خطبه ۱۴ دیماه ۹۷

خطبه اول

تقوا

« یا ایّهاالّذین امنوا اتّقواالله و ابتغوا الیه الوسیله و جاهدوا فی سبیله لعلّکم تفلحون» مائده/۳۵

ای اهل ایمان! از خدا پروا کنید و دست آویز وسیله ای[ از ایمان، عمل صالح و آبروی مقربان درگاهش] برای تقرب به سوی او بجویید؛ و در راه او جهاد کنید تا رستگار شوید.

در این آیه از مؤمنان خواسته شده با انجام سه کار، زمینه فلاح و رستگاری خود را فراهم سازند: ۱- رعایت تقوای الهی که جان مایه همه هدایت ها و رستگاری هاست. ۲- فراهم سازی وسیله برای تقرب به خدا که وسیله در اینجا شامل قرآن، دعا و توسل به اهلبیت می شود. ۳- جهاد در راه خدا. بی تردید اگر فرد یا جامعه ای در این مسیر حرکت کرد باید امید به رستگاری داشته باشد.

سبک زندگی دینی/۱۰۴

[ معاد/۴۶] حسابرسی در قیامت

۴- از چه کسانی در قیامت(برای حسابرسی) سؤال و پرسش می گردد؟

از آیات قرآن استفاده می شود که این پرسش ها برای حساب و کتاب، عمومیت دارد، مثلاً در سوره اعراف آیه ۶ آمده است: فلنسئلنّ الّذین ارسل الیهم و لنسئلنّ المرسلین- قطعاً ما از همه آنها که پیامبران الهی برایشان فرستاده شده و نیز از خود پیامبران سؤال خواهیم کرد. از مردم می پرسند که در برابر رسالت و پیام رسانی انبیاء چه کرده اند و چه عمل و عکس العملی داشته اند و از رسولان الهی هم پرسیده می شود که چگونه پیام رسانی کرده اند و چگونه عمل کرده اند؟. در یک کلمه یعنی از همگان می پرسیم. بله سؤال ها و جواب ها است که مشخص می کند افراد از کدامین دسته اند آیا اهل بهشت و رستگارند یا اهل دوزخ و زیانکار و زیان دیده؟

۵- از چه چیزهایی پرسش می شود؟

از همه چیز و همه عمل انسان چه ریز و چه درشت پرسیده می شود. و لتسئلنّ عمّا کنتم تعملون(نحل/۹۳). با دو تأکید می فرماید: از شما درباره همه عملکردتان پرسش می شود یعنی همه کارهایی که شما پیوسته آنرا انجام می دادید مورد پرسش قرار می گیرید.

و در سوره لقمان آیه ۱۶ آمده است: یا بنیّ انّها ان تک مثقال حبّه من خردل فتکن فی صخره او فی السّموات یأت بهاالله انّ الله لطیف خبیر. لقمان به فرزندش می گوید اگر عمل تو هموزن یک دانه خردل باشد ( قطر آن یک یا دو میلی متر است) و در میان صخره ها یا در آسمانها باشد خداوند آنرا برای محاسبه می آورد. قطعاً خداوند آگاه و خبره است.

در بعضی از روایات به نمونه هایی از آنچه مورد پرسش قرار می گیرد اشاراتی صورت گرفته که به عنوان نمونه به یک مورد آن اشاره می کنیم. رسول خدا فرمود: لا یزول قدما عبد یوم القیامه حتی یسئل عن اربع عن عمره فیما افناه وعن شبابه فیما ابلاه و عن ماله من این اکتسبه و فیما انفقه و عن حبّنااهل البیت.(خصال/۲۰۰)

از هر بنده ای چهار سؤال اساسی می پرسند: ۱- از عمرش که در کجا صرف کرده؟ ۲- از جوانی اش که در کجا سپری کرده؟ ۳- از مالش که از کجا بدست آورده و در کجا مصرف کرده؟ ۴- و از دوستی نسبت به ما اهلبیت. اینها از سؤالات اساسی است که می تواند در بردارنده بسیاری از سؤالات و عملکردها باشد. چنانکه از آشکار و خفا هم می پرسند و محاسبه می کنند ( ان تبدوا ما فی انفسکم او تخفوه یحاسبکم به الله –بقره/۲۸۴).

خطبه دوم

حدیث

عبدالله بن ابان زیاّت که موقعیتی در نزد امام رضا(ع) داشت می گوید: قلت للرضا(ع) ادع الله لی و لاهل بیتی فقال اولست افعل؟ و الله انّ اعمالکم تعرض علیّ فی کلّ یوم و لیله.

گفتم برای من و خانواده ام دعا کنید. فرمود مگر نمی کنم، به خدا سوگند اعمال شما در هر روز و شب به من عرضه می شود. این سخن بر من گران آمد. امام فرمود مگر کتاب خدا را نمی خوانی؟ (و قل اعملوا فسیری الله عملکم و رسوله و المؤمنون). قال و الله هو علیّ بن ابی طالب(کافی۱/۲۱۹). بگو عمل کنید که به زودی خدا و پیامبر و مؤمنان عمل شما را خواهند دید. سوگند به خدا منظور از مؤمنان در این آیه علی بن ابی طالب است.

