خطبه ۹ آذرماه ۱۳۹۷

خطبه اول

تقوا

«یا ایّهاالّذین امنوا اذکروالله ذکراً کثیراً – و سبّحوه بکره و اصیلاً» احزاب/۴۲-۴۱

ای اهل ایمان! خدا را بسیار یاد کنید. و صبح و شام او را تسبیح بگویید.

این آیه مؤمنان را به ذکر کثیر دعوت می کند. در حدیث آمده است برای هر چیزی حدی معین شده است اما برای ذکر، این حد دیده نمی شود. فرمود زیاد او را یاد کنید.

ذکر خدا هرچه بیشتر و زیادتر باشد برای آرام بخشی روح و روان مفیدتر است. این ذکر تنها به زبان نیست بلکه طبق نقل روایات موقع انجام واجب و حرام که انسان متوجه باشد نیز ذکر است.

و این یاد خدا بودن از خصلت های خوب انسانهای متقی است.

سبک زندگی دینی

[معاد/۴۳) اسامی و اوصاف قیامت:

۱۸- روز فرار افراد از یکدیگر: در قیامت به خاطر هول و هراس و ترس و وحشت حاکم بر مردم از قبر برخاسته، آنان از یکدیگر فاصله می گیرند و می گریزند( یوم یفرّ المرء من اخیه و امّه و ابیه و صاحبته و بنیه لکلّ امری منهم یومئذ شأن یغنیه-عبس/۳۷-۳۴).

در دنیا معمولاً انسانها با نزدیکترین افراد به خود، انس می گیرند و سعی می کنند از آنان حمایت کنند یا از حمایت هایشان بهره مند گردند مانند برادر، مادر، پدر، همسر و فرزندان. اما در قیامت انسان سعی می کند تا از آنها فاصله بگیرد و فرار کند. در خصوص علت این فرار چند وجه ذکر شده است: ۱- ترس از رسوایی در برابر آن نزدیکان.  ۲- به خاطر ترس از مطالبه حقوقی که از آنها به گردن دارد.  ۳- ترس از پیامدهای گناهانی که به گردن دارد.  ۴- به جهت ترس و وحشت حاکم در محشر که همه چیز و همه کس را از یاد او می برد.

در هر صورت قیامت صحنه فرار افراد از نزدیکترین ها است.

از پیامبر پرسیدند آیا در قیامت انسان به یاد دوست خویش می افتد؟ فرمود در سه جا است که انسان به یاد هیچ کس نیست: ۱- در کنار میزان اعمال. ۲- موقع عبور از صراط. ۳- هنگام تحویل نامه عمل.( تفسیر برهان ۴/۴۲۹)

۱۹- روزی که افراد سخن نمی گویند( هذا یوم لا ینطقون) مرسلات/۳۵: این تعبیر که یک بار در قرآن آمده است به وضوح بیان می کند که در قیامت جای نطق نیست و افراد نطقی ندارند یا به جهت ترس و وحشت که زبان آنها را بند می آورد چنانکه در دنیا هم گاهی اتفاق می افتد و یا اساساً صحبت و نطق برای اقامه جهت و دلیل و یا عذرآوردن است که دیگر وقتش گذشته است و یا به خاطر «الیوم نختم علی افواههم» می باشد. هرچند هر ۳ تفسیر را هم می تواند در برداشته باشد ولی آخری، ظاهرتر است. بله در قیامت مواقف و ایستگاههایی وجود دارّد که ممکن است در پاره ای از آن مواقف اجازه پرس و جو و نطق را داشته باشد.

۲۰- روز نافع نبودن عذرخواهی: یوم لا ینفع الظّامین معذرتهم و لهم اللّعنه و لهم سوءالّدار(مؤمن/۵۲). در دنیا معذرت خواهی می تواند در کاهش جرم و جریمه انسان مؤثر باشد اما در قیامت جایی برای این حرفها نیست. اساساً آنجا زمان و مکان آن در دنیا هست باید فکری کرد.

