خطبه ۱۱ آبان ۱۳۹۷

خطبه اول

تقوا

« وعدالله الّذین امنوا و عملواالصالحات منهم مغفره و اجراً عظیماً» فتح/۲۹

خدا به کسانی از آنان که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند آمرزش و پاداشی بزرگ وعده داده است.

در بخش پایانی این آیه سخن از وعده حتمی پروردگارت است به افرادی که ایمان و عمل صالح دارند و خداوند وعده مغفرت و اجر بزرگی را داده است.

این بخش از آیه در ادامه بیان خصوصیات پیامبر اعظم و پیروان واقعی او است که امیدواریم ما هم جزء آنان باشیم و برخوردار از وعده الهی.

سبک زندگی دینی

[معاد/۳۹] اسامی و اوصاف قیامت ۸- یوم التّناد( روز صدا زدن یکدیگر و یاری خواستن):

  1. این نام تنها در آیه ۳۲ سوره مؤمن آمده است( و یا قوم انّی اخاف علیکم یوم التّناد- ای قوم من، من بر شما از روز تناد«قیامت» می ترسم). این سخن مؤمن آل فرعون است که آنها را از روز یاری خواستن افراد از یکدیگر و بی نتیجه بودن آن بیم می دهد. این کلمه در اصل «التّنادی» بوده که یاء آن حذف شده و کسره بر آن دلالت دارد. علت نامگذاری قیامت را به این نام، چند چیز گفته اند: ۱- دوزخیان و بهشتیان یکدیگر را صدا می زنند ( و نادی اصحاب النّار اصحاب الجنّه ان افیضوا علینا من الماء او ممّا رزقکم الله و بهشتیان می گویند( قالوا انّ الله حرّمهما علی الکافرین) اعراف/۵۰٫ ۲- مردم یکدیگر را صدا می زنند و از هم کمک می خواهند. ۳- فرشتگان، مردم را برای حساب صدا می زنند و مردم هم آنان را برای استمداد. ۴- مؤمن، مردم را صدا می زند از شوق که بیائید پرونده مرا ببینید( هاؤم اقرؤا کتابیه-حاقه/۱۹) و کافر هم از شدت وحشت فریاد می زند(یا لیتنی لم اوت کتابیه). پیام قرآن۵/۶۳

۹- یوم الطلاق: روز تلاقی(ملاقات)، این نام هم تنها یکبار در قرآن آمده است( یلقی الرّوح من امره علی من یشاء من عباده لینذر یوم الطلاق – مؤمن/۱۵)- خداوند روح را به فرمانش بر هر کسی که بخواهد از بندگانش القاء می کند تا انسان ها را از روز تلاقی انذار کند.

هدف از القای روح، بیم دادن از روز بزرگ تلاقی است. در قیامت، انواع تلاقی ها رخ می دهد که همه آنها در این مفهوم جمع است مانند: ۱- ملاقات بندگان با پرودرگارشان: یا ایّهاالانسان انّک کادح الی ربّک کدحاً فملاقیه( انشقاق/۶). ۲- ملاقات انسانها با فرشتگان حساب و کتاب: و تتلقّا هم الملائکه (انبیاء/ ۱۰۳). ۳- ملاقات انسان با حساب اعمال و گفتارش: انّی ظننت انّی ملاق حسابیه(حاقه/۲۰). ۴- تلاقی گذشتگان و آیندگان. ۵- تلاقی پیشوایان حق و باطل با پیروانشان. ۶- تلاقی ظالم و مظلوم. ۷- تلاقی بهشتیان و دوزخیان.

راستی روز قیامت روز عظیم، روز ثقیل و روز عسیر است. در آن روز همگان جمع اند و همه چیز آشکار است و هیچ چیزی از هیچ کس پنهان نیست پس باید به فکر آنروز بود.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام الرضا(ع): الایمان اربعه ارکان، التّوکل علی الله و الرّضا بقضاء الله و التّسلیم لامرالله و التّفویض الی الله. (تحف/۴۴۵)

ایمان چهار رکن دارد: ۱- توکل بر خدا ۲- رضا به قضای الهی ۳- تسلیم به امر خدا ۴- واگذاشتن کار به خدا

خوشا به حال مؤمنی که دارای این چهار ویزگی است. خدایا به ما هم توفیق کسب اینها را عنایت فرما.

مناسبت ها

  1. دهه غمبار پایان ماه صفر: دهه سوم این ماه که تداوم ماه محرم الحرام است و در غم و اندوه برای شیعه همانند دهه اول ماه محرم است را به همه ارادتمندان به پیامبر و خاندان گرامی اش تسلیت می گوئیم. این دهه با اربعین آغاز می شود که خود، کم از عاشورا نیست چرا که غم اهلبیت و علاقمندان آنان با تجدید خاطره کربلا، تجدید و افزون می گردد و عزاداری ها به اوج خود می رسد به ویژه امسال که پرشورتر از سالهای گذشته در کربلا و سایر شهرهای ایران با حضور میلیونها عاشق دلسوخته برگزار گردید. بیش از ۲میلیون نفر فقط از ایران به کربلا رفتند و نزدیک به ۲۰میلیون زائر از ۴۰ کشور دنیا با حضور در کربلا، حماسه اربعین را گرامی داشتند که جا دارد از دولت های ایران و عراق، از مردم دو کشور و از خادمان افتخاری و نیروهای امنیتی و انتظامی و از همه کسانی که در برپایی این بزرگترین اجتماع بشری تقدیر و تشکر کنیم و خدا را به خاطر این نعمت بزرگ شکرگزاری نمائیم. این رویداد بزرگ ، درسهای فراوانی به همراه دارد مثل: وحدت و انسجام مسلمانان، عزت و عظمت شیعه، درخشش حماسه عاشورا، زنده بودن ملت شیعه، شکست توطئه های دشمنان و زمینه ساز ظهور مهدی آل محمد(ص).

