خطبه ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۷

خطبه اول

تقوا

«یا ایّهاالّذین امنوا اذا نودی للصّلوه من یوم الجمعه فاسعوا الی ذکرالله و ذرواالبیع ذلکم خیر لکم ان کنتم تعلمون» جمعه/۹

ای مؤمنان! چون برای نماز جمعه ندا دهند، به سوی ذکر خدا بشتابید و خرید و فروش را رها کنید که این[اقامه نماز جمعه و ترک خرید و فروش] برای شما بهتر است اگر[به پاداشش] معرفت و آگاهی داشتید.

در این آیه از مؤمنان می خواهد که وقتی اذان نماز جمعه را شنیدند، یک: شتابان به سمت یاد خدا(نماز جمعه) بشتابند (تعبیر فاسعوا جالب توجه است). دو: همه کسب و کار را رها کنند و حضور در نماز جمعه پیدا کنند. سه: بدانند این کار برایشان از هر کار دیگری بهتر است.

این آیه بی هیچ توضیحی مردم را برای حضور در محضر خدا فرا می خواند و نماز جمعه را یاد خدا معرفی می کند که یکی از ثمرات یاد خدا، حفظ حریم احکام الهی است و انسان را به تقوا و آرامش می رساند.

سبک زندگی دینی

[معاد/۴۱] اسامی و اوصاف قیامت

۱۴- یوم تبلی السرائر: روزی که همه نهانها آشکار می گردد(طارق/۹). در دنیا می توان حقایق را پنهان کرد و با ریاکاری و تزویر از آشکار شدن نیت ها و انگیزه ها جلوگیری کرد و راه نفاق در پیش گرفت اما در قیامت همه این کارها رنگ می بازد و باطن همه افراد، ظاهر و آشکار می گردد. اساساً با رنگ سیاه و سفید چهره ها و با در دست داشتن نامه های اعمال چه در دست راست و چه در دست چپ و محشور شدن افراد با آنچه دوست می داشتند همه چیز برای همگان آشکار می گردد. آنکه نیکوکار مخلص بوده و بدون ریا کارهایش را انجام می داده و به قدری پنهان کاری داشته که مردم چه بسا به گونه ای غلط درباره اش قضاوت می کردند ،چهره اش مشخص و باطنش آشکار می گردد و مردم او را در کمال حسن و جمال و زیبایی مشاهده می کنند. و آن کسی هم که منافقانه و به قصد ریا، کاری را سامان می داده و مردم او را درستکار و امین می دانستند باطنش بر همگان آشکار شده و همه او را خواهند شناخت که چه کاره بوده و نمی دانسته اند. به تعبیر قرآن « یوم هم بارزون – مؤمن/۱۶-»، آنروز پرده ها کنار می افتد و همه انسانها درونشان و بیرونشان ظاهر می شود.

معاذ بن جبل از پیامبر می پرسد: منظور از سرائر که بندگان با آن آزمایش می شوند چیست؟ فرمود: سرائر، اعمال شما است همچون نماز و روزه و زکات و وضو و غسل جنابت و هر واجب دیگر، زیرا اعمال همه پنهان است. انسان ممکن است بگوید نماز خوانده ام و نخوانده باشد و بگوید وضو گرفته ام و نگرفته باشد، این است معنای آشکار شدن اسرار نهان در آن روز( مجمع ۱۰/۴۷۱)

نکته: بیان نمونه های اعمال از باب مثال است و آیه همه عقاید اعمال را شامل است.

گر پرده ز روی کار ما بردارند        معلوم شود که در چه کاریم همه

۱۵- یوم کان مقداره خمسین الف سنه( روزی که ۵۰هزار سال است): تعرج الملائکه و الروح الیه فی یوم کان مقداره خمسین الف سنه(معارج/۴)، در جای دیگر مقدار آن را هزار سال بیان کرده( سجده/۵۰). جمع بین این دو چنانکه از امام صادق(ع) نقل شده این است که در قیامت پنجاه موقف(ایستگاه) برای رسیدگی به اعمال وجود دارد که هر کدام به اندازه هزار سال که شما می شمرید طول می کشد.

حال این عدد هزار و پنجاه هزار برای تکثیر است یا عدد واقعی است، هر دو احتمال وجود دارد. در هر صورت نشان می دهد که روز سختی در پیش روی ما قرار دارد پس باید بیشتر به فکر آن باشیم.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام العسکری(ع): من کان الورع سجّیته و الکرم طبیعته  و الحلم خلّته کثر صدیقه و الثّناء علیه(اعلام الدین/۳۱۴).

کسی که پارسایی جزء سرشت او و جود و سخاوت جزء طبیعت او و بردباری دوست او گردد دوستانش و تعریف او زیاد خواهد شد.

این حدیث به ما می آموزد تقوا و سخاوت و بردباری زمینه ساز محبوبیت انسان و جذب افراد به سمت دارنده این صفات می باشد. بکوشیم تا اینگونه باشیم و محبوب مردم و مورد تعریف وستایش ایشان.

