خطبه ۱۹ مرداد ۹۷

خطبه اول

تقوا

« انّه من یتّق و یصبر فانّ الله لا یضیع اجر المحسنین» یوسف/۹۰

بی تردید هرکس پرهیزکاری کند و شکیبایی ورزد، [پاداش شایسته می یابد]؛ زیرا خدا پاداش نیکوکاران را تباه نمی کند.

خدای متعال این سخن را از قول حضرت یوسف(ع) در خطاب به برادرانش نقل می کند آنگاه که او را شناختند و گفتند: آیا تو همان یوسفی؟ فرمود: بله و این هم برادر من است، خدا بر ما منت نهاد و این چنین است هر کس که اهل تقوا و صبر باشد قطعاً خداوند پاداش نیکوکاران را ضایع و تباه نمی کند.

گرچه این سخن از قول یوسف نقل شده ولی یک اصل کلی قابل قبول خدای سبحان است.یعنی اگر کسی تقوا پیشه بود و صابر جزء محسنان و نیکوکاران است که خداوند پاداش آنها را از بین نمی برد.

سبک زندگی دینی/۸۸

[معاد/۳۰] نشانه های قیامت: الف- در آستانه پایان جهان. دو: انفجار دریاها:دریاها نقشی بزرگ در سلامت بشر و طراوت محیط زیست داشته و دارند و منبع عظیم مواد غذایی بشر بوده و هستند و زمینه ساز حمل و نقل مسافران کشتی و قایق رانی است . و در ضمن دارای شگفتی های فراوانی بوده و هستند. در دعای جوشن کبیر می خوانیم: یا من فی البحار عجائبه- ای خدایی که شگفتی های فراوانی در دریا هایت وجود دارد. آری دریاها و اقیانوس های با این وسعت و عظمت که سه چهارم کره خاکی را در برگرفته اند در آستانه پایان یافتن عمر این جهان  وضعیتی خاص پیدا می کنند که مثل همیشه به سراغ این دگرگونی ها می رویم با رهنمودگیری از قرآن کریم.

و اذا البحار فجّرت(انفطار/۳)- آن زمان که دریاها منفجر می گردند. و اذا البحار سجّرت(تکویر/۶)- آن هنگام که دریاها برافروخته گردند. فجر به معنای شکافتن است که احتمال دارد اشاره به انفجار و برافروختن دریاها باشد. بعضی ها می گویند این مسئله از نظر علمی روشن است که آب از دو عنصر اکسیژن و هیدروژن تشکیل شده که هر دو قابل احتراق اند. اگر عاملی سبب تجزیه آنها شود دریاها به کوره هایی از آتش سوزان تبدیل می شوند.

احتمال دیگر آنکه بر اثر زلزله های شدید و ویرانگر و شکافته شدن زمین دریاها به هم به متصل شده و همه روی زمین را آب فرا می گیرد. تفسیر سومی هم هست و آن این که با متلاشی شدن کوهها و ریخته شدن غبار آنها به دریاها، دریاها پر می شود و آب سراسر خشکی را فرا می گیرد و یکی از معانی تسجیر هم همین است که به تنور پر از آتش هم تسجیر گفته می شود. ممکن است اتفاق یاد شده بواسطه فرو ریختن کوهها در دریاها یا فرود سنگ های آسمانی در آنها باشد یا علل ناشناخته دیگر.

۳- زلزله های عظیم و ویرانگر:

یا ایّها النّاس اتّقوا ربّکم انّ زلزله السّاعه شیء عظیم(حج/۱)- ای مردم از پروردگارتان بترسید و پرهیزکاری پیشه کنید که زلزله قیامت مطلب مهمی است.

برخی این زلزله را مربوط می دانند به قبل از احیای مردگان. چنانکه احتمال وقوع آن قبل از رستاخیز هم وجود دارد.

۴- تاریک شدن خورشید و ماه و ستارگان:

اذا الشّمس کوّرت و اذا النّجوم انکدرت(تکویر۲-۱)- آنگاه که طومار خورشید درهم پیچیده شود و ستارگان تاریک گردند.

دانشمندان می گویند: انرژی خورشید که در فضا پخش می شود از احتراق هسته ای به دست می آید که سوخت آن هیدروژن و خاکسترش هلیوم است و در هر شبانه روز سیصد و پنجاه هزار میلیون تن از وزن این کره کاسته می شود و همین باعث می گردد تا تدریجاً لاغر و کم نور شود و این همان جمع شدن و کم نور شدن است که در لفظ تکویروجود دارد. البته شاید میلیون و میلیاردها سال طول بکشد تا عمر کوتاهی این اتفاق شکل بگیرد.