همچنین رحلت جانکاه پیامبر اعظم در ۲۸ صفر واقع است که بزرگترین مصیبت برای جهان اسلام است. مسلمانان باید ضمن گرامیداشت این روز غمبار، سعی کنند به تعبیر قرآن از پیامبر الگو گیری کنند( و لکم فی رسول الله اسوه حسنه) انها  با خودشان مهربان و در مقابل دشمنان پرصلابت و استوار باشند.

در همان روز طبق نقلی ، شهادت مظلومانه امام مجتبی(ع) واقع است که تحت الشعاع رحلت جدش قرار می گیرد و کمتر از آن بزرگوار یاد می شود. او را کریم اهلبیت می نامند که سزوار است شیعیان امیرالمؤمنین توجه بیشتری به زندگانی آن حضرت داشته باشند و از سیره علمی و عملی اش پیروی نمایند.

و بالاخره در آخرین روز از ماه صفر(۲۹ همین ماه) سالروز شهادت امام علی بن موسی الرضا(ع) عالم آل محمد(ص) است. امام هشتم ولی نعمت ما ایرانیان است و تنها امامی است که ما در محضرش هستیم. او را رضا خوانده اند چون مورد رضایت خدا و رسول و مردم است و به تعبیر استاد جوادی آملی هرکسی که بخواهد به مقام رضای خداوند دست بیابد باید از مسیر این امام عبور کند و این مقامی است بس والا، بنابراین به این ۳ مناسبت عرض تسلیت داریم و انتظار بزرگداشت آنان.

  1. ۱۳آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی: اگر تا به حال این روز برای ما از سه جهت مهم بود و ما خشم خود را با مرگ بر آمریکا نشان می دادیم و می گفتیم هرسه جهت مربوط به استکبار جهانی یعنی  آمریکا است، امسال آنرا از چهار جهت مهم می دانیم و فریاد مرگ بر آمریکایمان بلندتر است. جهت اول: روز تبعید امام است در سال ۴۳ که به دستور آمریکا با اجرای شاه ایران صورت گرفت. جهت دوم: کشتار جمعی از دانش آموزان و دانشجویان در ۱۳آبان سال ۵۷ بود که در کنار دانشگاه تهران صورت گرفت که آن هم با آمریت آمریکا و با اجرایی دستگاه پهلوی بود. جهت سوم تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در سال ۵۸ که در اعتراض به آمریکا برای راه دادن شاه به کشور آمریکا و عدم تحویل آن به ایران بود که باز پای آمریکا در میان است و جهت چهارم که امسال ترامپ(رئیس جمهور آمریکا) اعلان کرده بخش مهم تحریم های باصطلاح خودشان کمرشکن و ویرانگرشان را در(۴نوامر) ۱۳ آبان علیه ما اعمال می کند که البته چیز جدیدی نیست و آنگونه که فکر می کردند، درست از آب در نیامده و نخواهد آمد که در این کارشان ملت را و نه تنها دولت را هدف گرفته است از اینرو با تمام وجود می گوئیم همانگونه که امام فرمود آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند و از ملت ما سیلی خواهد خورد.
  2. تذکرات پایانی:
  • ۱۴ آبان روز فرهنگ عمومی است. انتظار می رود مردم ما با آشنایی با وظایف خود و عمل به آن، رعایتگر و سازنده فرهنگ عمومی باشند که البته در مرکز همه شهرستانها شورایی تشکیل شده و هرازگاهی جلسه دارد و برنامه های شهرستان را رصد کرده و مصوباتی هم دارد.
  • ۲۷ صفر روز وقف و آغاز این هفته است و ما امید و انتظار داریم فرهنگ وقف که در شهرستان به ویژه شهر ما سابقه درخشانی دارد نهادینه شود و بازهم شاهد موقوفه هایی برای خدمت به اسلام و مسلمانان به ویژه در مورد غدیر، قرآن و منافع عمومی باشیم.
  • ما ضمن حمایت از وحدت مسئولان رده بالا، از آنان می خواهیم تا با نظارت بیشتر به زیر مجموعه شان همه دستگاهها و افراد را مکلف کنند تا بیشتر مواظب خود و عواملشان باشند و بیشتر به مردم خدمت نمایند و افراد خاطی را معرفی کرده و جلو خطاها را بگیرند تا مردم آسیب نبینند و از مردم هم می خواهیم گوش به شایعات ندهند و در عمل کمک کار مسئولان باشند تا از این مرحله هم به خوبی عبور کنیم .گرچه آمریکا ۴۰ میلیون دلار برای تبلیغات علیه ایران و روسیه و چین گذاشته ولی بیشتر این مسئله متوجه ما است.
  • از اجتماع پرشور مردم در اربعین در اردستان تشکر می کنیم.

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*