مناسبت ها

  1. شهادت امام حسن عسکری(ع): پیشوای یازدهم شیعیان که در سامرا تحت نظر بود و در محله عسکر نگهداری می شد و لذا به همین نام شهرت یافت ، در سن ۲۲ سالگی پس از شهادت امام هادی(ع) عهده دار امر امامت شد و تنها۶ سال امامت کرد و البته در این مدت کوتاه به خوبی از عهده وظایف امامت برآمد و شیعیان را هدایت و کمک می کرد. خلفای عباسی که دریافته بودند مهدی موعود فرزند ایشان است از اینرو سخت گیری هایی برای آن حضرت داشتند و تلاش می کردند تا فرزندش را دستگیر و نابود کنند که موفق نشدند. دشمن، حضرت امام عسکری را چندین بار به زندان انداخت و سرانجام توسط معتمد عباسی در ۸ ربیع الاول سال ۲۶۰ هجری به شهادت رسید و در کنار مدفن پدرش در سامرا به خاک سپرده شد که ما این شهادت مظلومانه را تسلیت گفته و آغاز هزارو صد و هشتادمین سال امامت حضرت مهدی(عج) را به محضر خودش تبریک می گوئیم. امیدواریم غیبت کبرای او بیش از این طولانی نشود و جامعه بشریت شاهد ظهور ایشان و عدالت فراگیر و حکومت جهانی اش باشد ان شاالله. اللهم عجّل فرجه و سهّل مخرجه. دعا برای سلامتی و ظهورش و صدقه دادن و انجام وظیفه کردن، وظیفه ما منتظران است.
  2. آغاز دو هفته مبارک: سه شنبه آینده(۲۹آبان) که برابر است با (۱۲ربیع الاول) طبق نظر اهل سنت، میلاد پیامبر اعظم(ص) است که برای حفظ و تداوم وحدت، از سوی امام امت، این روز آغاز هفته وحدت نامگذاری شده تا هم روز دوازدهم و هم روز هفدهم ربیع و روزهای ما بین این دو گرامی داشته شود و وحدتی بین شیعه و سنّی به وجود آید که چند سالی است این هفته تحت همین نام گرامی داشته می شود که ما هم ضمن عرض تبریک آنرا گرامی می داریم. چقدر فرق است بین این تفکر سازنده و ارزشمند که به زندگی مسالمت آمیز این دو قشر می اندیشد و بین اندیشه وهابیت و داعشی ها که مرتب در بوق تفرقه و اختلاف می دمند و مردم بیگناه را به جان هم انداخته و می کشند و آنرا به پای اسلام می گذارند.

از سوی دیگر همان روز به عنوان آغاز هفته بسیج نامگذاری شده تا زمینه ای باشد برای درک و سازندگی و خدمت به جامعه ایرانی. امیدواریم همه ما بتوانیم قدردان نعمت ولایت و امامت و بسیج و نیروهای ارزشی و خدمتگزار باشیم. پیشاپیش این هفته ها را به همه بسیجیان و مردم خوب کشورمان تبریک می گوئیم.

  1. دیدار مقام معظم رهبری با مدال آوران پاراآسیائی: معلولان و جانبازان مدال آور که اخیراً از مسابقات اندونزی بازگشته بودند با حضرت آقا دیدار کردند و ایشان ضمن تقدیر و تشکر از آنان و تمجید از این کاروان که به مسائل معنوی مثل نماز و شکرگزاری و حضور در جماعت و جمعه و به ویژه حفظ حجاب با چادر پرچمدار کاروان، فرمودند: یکی از مشکلات بزرگ کشور استفاده نکردن از ظرفیت های انسانی، منابع زیرزمینی، تجارت و رفت و آمدهای بین المللی است.

کار با ارزش شما نشان داد اگر ظرفیت های مغفول در وجود انسان یا در کشور به کار انداخته شود قطعاً زمینه ساز پیشرفت و موفقیت های بزرگ خواهد بود. همه ما به ویژه جوانان باید از قهرمانی جانبازان و معلولان درس بگیریم و از ظرفیت های پنهان خود استفاده کنیم تا بتوانیم به پیشرفت و سعادت دنیا و آخرت دست یابیم.

  1. تذکرات پایانی
  • با وجود تبلیغات فراوان دشمن بزرگ(آمریکا) مبنی بر شکننده بودن تحریم ها علیه ایران، ما شاهد شکسته شدن هیمنه آمریکا در منطقه و جهان هستیم. همراهی نکردن کشورها با آمریکا در این تحریم، موضع گیری اروپا و برخی دیگر از کشورها علیه آن کشور و عقب نشینی از موضع خودشان بیانگر شکست آنهاست. به ویژه اینکه توهین هایی که به ملت ایران می کنند مثل سخن وزیر خارجه اشان که اگر ایران می خواهد مردمش غذا برای خوردن داشته باشند و نمیرند باید حرف آمریکا را گوش بدهد. این ها همه به زیان خودشان تمام می شود.
  • شکست اسرائیل در حمله به غزه برای ترور رهبران حماس و بمباران مناطقی از غزه که با پاسخ کوبنده نیروهای مقاومت همراه بود و آنها را به تسلیم واداشت شکست دیگری برای آمریکا و سیاست هایش به حساب می آِد. با استعفای وزیر جنگ اسرائیل زلزله ای در حکومت صهیونیست ها پدیدار شده است.
  • مقاومت جانانه مردم یمن در مقابل ائتلاف سعودی ها و اماراتی ها، نشان داد که رژیم پوشالی عربستان با همه حمایت هایی که از آمریکا می شود در آستانه رسوایی کامل و شکست قطعی است به خصوص که وجهه خود را با انجام برنامه های تروریستی از دست داده است مثل فاش شدن ترور مقامات ایران از جمله ترور سردار قاسم سلیمانی.
  • با حمایت از قوه قضائیه در برخورد با مفسدان دانه درشت اقتصادی امیدواریم این قاطعیت ادامه داشته باشد و مسئولان امر هم با نظارت بیشتر بر بازار و تنظیم آن و فعال تر شدن تعزیرات از رنج مردم کاسته شود.
  • یاد و نام علامه و فیلسوف بزرگ کشورمان محمدتقی جعفری که در ۲۹ آبان سال ۷۷ به لقاءالله پیوست را گرامی می داریم.

انتظار داریم مردم در جشن میلاد(۱۷ ربیع الاول) حضور پررنگ تری داشته باشند.

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*