خطبه ۱۶ آذرماه ۱۳۹۷

خطبه اول

تقوا

« و کلّ شیء فعلوه فی الزّبر- و کلّ صغیر و کبیر مستطر- انّ المتّقین فی جنّات و نهر- فی مقعد صدق عند ملیک مقتدر» قمر/۵۵-۵۲

هرکاری که تبهکاران انجام داده اند در کتابهای اعمالشان درج است و هر خرد و بزرگی در آن نوشته شده است. یقیناً پرهیزکاران در بهشت ها و [کنار] نهرها هستند. در جایگاهی حق و پسندیده نزد پادشاهی توانا.

پرهیزگاران در میان باغها و نهرها در قرارگاه صدق نزد پادشاهی توانا هستند. اینان هم از نعمتهای مادی در بهشت برخوردارند هم از موقعیت بلند معنوی که عبارت است از بودن در قرارگاه صدق که در نزد پروردگار مقتدر است. این مقام و مرتبت از هر موقعیت و نعمتی برتر و بالاتر است. این کلمه عند(نزد) خیلی معنا و عظمت دارد.

مطالب خطبه اول قبلا در ذیل خطبه هفته قبل درج شده است.

خطبه دوم

حدیث

قال رسول الله(ص): انّ هذه القلوب تصدء کما تصدء   الحدید. قیل یا رسول الله فما جلاؤها؟ قال: تلاوه القرآن.(میزان الحکمه)

ایضاً: علیک بقراءه القرآن فانّ قرائته کفّاره الذّنوب و سترفی النّار و امان من العذاب.

تلاوت قرآن زنگار را از دلها می برد و باعث آمرزش گناه خواهد شد و انسان را در مقابل آتش حفظ می کند و از عذاب مصون می دارد.(همان)

مناسبت ها

  1. بیست و هفتمین اجلاس نماز: همه ساله اجلاس نماز با حضور کارشناسان و دغدغه داران امر نماز، در مراکز استانها با پیام مقام معظم رهبری تشکیل می گردد و در خصوص ترویج و تشویق و مهارت های دعوت به نماز، سخنرانی و مقالاتی ارائه می شود و امسال هم در استان سمنان با حضور ریاست جمهور(روحانی) و سخنرانی ایشان و پیام حضرت آقا ، بیست و هفتمین نشست آن برگزار گردید که مقام رهبری ضمن تجلیل از اینگونه نشست ها و تمجید از حاج آقا محسن قرائتی توجه به آن و ترویج امر نماز را لازم شمرده و بر نقش آموزش و پرورش در این خصوص با ایجاد نمازخانه هایی جذاب در مدارس تأکید فرمودند که امیدواریم هم اولیاء، هم مربیان، هم همه مردم از خانه تا اجتماع از مدرسه تا کارخانه و در همه جا و همه وقت به ترویج امر نماز بپردازند و نماز در جامعه ما اقامه شود که اگر چنین گردد قطعاً ما شاهد کاهش جرائم و فقر و نابسامانی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خواهیم بود و زندانهای ما از زندانیان، خصوصاً جوانان تبهکار انباشته نمی بود چرا که آنکه اهل نماز است اهل فساد و فحشا و ارتشاء و اختلاس و انباشت ثروت نامشروع نیست. (انّ الصّلاً تنهی عن الفحشاء و المنکر). آری نماز هم بالا برنده است(الصّلوه معراج المؤمن) هم بازدارنده است(تنهی عن الفحشاء و المنکر) هم ایجاد حس همگرایی در افراد می کند( ایّاک نعبد و ایّاک نستعین) هم موجب اصلاح آدمی می شود.
  2. روز دانشجو: شانزده آذر با همین نام در تقویم کشورمان ثبت شده است . چرا که در ۶۵سال پیش(۱۶ آذر ۱۳۳۲) دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به سفر نیکسون (معاون ریاست جمهوری آمریکا) به ایران که پس از چهارماه که از کودتای ۲۸ مرداد می گذشت، دست به تظاهرات زدند و نیروهای شاه برای آرام کردن فضا با تیراندازی در دانشگاه، سه تن از آنان را به شهادت رساندند به نام های( شریعت رضوی، بزرگ نیا و قندچی) و تعدادی را هم مجروح کردند و جالب اینکه فردای آن روز به نیکسون دکترای افتخاری حقوق دادند. درواقع به تعبیر مقام رهبری چنین دانشجویی ضد استکبار، ضد سلطه، ضد استبداد و عدالت خواه است. لذا پس از انقلاب همواره این روز گرامی داشته می شود و از شهدای دانشجو تجلیل به عمل می آید.