و در تعبیرهای دیگری آمده است که جمع الشّمس و القمر- ماه و خورشید با هم جمع می شوند. فاذاالنّجوم طمست- ستارگان محو و تاریک می شوند. و این یعنی از بین رفتن خورشید و در نتیجه بی فروغ شدن همه ستارگان.

۵- شکافتن کرات آسمانی:

و اذا السّماء انشقّت(انشقاق/۱) ، یوم تشقّق السّماء بالغمام(فرقان/۲۰)- روزی که آسمان با ابرها از هم شکافته شوند. و اذا السّماء انفطرت و اذا السّماء کشطت(تکویر/۱۱)- آسمان کنده شود. یوم تکون السّماء کالمهل(معارج/۸)- آسمان چون فلز گداخته شود.

این ها همه نشان از درهم ریختن سازمان کیهانی و آسمان است.

همه چیز برهم می خورد و هیچ چیز سر جایش باقی نمی ماند.(پیام قرآن/۶)

خطبه دوم

حدیث

قال الامام الجواد(ع): توسّد الصّبر و اعتتق الفقر و ارفض الشّهوات و خالف الهوی و اعلم انّک لن تخلو من عین الله و فانظر کیف تکون- صبر را بالش کن و فقر را در آغوش بگیر و شهوات را ترک کن و با هوای نفس مخالفت کن و بدان که ار دیده خدا پنهان نیستی پس بنگر که چگونه ای.(تحف العقول/۴۵۵)

مناسبت ها

 1. شهادت مظلومانه امام جواد(ع): ۲۹ ذیقعده سالروز شهادت امام محمد تقی(ع) است. از خصوصیات زندگی ایشان این است که اولین امامی است که در سن خردسالی به امامت می رسد. وقتی امام هشتم(ع) به شهادت رسید فرزندش هشت ساله بود که به امامت نائل شد. این مطلب برای بعضی سنگین آمد که چگونه یک فردی در چنین سن و سالی می تواند امام شیعیان باشد. لذا دانشمندان آن دوران درصدد برآمدند تا با طرح مسائلی پیچیده و دشوار، ایشان را امتحان کنند. هر سوالی که از آن حضرت کردند جواب قانع کننده و مستدل شنیدند. حتی بعضی اشکال می کردند به مأمون که چرا می خواهی یک نوجوان را به دامادی خودت برگزینی که او مجلسی متشکل از عالمان برجسته ترتیب داد از جمله یحیی بن اکثم قاضی القضاه عصر حضور داشت و مناظره ای ترتیب داد که به لطف خداوند، حضرت امام جواد(ع) به تمامی سوالات پاسخ داد و یحیی بن اکثم را شرمنده ساخت. بعضی می گویند این امر مایه مباهات مأمون شد و در همانجا اعلان کرد که امّ الفضل دخترش را به همسری او در می آورد که البته همین هم قاتل جان امام شد. پس از درگذشت مأمون و به حکومت رسیدن معتصم عباسی به دستور او، امّ الفضل امام را مسموم کرد و در سال ۲۲۰ ه.ق او را به شهادت رساند و در کنار قبر جدش در کاظمین به خاک سپرده شد.

 2. ازدواج علی و فاطمه(ع): با وجود خواسگاران زیادی که فاطمه داشت و به همه جواب رد داد وقتی علی از او خواستگاری کرد به آن راضی شد و پیامبر هم با دریافت پیام خدا توسط جبرئیل که فاطمه را به عقد علی دربیاور. این اتفاق مبارک در اول ذیحجه سال دوم هجری در مدینه شکل گرفت و زیباترین ازدواج با مهریه ای ۵۰۰ درهمی و جهزیه ای بسیار ساده در تاریخ ثبت شد. ثمره این پیوند مبارک، حسن و حسین و زینب و ام کلثوم بودند. در تقویم ما این روز بزرگ به عنوان روز ازدواج شناخته می شود تا هم والدین محترم وهم دختران و پسران با الگوگیری از زندگی این زوج گرامی به ازدواج آسان تن دهند و خود و جامعه را از خطرات بی بند و باری بیمه سازند. در اینجا به چند نکته مهم اشاره می کنیم:

 • پدران و مادران و جوانان، سادگی در ازدواج و مهریه و عروسی را فراموش نکنند.

 • در ازدواج از چشم و هم چشمی و اسراف و اشرافی گری بپرهیزند.

 • مسئولان و مدیران جامعه درصدد تسهیل امر ازدواج جوانان باشند و با در اختیار گذاردن وام های قرض الحسنه و اختصاص منازل مناسب با اجاره ای اندک.

 • دختران و پسران هدف از ازدواج را تفاهم، تعامل و زندگی شرافتمندانه بدانند نه تظاهر و تخاصم و درگیری و درگیر دادگاه و پاسگاه و طلاق.

