خطبه ۲۱ دیماه ۱۳۹۷

خطبه اول

تقوا

« یا ایّهاالنّاس انّا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوباً و قبائل لتعارفوا انّ اکرمکم عندالله اتقیکم انّ الله علیم خبیر» حجرات/۱۳

ای مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و ملت ها و قبیله ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید. بی تردید گرامی ترین شما نزد خدا پرهیزکارترین شماست. یقیناً خدا دانا و آگاه است.

مخاطب این آیه همه مردم اند و نه گروهی خاص.

خلقت انسانها از یک زن و مرد است و قبیله قبیله کردن و گروه گروه ساختن مردم کار ما است که برای راحتی شما مردم در شناخت یکدیگر صورت گرفته است و تمام امتیازات موهوم بی تأثیر و بی خاصیت است و هیچ موجب امتیاز نیست.

تنها امتیاز مورد قبول برای گرامی تر بودن، تقوا داری است( انّ اکرمکم عندالله اتقیکم).

سبک زندگی دینی/۱۰۵

[ معاد/۴۷] نامه اعمال:

یکی از مسائل مربوط به معاد، نامه عمل انسانها است. این مطلب در تعدادی از آیات قرآن مطرح شده و به عنوانهای مختلف از آن یاد شده است مثل: زبر که جمع زبور است، طائر که معنای پرنده را دارد، کتاب و امام مبین. که باید به توضیح آنها در جای خود پرداخت. افزون بر آن در روایات ما هم به جزئیات بیشتری در این خصوص پرداخته شده که آن هم ان شاالله مورد بحث قرار خواهد گرفت. توجه به این نکته که تمامی اعمال از ریز و درشت، پیدا و پنهان، خوب و بد در جایی ثبت و ضبط می شود و در قیامت به عامل و صاحبش نشان داده می شود و برای کیفر و پاداش دادنش مورد استناد قرار می گیرد، قطعاً می تواند در تصحیح نیت و عملکرد انسان مفید و مؤثر باشد. اکنون در این فرصت به برخی از آیات قرآن کریم اشاره کرده و مختصر توضیحی بیان خواهیم کرد.

 • انّا نحن نحیی الموتی و نکتب ما قدّموا و آثارهم و کلّ شیء احصیناه فی امام مبین(یس/۱۲). این آیه به صراحت می گوید : ما مرده ها را زنده می کنیم و آنچه را از پیش فرستاده یا از آثار اعمالشان است را ثبت می کنیم و در امام مبین آنرا به شماره در می آوریم. امام مبین بنا به تعبیری «لوح محفوظ» نامه عمل کلی است که همه چیز در آن آشکار است و در نقلی هم آمده که منظور، امام معصوم(ع) است چنانکه حضرت علی(ع) فرمود: انا و الله الامام المبین- به خدا سوگند من امام مبین هستم و حق را از باطل آشکار می کنم و اینرا از رسول خدا به ارث برده ام(تفسیرقمی .۲/۲۱۲). ظاهر آن ،همان نامه کلی اعمال است و باطن آن امام معصوم می باشد که با علم سرشار خود حق را از باطل تبیین می کند. تعبیر ما قدّم و ماتأخّر(و آثارهم) بسیار مهم و آموزنده است.
 • و وضع الکتاب فتری المجرمین مشفقین ممّا فیه و یقولون یا ویلتنا ما لهذا الکتاب لا یغادر صغیره و لا کبیره الّا احصیها(کهف/۴۹).

در قیامت که کتابها نهاده شوند مجرمان را می بینی که در آن ترسان نظر می کنند و می گویند ای وای بر ما این چه کتابی است که هیچ عمل کوچک و بزرگی در آن فروگذار نشده است.

