خطبه ۲ فروردین ۱۳۹۸

خطبه اول

تقوا

« ان احسنتم احسنتم لانفسکم و ان اسأتم فلها» اسراء/۷

اگر نیکی کنید به خود نیکی کرده اید و اگر بدی کنید به خود بدی کرده اید.

هرچه کنی به خود کنی      گر همه نیک و بد کنی

این یک اصل کلی است که نتیجه و ثمره عمل انسان به خود او بر می گردد . اگر خوب باشد برای خود اوست و اگر بد باشد باز هم برای خود اوست. از امیرالمؤمنین نقل شده که: ما احسنت الی احد و لا اسأت الیه- من به احدی نه خوبی کرده ام و نه بدی. لمکان هذه الایه- به دلیل همین آیه مورد بحث. پس بکوشیم تا با کسب تقوای الهی به خودمان نیکی کنیم و با پرهیز از بدیها، خود را از نتیجه شوم آن دور بداریم.

عید نوروز ۹۸

یا مقلّب القلوب و الابصار یا مدبّر الّیل و النّهار یا محوّل الحول و الاحوال حوّل حالنا الی احسن الحال.

تقدیم تبریک سال جدید به عموم مردم و به ویژه شما نمازگزاران جمعه. البته بمناسبت رحلت حضرت زینب(س) عرض تسلیت هم داریم.

الف- آداب نوروز:۱- غسل و روزه داری  ۲- خواندن دعاها نظیر همان دعای معروف  ۳- پوشیدن لباس تمیز( ان الله نظیف و یحبّ النّظافه)  ۴- صله رحم و دیدار از خویشاوندان( صلوا ارحامکم و لو بشربه من الماء)  ۵- تکریم بزرگان با دیدار از ایشان و هدیه دادن. نقل است هدیه ای در روز نوروز خدمت علی(ع) آوردند. قال: ما هذا؟ قالوا: یا امیرالمؤمنین الیوم النّیروز. قال(ع): اصنعوا لنا کلّ یوم نیروزاً. فرمود این چیست؟ گفتند امروز نوروز است. فرمود: هر روزمان را نوروز کنید.  ۶- خوشحال کردن بچه ها با هدیه دادن.

ب- آفات نوروز: ۱- اسراف و ریخت و پاش – انّه لا یحبّ المسرفین.  ۲-زیاد شدن چشم و هم چشمی در خرید و تهیه اجناس.  ۳- پرخوری و پرنوشی که تولید بیماریها می کند( التّخمه رأس کلّ داء)  ۴- بی توجهی به آنانکه ندارند یا کم دارند یا غم دارند( لیس من الادب اظهار الفرح عند المحزون).  ۵- پیدا شدن زمینه برخی گناهان مثل اختلاط زن و مرد، رعایت نکردن حلال و حرام، کم حجابی و بد حجابی، خودآرایی و خودنمایی و ….

خطبه دوم

حدیث

قال علی(ع): اربع من اعطیهنّ فقد رزق خیر الدّنیا و الاخره: صدق الحدیث و اداء الامانه و عفّه بطن و حسن خلق.

به هر کسی چهار چیز داده شود درواقع خیر دنیا و آخرت به او داده شده است: ۱- راستگویی  ۲- امانت داری  ۳- حلال خواری  ۴- خوش اخلاقی.

اگر طالب خیر دنیا و آخرت هستیم بکوشیم تا این چهار خصلت را در خودمان پدید آوریم و نهادینه سازیم.

مناسبت ها

  1. وفات حضرت زینب(س): ایشان در ۱۵ رجب سال ۶۲یا۶۳ ه.ق، یکی دو سال پس از جریان کربلا به خاطر رنج و محنت و مصیبتی که دیدند جان به جان آفرین تسلیم کردند. امروز آخرین روز مراسم اعتکاف هم هست ضمن عرض تسلیت، برای معتکفین هم آرزوی توفیق و قبولی این مناسک را داریم.

