خطبه ۱۲ بهمن ۹۷

خطبه اول

تقوا

« تلک الدّار الاخره نجعلها للّذین لا یریدون علوّاً فی الارض و لا فساداً و العاقبه للمتّقین» قصص/۸۳

خانه آخرت(بهشت) از آن کسانی است که اراده برتری جویی در زمین را ندارند و قصد فساد انگیزی هم در سر نمی پرورانند و بالاخره فرجام نیک و عاقبت نیکو از آن پرهیزگاران است.

حقیقتاً انسان هایی که شایستگی بهشت دارند باید اینگونه باشند چون فسادانگیزی و خود برتربینی، نشانه انسانهای دون مایه است .و بی تردید چنین انسانهایی جایگاه و پایگاهی در بهشت ندارند.

سبک زندگی دینی/۱۰۸

[ معاد/۵۰] تجسّم اعمال

یکی از موضوعات مربوط به معاد، بحث تجسّم یا تجسّد اعمال است یعنی که نیّت ها و اعمال انسان ها اعم از خوب و بد در صحنه محشر مجسّم شده و حضور می یابند و صاحبان و عاملانشان آنها را یافته و تحویل می گیرند. این تجسم به گونه ای است که راه هرگونه توجیه و یا حاشا کردن را می بندد و افراد، بناچار آن را می پذیرند و دیگران هم که شاهد و حاضر در آن عرصه هستند به خوبی خواهند دانست که این نتیجه اعمال که امروزه تجسم پیدا کرده برآمده از چیست و از آن کیست؟

در خصوص این موضوع، محققان آیات و روایاتی را به عنوان نمونه بیان می کنند که ما هم به خواست خداوند به برخی از آنها اشاره می کنیم:

  • یومئذ یصدرالنّاس اشتاتاً لیروا اعمالهم فمن یعمل مثقال ذرّه خیراً یره و من یعمل مثقال ذرّه شرّاً یره(زلزال/۸-۶).

به تعیبر استاد مطهری، قیامت نمایشگاه عرضه اعمال است همه انسانها به صورت پراکنده( و در جمع های خاص محشور می شوند) و از قبرها خارج می گردند اعمالشان به آنها نموده می شود و هر کسی هر کاری را که انجام داده اعم از خیر و شر آن را خواهد دید.

تعبیرات به کار رفته در این آیه، تکان دهنده است مانند: الف- هر کسی عملش را می بیند. ب- این عمل خیر باشد یا شر، حتما آنرا خواهد دید. ج- هرچند به وزن ذره ای باشد. ذرّه به موجود ریز ذره بینی می گویند مثل مورچه ریز یا ذره ای از غبار پراکنده در هوا و یا به تعبیر امروزی اتم. اگر عملی حتی به اندازه یک اتم وزن داشته باشد به انسان نموده می شود و صاحبش آنرا می بیند. تعبیر دیدن خیلی مهم است این یعنی تجسم اعمال.

افزون بر آیات قرآن که به صراحت به مسئله تجسم اعمال اشاره دارند در روایات هم به خوبی بر این مسئله تأکید دارند که در اینجا به یک نمونه روایی هم اشاره داریم:

سویه بن غفله از امیرالمؤمنین(ع) نقل کرد که لحظات آخر انسان در دنیا که رو به آخرت دارد به مالش توجه می کند و می گوید برای تو زحمت زیادی کشیدم اکنون چیزی از من در نزد تو هست به مال او گوید: کفنت در نزد من است بستان و ببر. به فرزندانش همین سخن را می گوید و جواب می شنود که ما تو را به قبرت می رسانیم و بس. آنگاه به عملش رو می کند و می گوید من از تو روی گردان بودم چیزی از من در نزد تو هست؟ عملش پاسخ می دهد من با تو در قبر و روز رستاخیز همدم تو خواهم بود تا اینکه به پروردگارت عرضه گردیم.

و این هم یعنی تجسم اعمال به هنگام احتضار.

خطبه دوم

حدیث

عن فاطمه الزهرا(س): آن حضرت از پیامبر(ص) در مورد کسی که نماز را سبک بشمارد نقل کرده که خداوند او را به ۱۵ بلا مبتلا می کند: ۵- و لا یرتفع دعاوه الی السّماء(دعایش مستجاب نخواهد شد). ۶- ولیس له حظّ فی دعاء الصّالحین( برایش بهره ای از دعای صالحین نخواهد بود). ۷- و انّه یموت ذلیلاً(ذلیل خواهد مرد). ۸- و یموت جائعاً( گرسنه جان خواهد داد. ۹- و یموت عطشاناً فلو سقسی من انهار الدّنیا لم یرو عطشه(تشنه کام خواهد مرد به طوریه اگر با همه نهرهای دنیا آبش دهند تشنگی او برطرف نخواهد شد.( مسند فاطمه الزهرا/۲۳۵).

