خطبه ۶ مهر ماه ۱۳۹۷

خطبه اول

تقوا

«انّماالحیوه الدّنیا لعب و لهو و ان تومنوا و تتّقوا یؤتکم اجورکم و لا یسئلکم اموالکم» محمد/۳۶

زندگی دنیا فقط بازی و سرگرمی است، اگر ایمان بیاورید و پرهیزکاری کنید، خدا پاداش هایتان را می دهد و از شما نمی خواهد[ که ] اموالتان را [در راه خدا انفاق کنید.]

 • حقیقت دنیا چیزی جز بازیچه بودن و سرگرمی نیست. نباید به آن دل بست بلکه باید به منبع قدرت و عظمت (پروردگار) توجه کرد و به او ایمان آورد و تقوای او را پیشه کرد.
 • این ایمان و تقوا است که باعث می شود خداوند اجر و پاداش انسان را به تمام و کمال عطا کند و او را بهره مند سازد.
 • خداوند به صراحت می گوید: ما طالب مال و ثروت شما نیستیم هرچند اگرخدا از شما چیزی بخواهد شما بخل می ورزید و کینه هایتان آشکار می گردد.

سبک زندگی دینی/۹۳

[معاد/۳۵] اسامی و اوصاف قیامت:

بعد از این که شرایط قیامت تحقق یافت روز قیامت هم محقق می شود. بنا به فرموده مرحوم فیض کاشانی در محجه البیضاء در حدود یکصد نام برای قیامت وجود دارد که البته تعدادی از آنها برگرفته از آیات و روایات است. اما بنا به نقل مؤلفان “پیام قرآن”ّ در قرآن کریم برای قیات هفتاد نام و توصیف از قیامت آمده است که گاهی با افزودن کلمه یوم به یک کلمه بدست می آید مثل یوم القیامه، یوم الحساب و گاهی کلمه یوم بر سر یک جمله می آید مانند یوم نطوی السّماء کطیّ السجلّ للکتب. در هر صورت هر یک از این نام ها و توصیف ها نشانگر بعدی از ابعاد قیامت است که توجه و تأمل در آنها می تواند نقش سازنده و تربیتی عظیمی در انسان داشته باشد.

بررسی تعدادی از اسامی قیامت:

 • یوم القیامه: این نام از مشهورترین اسامی روز رستاخیز است که هفتاد بار در قرآن تکرار شده است. قیامت به معنای قیام کردن و به پا خاستن است و چون موقع اعلان رأی دادگاه یا برای انجام کاری مهم، افراد به پا می خیزند لذا آن روز را هم به همین اعتبار قیامت خوانده اند افزون بر این معنا از قرآن استفاده می شود که در آن روز

الف- مردم به پا می خیزند- یوم یقوم النّاس لربّ العالمین(مطففین/۶).

ب- فرشته اعظم(روح) همراه با دیگر فرشتگان به پا می خیزند- یوم یقوم الرّوح و الملائکه صفاً(نبأ/۳۸)

ج- شاهدان و گواهان قیام می کنند- یوم یقوم الاشهاد.(غافر/۵۱)

د- بالاخره حساب و کتاب در آن رزو برپا می شود-یوم یقوم الحساب(ابراهیم).

اضافه بر اینها قیام مردگان از قبرها، خود نیز یکی از دلایل این نامگذاری سات.

در حدیثی از امام زین العابدین(ع) می خوانیم: اشدّ ساعات ابن آدم ثلالث ساعات: السّاعه التی یعاین فیها ملک الموت و السّاعه الّتی یقوم فیها من قبره و السّاعه الّتی یقف فیها بین یدی الله تبارک و تعالی(بحار۷/۱۰۵)

شدیدترین ساعات انسانها سه ساعت است ساعتی که فرشته مرگ را در برابر خود می بیند و ساعتی که از قبر برمی خیزد و ساعتی که در برابر خداوند متعال می ایستد.

باید به خدا پناه برد از سختی این سه بخش از زندگی قبل و حین و بعد زا مرگ.

