خطبه ۲۸ تیر ۹۷

خطبه اول

تقوا

« انّ الّذین اتّقوا اذا مسّهم طائف من الشیّطان تذکّروا فاذا هم مبصرون» اعراف/۲۰۱

مسلماً کسانی که[ نسبت به گناهان، معاصی و آلودگی های ظاهری و باطنی] تقوا ورزیده اند، هرگاه وسوسه هایی از سوی شیطان به آنان رسد[ خدا و قیامت را] یاد کنند، پس بی درنگ بینا شوند[ و از دام وسوسه هایش نجات یابند.]

شیطان از گمراه کردن هیچ کس مأیوس نمی شود به ویژه از آنانکه در مسیر خدا هستند و پرهیزگارند. این آیه می فرماید هرگاه شیطانی به قصد گمراه کردن انسانهای متقی به طواف گرد آنان مشغول می شود، آنها به یاد خدا می افتند و بینا می شوند یعنی با یاد خدا، بصیرت پیدا می کننند و همراه با بصیرت که باشند فریب شیطان را نمی خورند.

آری؛ تقوا زمینه ساز یاد خداست و یاد خدا بصیرت آفرین است و بصیرت، آدمی را از پیروی شیطان باز می دارد.

سبک زندگی دینی/۸۵

[معاد/۲۷ – برزخ] گفتیم مردگان با زندگان ارتباط متقابل دارند و در عالم برزخ از حالات خانواده خود مطلع می شوند و از خوشی و ناخوشی آنان متأثر می شوند و در عین حال فهم و درک دارند و از هدایایی که زنده ها برایشان می فرستند خوشحال می شوند و همچنان چشم به راه هدایای زندگان بوده و آنها را دریافت می دارند. امام صادق(ع) می فرماید: انّ المیّت لیفرح بالتّرحم علیه و الاستغفار له کما یفرح الحیّ بالهدیّه- میت به خاطر طلب رحمت و استغفار برای او خوشحال می شود همانگونه که افراد زنده به هدایا خوشحال می شوند ( محجه/۸/۲۹۲). رسول گرامی اسلام به بعضی از این هدایا اشاره می کند: انّ هدایا الاحیاء للاموات الّدعا و الاستغفار- هدایای زندگان به مردگان دعا و استغفار است(همان/۲۹۱). و نیز از آن جناب نقل شده که در اشاره به شهدای احد فرمودند: ایّها النّاس زوروهم وأتوهم و سلّموا علیهم فو الّذی نفسی بیده لا یسلّم علیهم مسلم الی یوم القیامه  الا زدّوا علیه السلام- ای مردم آنها را زیارت کنید و به سراغ آنها بروید و سلام بر آنها سلام نمی فرستد مگر یانکه سلام او را پاسخ می گویند(کنز العمال۱۰/۲۸۲).

چند نمونه: ۱- اخوی علامه طباطبائی که محمد حسن نام داشت پدرشان را به خواب می بیند که از محمد حسین(صاحب المیزان) گله می کند که چرا مرا در ثواب المیزان شریک نکرده است. علامه وقتی این سخن را شنید فرمود من خیال نمی کردم ثوابی بر این کار من باشد اگر ثوابی دارد مال پدرم باشد. دفعه بعد که محمد حسن، پدر را در خواب می بیند او را خوشحال می یابد و از پسرش تشکر می کند که ثواب المیزان را به او هدیه داده است.

۲- همسر محدث قمی هرشب جمعه کوزه ای را آب می کرده تا در شب جمعه خیراتی برای همسرش باشد. یک شب فراموش می کند و محدث قمی به خواب می آید که من دیشب تشنه ماندم.

۳- خانمی که برای مادر همسرش عصر پنجشنبه غذا درست می کرده و به فقرا می داده می بیند مسکینی آمد در خانه برای اینکه او رد نشود غذا را به سرعت در ظرف مخصوص حمام(تاس) می ریزد و به او تحویل می دهد. آن خانم به خواب پسرش می آید که دیشب عروسم غذایی را که در تاس حمام ریخت و به دست من رساند ، و من از دیگران خجالت کشیدم.