 • همه باید کمک کنند تا اولاً خانواده ها در نهایت صفا و محبت شکل بگیرند و پس از آن به تحکیم آنها پرداخته شود و از فروپاشی آنها جلوگیری به عمل آید.

 1. شرایط خاص و ویژه کشور: بنا به نظر برخی از محققان، شرایط امروز کشور ما شرایط سال پنجم هجری مردم مدینه است. یعنی سال جنگ خندق یا احزاب، که تمام گروههای مشرک و معاند مکه از خارج و یهودیان و منافقان مدینه از داخل، بسیج شده بودند تا مسلمانان را شکست دهند. احزاب مکه با ۱۰۰۰۰ نفر نیرو به سمت مدینه حرکت کردند که پیامبر خبردار شد و با اصحاب به مشورت پرداخت و بنا به نظر سلمان فارسی ،دور مدینه سر راه دشمنان را خندق کندند و نیروی دشمن را زمین گیر کردند. تعداد زیاد نیروی دشمن، کمبود ارزاق در مدینه، کمی نفرات مسلمانان همه و همه دست به دست هم داده بود و جوّ رعب و وحشت را به وجود آورده بود به گونه ای که عده ای متزلزل شدند در عقیده شان و گفتند پس وعده های خدا و پیامبرش چه شد؟ اما پیامبر امیدوار بود و به دیگران امید می داد سرانجام با ضربت علی(ع) به فرق عمروبن عبدودّ و وزیدن بادی سخت، نیروی دشمن شکست خورد و اسلام و مسلمانان پیروز شدند.

امروز همان احزاب بیرونی(آمریکا، عربستان، امارات،اسرائیل و …) با منافقان و ضد انقلاب داخلی به میدان آمده اند تا با سلاح سه گانه(فشار روانی، فشار اقتصادی و فشارعملی) کار نظام را یکسره کنند. اگر واقعاً تقوا و صبر مردم هم چنان پابرجا باشد و مسئولان هم به وظیفه خود عمل کنند ما شاهد ضربه نهایی بر فرق دشمن خواهیم بود.

هفته گذشته هم شاهد تحریک هایی بودیم که البته هوشیاری مردم آنرا خنثی گذاشت. ما امیدواریم هماهنگی و مشاوره سران قوا با همان قوت و قدرت تداوم یابد و بحث های حاشیه ای و تفرقه انگیز از میان برود و بازار ارز و سکه و طلا مسیر طبیعی خودش را پیدا کند و مردم هم هوشیاری خود را حفظ کنند تا نصرت خدا شامل حالمان بشود. به تعبیر حضرت علی(ع) دشمن نخوابیده است شما هم خوابتان نبرد. اگر غافل شویم دشمن، جری می شود و ضربه اش را می راند. یادمان نرود سخن ولی عهد جوان ناپخته عربستان را که گفته بود: ما جنگ را به داخل ایران می کشانیم و طبق بعضی از نقل ها ۸۵ میلیارد دلار را قرار است برای این امر هزینه کند و فراموش نکنیم تحرکات ضد انقلاب و گروههای تجزیه طلب را که هر از گاهی عرض اندام می کنند و نیز از عربده کشی های ترامپ و عوامل استکبار غفلت نورزیم و تحرکات منافقین را از یاد نبریم. حداقل ما مردم عامل دست بیگانگان نشویم. ما مصرانه از همه مسئولان عالی رتبه و عادی می خواهیم همه کارشان را خوب، دقیق، درست و به هنگام انجام دهند تا دشمن شاد نشویم، ان تنصرو الله ینصرکم و یثبّت اقدامکم.

 1. تذکرات پایانی:

 • با توجه به حلول ماه ذیحجه و شاهد اتفاقات و رویدادها بودن مناسب است متناسب با مناسبت ها اعلم از شادی و غم، عکس العمل نشان داده شود. به خصوص از خواندن نماز دو رکعتی اول ذیحجه غفلت نشود و زمینه برای بزرگداشت دهه امامت و ولایت از همین حالا فراهم گردد.

 • با توجه به ۱۷ مرداد که روز خبرنگار بود دو نکته را یادآور می شویم: ۱٫ ضمن تبریک مجدد و تشکر از خبرنگاران، انتظار می رود که اخبار را به صورت صحیح و سریع منعکس کنند و ضمن بیان نقطه ضعف ها به بیان نقاط قوت هم بپردازند. ۲٫ از مسئولان تقاضا می شود روابط عمومی های خود را فعال نگه دارند و توصیه کنند تا با خبرنگاران همکاری بهتر و بیشتری داشته باشند و خود آنان هم شرح صدر به خرج دهند و از انعکاس خبر و یا انتقاد به جا و سازنده رنجیده خاطر نشوند.

 • تشکر و قدردانی از عموم مردم و مسئولین داریم و توفیقات همگان را خواهانیم.

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*