خطبه ۱۹ بهمن ۹۷

خطبه اول

تقوا

« یا ایّهاالّذین امنوا اتّقوالله و قولوا قولاً سدیداً» احزاب/۷۰

ای اهل ایمان! از خدا پروا کنید و سخن درست و استوار گویید.

با دعوت از ایمان داران، از آنان می خواهد تا تقوای الهی را پیشه کنند و سخنان استوار و محکم بگویند. برای این کار پیامدهایی هم نقل می فرماید از جمله: اصلاح اعمال(یصلح لکم اعمالکم) و آمرزش گناهان( و یغفرلکم ذنوبکم).

پس بکوشیم تا متقی باشیم و سخن استوار و مطابق با واقع بگوئیم.

شخصیت ممتاز حضرت زهرا(س):

برخی از افراد، با توجه به نسبتی که دارند در جامعه محترمند و بعضی به واسطه حسب شان. ولی حضرت فاطمه(س) هم از نظر نسب هم حسب، محترم است. او فرزند پیامبر و خدیجه و همسر علی و مادر حسنین است و چه کسی مثل اوست؟ از طرفی شخصیت ممتاز و بی نظیری دارد که به پاره ای از جلوه های ان اشاره می کنیم:

 • فاطمه، کوثر است. اغلب مفسران شیعه و سنی هم بر این عقیده اند که سوره مبارکه کوثر در شأن ایشان نازل شده است و او مصداق کوثر(خیر کثیر) است که به پیامبر عطا شده و ایشان هم مأمور شده تا در مقابل این نعمت بزرگ نماز بگزارد و قربانی کند.
 • فاطمه، محدّثه است. در نقل هایی روایی آمده است که فرشتگان بر او نازل می شدند و با او گفت وگو می کردند و مرحوم کلینی در کافی نقل کرده که پس از رحلت پیامبر، جبرئیل نازل می شد و مطالبی به ایشان القا می کرد و ایشان هم بر علی املا می نمود و علی می نوشت و مجموعه آن ،چیزی است بنام مصحف فاطمه. (کافی۱/۲۸۶)

… و کان جبرئیل(ع) یاتیهایحسن عزاءها علی ابیها و یطیّب نفسها و یخبرها عن ابیها و مکانه.

 • فاطمه محور رضا و عظمت خداوند است. در نقل معروف پیامبر آمده است: انّ الله یغضب فاطمه و یرضی لرضاها- خداوند با غضب و خشنودی فاطمه غضب کرده و خشنود می شود. این سخن ،بهترین دلیل بر عصمت اوست. این مطلب بر بعضی گران آمد و از امام صادق(ع) پرسیدند که فرمود: چرا باور ندارید؟ آیا شما باور ندارید که خدا از خشم بنده مؤمن به خشم آید، فاطمه نیز زنی با ایمان(کامل) است. (بحار۴۳/۹۲).
 • فاطمه کفو امیرمؤمنان است. اگر علی نمی بود کفوی برای فاطمه و اگر فاطمه نمی بود کفوی برای علی نمی بود. وقتی خواستگاران فاطمه رد می شدند و نوبت به علی رسید پیامبر فرمود: انّ الله امرنی ان ازوّج فاطمه من علی(ع).( الصواعق المحرقه/۲۶۳)
 • فاطمه الگوی امام زمان(عج): انّ فی ابنته رسول الله لی اسوه حسنه. کسی که رهبری جهان را بر عهده می گیرد الگویش فاطمه است.
 • فاطمه محبوب دل پیامبر بود. وقتی علی از پیامبر پرسید: او را یا فاطمه را بیشتر دوست دارد فرمود: فاطمه احبّ الیّ منک و انت اعزّ الیّ منها(مستدرک ۳/۱۵۱)- فاطمه نزد من محبوب نزد و تو عزیزتری.

خطبه دوم

حدیث

حضرت فاطمه(س) از قول پدر بزرگوارشان نقل می کنند که سبک شمارنده نماز به ۱۵ بلا مبتلا می شود.

 1. و یوکّل الله فی قبره ملکاً یزعجه فی قبره- خداوند فرشته ای را برمی گزینند تا او را در قبرش ناآرام سازد.
 2. و یضیق علیه قبره- قبرش را تنگ می گرداند.
 3. و تکون الظّلمه فی قبره- قبرش تاریک باشد.
 4. خداوند فرشته ای را مأموریت می دهد تا او را به صورتش به زمین بکشد در حالی که مردم به او می نگرند.
 5. به سختی مورد محاسبه قرار می گیرد و یحاسب حساباً شدیداً.
 6. و خدا به او ننگرد و او را پاکیزه نگرداند و او را عذابی دردناک باشد.

مناسبت ها

 1. روز شمارانقلاب:۱۹بهمن۵۷جمعی از همافران نیروی هوائی با یونیفرم نظامی به خدمت امام رسیدند و اعلام بیعت کردند که بازتاب بزرگی در داخل و خارج داشت و در واقع کمر رژیم را شکست .۲۰بهمن مهندس بازرگان به عنوان نخست وزیر انقلاب در دانشگاه تهران حضور یافت و برای اقشار مختلف مردم سخنرانی کرد.

در گیری گارد شاهنشاهی در شب ۲۱ با نیروهای انقلابی در پادگان نیروی هوایی که چند ده کشته و مجروح داشت و مردم به کمک آنها آمدند و شب ۲۱ بهمن یک شب عجیبی شد در تاریخ.