کنونت که چشم است اشکی ببار      زبان در دهان است عذری بیار

کنون بایدت عذر تقصیر گفت         نه چون نفس ناطق زگفتن بخفت

کنون وقت تخم است تا بدروی        گر امید داری که خرمن بری

کنون باد ای خفته بیدار بود           چو مرگ اندر آید ز خوابت چه سود (سعدی)

خطبه دوم

حدیث

رسول خدا فرمود: یک خصلت است که هر که دارای آن باشد دنیا و آخرت مطیع او خواهد شد و با رستگاری به بهشت خواهد رسید. قیل و ما هی یا رسول الله؟ قال: التّقوی؛ من اراد ان یکون اعزّالنّاس فلیتّق الله. ثم تلا: و من یتقّ الله یجعل له مخرجاً و یرزقه من حیث لا یحتسب. گفته شد آن چیست؟ فرمود تقواست. هرکس بخواهد عزیزترین افراد باشد باید تقوا پیشه کند آنگاه این آیه را تلاوت کردند.

مناسبت ها

  1. دیدار و نقطه نظرات مقام رهبری: الف- در دیار با مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی فرمودند: ثمره مقاومت دستیابی به پیروزی، اقتدار و پیشرفت است. شکست اسرائیل در جنگ ۳۳ روزه با حزب الله و ۲۲ روزه با آنان، نشانه پیروزی جبهه مقاومت و ضعف و ناتوانی روز افزون اسرائیل است. هرچه ابعاد و گستره مقاومت وسیع تر باشد سرعت دستیابی به پیروزی هم بیشتر می شود.

ب- پیام معظم له به هنرمندان و سریال سازان که در ۱۰ نقطه محوری متمرکز بود دارای رهنمودهای ارزشمندی بود از جمله: وجود جنگ نرم همه جانبه دشمن، بی تفاوتی و یا همسویی برخی افراد با آن که خود خیانت است، تأثیر فراوان فیلم و سریال با رویکرد دفاع از انقلاب، دفاع مقدس، سبک زندگی دینی، مقاومت ملت در برابر استکبار و راه پیمایی اربعین بسیار زیاد است. عده ای متأسفانه به ترویج منکر و تضعیف اخلاق و ایمان اشتغال دارند که ایشان سربازان تهاجم فرهنگی اند.

ج- در دیدار با فرماندهان عالی رتبه نیروهای مسلح به مناسبت ۷آذر روز نیروی دریایی و تأکید به آمادگی هرچه بیشتر به گونه ای که بتواند هرگونه تفکر و یا تصمیم به حمله به مردم و کشور را دفع کند و از پیشرفت های نظامی اظهار رضایت کردند.

