خطبه ۷ دیماه ۱۳۹۷

خطبه اول

تقوا

« و اتّقوااالله و اعلموا انّکم ملاقوه و بشّر المؤمنین» بقره/۲۲۳

و از خدا پروا کنید و بدانید که او را ملاقات خواهید کرد و مؤمنان را بشارت ده.

در این آیه ضمن دعوت به تقوای الهی، می فرماید: بدانید که شما حتماً با خداوند ملاقات می کنید و تو ای پیامبر به مؤمنان بشارت بده. شاید بتوان گفت وقتی پشت سر دعوت به تقوا، می فرماید بدانید که ملاقات با خدا هم دارید به این جهت است که انسان مسافر، زاد راه و توشه می خواهد. توشه انسان مسافر برای وصول به بارگاه الهی، تقوا و خداترسی است.

سبک زندگی دینی/۱۰۳

[معاد/۴۵] حسابرسی در قیامت:

یکی از نامهای قیامت، یوم الحساب بود. مسئله حسابرسی در قیامت از اصول حتمی و مسلم است ، چرا که اساساً به هم خوردن وضع عالم طبیعت و پیداشدن نشئه جدید برای رسیدگی به کردارهای نیک و بد انسانهاست. شاید پرسیده شود با علم خداوند به ظاهر و باطن همه اشخاص و افعال آنها ، چه نیازی به حسابرسی دارد؟ در جواب باید گفت: الف- برای اینکه خطاها و اشتباهات به افراد تفهیم شود. ب- حسابرسی برای نیکوکاران لذّت آفرین و برای خطاکاران ناراحت کننده است.

بیان چند نکته اساسی

 • حسابگر در قیامت خداوند است (وکفی بنا حاسبین-انبیاء/۴۷). البته در برخی از نقل ها آمده که او خود به حساب انبیاء می رسد و انبیاء حساب جانشینان و اوصیای خود را رسیدگی می کند و اوصیاء هم ، حساب امت را می رسند . چنانکه در نقلی از امام صادق(ع) آمده است: اذا کان یوم القیامه و کّلنا الله حساب شیعتنا- در روز قیامت خداوند به ما مأموریت می دهد تا به حساب شیعیان خود رسیدگی کنیم. البته این نقل هم داریم که خود انسان حسابگر عمل خودش می شود( اقرأ کتابک کفی بنفسک الیوم علیک حسیبا-اسراء/۱۴).
 • خداوند به سرعت رسیدگی می کند (و هو اسرع الحاسبین-انعام/۶۲). در هشت جای قرآن آمده است: والله سریع الحساب. در مجمع البیان آمده است: او که عالم و مهربان است به سرعت به حساب افراد رسیدگی می کند او در یک چشم بر هم زدن به حساب می رسد. در روایتی آمده به قدر دوشیدن شیر یک حیوان بیشتر طول نمی کشد. بله اگر می بینیم که روایات می گویند خلایق در محشر آنقدر برای حساب می مانند که در عرق خود غرق می شوند و داد و فریادشان از این اقامت طولانی بلند می شود نه به خاطر ضعف حسابرسی می باشد بلکه برای طولانی بودن جواب هاست وگرنه او هم عالم است به همه چیز و هم سریع الحساب است.
 • انواع و اقسام حساب ها: الف- آسان، فیومئذ یحاسب حساباً یسیراً(انشقاق/۵). ب- حسابرسی به اندازه عقل(انّما یداقّ الله العباد فی الحساب یوم القیامه علی قدر ما اتاهم من العقول فی الدّنیا(بحار/۷/۱۹۷). ج- برخی اصلا حساب و کتاب ندارند- فلا نقیم لهم وزنا کهف.۱۰۵). انّ اهل الشّرک لا تنصب لهم الموازین. د- برخی بدجوری از آنها حسابرسی می گردد- اولئک لهم سوء الحساب(رعد/۱۸)، این عذاب خاص کافران است.

خطبه دوم

حدیث

قال عیسی بن مریم(ع): انّکم لا تدرکون ما تحبّون الا بصبرکم علی ما تکرهون(مسکّن الفواد/۴۸).

شما به آنچه دوست دارید نخواهید رسید مگر با صبر در برابر آنچه ناخوش می دارید.

آری برای رسیدن به مقصد و مقصود باید مشکلات را تحمل کرد و در برابر آنها صبر و مقاومت پیشه کرد، چه اینکه در غیر اینصورت انسان به مقصدش نمی رسد.

اگر کسی شوق بهشت دارد باید در مقابل مشتهیات نفسانی خود صبور و بردبار باشد وگرنه هرگز به آن نخواهد رسید.

مناسبت ها

 1. ارتحال آیهالله سید محمود هاشمی شاهرودی(ره)در پنجم دیماه ۹۷

ضمن عرض تسلیت به رهبری و امت اسلامی به برخی از ویژگی های ایشان اشاره می کنیم:

 • از سادات بزرگوار و بیت عالم پرور بود که خود افتخاری است برای دارنده این مدال.
 • اهل علم بود و مجتهد واز مدرّسان و اساتید برجسته حوزه های علمیه.
 • در ۲۷سالگی از دست ایت الله شهید سید محمدباقر صدر اجازه اجتهاد دریافت کرد.
 • از مبارزان با نظام طاغوتی صدام بود و زندانی شکنجه شده و در نهایت از هجرت کنندگان از نجف به ایران به دستور امام امت و برادر سه شهید.
 • دارای منصب عالی ریاست قوه قضائیه به مدت ده سال با ابتکارات زیاد از جمله شورای حل اختلاف و احیاء دادسراها.
 • عضویت مؤثر در شورای نگهبان و نایب رئیس مجلس خبرگان و مسئول تنظیم روابط قوای سه گانه.
 • مسئول دائره المعارف فقه شیعه با تألیفاتی گرانمایه و گرانسنگ.
 • برخوردار از حلم و صبر و کم حرفی و پرکاری و بی ادعایی.
 • او منیّت را در خود کشته بود، شنونده ای صبور و گوینده بس کم حرف بود.