حضرت زینب کبری(س) از نظر نسب ،دارای بهترین ها است چرا که پدری همانند علی و مادری همچون زهرا و برادرانی همانند حسنین دارد .و از نظر حسب و شخصیت هم امتیازات فراوانی دارد که دیگران از آن بی بهره اند مانند: ۱- انتخاب اسم او به پیشنهاد رسول خدا توسط خدای متعال صورت گرفت و او را زینب خواندند(زینت پدر). ۲- همراهی کامل با براردرش حضرت امام ابی عبدالله الحسین(ع) در طول زندگی خود به ویژه در جریان کربلا. ۳- امام حسین(ع) به ایشان فرمود: مرا در نماز شب از دعای خودت فراموش نکن. ۴- امام سجاد(ع) او را دانشمند معلم ندیده و دارای درک و فهم بی مانند معرفی اش کرد(انت بحمدالله عالمه غیر معلّمه و فهمه غیر مفهّمه). ۵- در تمام مراحل کربلا هرگز گلایه ای نکرد و بلکه گفت: ما رأیت الّا جمیلاً. ۶- هر جا نامی از امام حسین برده می شود نام زینب هم مطرح است.

  1. پیام مقام معظم رهبری در آغاز سال ۱۳۹۸

معظم له پس از تبریک و گرامیداشت یاد و نام شهیدان و اشاره به تحولات سال ۹۷ اعم از تلخ و شیرین، مسئله مهم و اساسی سال آینده را اقتصاد دانست و شعار سال ۹۸ را سال “رونق تولید” نامگذاری کردند. اگر کشور به سمت مصرف گرایی رفت اساس بدبختی برای کشور رقم می خورد. اما اگر به سمت تولید رفت قطعاً برکاتی را در پی خواهد داشت مانند: ۱- خلاقیت و ابتکار  ۲- عزت و افتخار  ۳- ایجاد اشتغال  ۴- تحکیم استقلال  ۵- نومیدی دشمنان  ۶- رفع و دفع خطر بیگانگان  ۷- امیدبخشی به هم میهنان  ۸- نوسازی و روزآوری کارخانه ها  ۹- بی تأثیر شدن محاصره استعمارگران  ۱۰- جلوگیری از مهاجرت فرزانگان.

به طور قطع مخاطبان این پیام سه گروهند: ۱- عموم مردم  ۲- عموم مسئولان  ۳- سرمایه داران و کارآفرینان. امیدواریم با طرح مجدد شعار سال گذشته(حمایت از کالای ایرانی) شعار امسال بتواند تحقق بخش ایده های حضرت آقا باشد و ما شاهد این امر باشیم و برخوردار از رونق تولید.

  1. تذکرات پایانی
  • تشکر از خدای بزرگ که یکسال دیگر به ما فرصت داد تا خود را پیدا کنیم، بشناسیم و بسازیم و تذکر این نکته که از فرصت های حیات، سلامت و موقعیت به خوبی استفاده کنیم تا فردا روز پشیمان نشویم.

ای که دستت می رسد کاری بکن    پیش از آن کز تو نیاید هیچ کار

  • تشکر از عموم مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی که برای ما خدمت می کنند و تذکر می دهیم به آنها که با داشتن فرصت و موقعیت و وظیفه خدمت، شانه از زیر بار مسئولیت خالی نکنند.
  • آرزوی توفیق و سلامت و سعادت برای همگان داریم و سالی خوش همراه با موفقیت و رفع مشکلات اشتغال، مسکن، تورم و گرانی برای عموم را آرزومندیم.
  • از عموم خدمتگزاران تقاضا می کنیم: الف- کارهای انجام شده و مشکلات سر راه خدمت رسانی را با مردم در میان بگذارند. ب- از انتقاد و راهنمایی مردم استقبال و حداکثر استفاده را بنمایند. ج- تقاضا می کنیم به خصوص از کارآفرینان استقبال کنند و موانع سرمایه گذاری و تولید را مرتفع نمایند تا عملاً به رونق تولید کمکی کرده باشند.

امسال سال مهمی است چرا که احتمالاً با زورآزمایی غربی ها  در خصوص محاصره اقتصادی مواجه باشیم و پایان سال هم انتخابات مجلس را داریم که امیدواریم به خیر کشور باشد.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*