  1. دهم آذر سالروز شهادت مدرس و روز مجلس: این عالم بلندآوازه که زادگاهش در شهرستان اردستان است و افتخاری برای ما و همه ملت ایران می باشد عالمی متعهد، زمان شناس و شجاع و قانعی بود که سخنان و موضع گیری هایش چه در کسوت مجتهد طراز اول ناظر بر مجلس شورای ملی ، جه در کسوت نمایندگی مجلس، چه در نطق های کوبنده و اثرگذارش ، و چه در مواجهه و رویارویی با رضاخان، زبانزد عام و خاص است. ایشان مورد توجه و علاقه امام خمینی و مقام معظم رهبری بوده وهستند. امام می فرمود سعی کنید مثل مدرس برای نمایندگی انتخاب کنید و به مجلس بفرستید. در تاریخ کشور ما، دهم آذر سالروز شهادت این مرد بزرگ را روز مجلس نامگذاری کرده اند تا الگویی باشد برای نمایندگان در عرصه قانون گذاری و ظلم ستیزی و قناعت و احترام گذاری به موکلان و در اینکه نه مرعوب قدرتمندان شد و نه مجذوب ثروتمندان. و سرانجام پس از چند بار که مورد سوء قصد و ترور نافرجام قرار گرفت به شهر خواف تبعید شد و سپس به کاشمر و در ۱۰ آذر ۱۳۱۶ به دستور رضاخان در ماه رمضان به شهادت رسید. یاد و نامش گرامی باد. تشکر می کنیم از برپایی همایش ملی در اردستان و بزرگداشت او در زواره و اینکه روز شهادت ایشان به عنوان روز اردستان نامیده شد و تمبر یابود نیز به همین عنوان چاپ ومنتشر گشت.
  2. ناکامی آمریکا در به اجرا درآوردن طرح براندازی نظام ایران: گرچه نظام سلطه، زحمت فراوانی برای کشور ما به وجود آورد ولی نتوانست به خواست خودش برسد و لذا خشم و کینه اش را با توهین به ملت ایران بروز می دهد مثل: تروریست خواندن ملت ایران در حالی که آمریکا در عمر ۲۳۹ساله اش ۲۲سال آنرا در جنگ و ترور و حمله به این کشور و آن کشور گذرانده است این یعنی ۹۳درصد از مدت عمر آمریکا؛ جنایت هایش در بمباران اتمی در شهر ژاپن با ۲۲۰هزار کشته و مجروح و مداخله نظامی در ویتنام، لشکرکشی به افغانستان و پاکستان و عراق با هزینه ۷تریلیون دلاری به اعتراف خودشان، به وجود آوردن گروههایی مثل داعش، النصره، القاعده و تقویت و تجهیز این ها و در حال حاضر حمایت از دو دولت تروریستی و تروریست پرور اسرائیل و عربستان و اینکه حاضر نیست از بن سلمان دست بکشد به خاطر پول عربستان و ایستادگی آن در مقابل ایران و کمکش به اسرائیل و … . در عین حال ملت ایران را با سابقه تمدنی کهن، تروریست می داند و می خواند. البته حمایت هایش از بن سلمان که منفور عام و خاص ، عرب و غیر عرب و غرب و شرق است که او را در کشور خودش هم تحت فشار قرار داده است، امیدواریم رسواتر از همیشه بشوند و ملت ما بتواند هم چنان روی پا بایستد و به پیش برود.
  3. تذکرات پایانی:
  • برپایی کنفرانس وحدت اسلامی با حضور اندیشمندان جهان اسلام اعم از شیعه و سنی و تصمیم گیری برای پایدار کردن وحدت و دفاع از مقاومت یک موفقیت برای ماست.
  • سفر دوره ای بن سلمان که با مخالفت های مردمی مواجه شد بیشتر باعث بی آبرویی او شد. مردم تونس او را ابومنشار-پدر اره- لقب دادند به خاطر قتل خاشقچی و تکه تکه کردن جسد او.
  • شورش مردم فرانسه علیه حکومتشان و سرکوب آنان توسط پلیس و تشکر مکرون از پلیس و انتقاد از مردم، نشان داد که شعار دموکراسی و مهد تمدن بودن پاریس هم چیزی جز افسانه سرایی نیست. آنها برخی از اعتراضات ایران را بازتاب می دهند و علیه حکومت موضع می گیرند در حالی که خودشان اینگونه برخورد می کنند و هیچ اتفاقی نمی افتد.
  • هجوم وحشیانه گروههای تروریست در حمله شیمیایی به حلب، هرگز از سوی جامعه غربی محکوم نشد چنانکه حمله پشتیبانی صدام بر مردم و نیروهای ما محکوم نشد.
  • تشکر از همگان و درخواست از مسئولان امر تا با بیشتر کردن نظارت خودشان بر آنچه در شهرستان می گذرد درصدد کسب رضایت بیشتر شهروندان باشند مثل نظارت بر قیمت اجناس اعم از خوراکی و غیر آن.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*