خطبه دوم

حدیث

قال علی(ع): انّما اخشی علیکم اثنین: طول الامل و اتّباع الهوی اما طول الامل فینسی الاخره و امّا اتّباع الهوی فانّه یصدّ عن الحقّ(تحف العقول/۲۰۴)- همانا من بر شما از دو چیز می ترسم آرزوی دراز و پیروی هوای نفس اما آرزوی دراز سبب فراموشی آخرت می شود و اما پیروی از هوای نفس، آدمی را از حق باز می دارد.

انسان های خودساخته و پرهیزکار از این دو عنصر خطرناک برکنارند.

مناسبت ها

 1. دفاع مقدس و دستاوردهای آن: هرچند جنگ، پدیده ای ناخوشایند است و جنگ هشت ساله برای براندازی نظام اسلامی مستکبران طراحی و به وسیله صدام، اجرایی شد و تلفات انسانی و خسارتهای مادی فراوانی داشت ولی در عین حال دستاوردهای ارزشمندی هم برای نظام ما داشت که در اینجا به پاره ای از آنها به عنوان مشت نمونه خروار است اشاره می کنیم:
 • وحدت و یکپارچگی مردم و مسئولین برای دفاع از آب و خاک میهن اسلامی
 • نمایان شدن نقش بی بدیل بسیج در پیروزی این جنگ نابرابر.
 • نمودار شدن هماهنگی کامل میان همه نیروهای مسلح و بسیج مردمی.
 • دفاع جانانه و تمام قد از تمامیت ارضی کشور و نظام اسلامی.
 • تحقق یافتن عینی شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی.
 • عیان شدن نقش مسائل معنوی در جنگ هشت ساله مثل دعا و نماز و …
 • کسب تجربه های ارزشمند توسط نیروهای رزمنده.
 • تربیت نیروهای کیفی و دستیابی به سلاحهای وطنی مانند موشک و …
 • بیمه شدن کشور در مقابل هجمه های احتمالی.
 • روشن شدن حقانیت و مظلومیت ما ، و تجاوزگری دشمنان و مدعیان دروغین.

این ها و صدها مورد مشابه، حاصل و نتیجه دفاع مقدس بوده که برخی از آنها برای دانشگاههای نظامی دنیا تازگی دارد و آنها خواهان انتقال دانش و تکنیک این دستاوردها هستند. آری جنگ ما برای نظام ما گنج بود.

 1. چیستی و چرایی حادثه تروریستی اهواز:

درست در ساعاتی که نیروهای مسلح در سراسر کشور در ۳۱ شهریور سال جاری مشغول نمایش اقتدار بودند گروه مسلح(الاحوازیه یا داعش یا هردو) که سر در آخور بیگانگان و به ویژه غربی ها دارند با حمله به سربازان و مردم، تعداد ۲۶ نفر را به شهادت رساندند و ۶۰ نفر دیگر را مجروح کردند. بدون تردید تحلیل سیاسیون این است که آنها برای نا امن جلوه دادن کشور و امید دادن به دشمنان و اینکه هنوز هم جنگ است روز آغاز جنگ صدام را برای این موضوع انتخاب کردند که به لطف الهی سرشان به سنگ خورد و جز ننگ و بدنامی برای خود و اربابانشان چیز دیگری دستگیرشان نشد. رسوایی این رویداد به حدی بود که شورای امنیت سازمان ملل هم آنرا محکوم کرد و هیچ جایی برای خشنودی افرادی نظیر ترامپ و برخی مسئولان غربی و منافقین و سلطنت طلب ها و تجزیه طلب ها باقی نگذاشت و موجب وحدت و یکپارچگی مردم اهواز و نفرت و کینه همه مردم ایران علیه تروریست ها شد.

این گروههای احمق و جیره خوار که رسوا بودند رسواتر شدند و مسئولین امر را واداشت تا با خط و نشان کشیدن برای آنان و اربابانشان به مردم وعده بدهند که به زودی خون های به ناحق ریخته شده مظلومان را خواهند گرفت از جمله خون کودک چهار ساله را. ما ضمن محکوم کردن این اتفاق تلخ، خواهان هوشیاری بیشتر مسئولان امر و برخورد قاطع آنان هستیم.

