خطبه عید فطر ۱۳۹۷

خطبه اول عید فطر- اردستان ۱۴۳۹

تبریک عید سعید فطر. علی(ع) علیکم بالجدّ و الاجتهاد و التّأهب و الاستعداد و التزوّد فی منزل الزاد و لا تغرّنّکم الحیاه الدّنیا کما غرّت من کان فیکم من الامم الماضیه و القرون الخالیه. (بحار۷۷/۲۴)بر شما باد به تلاش و کوشش و مهیا شدن و آمادگی پیدا کردن و توشه بر گرفتن در منزلی که محل زاد و توشه است .مبادا دنیا فریبتان دهد چنانکه پیش از شما امتها و ملتهای پیش از شما را فریب داد .

امید آن داریم که خدای متعال توفیق عمل به این سخن نورانی را به مرحمت فرماید و ما را مشمول رحمت و برکت و امرزش خاص خودش قرار دهد.

نماز عید فطر  و حضور در مصلی نمادی از حشر در قیامت است و روان شدن برای حساب و کتاب.

 

خطبه دوم

و تعاونوا علی البّر و التّقوی و لا تعاونوا علی الاثم و العدوان و اتّقوالله انّ الله شدید العقاب. (مائده/۲)

و یکدیگر را بر انجام کارهای خیر و پرهیزکاری یاری نمایید و یکدیگر را بر گناه و تجاوز یاری ندهید؛ و از خدا پروا کنید که خدا سخت کیفر است.

در این آیه یک امر است و یک نهی، امر به نیکی و تقوا و نهی از کمک به گناه و تجاوز.

فرمانبرداری از خداوند در ماه رمضان زمینه ساز اجرایی شدن این امر و آن نهی است.

این یک فرمان اجتماعی است اگر عملیاتی شود جامعه از نابسامانی ها اصلاح می شود و کارها سامان می یابد. جالب اینکه دستور به تعاون و عدم تعاون وجود دارد یعنی در مسائل اجتماعی همگرایی و به یکدیگر کمک کردن مطرح است.

با الهام از این آیه شریفه به چند نکته مهم و کلیدی در این راستا اشاره می کنیم:

 1. همه باید احساس مسئولیت بکنند(تعاونوا) هر کسی به اندازه توان و مسئولیت خودش – کلّکم راع و کلّکم مسئول عن رعیته. همه طبقات و گروهها باید وارد میدان بشوند.
 2. هرکسی کاری را قبول کرد باید در نهایت دقت و درستی و استحکام آنرا انجام دهد- انّ الله یحبّ عبداً اذا عمل عملاً فاتقنه.
 3. همه باید بدون منت گزاری در خدمت مردم و جامعه باشند ( و لاتمنن تستکثر).
 4. یکی از مصادیق تعاون و همکاری(مشورت و هم افزایی) در کار عمومی است و می باید از کارهای فردی و جزیره ای و استبدادی شدیداً خودداری کرد.
 5. انتظار عموم مردم از مسئولان به ویژه نماینده محترم و فرماندار و شهردار و شورا و سایر مسئولان، اولویت دادن به کارهای اولیت دار است مثل: اشتغال جوانان، سالم سازی محیط زندگی از آلودگی ها مثل اعتیاد، اختلافات خانوادگی و برنامه ریزی برای آینده منطقه است تا امید و اطمینان برای عموم مردم به وجود آید.
 6. از متخصصان و دانش آموختگان منطقه تقاضا می شود به منطقه خودشان نیم نگاهی داشته باشند تا مسائلی مثل بهداشت و درمان، آموزش پرورش و آموزش …..ایجاد زمینه کار و اشتغال را فراهم آورند.
 7. همه کمک کنند تا افتخارات گذشته حفظ و حراست گردد مثل :علم و تقوی وعرفان، نجابت و ایمان و استقامت، عفاف و حجاب و پاکی و نیکی و … قطعا اینها با زمینه سازی برای جلسات مذهبی و علمی امکان پذیر است.
 8. حرمت گزاری به ارباب رجوع در مراجعه به ادارات و اراده جدی برای کارگشایی و یا راهنمایی آنان.
 9. همه باید در حفظ امنیت جامعه کوشا باشیم و با سپاه و بسیج ونیروی انتظامی و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در ارتباط بوده و مراقب توطئه های دشمنان باشیم.
 10. بنا به توصیه مسئولان عالی آب و برق در سطح کشور و استان و شهرستان باید در این زمینه ها صرفه جویی کرد تا دچار مشکل نشد.
 11. در سال حمایت از کالای ایرانی ، سعی کنیم از تولید داخل استفاده و حمایت کنیم.

۱۲- در همه حال توکل بر خدا، توسل به پیامبر و اهلبیت و اطاعات از رهبری و همکاری با مسئولان را از یاد نبریم و بدانیم خدا با ما است و دشمن با اتحاد و انسجام ما، هیچ غلطی نمی تواند بکند.

با تشکر و قدردانی از عموم مردم و مسئولان و اعضای ستاد برگزاری نمازجمعه و سایر دست اندر کاران بر گزاری بزرگترین تجمع مذهبی در شهر اردستان  .

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*