خطبه ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۷

خطبه اول

تقوا

« … و اتّقوالله و اعلموا انّکم الیه تحشرون» بقره/۲۰۳

و از خدا پروا کنید و بدانید که یقیناً همه شما به سوی او محشور خواهید شد.

قرآن کریم برای دعوت به تقوا از شیوه ها و استدلال های ویژه ای استفاده می کند از جمله در اینجا که با توجه دادن به حشر و نشر در قیامت و اینکه همه شما به سوی خدا برانگیخته می شوید این مهم را عملیاتی کرده است. راستی اگر کسی به معنای واقعی معتقد به معاد و قیامت باشد متقی و پرهیزکار هم خواهد بود. اساس بدبختی انسان، معاد فراموشی اوست.۰

سبک زندگی دینی/۱۱۰

[معاد/۵۳] محکمه بزرگ قیامت

عدل خدا اقتضا می کند که قیامتی باید باشد تا در آنجا نیکوکاران و بدکاران به پاداش و کیفر خود برسند چرا که اساسا دنیا ظرف مناسبی برای آن حسابرسی بزرگ نیست و نمی توان در دنیا افراد را آنچنان که باید پاداش و یا کیفر داد و ای بسا کیفر در دنیا باعث محرومیت دیگران بشود و این با عدالت خدا سازگار نیست پس باید قیامتی باشد و محکمه ای بزرگ که در آن اولین و آخرین (تمام مردم) حضور یابند. و ان کلّ لمّا جمیع لدینا محضرون(یس/۳۲)- تمام مردم از کوچک و بزرگ، زن و مرد، فرودست و فرادست، غنی و فقیر، عادل و ظالم، مشهور و گمنام، ظالم و مظلوم همه و همه در آن روز در نزد ما حاضر می شوند(محضرون) چه بخواهند  و چه نخواهند احضار خواهند شد.

از آنجا که هر محکمه ای باید یک قاضی عادل عالم داشته باشد بدون تردید قاضی و حاکم عادل و عالم و احاطه دارنده آن محکمه بزرگ و بی نظیر و تماشایی ،خداوند متعال است و بس. والله یحکم یوم القیامه فیما کنتم فیه تختلفون(حج/۶۹)- کلمه حکم در قرآن کریم نوعاً برای قضاوت و داوری به کار رفته است.

در این آیه هم صراحت دارد که در قیامت، داور و حاکم واقعی خداوند است که در موارد اختلافی فیمابین شما قضاوت خواهد کرد. در قیامت که هواها، ریاست ها، سیاست بازی هاف قدرت های پوشالی و … همه رنگ می بازند و همگان خود را در پیشگاه حاکم عادل و عالم و قادر می دانند و می بینند همه چیز عوض می شود و داوری بر حق خداوند در معرض دید و شنید همگان قرار می گیرد.

در سوره تین(۷-۸) آمده است: فما یکذّبک بعد با الدین- الیس الله باحکم الحاکمین- آیا خداوند بهترین حکم کنندگان نیست؟

نقل شده رسول خدا وقتی به این آیه می رسید عرض می کرد: بلی و انا علی ذلک من الشّاهدین- چرا که من بر این مطلب از گواهانم. بله، محکمه بی نظیر، حاکمی بیمانند به نام خدا دارد و پیداست که حکومت و داوری و قضاوت او هم چیزی جز حق نخواهد بود.

امیرالمؤمنین(ع) در بیانی می فرماید: اتقوا معاصی الله فی الخلوات فان الشّاهد هو الحاکم- از نافرمانی های خدا در خلوت ها بپرهیزید چرا که آنکه امروز شاهد است فردا حاکم و قاضی است. یعنی همین امروز شما را می بیند فردا در مورد شما قضاوت می کند.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام الجواد(ع): موت الانسان بالذّنوب اکثر من موته بالاجل و حیاته بالبرّاکثر من حیاته بالعمر.