نکته: زیارت اموات در شب کراهت دارد و وقت مناسب ، صبح جمعه است. البته عصر پنجشنبه هم مردم برای اموات خیرات می کنند که به آنها می رسد.

خطبه دوم

حدیث

الامام الرّضا(ع) سئل(ع) عن خیار العباد؟ فقال(ع): الّذین اذا احسنوا استبشروا و اذا اساؤوا استغفروا و اذا اعطوا شکروا و اذا ابتلوا صبروا و اذا غضبوا غفروا(تحف/۴۴۵)

از امام رضا(ع) پرسیدند بهترین بندگان چه کسانی اند؟ فرمودند: آنانکه وقتی نیکی کنند خوشحال شوند و هرگاه بدی کنند آمرزش خواهند و هرگاه عطا شوند شکر گزارند و هرگاه بلا ببینند صبر کنند و هرگاه خشم کنند درگذرند.

مناسبت ها

 1. ادامه دهه کرامت: آغاز این دهه با ولادت حضرت معصومه بوده و امروز روز بزرگداشت احمد بن موسی(ع)-شاهچراغ- است و در پایان به ولادت امام هشتم(ع) می رسیم. آن بزرگوار در ۱۱ذیقعده سال ۱۴۸ از موسی بن جعفر و نجمه خاتون ولادت یافت و در سن ۳۵ سالگی به امامت رسید و ۲۰ سال عهده دار آن بود که ۱۰ سال آنرا در دوران هارون و پنج سال را در عهد امین و ۵ سال پایانی عمرش را در عهد مأمون سپری کرد. مأمون الرشید که از طرف پدرش والی خراسان بود پس از مخالفت با برادرش و کشتن او، پایتخت حکومت را از بغداد به مرو منتقل کرد و برای پر کردن خلأ علمی خلافت خود و نیز برای جلب رضایت آل علی و شیعیان و البته برای تحت نظر داشتن امام علی بن موسی الرضا(ع) ایشان را از مدینه به مرو دعوت کرد و پیشنهادی ولیعهدی را به آن حضرت داد. امام که می دانست مأمون چه نیت پلیدی در سر دارد نپذیرفت اما با تهدید جدی مأمون مواجه شد و سرانجام با شرایطی پذیرفت از جمله: در هیچ عزل و نصبی دخالت نکند و در امور حکومت هم مداخله ای نداشته باشد.

امام در این مدت ۳سال اقامت اجباری در خراسان منشأ خدماتی برای شیعه و پناهگاهی مطمئن برای سادات بنی هاشم بود میلادش مبارک باد.

 1. تشکیل هیأت دولت در حضور رهبر انقلاب:

در ۲۴ تیرماه بنا به دعوت مقام رهبری از هیأت دولت، جلسه ای در حضور ایشان تشکیل شد و حضرت آقا مطالبی را یادآور شدند که اگر عملیاتی بشوند قطعاً برای برون رفت از این حالت پیشامده در حوزه اقتصاد در این ایام و به گوش رسیدن زمزمه تحریم های جدید آمریکا، می تواند بسیار اثرگذارباشد. برخی از برداشت ها و پیام های صریح این نشست عبارتند از:

 • تقویت دولت و ایجاد اتحاد میان همه قوا برای کمک به اداره کشور و مبارزه با حالت پیشامده.

 • تکیه بر اقتصاد مقاومتی و پرداختن به آن بدون دل بستن به مذاکرات برجامی با اتحادیه اروپا.

 • دعوت به عزم جدی مسئولان و تلاش شبانه روزی مسئولان برای حل مشکلات چرا که من به جدّ عقیده دارم مشکلات اینگونه ای قابل رفع هست.

 • شفاف سازی مسائل و بازگو کردن آنها به مردم و سپردن امور بدست خود آنان و توجه کردن به مشکلات ایشان.