اعلام حکومت نظامی در روز ۲۱ بهمن در تهران از ساعت ۴٫۵ بعدازظهر تا ۵صبح فردا که امام دستور داد این دستور را نادیده بگیرند و در خیابانها حضور داشته باشند تا جلو فاجعه کودتا گرفته شود.

اعلان بی طرفی ارتش در روز ۲۲بهمن و تسخیر کلانتری ها و مراکز نظامی توسط مردم و اعلامیه امام که از غارت و تخریب اموال عمومی خودداری شود و ساعت ۱۴ رادیو اعلام کرد:  آیه الله طالقانی از انقلابیون رادیو و تلویزیون خواسته تا سرکار برگردند و برای مدتی رادیو خاموش شد تا سرانجام گوینده ای اعلام کرد: توجه توجه، این صدای انقلاب مردم ایران است.

 1. و حالا انقلاب چهل ساله شده است! با وجود همه توطئه هیا سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … به لطف الهی انقلاب به چهل سالگی خود رسیده و حالا در حد رشد و بلوغ و توانمندی است که دوستان را به وجد و دشمنانش را به خشم آورده است و اینک این وظیفه ماست که به تعبیر امام از ۲۲ بهمن روز پیروزی حق بر باطل، روز رهایی از استکبار، روز تمامی نسل ها و روز صحنه اعلان آمادگی ملت به دشمنان را ،کاملاً پاسداری نموده و با حضور یکپارچه و همگانی، در راهپیمایی بزرگ و با شکوه ۲۲ بهمن امسال که سال ویژه ای است حماسه ای بی نظیر بیافرینیم که این حضور در این عرصه، عواید و فوایدی دارد از جمله:
 • نشانگر عزم ملی برای پاسداری از انقلاب اسلامی است.
 • بیانگر تصمیم قطعی ما برای حفظ استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است.
 • به دشمنان می فهماند که با وجود تحریم ها و محاصره ها ما همچنان ایستاده ایم.
 • به دوستان انقلاب اسلامی در سرتاسر جهان پیام امید و ایستادگی می دهد.
 • به مسئولین پیام می دهد اکنون که ملت اینگونه آماده است شما هم نیز به فکر ملت باشید.
 • بنیان های داخلی را استوار و شالوده دشمنان را متزلزل می کند.
 1. لزوم پاسخ جدی مسئولان به دهن کجی اروپایی ها.

قرار بر این بود که با خروج آمریکا از برجام، اروپا منافع برجامی ایران را برای حفظ برجام تضمین کند پس از گذشت ۲ماه با ارائه یک طرح مالی ضعیف با چند پیش شرط، نشان داد که قصد باج خواهی دارد و لازم است مسئولان جدی تر از این پاسخ آنها را بدهند. اینجا ،هم دولت و هم مجلس باید از عزت ملی و حقوق ملت قاطعانه دفاع کنند و به آنان بفهمانند که اگر قرار باج دهی بود ملت می دانست به چه کسی باج بدهد اما قرار نیست چنین باشد.

 1. عصر جدید عصر بی عدالتی ها است.

برخورد دوگانه غرب با پدیده های اجتماعی واقعاً تأسف بار است. آنها از رهبر شکست خورده مخالفان در ونزوئلا حمایت می کنند و ریاست جمهوری خود خوانده او را به رسمیت می شناسند و از رئیس جمهور مردمی با ۶۷درصد از آراء می خواهند کناره گیری کند و همین ها انصارالله یمن را که اکثریت حمایت مردم یمن را دارد شورشی به حساب می آورند و از رئیس جمهور مستعفی و فراری آن حمایت می کنند.

آنها شورش جلیقه زردها علیه سرمایه داری فرانسه را اراذل و اوباش می دانند و از سرکوب ها حمایت می کنند ،اما اگر مختصر مشکلاتی از دیگران ببینند آنرا محکوم می نمایند.(قربون برم خدارا* یک بام و دو هوا را)

 1. تذکرات پایانی:
 • ۲۵بهمن ۶۷ یادآور حکم قاطع امام خمینی در مورد سلمان رشدی است که کتاب آیات شیطانی را نوشت. امام ،نویسنده و ناشرآن را مستحق اعدام دانست و سیلی محکمی به صورت انگلیس و حامیان او زد که از رحلت امام ،همان حکم توسط مقام رهبری تأیید شد و هنوز هم این حکم پس از ۳۰سال اثر خود را بخشیده و می بخشد.
 • شهادت عماد مغنیه از فرماندهان بی نظیر حزب الله که خود را فرزند امام می دانست و در ۲۴بهمن ۸۶ اتفاق افتاد را گرامی می داریم.
 • اسرائیل با طرح ریزی چند ساله و با چندین پهباد و چندین گروه ترور، توانست با انفجاری مهیب او را به شهادت برساند.
 • رسوایی و بی اعتباری هرچه بیشتر آمریکا را در سطح جهانی شاهد هستیم مانند خروج این کشور از معاهدات بین المللی و اخیراً از پیمان منع تکثیر موشک های بالستیک با برد بیش از ۵۰۰ کیلومتر که البته اینها حامل کلاهک هسته ای هستند و اظهار ترامپ مبنی بر حضور در عراق برای کنترل ایران که با عکس العمل شدید عراقی ها مواجه شد.

در پایان ،هم تشکر می کنیم هم دعوت مجدد برای راهپیمایی ۲۲ بهمن چهلمین سالگرد.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*