خطبه ۲۸ دیماه ۹۷

خطبه اول

تقوا

«انّما المؤمنون اخوه فاصلحوا بین اخویکم و اتّقواالله لعلّکم ترحمون» حجرات/۱۰

جز این نیست که همه مؤمنان با هم برادرند؛ بنابراین[ در همه نزاع ها و اختلافات] میان برادرانتان صلح و آشتی برقرار کنید؛ و از خدا پروا نمایید که مورد رحمت قرار گیرید.

این آیه، ایمان افراد را ملاک و میزان برادری دانسته است و مؤمنان را برادر یکدیگر می داند، آنگاه دستور می دهد اگر کدورتی بین برادران ایمانی حاصل شد شما به اصلاح میان آنها اقدام کنید و تقوای الهی را پیشه خود سازید تا شاید مورد رحمت قرار گیرید.

تصمیم به اصلاح میان جامعه ایمانی و ایجاد ارتباط میان خود و خداوند از طریق تقوا زمینه ساز برخورداری از رحمت الهی است.

سبک زندگی دینی/۱۰۶

[ معاد/۴۸] نامه اعمال

۳- و تری کل، امّه جاثیه تدعی الی کتابها الیوم تجزون ما کنتم تعملون هذا کتابنا ینطق علیکم بالحقّ انّا کنّا نستنسخ ما کنتم تعملون. جاثیه/۲۹-۲۸

و هر امتی را می بینی که به زانو درآمده است هر امتی به سوی کارنامه خود فرا خوانده می شود[ و بدیشان می گوئید] آنچه را انجام می دادید امروز پاداش داده می شوید. این است کتاب ما که علیه شما به حق سخن می گوید ما از آنچه می کردید نسخه بر می داشتیم.

در این آیه نکته هایی وجود دارند که به پاره ای از آنها اشاره می کنیم:

 1. علاوه بر اینکه هر انسانی به تنهایی کتاب عمل دارد هر امتی نیز کتاب مخصوص به خود را دارد که از آنها خواسته می شود تا بیایید و نامه اعمال خود را مشاهده می کنند.
 2. این امت فراخوان شده از ترس یا بر اساس احترام به رأی قاضی که معمولاً در چنین مواردی به صورت نیم خیز در می آیند و روی زانوی خود قرار می گیرند در حالت این چنینی(جاثیه) دیده می شوند.
 3. پاداش ها و کیفرها بر اساس عملکردها شکل گرفته و داده می شود.
 4. این کتاب(نامه اعمال) سخن می گوید و بر مبنای حق علیه افراد گواهی می دهد. کتاب سخنگو! جداً تأمل برانگیز است.
 5. از تمام عمل انسان نسخه برداری می شود و در قیامت منعکس و نشان داده می شود(انّا کنّا نستنسخ ما کنتم تعملون)

نسخ معمولاً به چیزی گفته می شود که مطلب قبلی زائل گردد و مطلب جدید ثبت شود و شاید در اینجا همان استنساخ و نسخه برداری باشد . خدای متعال این نسخه برداری را به خودش نسبت می دهد. آری او به کارگزاران و مأمورانش دستور ثبت و ضبط و نگارش و نسخه برداری می دهد، بنابراین هیچ چیز از قلم نمی افتد چرا که نه غفلت و نه جهل و نه عجز از کاری در خداوند راه ندارد پس همه آنچه انسان انجام داده بدون کم و کاست در نامه عمل انسان دیده می شود.

۴- و کلّ انسان الزمناه طائره فی عنقه و نخرج له یوم القیامه کتاباً یلقیه منشوراً اقرأ کتابک کفی بنفسک الیوم علیک حسیباً( اسراء/۱۴-۱۳)

عمل هر انسانی را در گردن او قرار داده و همواره ملازم و همراه اوست و همان را در روز قیامت به صورت کتابی در معرض دید او (گشوده) قرار می دهیم(به او می گوئیم) کتابت را بخوان کافی است که امروز خود حسابگر خود باشی.