 • ضرورت برخورد قاطع با متخلفان و نشان دادن اقتدار در مقابل بیگانگان به ویژه آمریکایی ها.

در پایان این جلسه ، هیأت دولت ضمن تشکر از رهبر انقلاب عزم خود را برای عملیاتی کردن این نقطه نظرات بیان داشتند.

 1. لزوم برخوردهای فعال نه منفعلانه مسئولان در برابر شیطنت ها:

 • خبرها حاکی از آن است که آمریکا با تماس با رؤسای کشورها و مسئولان شرکت ها تلاش می کند تا در تنگ کردن حلقه محاصره تحریم ها علیه ایران شرکت کنند.

 • رئیس رژیم صهیونیستی هم دوره گردی خود را آغاز کرده و درصدد اثرگذاری بر روی مسئولان برای همراه شدن با آمریکایی هاست چنانکه نتانیاهو ادعا کرده پیشنهاد و تلاشهای او بوده است که آمریکا از برجام خارج شده است.

 • عربستان و امارات هم با ریختن و پاشیدن دلارهای بی حساب درصدد اجرای همین نیت های شوم آمریکایی هستند. اخیراً محمد بن سلمان به مسئولان فرانسه پیشنهاد داده شما رابطه اقتصادی خود را با ایران قطع کنید تا ما بیشتر وارد میدان با شما بشویم.

 • اتحادیه اروپا هم وقت گذرانی می کند تا حساسیت ایران را کم کند و زمان تحریم های آمریکا فرا برسد و معلوم نیست بتواند یا بخواهد بدون آمریکا تصمیم بگیرد و منافع ایران را در برجام تضمین کند.

در این میان توطئه های دشمنان را هم نباید نادیده گرفت و بلکه باید در نظر داشت و فعالانه عمل کرد. سفر ۴ روزه دکتر علی اکبر ولایتی مشاور امور بین المللی رهبری به روسیه یک کار لازم و به هنگام بود و هشداری بود به غرب و اروپا که می توان با توانمندان اقتصادی نظیر روسیه، چین و هند رابطه داشت و از این مشکل عبور کرد. باید دیپلماسی کشور فعال شود تا توطئه ها خنثی و مردم امیدوار بشوند. البته در این میان بر خورد دستگاهها با متخلفان به ویژه سیستم قضایی بسیار می تواند امید آفرین باشد.

 1. تذکرات پایانی:

 • انتظار ما این است که مسئولان محترم منسجم و متحد عمل کنند و هر یک به وظایف خود واقف و عامل باشند و مبادا با اختلاف میان خودشان جامعه را به ناامیدی بکشانند و در نتیجه مردم در مشکلات مادی و اقتصادی گرفتار گردند.

 • از قوه قضائیه و تعزیرات می خواهیم با جدیت کامل و بدون اغماض از خطاکاران به ویژه دانه درشت ها و با قانون شکنان برخورد قانونی کنند.

 • از عموم زحمت کشان برای منطقه خودمان هم تشکر و قدردانی می کنیم که برای خدمت به مردم وقت گذاری می کنند. از مسئولان عالی رتبه مثل وزرا به منطقه دعوت می کنند و حرف دل مردم را به آنان منتقل می نمایند که این هفته ما شاهد حضور وزیر جهاد کشاورزی بودیم که تعدادی از افراد کشاورز، مرغدار، زنبوردار و دامدار حرف خود را زدند و پاسخ گویی وزیر را به دنبال داشت.

 • از مسئولان دادگستری و نیروی امنیتی به خاطر دستگیری افراد خاطی که باعث ناامنی می شوند تشکر ویژه داریم.

 • یک درخواست هم از عموم مردم داریم که جلسات ختم را بعدازظهرها برگزار کنند تا مشکلی برای اداری ها پیش نیاید.

 • و تذکر به شهردار و شورا برای جمع کردن هرچه سریع تر طرح بازآفرینی اطراف مسجد جامع که باعث زحمت مردم و ناراحتی نمازگزاران شده است و چهره زشتی بوجود آورده است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*