خطبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸

خطبه اول

تقوا

«ان الله مع الّذین اتّقوا و الّذین هم محسنون» نحل/۱۲۸

بی تردید خدا با کسانی که پرهیزکاری پیشه کردند و کسانی که[از هر جهت] نیکوکارند می باشد.

قطعا خداوند با کسانی است که اهل تقوایند و دارای احسان. بله، آنانکه فرمان الهی را به جان و دل می پذیرند و از حرامهای او دوری می کنند و در یک کلمه اهل تقوا و خویشتن داری اند از ناحیه خداوند همراهی می شوند و از محبت او برخوردارند و چنین اند آنانکه در مسیر احسان گام بر می دارند. از این آیه استفاده می شود که دو گروه محبوب خدایند و مورد توجه ویژه او: الف- تقوا داران  ب- نیکوکاران.

حضرت مهدی(عج)

هزار وصد و هشتاد و پنجمین سال تولد حضرت مهدی مبارک باد.

تولد جان جهان: در نیمه شعبان سال ۲۵۵ه.ق در شهر سامرا فرزندی از امام عسکری در دامن نرجس خاتون تولد یافت که نامش را محمد گذاشتند، همنام و هم کنیه جدّ گرامی اش. آن حضرت را با القابی به مردم شناسانده اند مثل: حجت، قائم، خلف صالح، صاحب الزمان، بقیّه الله و مهدی(عج). شیعه معتقد است او هم اکنون موجود و موعود است. برخی از اهل سنت با اعتقاد به اصل مهدویت می گویند او هنوز متولد نشده است. آن حضرت دارای دو غیبت بوده و هست: صغری (کوتاه مدت، حدوداً ۷۰سال) و کبری(بلند مدت) که از سال ۳۲۹ آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد. در دوران غیبت صغری توسط چهار نایب خاص با مردم در ارتباط بودند و در عصر غیبت کبری مردم با مراجعه به نایبان عام ایشان(مراجع تقلید) با وظایف دینی خود آشنا می شوند.

فلسفه غیبت: ۱- آزمایش مردم: با طولانی شدن آن و با بروز و ظهور مشکلات، افراد آزمایش می شوند چون عده ای نمی توانند تا آخر، دین و عقیده خود را حفظ کنند.

۲- حفظ جان امام: دشمن درصدد دستیابی به آخرین ذخیره الهی بود و چنانچه او را می یافت می کشت ،چنانکه امامان دیگر را هم از میان برد. از امام صادق(ع) علت غیبت پرسیده شد؟ فرمود: بر جان خویش بیمناک خواهد بود.

۳- آزادی از یوغ بیعت با طاغوت های زمان: بی تردید اگر ایشان ظاهر می بود باید برای حفظ جانش تقیه می کرد یا بیعت جباران را برای مصلحت می پذیرفت و این با رسالت جهانی او منافات داشت چرا که او در موقع قیام نباید بیعت کسی بر عهده او باشد.

س: وظیفه ما در عصر غیبت چیست؟

 • شناخت عمیق و دقیق نسبت به امام(ع): الّلهم عرّفنی حجّتک.
 • همراه با عمل به وظیفه دینی، انتظار ظهور را داشتن.
 • انجام امر به معروف و نهی از منکر و سالم سازی جامعه در حد توان.
 • پرهیز از تردید و شک و دودلی نسبت به اصل دین و امامت: الصّابر علی دینه کالقابض علی الجمره.
 • رسیدگی به ضعفای امت، دعا برای ظهور حضرت، صدقه برای سلامتی ایشان و پرهیز از گناهان و…

خطبه دوم

حدیث

قال الصّادق(ع): من سرّه ان یکون من اصحاب القائم فلیتنظر و لیعمل بالورع و محاسن الاخلاق و هو منتظر.

هرکس می خواهد از یاوران قائم(ع) باشد انتظارش را بکشد و در عین انتظار با تقوا و خوش خلقی رفتار نماید.

آرزوی بلند از آن کسانی است که روحیه و فکر بلندی دارند. آرزوی بودن در رکاب حضرت مهدی کار هر کس نیست آنکس می تواند در ررکاب ایشان باشد که: ۱- انتظار واقعی داشته باشد.  ۲- اهل تقوا باشد.   ۳- خوش اخلاق باشد.

مناسبت ها

 1. سخنان رهبری در هفته گذشته: الف- در جمع قرآنیان: امت اسلامی دو راه بیشتر ندارد عمل به قرآن یا کرنش در برابر مستکبران. تبعیت از قزآن چندان خالی از مشکل و خطر نیست اما راه مقابل که شاید ساده تر به نظر برسد و عاقبت دروغین داشته باشد ولی به جهنم ختم می شود.

