خطبه ۹ شهریورماه ۱۳۹۷

خطبه اول

تقوا

« انّ المتّقین فی مقام امین- فی جنّات و عیون- یلبسون من سندس و استبرق متقابلین- کذلک و زوّجنهم بحور عین- یدعون فیها بکلّ فاکهه آمنین. دخان/۵۵-۵۱

مسلماً پرهیزگاران در جایگاه امنی خواهند بود. در میان بوستانها و چشمه سارها. لباس هایی از حریر نازک و دیبای ضخیم می پوشند در حالی که برابر هم می نشینند. [ آری سرانجام کار پرهیزکاران] چنین است، و حورالعین را به همسری آنان درآوریم. در آنجا هرگونه میوه ای را که بخواهند می طلبند و می خورند، در حالی که[ از هر جهت] ایمن و آسوده خاطرند.

خدای متعال برای تشویق متقین و تشویق افراد به سمت پرهیزکاری از اهرم مناسبی استفاده می کند، در این آیات، آنها را در جایگاه امن قرار داشتن و در میان باغها و چشمه سارها بودن و برخورداری از لباسهای حریر نازک و ضخیم می شناساند که رو در روی یکدیگر نشسته اند و همسرانی از جنس حورالعین دارند و هرچه از میوه بخواهند در اختیارشان بدون زحمت قرار می گیرد.

سبک زندگی دینی/۸۹

[معاد/۳۱] نشانه های رستاخیز:

سه : در آستانه قیامت.

  1. پیدایش اتفاقات عجیب: با مراجعه به آیات قرآن کریم می توان به این رویدادهای مهم و بی نظیر دست یافت نظیر تبدیل و دگرگونی در سطح زمین و آسمانها- یوم تبدّل الارض غیر الارض و السّموات و برزوا لله الواحد القهّار(ابراهیم/۴۸)- مبدل می شوند و انسانها در پیشگاه خداوند واحد قهار ظاهر می گردند.

بدیهی است ذات زمین عوض نمی شود چون به تعبیر قرآن، در قیامت افراد از همین زمین برخواهند خاست.( منها خلقناکم وفیها نعیدکم و منها نخرجکم تاره اخری) منظور آن است که با صاف و هموار شدن زمین و از بین رفتن کوهها و تپه ها و درّه ها این دگرگونی پدید می آید. هم چنین زلزله و تکانه زمین به وجود می آید به گونه ای که هرچه در درون زمین است به بیرون انداخته و پرتاپ می شود( اذا زلزلت الارض زلزالها و اخرجت الارض اثقالها -زلزال/۲-۱). این زلزله با آنچه در قبل اتفاق افتاده کاملاً متفاوت است زیرا زلزله دنیایی محدود و با ریشتری پائین و بر اثر عوامل داخل زمین شکل می گیرد. اما زلزله در قیمت، به تمام هستی مربوط می شود و همه زمین را در بر می گیرد و قدرت بالایی دارد و با امر مستقیم و اراده حتمی پروردگار به وجود می آید و چون هیچ کس تا به آن روز چنین زلزله ای ندیده آدمی تعجب می کند و می گوید( و قال الانسان مالها) چه شده که زمین اینگونه می لرزد.

در سوره حج آیه ۲ می فرماید: از هول و هراس آن زلزله که پدیده مهمی است هر زن شیرده بچه اش را فراموش نموده و رها می کند و هر زن بارداری هم بچه اش را سقط می کند، تو می بینی که مردم مست اند ولی چنین نیست(و لکنّ عذاب الله شدید) عذاب خدا بسیار سخت است. به دنبال این زلزله، زلزله ای دیگر پدید می آید (یوم ترجف الرّاجفه تتبعها الرّادفه – نازعات ۷-۶).

و بالاخره دگرگونی عمیقی در سطح زمین پدیدار می گردد(یوم نسیّر الجبال و تری الارض بارزه و حشرناهم فلم نغادر منهم احداً –کهف/۴۷) – به خاطر بیاور روزی را که کوهها را به حرکت در می آوریم و زمین را آشکار و مسطح می بینی، و همه انسان ها را محشور می کنیم و احدی را فروگذار نخواهیم کرد. حرکت کوهها و مسطح شدن زمین که مقدمه ای است برای زنده شدن همه انسانها، در قیامت اتفاق می افتد و این ها واقعاً مهم و تکان دهنده است که باید همواره به یاد چنین روزی بود.

خطبه دوم

حدیث

قال الامام الکاظم(ع): کلّما احدث النّاس من الذّنوب مالم یکونوا یعملون احدث الله لهم من البلاء مالم یکونوا یعرفون. (تحف/۶۵۸). هرچه مردم به گناهان تازه ای که سابقه ای نداشته دست زنند خداوند بلاهای تازه ای که نمیشناسند بر آنها نازل می کند.

رابطه ای بین گناهان تازه و بلاهای جدید وجود دارد.

