خطبه ۳۰ آذرماه ۱۳۹۷

خطبه اول

تقوا

« واتّقوالله و اعلموا انّ الله مع المتّقین» بقره/۱۹۴

و از خدا پروا نمائید و بدانید که خدا با پرواپیشگان است.

در این آیه امر به تقوای الهی شده و به این نکته توجه داده شده که بدانید خداوند با پرهیزگاران است. پیدا است کسی که خدا با او است یعنی همه چیز و همه قدرت ها با او است. بنابراین تنها نیست و چنین فردی قطعاً در انجام کارهایش موفق و پیروز خواهد شد.

سبک زندگی دینی/۱۰۲

[معاد/۴۴] اسامی و اوصاف قیامت

۲۱- روزی که ستمگر هر دو دست خود را به دندان می گریزد(یوم یعضّ الظّالم علی یدیه یقول یا لیتنی اتّخذت مع الرّسول سبیلاً – فرقان/۲۷-). این تعبیر تکان دهنده که تنها یک بار در قرآن آمده است حکایت از شدت تأثر و ناراحتی فرد ستمگر دارد، چرا که این تعبیر کنایی نشان دهنده حسرت فراوان است. در دنیا وقتی کسی ناراحت است انگشت به دندان می گزد و اگر ناراحتی اش افزون باشد پشت دستش را و چنانچه خیلی عصبانی وناراحت باشد هر دو دست خود را به دندان می گزد و زخمی می کند اما آیا این خود آزاری و به نوبت پشت دست ها را گزیدن چیزی را هم در پی دارد و مشکلی را حل می کند؟ مسلماً خیر. آری انسان ظالم با بروز این حالت تأثر و تحسّر دو مطلب را بر زبان جاری می کند : یکی آنکه ای کاش من با رسول خدا راهی داشتم و دوم ای کاش با فلانی که مرا منحرف کرد دوست و رفیق نشده بودم( یا ویلتا لیتنی لم اتّخذ فلاناً خلیلاً –فرقان/۲۸-). آیا آن حالت را بروز دادن و این حسرت ها را بر زبان آوردن ، باری راهم از دوش او بر می دارد یا خیر؟ باید گفت خیر. آنروز روز کیفر و پاداش است و هیچ عملی در کار نیست ولی امروز روز عمل است و حساب و کتابی در کار نیست.

۲۲- روزی که در آن هیچ تردیدی نیست. مؤمنان راسخ در علم به پیشگاه خداوند عرضه می دارند: ربّنا انّک جامع النّاس لیوم لا ریب فیه (آل عمران/۹)- پروردگارا تو مردم را در روزی گرد می آوری که هیچ شک و تردیدی در آن نیست. این آیه از حتمی و قطعی بودن قیامت سخن به میان می آورد و یادآور می شود که به قدری وقوع آن و ضرورتش واضح و روشن است که هیچ کس نمی تواند به هیچ شکلی آنرا نفی کند و نادیده بگیرد. بله ممکن است افراد فاسدالعقیده در وقوع روز قیامت به زبان آنرا انکار کنند ولی اگر به فطرت خودشان مراجعه کنند تصدیق می کنند که قیامت نه تنها امکان وقوع دارد بلکه ضرورتاً باید باشد .به قول بزرگان، منکران معاد هیچ دلیلی برای انکار آن ندارند و تنها استبعاد می کنند و استبعاد هم کاری از پیش نمی برد.

در هر حال روز قیامت با اسامی و اوصاف ۷۰گانه ای که در قرآن دارد پس از دوران برزخ همه آدمیان، تحقق پیدا می کند و همگان در آن روز زنده می شوند تا پاداش و یا کیفر اعمال خویش را دریافت دارند.

بشنو از قرآن چه نیکو دم زند       زخمه بر ساز دل آدم زند

تا کند بیدارش از خواب گران       از قیامت گوید و اهوال آن

با سکوتت نغمه قرآن شنو            آنچه می گوید به گوش جان شنو

از مزمّل از نبأ از انفطار            گوش کن غوغای محشر آشکار

سوره زلزال و طور و قارعه        یا که تکویر و قیامت واقعه. (حسان)

خطبه دوم

حدیث

عن الامام الرضا(ع): من حاسب نفسه ربح و من غفل عنها خسر.

هرکس به حساب خودش رسیدگی کند سودی برد و هرکس از خود (واعمالش) غافل شود زیان می کند.

انسانهای پرهیزگار اهل محاسبه نفس اند و مواظب خودشان هستند و هرگز از خود و اعمالشان غفلت ندارند و لذا خسران نمی کنند اصل وجودشان را که بهترین سرمایه است را نمی بازند.

مناسبت ها

  1. ریاست طلبی از نگاه رهبری: حضرت آقا در ابتدای درس خارج فقه در هفته گذشته حدیثی را از پیامبر اکرم(ص) نقل کردند: کسی که بر ۱۰ نفر و بیشتر امارت و ریاست کند در روز قیامت او را در حالی که دستهایش به گردنش بسته شده می آورند اگر کار خوبی کرده باشد فکّ عنه، آن غل و زنجیر را باز می کنند و ان کان مسیئاً زید غلّه الی غلّه.