تعبیربه طائراشاره به مطلب رایج در میان مردم است که پرنده را گاهی مظهر نیک بختی و گاهی شوربختی می دانند یعنی معادل بخت است و شاید هم منظور، همان عمل باشد.

خطبه دوم

حدیث

عن فاطمه الزهرا(س): فجعل الله الایمان تطهیراً لکم من الشّرک و الصّلاه تنزیها لکم عن الکبر و الزّکاه تزکیه للنفس و نماء فی الرّزق. (نهج الحیاه)

خداوند ایمان را بر شما فرض کرده تا از شرک پاک شوید و نماز را واجب فرمود تا از کبر دور گردید و زکات را فریضه دانست تا جانتان پاکیزه و رزقتان افزون شود.

پیداست اگر کسی این رهمنودها را به کار بست در زندگی دنیایی و آخرتی خود به سعادت نائل می گردد.

مناسبت ها

 1. در آستانه فاطمیه اول:

طبق نقلی، حضرت فاطمه(س) در ۱۳ جمادی الاول سال ۱۱ ه.ق در سن ۱۸سالگی با داشتن همسر و چهار فرزند خردسال در مدینه، مظلومانه به شهادت رسید و در مکان نامعلومی به خاک سپرده شد. آن خانم بزرگوار دارای اوصافی فراوان و ویژگی هایی بیمانند بود که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • هدیه بزرگ الهی به رسول خاتم(ص) بود. انّا اعطیناک الکوثر در شأن ایشان فرود آمده است. کوثر یعنی خیر کثیر، فراوانی ذرّیّه و نسل او. با همه مخالفت های دشمنان و تداوم نسل پیامبر از ایشان، نشان صدق این ادّعا است و لذا به او فرموده: فصلّ لربّک و انحر.
 • پاره تن پیامبر اکرم( فاطمه بضعه منّی یؤذینی ما اذاها) و در مواردی: فداها ابوها(پدرش به قربانش باد) فرمودند.
 • بهترین یار و مدافع علی(ع). وقتی رسول خدا(ص) از علی درباره فاطمه می پرسد عرض می کند(نعم العون علی طاعه الله).
 • مورد توجه همه امامان معصوم(ع): آنان در مشکلات خود متوسل به ایشان می شدند.
 • و بالاخره الگوی رفتاری امام زمان(عج): لی فی ابنه رسول الله اسوه حسنه( فاطمه دختر پیامبر برای من الگویی پسندیده است.

شهادت غمبار این خانم را به همگان تسلیت عرض می کنیم.

 1. در آستانه چهل سالگی انقلاب:

چهل نشانه بلوغ و رسیدن به کمال است. همه انتظار دارند که این نهال چهل سال پیش که الان به درختی تنومند تبدیل شده است از سایه و میوه و لطافت و زیبایی آن بهره مند بشوند چنانکه دشمن هم درصدد بوده و هست تا هم شاخه هایش را بشکند و ریشه اش را برکند اکنون به جاست اگر نیم نگاهی به گذشته داشته باشیم به عنوان روز شمار انقلاب و توجهی به برنامه های دشمنان در خصوص مقابله با انقلاب اسلامی.

الف- ۲۶ دی ماه روز فرار شاه از ایران و روانه مصر شدن که شادی مردم را به دنبال داشت و خفت و خواری برای دستگاه حاکمه.

۲۷/۱۰/۵۷: پیام امام در این خصوص و هشدار به مردم که مواظب توطئه ها باشند.

۲۸/۱۰/۵۷: پیام دیگری مبنی بر توطئه مخالفان برای برهم زدن نظم اربعین.

۲۹/۱۰/۵۷: حضور مردم در اربعین که بسیار معنا دار بود از یک میلیون و دو میلیون نفر گفته اند تا سه میلیون که بسیار تأثیرگذار بود و شکننده.