مناسبت ها

  1. ایام خجسته ذیحجه

الف- ولادت امام کاظم(ع): طبق نقلی آن حضرت در ۲۰ ذیحجه ۱۲۸ه.ق از مادری بنام حمیده متولد شد. او از همسران متعددی که داشت و اکثراً کنیز بودند فرزندان فراوانی پیدا کرد، که برخی تا چهل فرزند دختر و پسر برشمرده اند. در این میان به فرزندش علی(امام رضا) علاقه خاصی داشت و گاهی می فرمود: بابایت به قربانت. برای آن حضرت القابی برشمرده اند که مشهورترین آنها کاظم است. میلادش را به همگان تبریک می گوئیم و رهروی راهش را آرزومندیم.

ب- روز بزرگ مباهله: پیامبر اکرم طی نامه ای از مسیحیان نجران در سال دهم هجری، خواست تا مسلمان بشوند یا آماده جنگ یا جزیه بشوند. گروه هفتاد نفره از آنان به مدینه آمدند و در بحث با پیامبر قانع نشدند و پیشنهاد مباهله(علیه یکدیگر نفرین کردن) را دادند که خداوند در آیه ۶۱ آل عمران به پیامبر دستوراتی داد. قرار شد این کار انجام پذیرد که مسیحیان عقب نشینی کردند و این افتخار برای اهلبیت ثبت شد که ریشه قرآنی هم دارد.

ج- در همین روز آیه تطهیر نازل شده و حضرت علی(ع) انگشترش را به سائل بخشید.

د- نزول سوره هل اتی که در شامگاه ۲۴ ذیحجه اتفاق افتاده و آنرا روز خانواده هم نامیده اند تا الگویی برای خانواده های مسلمان و به ویژه شیعیان باشد. همه این رویدادها را تبریک و شادباش می گوئیم.

  1. دیدار هیأت دولت با رهبری در هفته دولت: طبق معمول سالهای گذشته در آستانه ۸شهریور، دولتمردان کابینه با رهبری دیدار می کنند و گزارش داده و رهنمود می گیرند. این بار هم چنین بود. حضرت آقا مثل همیشه به مطالبی اشاره کردند مثل:

الف- باید به دولت خداقوت گفت، واقعاً اداره کشور ۸۰ میلیونی کار دشواری است و همه باید کمک کار دولت باشند و به خصوص جلسه سران قوا که باید سریع و دقیق به حل مشکلات و معضلات اقتصادی بپردازند.

ب- باید نظارت بر مسائل اقتصادی بیشتر باشد تا مشکلی همانند شکل پیش آمده در چندی قبل تکرار نشود و نقدینگی مردم به سمت کار و تولید و صنعت سوق پیدا کند.

ج- مذاکره با آمریکا هیچ سودی ندارد و نباید صورت پذیرد و خصوصاً با این دولتمردان وقیح که الان سرکارند. البته مذاکره با اروپا مانعی ندارد لکن نباید برای برجام و حل مسائل اقتصادی به آنها دل بست چرا که برجام هدف نیست.

د- آنچه در ۶ شهریور پیش آمد نمایش قدرت و نشان استحکام نظام بود چرا که مجلس از رئیس جمهور سؤال کرد که بیش از ۲۳ میلیون رأی دارد و ایشان هم با خونسردی و متانت پاسخ داد و دشمن از پیش بینی که داشت مأیوس شد.

ه- قبلاً فرموده بود که برای ریاست جمهوری باید عدالت و امنیت او اصل باشد؛ امنیت فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و …

امید آنکه این نکات مورد توجه همگان به ویژه دولتمردان قرار بگیرد.

  1. تذکرات و یادآوریهای پایانی:

  • ۱۴ شهریور سالروز شهادت آیه الله قدوسی دادستان کل انقلاب و شهید سرتیب دستجردی رئیس کل شهربانی وقت را گرامی می داریم.

  • خواست مردم، اتحاد و انسجام مسئولان قوا از صدر تا ذیل و تلاش آنان برای رفع مشکلات اقتصادی و مبارزه با مفسدان و محتکران و سودجویان و رفع تبعیض و رانت خواری و جلوگیری از هدر رفت سرمایه ها و فرار مغزها و در یک کلمه خدمت به مردم و راضی نگهداشتن آنان است.

  • ۱۳ شهریور روز تعاون و ۱۸ شهریور روز تکریم بازنشستگان است. امیدواریم هم به تعاونی ها که جایگاه مهمی در قانون اساسی دارند توجه ویژه بشود هم بازنشستگان مورد تکریم عملی قرار گیرند و مشکلاتشان شناسایی و مرتفع گردد.

  • ما عقیده داریم اگر با نیت خالص در صحنه باشیم هم مورد حمایت خدا خواهیم بود هم از توطئه دشمن در امان. دیدیم یکی از مخالفان سرسخت ایران که خواهان بمباران کشور ما بود بنام مک جان کین آمریکایی چگونه مرد و آرزویش را به جهنم برد.

  • در هفته گذشته حضور استاندار را در منطقه داشتیم و شاهد افتتاح چند طرح اقتصادی بودیم و در شورای اداری شهرستان هم مطالبی گفته شد و قول هایی داده شد که ان شاءالله در رفع مشکلات شهرستان نافع خواهد بود.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*