آری وقتی خداوند متعال اراده کند بر کتابت همه اعمال و عدّه ای را هم به این کار بگمارد که مواظب و مراقب اند و هیچ چیز را از قلم نمی اندازند، طبیعی است که همه چیز ثبت و ضبط گردد . البته این برای مجرمان باعث ناراحتی و رنج و عذاب است و برای نیکوکاران باعث شادمانی وبهجت و خوشحالی است. در هر صورت باید مراقب بود تا عمل ، شایسته گردد و از عمل ناشایست پرهیز به عمل آید.

خطبه دوم

حدیث

رسول الله(ص): انّما النّاس رجلان، مؤمن تقیّ کریم علی الله و فاجر شقیّ هیّن علی الله. کافی۸/۱۲۶

مردم در پیشگاه خداوند بر دو دسته اند ( و دسته سومی در کار نیست) دسته ای پرهیزگار که در پیشگاه خداوند گرامی هستند و گروهی متجاوز گناهکار که در نزد خدا ذلیل و خوارند.

اکنون این در اختیار و انتخاب ما است که بخواهیم جزء کدامیک باشیم.

مناسبت ها

 1. ولادت عقیله بنی هاشم حضرت زینب(س):

در پنجم جمادی الاول سال ۵یا ۶ هجری به دنیا آمد و پیامبر با توصیه جبرئیل از سوی خداوند، نامش را زینب گذاشت. برخی از اوصاف کمالی او عبارتند از: ۱- بانویی عارفه به توحید: در کودکی پدر بزرگوارش  به او عدد یاد می داد به او گفت یک، او هم گفت فرمود دو، سکوت کرد ،علتش را پرسید عرض کرد: بازبانی که یک گفته ام توان گفتن دو را ندارم. ۲- علم و دانش بی کران. راوی خطبه مادرش در مدینه بود و از سوی امام حسین(ع) نیابت خاص داشت و مردم در مسائل شرعی به ایشان رجوع می کردند و شهادت امام حسین که: انّک حقاًّ من شجره النّبوه و من معدن الرّساله و بیان امام سجاد: انت بحمدالله عالمه غیر معلّمه و فهیمه غیر مفهّمه. ۳- عابده آل علی: عدم ترک نماز شب حتی در اسارت و با حالت نشسته. ۴- وارث شجاعت و شهامت حیدری. ۵- آراسته به زیور حجاب و عفاف. ۶- گذشت و ایثار و صبر همراه با بصیرت در راه انجام تکلیف الهی. ۷- پرستاری دلسوز و مهربان. از پرستاری مادر گرفته تا پدر و برادراش امام حسن و  برادر زاده اش امام زین العابدین.

این روز را به همه پرستاران تبریک گفته و امیدواریم با حل مشکلات همه قشرها به ویژه پرستاران، عملاً کمکی به حال بیماران بشود.

 1. سخنان روشنگرانه مقام معظم رهبری در دیدار با مردم قم:

دیدار سالیانه مردم قم در ۱۹ دی با ایشان و توصیه های مهم رهبری از جمله برنامه های همیشگی است که امسال هم تکرار شد و مطالبی مهم فرمودند از جمله:

 • قم سرچشمه اصلی انقلاب و حوزه قم پشتوانه معنوی برای آن حرکت مهم بود. مردم قم همواره در خط مقدم بوده اند الان هم نباید اجازه دهند تا دشمن به کمرنگ کردن فضا و روحیه انقلابی مردم بپردازد.
 • دشمنان از جمله آمریکایی ها دچار خطا در محاسبات بوده و هستند مثلاً در ۱۰ دی ۵۶ رئیس جمهور وقت آمریکا شاه را تمجید کرده و ایران را جزیره ثبات نامید در ۱۹ دی این اتفاق عظیم افتاد و اخیراً هم در جمع یکی از مقامات در جمع منافقین گفته بود جشن کریسمس ۲۰۱۹ را در ایران می گیریم و همواره گفته اند به زودی انقلاب فرو می ریزد و در این ارتباط تهدید می کنند و وعده می دهند که نباید به تهدیدها و وعده ها و حرفهای آنان اعتماد کرد. گفته ها و قراردادها و حتی امضاهای آنان هیچ اعتباری ندارد.
 • مسئولان باید قدردان مسئولیت خودشان و مردم باشند و به معشیت مردم و ورفع مشکلات طبقات ضعیف باشند که این از اساسی ترین کارها برای مسئولان دولتی است و مردم هم باید همیشه حضور در صحنه داشته باشند تا دشمن برای همیشه مأیوس شود.
 1. درسی از تاریخ:

