودین اس که ضمن گرامیداشت زحمات و خدمات ایشان، نام و یاد شهیدان حمید باکری قائم مقام لشکر ۳۱عاشورا در ۶اسفند سال ۶۲ و حسین خرازی فرمانده لشکر امام حسین در ۸اسفند سال ۶۵ را گرامی می داریم.
  • هشتم اسفند روز امور تربیتی و تربیت اسلامی است که همراه با این نام، یاد و نام شهیدان عرصه فرهنگ و تربیت اسلامی، شهیدان رجایی و باهنر را گرامی داریم که این نهاد را پایه گذاری کردند و بسیار هم مؤثر بود و متأسفانه در برهه ای از زمان مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفت.
  • تشکر و قدردانی می کنیم از سپاه مقتدر پاسداران که هم در عرصه مبارزه و مقابله با دشمنان پیشگاه اند و مثل کوه استوار، و هم چنان دشمن از اینها وحشت دارد و اخیراً با هشدارهایش، خواب را از چشم دشمنان گرفته هم در عرصه خدمات رسانی در میدان صنعت و پیشرفت پیشتازند مثل راه اندازی فازهای مختلف طرح ستاره خلیج فارس و یاره گیری اطلاعاتی از هواپیماهای آمریکایی که بر فراز عراق پرواز می کردند.
  • تحرکات بن سلمان برای خروج از انزوا و سفر به پاکستان برای همراه ساختن دولت فقیر آن کشور با خود که مسئولان باید بیشتر مواظب باشند.
  • و در نهایت از مسئولین شهرستان می خواهیم از حد خود تلاش کنند تا مشکلات مردم مضاعف نشود و مخصوصاً در ماه اخیر سال در خرید به مردم اجحاف نشود.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*