مرگ انسان به سبب گناه بیش از مرگ با اجل است و زندگی به خاطر نیکوکاری بیش از زندگی عمر و سال است.(الفصول المهمّه/۲۷۴)

آری بعضی از گناهان سبب کوتاهی عمر می شوند مثل ظلم و ستم، به خشم آوردن پدر و مادر، و اذیت و آزار دیگران، قطع رابطه با خویشاوندان و …. چنانکه بعضی از کارهای نیک باعث افزایش و طول عمرند مانند: احسان و کمک به دیگران، صله رحم، احترام به بزرگترها و تکریم کوچکترها.

مناسبت ها

  1. دو میلاد برجسته:

الف- تولد امام محمدتقی در ۱۰رجب سال ۱۹۵ه.ق.

ب- میلاد خجسته حضرت علی(ع) در ۱۳ رجب، ۲۳ سال قبل از هجرت.

در مورد حضرت می توان گفت که او از بهترین ها بود در همه امور از جمله: ۱- در بندگی خدا، الهی کفی بی عزاً ان اکون لک عبداً. ۲- در جانشینی رسول خدا: وقتی پیامبر از بهترین هاست وصی او باید اینگونه باشد. ۳- در رهبری و امامت بر مردم: فرمود هر کس امامی مورد اقتدا دارد و امام شما من هستم که خورد و خوراکم چنین است دو قرص نان جو و دو جامه، من قانع نباید باشم که به من امیرالمؤمنین بگویید اما در مشکلات با مردم همراه نباشم  و در میان آنان حتی در دورترین نقطه مشخص گرسنه و تشنه ای باشد. او برای خودش چیزی نیندوخت اما برای رفاه مردم تلاش کرد در مدت کوتاه امامت و رهبری اش که حدوداً ۵سال طول کشید فرمود: هیچ کس نیست مگر نه سرپناهی دارد و می تواند خورد و خوراکی داشته باشد.

میلادش که سرآغاز ایام اعتکاف است گرامی و مبارک باد.

  1. انتصاب آقای سید ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائیه:

با اتمام دور دوم آقای صادق لاریجانی، حضرت آقا ایشان را به ریاست قوه برگزیدند که هشت توصیه مهم و راهبردی هم داشتند که ما ضمن تبریک و آرزوی موفقیت برای ایشان، امیدواریم تحول مورد انتظار در قوه فراهم آید و مردم احساس امنیت و آرامش بیشتری بکنند و مجریان به کیفر خودشان برسند.

  1. یادها و یادآوری ها

الف- یاد و نام شهدای نماز جمعه ۲۴اسفند سال ۶۳ که به امامت حضرت آقا در حال برگزاری بود و با انفجار بمبی از سوی منافقین، ۱۴ تن شهید و تعدادی مجروح شدند را گرامی می داریم. هم چنین یاد و نام مرحوم حاج احمد آقا که در ۲۶/۱۲/۷۳ و همسر مکرمه امام خانم ثقفی که در سال ۸۸ در چنین روزهایی رحلت کردند را گرامی باد و نیز یاد شهدای بمباران شیمیایی حلبچه که توسط صدامیان صورت گرفت گرامی می داریم.

ب- اعطای نشان ذوالفقار از سوی فرمانده کل قوا به سردار قاسم سلیمانی به پاس قدردانی از مجاهدت ها و رشادت های ایشان در داخل و خارج که نشان از لیاقت ایشان است و درواقع تجلیل از رزمندگان و مدافعان حرم هم هست.

سعی می کنیم با توجیه و ارشاد به خصوص جوانان برای برکنار ماندن از خطرات چهارشنبه سوری، فضایی امن برای ورود به سال جدید فراهم کنیم.

در آستانه سال جدید هستیم با خانه تکانی دل ها و تقسیم شادی ها و توجه به افراد نیازمند به استقبال سال ۹۸ برویم.

بسیار مناسب است امسال هم فضایی فراهم گردد مثل سال گذشته با حضور در امامزاده اسماعیل سال نو را آغاز کنیم البته در ساعت ۱و۲۸ دقیقه بامداد پنجشنبه.

در پایان ضمن تشکر از عموم مردم خوب اردستان که جویای حال حقیر بودند و به همه از جمله این خدمتگزار کوچک دعا کردند برای همگان آرزوی توفیق و سلامتی دارم و از امامان موقت جمعه هم سپاسگزارم.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*