۱۰- او تابع و امین رهبری بود و در زمینه های مختلف صاحب نظر و نو اندیش بود.

۱۱- مردی کاملاً اخلاقی و وارسته  و مورد قبول همه طوایف سیاسی بود.

۱۲- سرانجام با داشتن مسئولیت مجمع تشخیص مصلحت نظام در سن ۷۰سالگی دار فانی را وداع گفت.

 1. نهم دیماه روز بصیرت و میثاق امت با ولایت

نه سال پیش در چنین ایامی، حماسه ای بزرگ توسط مردم آفریده شد که همواره باید عظمت و شکوه آن یادآوری شود و همیشه بر تارک تاریخ بدرخشد. حماسه عظیم و همراه با بصیرت مردم در سال ۸۸ به قدری اثرگذار بود در تثبیت نظام و در نقش برآب کردن توطئه ها و فتنه های داخلی و خارجی که دشمنان را مأیوس و دوستان را امیدوار کرد. همه قدرتهای بزرگ مثل آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، اسرائیل و اذنابشان مانند عربستان، امارات، اردن و برخی دیگر از کشورهای دنباله رو که در پشت فتنه ۸۸ جا گرفته بودند و از آن حمایت می کردند و برای پایان نظام اسلامی لحظه شماری می کردند ؛ ولی وقتی حضور یکپارچه مردم را در ۹ دی دیدند که چگونه و با چه ایده ای به میدان آمدند و از اسلام و عاشورا و قرآن و ولایت و نظام و رهبری و کشور دفاع کردند واقعاً مأیوس شدند و برای مدتی زیاد در شوک بی سابقه ای فرو رفتند. دشمنان خارجی و عوامل داخلی شان هرگز فکر نمی کردند که پس از سرمایه گذاری مادی و  تبلیغاتی فراوان و مانور ضد دینی در لباس انتخابات و دفاع از آزادی های مدنی ، اینگونه با مشت محکم ملت روبرو بشوند. آری ملت ما از خرداد تا دیماه ، حدود ۸ماه اغتشاش، اوباشی گری، بی نظمی و ناامنی را مشاهده و تحمل کردند اما وقتی دیدند به مقدسات دینی و اعتقادی و عاشورایی و ولایی و نظام آنان توهین می شود و دشمنان، دین و دنیای مردم را نشانه گرفته اند از چپ و راست و میانه رو همه آمدند و یکصدا فریاد زدند “هیهات منّا الذّلّه” و درواقع بصیرت مندانه با ولایت میثاقی دوباره بستند و دشمن را مأیوس کردند. این ملت همان ملت بود که در دهه شصت در مقابل منافقان ایستاد و سربلند بیرون آمد و در دهه ۷۰ (سال ۷۸) بار دیگر بر فتنه ها غالب آمد و در دهه ۸۰(۸۸) چشم فتنه را کور کرد و در دهه۹۰ هم برای چندمین بار تا به حال در مقابل توطئه ها ایستاده و از این پس هم با روشن بینی هرچه تمام و با بصیرت کامل گوش به فرمان رهبر است و فتنه ها را از جمله فتنه احتمالی ۹۸ را هم نابود خواهد کرد.

در این میان نقش رهبری بسیار برجسته بود و تعیین کننده. ایشان با در پیش گرفتن سه شیوه و برداشتن سه گام، مردم را هدایت کرد و به مقابله با فتنه ها و توطئه ها پرداخت و آرامش و امنیت را به جامعه برگرداند. گام اول: مدارا و جذب حد اکثری. گام دوم: ایستادگی در پای حقوق ملت. گام سوم: بصیرت بخشی، روشنگری و اقناع سازی افکار عمومی، و موفق هم شد.

 1. تذکرات پایانی
 • گرامیداشت یاد و نام شهید آیه الله حسین غفاری در سال ۱۳۵۳ و یاد و نام شهید آیه الله نمر در ۲۰۱۶ توسط آل سعود و جان باختگان جمعی از دانشجویان در حادثه برخورد اتوبوس آنان با مانع و مصدوم شدن تعدادی از آنان.
 • شکست آمریکا در خاورمیانه پس از حضور ۲۷ساله نظامی در منطقه با اعلان خروج نیروهایش از سوریه و افغانستان بدون هیچ دستاوردی و به مشکل برخورد کردن ترامپ با مجموعه داخلی خودش که الان بخشی از دولتش تعطیل است و احتمال استیضاح او وجود دارد.
 • تقدیم بودجه از سوی ریاست جمهور به مجلس که امیدواریم نمایندگان محترم با در نظر گرفتن اولویت ها و نیاز مردم به شفاف کردن آن بپردازند و آنچه را در این دوره تصویب می کنند به نفع مردم باشد.
 • هفتم دیماه روز نهضت سوادآموزی است که آنرا گرامی می داریم و انتظار داریم با همکاری با این نهاد به زودی شاهد جشن با سوادی در شهرستان باشیم.
 • در هفته ای که گذشت بازدیدی داشتیم از دوباند در حال احداث بخش حادثه خیز جاده اردستان – اصفهان که پیشرفت خوبی دارد و از نماینده محترم و دیگران که پیگیر بوده و هستند تشکر می کنیم و امیدواریم به زودی شاهد بهره برداری آن باشیم.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*