خطبه ۱۸ خرداد ۹۷

خطبه اول

تقوا

« و الّذین جاهدوا فینا لنهدینّهم سبلنا و انّ الله لمع المحسنین» عنکبوت/۶۹

و کسانی که برای( به دست آوردن خشنودی) ما( با جان و مال) کوشیدند، بی تردید آنان را به راه های خود(راه رشد، سعادت، کمال، کرامت، بهشت و مقام قرب) راهنمایی می کنیم؛ و یقینا خدا با نیکوکاران است.

این وعده الهی برای مجاهدان مخلص در راه حتماً تحقق خواهد یافت . البته پیمودن مجاهدانه مجاهدان که همراه با خلوص باشد کاری دشوار است ولی شدنی و دارای پایانی خوش خواهد بود.

یک حرکت خالصانه و در راه خدا باعث خواهد شد تا خداوند عنایتش را شامل حال گرداند و او راههای رستگاری و موفقیت را به آنان نشان دهد.

بی تردید چنین حرکتی از انسانهای محسن سر خواهد زد که خداوند فرموده من با محسنان هستم.

انسانهای متقی نمونه ای از این مجاهدان راستین به شمار می آیند.

آسیب های اجتماعی/۴

[تأثیر پذیری از فرهنگ بیگانه]

یکی از راههای سلطه دشمن و بیگانه نفوذ فرهنگی است. اگر دشمن در این میدان ورود پیدا کند قطعاً خواهد توانست ذائقه فرهنگی یک ملتی را تغییر دهد که البته بدون تردید این اثرگذاری فرهنگی به یک آسیب جدی اجتماعی تبدیل خواهد شد. لازمه اثرگذاری و اثر پذیری فرهنگی در جامعه، غفلت و نا آگاهی افراد آن خواهد بود. غفلت و ناآگاهی نسبت به گذشته پرافتخار و غرور آفرین و بی توجهی نسبت به آینده و سرنوشت ملت و کشور. قرآن کریم به پیروان خود هشدار می دهد که مبادا دچار غفلت شوند که دشمن همین را می خواهد. مثلاً در عرصه جنگ سخت و نظامی می فرماید:… ودّ الّذین کفروا لو تغفلون عن اسلحتکم و امتعتکم فیمیلون علیکم میله واحده(نساء/۱۰۲)- خواست دشمن این است که شما را از جنگ افزارها و ساز و برگ خود غافل شوید تا ناگهان بر شما یورش برند. دقیقاً در صحنه کارزار جنگ نرم هم وضعیت همین گونه است یعنی آنها از غفلت شما استفاده می کند و هجوم فرهنگی بلکه بالاتر شبیخون فرهنگی علیه شما خواهد داشت.

البته دشمن با تجهیزات کامل و حساب شده وارد این میدان می شود مثل استفاده از ماهواره ها، سایت ها، اینترنت، انواع و اقسام فیلم ها و امواج و تصاویر جورواجور و ایجاد شبکه های خبری و سیاسی و ضد اخلاقی. بله همین کار را می کند که تا به حال انجام داده و نتیجه اش را با چشم خود دیده ایم یعنی زنان ما به سمت حیازدایی از جامعه خود و مردان ما به سوی غیرت گریزی سوق داده می شوند و پیوند خانوادگی به سستی می گراید و خوردنی ها و نوشیدنی های حرام بر سر سفره ها پدیدار می گردد. اختلاط زن و مرد بیگانه ارزش می شود و حفظ حریم  محرم و نامحرم یک چیز قدیمی جلوه می کند و در یک کلمه ضد ارزشها، ارزش می شوند و ارزشها ضد ارزش و این یعنی نفوذ و استحاله فرهنگی که از سوی دشمن طراحی و اجرا می شود.

چندی پیش مقام رهبری از قول یک صاحب نظر غربی نقل کردند که باید برای انحراف جامعه متدین ایرانی دست به کار بشویم و برای زنانشان دامن های کوتاه طراحی کنیم و نتانیاهو هم توصیه کرده بود به شبکه های زیر پوشش خود که با ساختن فیلم های آن چنانی و ارسال آن برای ایرانی ها آنها را تحت تأثیر قرار دهید. دقیقاً کاری که در چند سال پیش در اندلس(اسپانیا) کردند در ایران در حال اجرا دارند البته کارشان کندتر پیش می رود ولی بالاخره اثرات خود را گذاشته است. اگر مواظب نباشیم و بلکه برعکس آب به آسیاب دشمن بریزیم. همه مان متضرر خواهیم شد و به این زودیها غفلتمان قابل جبران نخواهد بود.

سؤال: اکنون در برابر این آسیب ها چه باید کرد؟ (راهکارهای اساسی)

جواب: ۱- شناخت دقیق آسیب ها: باید ریشه یابی دقیق داشت و به عوامل شکل گیری آنها توجه کرد.

۲- احساس مسئولیت همه مسئولان: اعم از فرهنگی، اجرایی، سیاسی و تربیتی(کلّکم راع و کلّکم مسئول عن رعیته).