یادمان نرود که مبنای شکل گیری روز دانشجو، استکبار ستیزی بوده است. مواظب باشند دانشجویان عزیز تا دیگران این روز را به نفع خودشان مصادره نکنند و مسئولان هم باید بیشتر به این قشر توجه کنند و در بین آنها حضور پیدا کنند و پاسخگوی مطالبشان باشند. ما هم این روز را گرامی داشته و به همه دانشجویان و اساتید دانشگاهها آن را تبریک گفته و فرصت را غنیمت می شماریم به همه دانشجویان ورودی امسال و به ویژه رتبه آوران افتخار آفرین و خانواده هایشان تبریک می گوئیم و برای آنان امید موفقیت داریم.

  1. تکرار سناریوی نخ نماشده غرب علیه ج.ا.ا : با اینکه آمریکا رسماً از برجام خارج شده و عملاً قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده اما با استناد به آن ، آزمایش موشکی ایران را مغایر با آن داشته و با همراهی فرانسه و انگلیس و آلمان بار دیگر خواستند پرونده ایران را به شورای امنیت ببرند که خوشبختانه با موضع گیری مسئولان محترم و نماینده ایران در سازمان ملل، این حرکت ناتمام ماند و راه به جایی نبرد. مسئولان سیاسی و دیپلماتیک رسماً اعلان کردند که توان موشکی ایران ماهیت دفاعی دارد و نقض قطعنامه نیست و به هیچ کس هم ربطی ندارد. واقعاً اگر ترس از موشک های ایران نبود تا به حال چندین بار ایران را مورد تاخت و تاز قرار داده بودند اما اقتدار نیروهای مسلح کشور سد راه آنان بوده و هست. مسئولان باید بیش از این هشیار و امیدوار باشند که اروپا هم مثل آمریکا منتهی به شکلی دیگر در صدد بی اعتبار کردن برجام است و دست پیش گرفته تا پس نیفتد. به طور جد باید از اروپا بخواهند تا به تعهدات خودش عمل کند نه اینکه هر روز دنبال بهانه ای بگردد. در هر حال بهانه جویی های دشمنان پایان ناپذیر است هرچند نتیجه عملی چندین نگرفته اند مثل هیایویی که به راهانداخته بودند ایران در حال نابودی است و نمی تواند جشن چهل ساله بگیرد دیدیم که ستمگران یکی پس از دیگری مثل بوش پدر با ظلم و جنایاتشان مردند و می میرند و ایران هم چنان مقاوم و سربلند ایستاده است.
  2. تذکرات پایانی:
  • یاد و نام آیه الله گلپایگانی را گرامی می داریم . همو که ۸۵سال تحصیل و تحقیق، ۷۰سال تدریس و ۳۲سال مرجعیت داشت و در پرورش شاگردانی ورزیده و خدمات عمومی به مردم توفیقی عظیم یافت. ایشان در ۱۸آذر سال ۱۳۷۲ رخت از جهان بربست.
  • هم چنین ۲۰آذر ۱۳۶۰ شهادت مظلومانه شهید دستغیب بود که نام و یادش گرامی باد.
  • شهادت سرگرد خلبان احمد کشوری را در ۱۸آذر ۵۹ گرامی می داریم.
  • امیدواریم حامیان و جانیان سعودی و اماراتی سر عقل بیایند و دست از آدمکشی و کودک کشی در یمن بردارند و این کشور قحطی زده و جنگ زده را به حال خودش رها کنند که گفته می شود هر ۱۰ دقیقه یک کودک می میرد و صلح پیشنهادی سازمان ملل به جایی برسد.
  • و سخن پایانی اینکه: وعده های داده شده توسط مسئولان از صدر تا ذیل عملیاتی شود و قوای سه گانه بیشتر به فکر مردم ضعیف و مستضعف باشند و خیل بیکاران و جوانان جویای کار و اشتغال را از یاد نبرند و برابر تولید و توزیع کالا و قیمت ها کاملاً نظارت کنند و با کم کاری و ندانم کاری برخی از مدیران بی مسئولیت در هر کجا که هستند برخورد نمایند و عقبه نیروی عظیم مردمی را برای حفظ و تداوم انقلاب حفظ کنند و در پایان ،عملیات تروریستی در چابهار را محکوم کرده و برای شهدا علو درجات و برای مجروحان شفای عاجل درخواست داریم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*