 1. پیروزی ایران در میدان دیپلماسی بر آمریکای جهان خوار:

شرکت و سخنرانی ریاست محترم جمهور(دکتر حسن روحانی) در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل و ارائه منطقی قانون مدار و منطقی با محوریت شرارت و یک جانبه گرایی رئیس جمهور آمریکا و دردسر سازی برای ایران اسلامی در قالب تحریم و تهدید کشورمان، مورد توجه مردم دنیا و به ویژه سیاستمداران قرار گرفت و تحسین آنان را برانگیخت. البته دیدارها و مصاحبه های ایشان هم برای کشور و ملت ما یک پیروزی در میدان دیپلماسی بود.

نقطه مقابل، ترامپ(رئیس جمهور تاجر مسلک و بی اطلاع از عالم سیاست) مضحکه مردم عالم و به ویژه سران کشورهای حاضر در صحن سازمان ملل شد و نتوانست دلیل قانع کنننده ای در خروج از برجام و تحمیل تحریم هایش علیه ایران ارائه کند و حتی در شورای امنیت هم که می خواست ایران را به چالش بکشاند کسی جز خودش همراهی اش نکرد و این هم شکست و افتضاحی دیگر برای او بود.

الحمدلله الّذی جعلنا اعدائنا من الحمقاء- خدا را شکر که دشمنان ما احمق اند. اکنون به جاست تا دولتمردان ضعیف و بی هویت که همراهی با این غول بی شاخ و دم را افتخار می دانند مثل رژیم عربستان و امارات به خود بیایند و بیش از این خود را رسوا و بی آبرو نکنند و به عنوان پادوی او عمل نکننند و برخی از عوامل داخلی هم از این اتفاق عبرت نگیرند و حاضر نشوند آب به آسیب دشمن بریزند و با ایجاد جوّ روانی و بر هم زدن اوضاع اقتصادی به نفع دشمن و به زیان ملت حرکت کنند.

 1. تذکرات و یادآوری های پایانی:
 • یاد و نام سرداران اسلام شهیدان فلاحی، فکوری، نامجو و کلاهدوز را در روز بزرگداشت فرماندهان شهید دفاع مقد(هفتم مهر) گرامی می داریم و نیز شهادت شهید سید عبد الکریم هاشمی نژاد را.
 • هم چنین هفتم مهرماه روز آتش نشانی و ایمنی را به آتش نشانان و امنیت آفرینان تبریک گفته و خدماتشان را ارج می نهیم.
 • نهم مهرماه روزهمبستگی با کودکان و نوجوانان فلسطینی است که عده ای از آنان در زندان اند و تعدادی هم به شهادت رسیدند. این روز را گرامی داشته و امیدواریم رژیم کودک کش صهیونیستی با همتای عربستانی اش که اینها هم در یمن به شیوه آنان عمل می کنند به زودی زود نابود و از صفحه روزگار محو گردند.
 • این روز به روز جهانی سالمندان هم اختصاص دارد. ضمن گرامیداشت آن، امیدواریم جامعه ما قدردان زحمات سالمندان باشد و اجازه ندهد روزگار پیری آنان به سختی و همراه با رنج و درد سپری گردد.
 • ۱۱ مهر سالروز تخریب حرمین عسکریین توسط داعش در سال ۱۴۲۷ ه.ق است. با سلام به محضر این دو امام بزرگ، امیدواریم ریشه داعشی ها و وهابی ها به زودی کنده شود.
 • با تشکر و سپاس از مردم و مسئولان، انتظار داریم مردم ما تحت تأثیر جو روانی دشمن قرار نگیرند و مسئولان هم بیش از پیش به فکر مردم باشند و فکری به حال گرانی و افسار گسیخته داشته باشند. تا پیش از این آسیب نبینند و همگان سعی کنند با توکل به خدا در مسیر انصاف و خدمت به مردم گام بردارند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*