۳۰/۱۰/۵۷: پیام تشکر آمیز امام برای راهپیمایی باشکوه اربعین.

۱/۱۱/۵۷: کیهان تیتر زده که امام در تهران نماز می خواند.

۲/۱۱/۵۷: جامعه مدرسین از مردم می خواهد خود را برای استقبال از امام آماده کند.

۴/۱۱/۵۷: بختیار اعلان می کند که تمام فرودگاهها بسته می شود تا امام نتواند به ایران بیاید که ایشان هم اعلان کردند در اولین فرصت با باز شدن فرودگاهها به ایران می آیم.

ب- به موازات پیشروی انقلاب، دشمنان به خصوص آمریکا کمر بسته تا نگذارد یک روز خوشی برای مردم و انقلاب باقی بماند و لذا توطئه پشت توطئه تا نگذارد انقلاب به ثمر برسد و پس از پیروزی هم مرتب درصدد سنگ اندازی و جنگ به راه اندازی و تحمیل مشکلات بوده و هست و هم همین اخیراً هم که ترامپ تهدید پشت تهدید دارد، وزیر خارجه اش به منطقه گردی و ایران هراسی ادامه می دهد و کار را به جایی رسانده که می خواهد برای جداسازی اروپا از ایران، یک برنامه ای را در مخالفت با ایران در لهستان شکل دهد که برخی از مقامات گفته اند حدود ۷۰ کشور در آن شرکت خواهند کرد. این ها همه برای ایجاد فشار روانی بر مردم است آنها به قدری مستأصل و درمانده شده اند که خانم ملانی فرانکلین که با شیعه شدنش اسم مرضیه هاشمی را برای خود برگزید و چون در برنامه تلویزیونی برون مرزی ایران(پرس تی وی) فعالیت می کند را دستگیر و زندانی کرد و با وضع بدی با او برخورد می کند. با این که اهل آمریکاست و برای دیدن برادر و فرزندانش به آنجا رفته است آنوقت نام خود را متمدن می گذارند دست و پای او را به زنجیر کشیده اند و او را وادار به کشف حجاب کرده اند و گوشت خوک به او داده اند و بدون هیچ جرمی او را بازداشت کرده اند. این نشانه درماندگی و دشمنی آنان است.

 1. تذکرات پایانی:
 • به لطف الهی کسانی که در صف اول مبارزه با انقلاب اسلامی قرار داشتند همه دچار مشکل شده اند. آمریکا نزدیک به یک ماه است دولتش تعطیل است. انگلیس دچار بحران است فرانسه در آتش مخالفت می سوزد و بقیه پادوهایشان مثل عربستان و امارات هم در مشکلات و بی آبرویی دست و پا می زنند.
 • ما باید ضمن ادای احترام به خونهای شهیدان پاسدار خون آن عزیزان باشیم و از مسئولان بخواهیم با دقت و نظارت و برنامه ریزی و جدیت در خدمت مردم باشند و خود ما هم همیشه در صحنه باشیم و توطئه های دشمنان را خنثی کنیم و از همین الان خود را برای راهپیمایی ۲۲ بهمن آماده نگه داریم.
 • در ایام پیش رو(فاطمیه) ضمن عزاداری پرشور در ایامی محدود به انجام وظیفه بپردازیم و همگان سعی کنیم در این نوع جلسات حضور پیدا کنیم چرا که ما هرچه داریم به برکت وجود اهلبیت(ع) داریم. بزرگداشت آنان، ولادت و شهادت این عزیزان، کشور را بیمه می کند.
 • جان باختن تعدادی از نیروهای ارزشمند نیروی هوایی را در جهت کمک به اقتصاد کشور تسلیت می گوئیم و برای آنان علو درجات و برای بازماندگانشان صبر و ارج مسئلت داریم.
 • از مسئولان نظارتی می خواهیم به دستور دادستان کل کشور نظارت خود را دقیق اعمال کنند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*