ب- در جمع فرماندهان ارتش: ضمن تجلیل از رشادت های ارتش در جنگ و کمک به آسیب دیدگان فرمودند: آنها که از ارتش باصطلاح مدرن رضاخان دم می زنند بدانند که که ارتش او نتوانست حتی یک روز در مقابل ارتش بیگانه مقاومت کرده و دوام بیاورد اما ارتش ج.ا.ا ۸سال در سخت ترین شرایط از کشور دفاع کرده و ایستادگی کرد.

 1. نیمه شعبان روز مستضعفین و روز سربازان گمنام امام زمان(عج): مستضعفان چشم به راه رهبر عدل گستر جهان هستند و ما امیدواریم آن روز نزدیک باشد و روز سربازان گمنام هم هست که ضمن تبریک به آنان به نقش برجسته آنان اشاره می کنیم یعنی ایجاد امنیت فراگیر، تلاش برای مبارزه با فساد اقتصادی و اجتماعی، برخورد مهربانانه با هم میهنان، رصد کردن حرکات دشمن و خنثی سازی توطئه های دشمنان، کشف باندهای مافیایی مواد مخدر و … در عین حال گمنام که بعضی کارشان را به روزه داری تشبیه می کنند که کمتر ریابردار است و خود آنان را به روزه داران، که ما خسته نباشید به آنها می گوئیم.
 2. تحلیلی کوتاه بر سیل دامنه دار: با اینکه سیل در چند استان خسارت هایی داشت اما در کنارش فواید و منافع فراوانی هم قابل تصور است مانند:
 • پرآب شدن تالاب ها، قنات ها و چشمه ها و امیدواری کشاورزان.
 • نمایان شدن ضعف های مدیران ضعیف و دم بین و عدم برنامه ریزی.
 • نمایش اتحاد مردم و کمک های بی منت مردمی که خود در تنگنا قرار دارند.همه مردم نماینده دارند در آن صحنه( ارتش، سپاهی، بسیجی، جهادی، روحانی، پزشک، استاد، دانشجو، طلبه و … راستی که دنیا انگشت به دهان مانده است.
 • قدردان شدن مردم از بابت داشته های خود و از جمله امنیت، سلامت و ادامه زندگی معمولی.

اینجاست که باید گفت مردم ما ایمان خود را در عمل نشان دادند. بعضاً با حضور در میدان کمک رسانی و بعضی دیگر با اختصاص دادن بخشی از حقوق و دستاوردشان به انجام وظیفه پرداختند و باید از همگان تشکر کرد و به ویژه از شما مردم شریف که حاضر شدید هزینه جلسات عید و برات را به آنان اختصاص دهید. این کار فرهنگ بالای شما را می رساند چرا که قطعاً ثواب این کار به اموات شما می رسد زیرا به افراد نیازمند هزینه ها می رساند. انفاق و اطعام سر قبر یا در مساجد قطعاً همه اش نصیب نیازمند نمی شود پس ما سرمایه را هدر داده ایم ولی الان مطمئنیم که به افراد مستحق می رسد.

 1. تذکرات پایانی:
 • از ۲۱ تا۳۱ فروردین دهه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است که به دستور امام در ۲۱فروردین ۵۸ تأسیس گردید و منشأ خدماتی برای محرومین و روستاها بوده است. ما ضمن عرض خسته نباشید به همه خدمتگزاران این عرصه توفیق بیشتر آنان را خواهانیم.
 • دوم اردیبهشت سالروز تأسیس سپاه است به دستور امام در سال ۵۸ و ما چهلمین سال تأسیس این نهاد بزرگ را گرامی می داریم.
 • پنجم اردیبهشت آغاز هفته کار و کارگری است که ان شاالله در همه آینده در این خصوص صحبت خواهیم کرد. هم چنین در این روز آمریکا در طرح نظامی خود علیه کشورمان در طبس شکست خورد. امام فرمود: شن ها و طوفان بودند که هلی کوپترها را ساقط کرد. از آن زمان تا به امروز آمریکای جنگ افروز خود را به آب و آتش زده تا نظام ما را از پا درآورد ولی موفق نشده است و به قول آقا دشمن نفس های آخرش را در این خصوص می کشد. آری آمریکا به قول کارتر در طول مدت صاحب قدرت(۲۴۲) سال تنها ۱۶سال آنرا جنگ نداشته است. الان هم هر جا جنگ است او حضور دارد و ان شاالله شکست خواهد خورد.
 • تشکر و قدردانی از عموم مردم و از عوامل بهداشت و درمان که امروز در نماز حضور دارند و به سلامت ما می اندیشند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*