مناسبت ها

  1. نوزده دی سرآغاز نهضت اسلامی ایران:

در پی شهادت حاج آقا مصطفی در اول آبان ۵۶ و مطرح شدن نام امام و جلب توجه مجدد مردم، پس از قیام سال ۴۲ و شکل گیری شعارهایی در حمایت از امام، رفته رفته دستگاه سلطنتی احساس خطر کرد و لذا برای انحراف افکار عمومی و تطهیر سلطنت پهلوی و به حاشیه راندن مجدد حضرت امام، مقاله ای را در اطلاعات ۱۷ دیماه ۵۶ منتشر کردند تحت عنوان” استعمار سرخ و سیاه “و در آنجا به مرجع شیعیان جهان اهانت های آشکار کردند و ایشان را عامل استعمار و دارای رفتار و گفتار نامناسب معرفی نمودند. مردم قم با حضور در میدان و رفتن به منزل مراجع و شنیدن سخنان آنان ،حضورشان را در صحنه اعلان کردند و در روز ۱۹ دی در حال بازگشت از منزل آیه الله نوری همدانی در چها راه شهدا فعلی( چهار راه بیمارستان) هدف حمله نیروی شاه قرار گرفتند و عده ای مجروح و تعدادی هم کشته شدند. اولین نقطه انقلاب در همین جا شکل گرفت تا به ۲۲ بهمن ختم شد. این قیام درسهایی برای همگان دارد از جمله: ۱- موقعیت شناسی بسیار مهم است. ۲- ایستادگی نقش اساسی در پیروزی دارد. ۳- دشمن شناسی امری لازم و بایسته است. ۴- توکل بر خدا نتیجه خواهد داد. ما این روز بزرگ را گرامی داشته و به مردم قم تبریک می گوئیم.

  1. هفده دیماه روز نحس کشف حجاب:

رضا خان پهلوی با تنها سفر خارجی اش به ترکیه در سال ۱۳۱۳ و تحت تأثیر رژیم اتا تورگ قرار گرفتن  به ویژه در مورد نبود حجاب برای زنان، پس از بازگشت به ایران تصمیم گرفت با حجاب مبارزه کند و سرانجام در ۱۷دیماه ۱۳۱۴، رسماً دستور ممنوعیت حجاب خانم ها را صادر کرد و خانواده خودش و درباریان را بدون حجاب در معرض دید مردم قرار داد و این پدیده استعماری را رسماً به وجود آورد که البته با مقاومت های مردم متدین و زنان عفیف جامعه ما، چندان در این امر موفق نبود ولی ضربه اش را زد . چنانکه با لباس روحانیت و مراسم عزاداری امام حسین(ع) هم مخالفت ورزید. در هر حال او مأمور بود تا سدّهای محکم ایمانی را در جامعه ایرانی بشکند تا بهتر بتواند به اربابان خود خدمت کند. این کشف حجاب خود به خود عاملی برای شیوع فساد و بی بندوباری و فروپاشی خانواده ها شد و می شود و رفته رفته حیا را از زنان و غیرت را از مردان می گیرد و باعث چشم روشنی دشمنان می گردد چنانکه یکی از نویسندگان غربی گفته بود: هر چادری که از زن مسلمان می افتد ما به خواسته های خودمان نزدیک تر می شویم. در هر صورت افراد متدین در جامعه ما تسلیم این توطئه استعماری نشد و بنا گذاشتن تا از حجاب زنان دفاع کنند و به جهانیان ثابت کنند که حجاب مانع پیشرفت نیست.

  1. تذکرات پایانی
  • دیدار دبیر کل جهاد اسلامی فلسطین و همراهان با حضرت آقا و تأکید و بشارت مجدد بر پیروزی قطعی فلسطینی ها و نابودی اسرائیل و تشکیل حکومت فلسطینی در کشور خودشان.
  • تحقق وعده چند وقت قبل رهبری مبنی بر ماندن ما در منطقه، چون محل زندگی ماست و لزوم رفتن آمریکا از منطقه، که دیدیم اعلان کرد خفت بار از سوریه خارج می شود و نیز از افغانستان و مشاهده کردیم چگونه شبانه و دزدانه به عراق آمد و برگشت این آقای ترامپ هیچ جای پایی در منطقه ندارد.
  • بازگشت شرمسارانه مخالفان بشار اسد به سوریه و بازگشایی سفارتشان در دمشق و به بار نشستن دفاع ایران از جبهه مقاومت. عربهای خلیج فارس می گویند ما باز می گردیم تا حلقه را برای ایران تنگ تر کنیم!
  • تغییرات انجام شده در عربستان برای تطهیر چهره داخلی و جبهه خارجی شان بوده است که می خواهند هم چنان محمد بن سلمان در قدرت بماند.
  • یاد و نام شهدای هویزه به ویژه دانشجویان و خصوصاً(علم الهدی) را گرامی می داریم همراه با یاد و نام شهیدان احمد کاظمی، مصطفی اردستانی و درگذشت آیه الله هاشمی رفسنجانی در سال ۹۵٫
  • انتظار داریم مسئولان محترم در بخش های مختلف با رعایت صداقت و امانت داری و کاردانی به انجام وظیفه بپردازند و در رفع مشکلات شهر کوشا باشند مثل مرتفع کردن مشکلات ورزشی منطقه و … .

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*