این ها تبعات اخروی ریاست است که بعضی برای آن سر و دست می شکنند . البته اگر مسئولیت پذیری برای خدا و جهت خدمت به خلق باشد خیلی هم با ارزش است. اما اگر برای پز دادن و به پول رسیدن باشد معلوم است که ارزش ندارد. برخی از مدیران لیاقت ندارند و مسئولیت می پذیرند یا اینکه وظیفه خود را انجام نمی دهند یا درصدد زد و بند سیاسی و روی کار آوردن افراد فامیل و وابسته حزبی و جناحی هستند و یا نظارت لازم را روی مجموعه خود ندارند لذا هم به دین و دنیای خود ضرر می زنند هم به دین و دنیای دیگران، مثل اتفاقی که می افتد، نظیر آتش سوزی در مدرسه ای در زاهدان که ۴دختر بچه سوختند. اگر نظارت می بود این اتفاقات نمی افتاد، مانند ساختن بیمارستانی در منطقه سرپل ذهاب و تخریب آن در زلزله سال گذشته در حالی که ۶ماه قبل افتتاح شده بود و مثل خیلی دیگر از اتفاقات ناگوار. اگر مدیران بر اساس شایستگی انتخاب شوند و نظارت بر آنها باشد خیلی از کارهای ما حل می شود وگرنه هم چنان بر زمین می ماند.

  1. سالروز میلاد حضرت مسیح(ع): هرچند روز و حتی سال تولد ایشان مورد اختلاف است اما ۲۵دسامبر(۴دی) را سالروز ولادت آن حضرت گرفته اند و آغاز کریسمس قرار داده اند و در پی آن تعطیلات کشورهای مسیحی شروع می شود. ما هم به نوبه خود این ولادت پیامبر اولوالعزم را تبریک گفته و سال مسیحی خوب و خوشی را برای جهانیان آرزومندیم.

آنچه مورد توجه است اینکه: ۱- درست است خیلی از کشورها مدعی پیروی از مسیحیت هستند ولی واقعیت اینگونه نیست خیلی ها از همین مردم بی دین اند و پیرو ایشان(مسیح) نیستند. ۲- آنها اگر ادعا دارند مسیحی اند چرا بر خلاف تعلیمات مسیح به قول خودشان که پیام آور صلح است عمل می کند. هرکجا خیلی هست آتش بیار آن مسیحی ها هستند. از جنگ های صلیبی گرفته تا الان که آمریکا و انگلیس و فرانسه و دیگر کشورهای مدعی، مستقیماً درگیر جنگ اند یا خودشان وارد می شوند یا دیگران را به جان هم می اندازند.۳- در فرانسه مدعی مسیحیت و دموکراسی دیدیم چه اتفاقی افتاد اگر تا چند وقت پیش می گفتند ۶۵درصد معترض اند الان به۷۳ درصد رسیده است. ۴- در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا هم اوضاع آرام نیست آنها هم به زودی سر به شورش بر می دارند و زیرآب دموکراسی ادعایی را خواهند زد.

  1. تذکرات پایانی: الف- در آستانه ماه زمستان هستیم و شب یلدا را در پیش رو داریم خوب است این شب را به صله ارحام و سر زدن به اقوام و گرامیداشت بزرگان تبدیل کنیم البته منهای تحمیل مخارج اضافی و غیر ضروری.

ب- سوم دیماه روز ثبت احوال است که گفته اند اولین شناسنامه در تاریخ ۳/۱۰/۱۲۹۷(صد سال پیش) بنام فاطمه ایرانی صادر شد و در ۹۲ سال پیش یعنی در سال ۱۳۰۵ اولین شناسنامه در اردستان بنام میرزا ابوالحسن جلوه صادر شده است. این روز را تبریک می گوئیم به کارکنان ثبت احوال و خواسته این عزیزان را عرضه می داریم از تولد فرزند تا ۱۵ روز و از وفات تا ۱۰ روز فرصت مراجعه به ثبت احوال است که باید اقدام شود، انتخاب نام نیک برای فرزند یک وظیفه اساسی پدر و مادر است. بیشترین اسم پسر امیرعلی و بیشترین اسم دختر فاطمه و زهرا و نازنین زهرا است. آمار طلاق در ۸ماه گذشته نسبت به سال قبل بر ازدواج پیشی گرفته که جای تأسف است باید فکری کرد.

ج- حوادث و اتفاقات دیماه را در پیش رو داریم که ان شاالله هفته آینده به آن خواهیم پرداخت.

در پایان از مسئولان امر تقاضا می کنیم استخر تعطیل شده را مجدداً راه اندازی کنند و تکمیل زمین چمن استادیوم را هم از یاد نبرند حتماً مشکل اصلی بودجه است ان شالله اینرا هم در صدر خدمات و برنامه هایشان قرار دهند. هفته حمل و نقل از ۲۶آذر تا یک دی. می باشد که ما این ایام را به کارکنان اداره راه تبریک گفته و برایشان ارزوی توفیق داریم.

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*