۲۶ دیماه ۵۶ سالروز فرار شاه از ایران است. در پی اوج گیری تظاهرات مردم و ناتوانی دولت های دست نشانده آموزگار، شریف امامی، ازهاری و سختگیری امام در خصوص اینکه شاه باید برود. سرانجام او ایران را ترک کرد با این بهانه که برای رفع خستگی می رویم و بر می گردیم اما رفت و دیگر برنگشت. راستی چرا حکومت پهلوی به این روز افتاد؟ تحلیل گران می گویند محمدرضا پهلوی به خاطر خصیصه هایی دچار این وضعیت شد مانند:

 • شخصی کردن حکومت. ۲- احساس عدم نیاز به مردم. ۳- گرایش مفرط به نظامی گری و خرید تسلیحات میلیاردی. ۴- تحکیم خصلت دست نشاندگی.

اینها باعث شد تا حکومت شاه نتواند دوام بیاورد. اگر حکومت ما هم توسط برخی مسئولان به این سمت و سو برود باید گفت: سنت الهی تغییر ناپذیر است و خدای ناکرده دچار مشکل خواهد شد. اگر تا به حال حکومت جمهوری اسلامی دوام آورده و رو به پیشرفت بوده با وجود تحریم ها و توطئه های فراوانی، معلول چند چیز بوده و هست: ۱- توجه به راهبرد “ما می توانیم”. ۲- برخورداری از روحیه انقلابی. ۳- اعتماد به جوانان. ۴- فصل الخطاب قرار دادن رهنمود رهبری. ۵- عدم اعتماد به دشمن. ۶- صبر و مقاومت. ۷- نقش آفرینی ملت. ۸- مقاومت در برابر دشمن و نه سازش با او. ۹- مدیریت جهادی.

 1. تذکرات پایانی:
 • گرامیداشت یاد و نام شهدای هسته ای در ۲۱ و ۲۲ دیماه، شهیدان علی محمدی و احمدی روشن که مظلومانه توسط رژیم صهیونیستی به شهادت رسیدند. دشمن اینگونه جوانان را دشمن خود می داند چنانکه دشمن نیروهای علمی و فنی ما است ، که مسئولان اعلان کرده اند در بهمن ماه ۳ ماهواره به فضا می فرستند و از همین حالا دشمنی و مخالفت خود را با آن آغاز کرده اند.
 • وزیر خارجه آمریکا( پمپئو) سفر به ۸ کشور عربی را آغاز کرده تا به ایران هراسی بپردازد و به تشکیل نیروی ناتوی عربی اقدام کند تا امنیت اسرائیل محفوظ بماند که شدیداً دچار ناامنی و ترس و اضطراب شده است و آمریکا درصدد باز گرداندن منافقین به عراق است تا بلکه آنها را از فسیل و بی خاصیت شدن نجات دهد و ایران را بار یدگر دچار ناامنی کند.
 • از نمایندگان مجلس به خصوص انتظار داریم در مسائل مهم ورود پیدا کنند و مسائلی مثل خصوصی سازی و بر باد دادن سرمایه های ملی را سامان دهی کنند و نگذارند عده ای انقلاب و کشور و سرمایه هایش را غارت کنند.
 • و در پایان توضیحی راجع به بودجه اختصاصی برای استخر و ورزشگاه داده میشود که بودجه اختصاص داده شده و قرار است پس از آمدن دستورالعمل، کاربردی گردد.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*