مناسبت ها

  1. آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی ایران:

این دهه برای ملت ما، همه ساله دارای اهمیت بوده و امسال به جهت طلوع چهلمین فجر انقلاب اهمیتی ویژه دارد بنابراین تبریک ویژه هم می طلبد. فجر، به سپیده صبح گفته می شود که با خودش دو عنوان دیگر را به ذهن می آورد: یکی، تاریکی گذشته و دیگری روشنایی آینده. گذشته ای تاریک و آینده ای روشن. شب پره های سیاسی دل در گرو و تاریکی دارند و پرندگان غزلخوان سیاسی به روشنایی روز دلبسته اند. در هر صورت شروع فجر انقلاب از دوازدهم بهمن آغاز شد یعنی ورود حضرت امام پس از ۱۴ سال تبعید به میهن اسلامی که البته چیزی شبیه به معجزه بود چرا که معلوم نبود چه اتفاقی برای او می افتد آیا اجازه فرود به او می دهند؟ آیا می گذارند هواپیما سالم بر زمین بنشیند؟ آیا دستگیرش نمی کنند یا او را از بین نمی برند؟ همه اینها احتمالش می رفت اما امام تصمیم خود را گرفته و با آرامش کامل در حال بازگشت است که تمام جهانیان را بهت زده کرده است. بدون هیچ دلهره ای در هواپیما نماز شب می خواند و توکلش با خدا است و در مصاحبه ای که از او می پرسند چه احساسی دارید؟ می گوید: هیچی، یعنی من بر اساس وظیفه عمل می کنم برایم مهم نیست چه پیش می آید یا نمی آید.

  1. سخنرانی در بهشت زهرا:

امام در میان میلیونها استقبال کننده فرود آمد و به احترام شهیدان به بهشت زهرا رفت و در همانجا سخنرانی کرد و اهداف انقلاب و آینده، آنرا بیان کرد و نظام شاهنشاهی را باطل اعلان کرد و به ملت ایران روحی تازه بخشید و با قاطعیت فرمود: من دولت تعیین می کنم من بواسطه اینکه ملت مرا قبول دارد توی دهن این دولت(بختیار) می زنم.

و این یعنی آغاز یک مرحله جدید در بحبوحه انقلاب اسلامی و ایشان در ۱۵ بهمن دولت موقت را معرفی کرد و عملاً کشور دارای دو دولت شد، یکی به ریاست مرحوم مهندس بازرگان و دیگری هم تحت نظر بختیار که امام فرمود این دولت مشروعیت دارد و آن دولت باید برود.

  1. با استقرار دولت موقت و بیعت مردم با آن، رفته رفته انقلاب به پیروزی نزدیک می شود و پس از استقرار، دارای دستاوردهایی می گردد که در میان دستاوردها همواره باید به سه عنصر: اهداف، موانع و امکانات باید توجه کرد.

با عنایت به موانع بزرگی که سر راه انقلاب بوده و هست مثل درگیری های داخلی و جنگ های خارجی و امکانات کسی که در اختیار بوده و هست اما به لطف الهی دستاوردهای بزرگ داشته است از جمله اهداف انقلاب(استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی) بود که ما امروز می تواینم مدعی باشیم استقلال داریم در عرصه فرهنگ و سیاست و اجتماع و اقتصاد و ملت ما آزادانه حرف و انتقادش را مطرح می کند و در عرصه های مختلفی مثل: بهداشت و درمان، آموزش متوسط و عالی، فن آوری و صنعتی و دانش مطرح روز مثل هوافضا، نانو و …پیشرفت های قابل توجهی صورت گرفته است. امروز به جایی رسیده ایم که ابرقدرت ها از ما می ترسند چون ملت ما هم ایمان دارد هم سلاح، چنانکه از حزب الله لبنان، انصار الله یمن، شیعیان بحرین و سپاه قدس می ترسد. امروز همه قدرتهای مستکبر روی ایران حساب باز می کنند.

بله با همه پیشرفت ها و خدمات ارائه شده ملت ما انتظار دارند:

  • با باندهای فساد و مافیای پیدا و پنهان مبارزه جدی صورت پذیرد.
  • امکانات موجود در کشور عادلانه بین مردم همه مناطق تقسیم گردد.
  • افراد متخصص و متعهد و پاکدست به کارها گماشته شوند.
  • از سیاسی کاری و ندانم کاری و باندبازی فاصله گرفته شود و واقعاً به مردم خدمت صورت پذیرد.
  • از پراکندگی به وحدت و انسجام روی آوری شود و در مقابل دشمنان صف واحدی تشکیل گردد.
  • مشکلات و تنگناها به مردم گوشزد شود و مردم در جریان امور قرار بگیرند.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*