۳- مراقبت بیشتر والدین از فرزندان(قوا انفسکم و اهیلیکم ناراً).

۴- آگاهی بخشی به جامعه هدف( به خصوص نوجوانان و جوانان و زنان و مردان).

۵- ارائه راهکارهای عملی برای ایجاد مصونیت و سالم سازی جامعه.

۶- ایجاد و گسترش و تقویت فرهنگ دین داری، اخلاق مداری و خودباوری و آینده نگری( اذا همت بامرفتدبّرعاقبته). در این رابطه قوای سه گانه مسئولیت بیشتری دارند.

خطبه دوم

حدیث

و من وصیته(ع): والله الله فی القران لا یسبقکم بالعمل به غیرکم و الله الله فی الصّلاه فانّها عمود دینکم … و علیکم بالتّواصل و التّباذل و ایّاکم و التّدابر و التّقاطع. (نهج البلاغه/نامه ۴۷)

خدا را خدا را که عمل به قرآن را فراموش ننمایید نکند دیگران در عمل بر آن به شما پیشی بگیرند. خدا را خدا را که نماز را برپا دارید چرا که ستون دین شماست. وب شما لازم است که با یگدیگر ارتباط و بذل بخشش داشته باشید.و برحذر باشید از این که به یکدیگر پشت کنید و رابطه خود را با هم قطع کنید.

مناسبت ها

 1. اشاره ای به سخنان مفصل و تحلیلی حضرت آقا در مرقد امام(ره):

مثل هر سال، مراسم سالگرد امام با سخنان رهبری رنگ و بوی دیگر گرفت.ایشان در بیست و نهمین سالگرد ارتحال، با اشاره به اقتدار و مظلومیت و پیروی نهایی حضرت علی(ع) و پیروی رهبر فقید انقلاب از آن حضرت، نظام اسلامی را مقتدر، مظلوم و پیروز نهایی اعلان کردند و به سه لایه دشمنی دشمنان نظام اشاره کردند: ۱- فشار اقتصادی: دشمن می خواهد با محاصره و در تنگنا قرار دادن مردم، آنان را به تسلیم وا دارد. این فشار را پس از برجام هم ادامه دادند و حلقه اقتصادی را تنگتر کرده اند.

۲- فشار روانی: او می خواهد نقاط قوت نظام را به نقاط ضعف تبدیل کند و از مردم بخواهد که آنها را نخواهند مثل پیشرفت در زمینه هسته ای و موشکی و دفاعی و حمایت از مردم مظلوم دنیا مثل فلسطین که عده ای هم با آنان همنوا شده و حرف آنها را می زنند.

۳- فشار عملی و آشوب سازی: نظیر آنچه در دیماه ۹۶ انجام گرفت و توسط مردم جمع شد و یا با نفوذ دادن عوامل خبیث خود در میان اصناف مختلف که خواسته هایی دارند تا دامنه آشوب گسترده شود که در این ۳ مورد باید مسئولان و مردم به هوش باشند. و در زمینه هسته ای هم دستوراتی دارند که عمل به آنها موجب بازگشت حس اعتماد به نفس ملی و غرور هسته ای خواهد شد و غربی ها را به انفعال و عکس العمل وادار خواهد کرد. امیدواریم در این رویارویی بازهم این ملت باشد که پیروز می شود و این دشمنان خواهند بود که شکست را پذیرا خواهند شد.

 1. روز جهانی قدس: (بیان چند نکته اساسی در این خصوص)
 • قدس مورد احترام یهودی ها، مسیحیان و مسلمانان بوده و هست و خواهد بود. چون موطن موسی، زادگاه عیسی و محل عروج پیامبر اسلام به معراج و قبله اول مسلمانان است که امروز هم بیشترین مردم ساکن و آواره آن مسلمانان هستند و توسط صهیونیست ها اشغال شده است. البته خیلی از یهودیان دنیا و فلسطین با صهیونیست ها مخالفند.
 • کشور جعلی اسرائیل در سال ۱۹۴۸ با توطئه انگلیس شکل گرفت و مردم اصلی فلسطین، ۷۰ سال است که کشته، آواره، مجروح، زندانی شده و می شوند و طی چندین جنگ هربار صهیونیست ها بر قلمرو خود افزوده اند که البته از چند سال پیش تا به حال از حزب الله لبنان سیلی خورده اند و توسط مردم مظلوم غزه شکست را پذیرا شدند به شدت تحقیر شده اند و در فکر فرو رفته اند.
 • در طی مراحلی توسط آمریکا برنامه ریزی برای ایجاد صلح و سازش بین اسرائیل و اعراب و فلسطینی ها و حمایت مردم دنیا از آنان، چندین انتفاضه شکل گرفته و خواب دشمنان فلسطین را به کابوس تبدیل کرده است.
 • حمایت بیش از ۶۰ ساله امام خمینی از فلسطین و دشمنی با اسرائیل چه قبل از و چه بعد از انقلاب اسلامی ایران و اختصاص آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز قدس و ادامه این مسیر توسط رهبری فعلی نظام، این حکومت جعلی بیش از پیش ر معرض زوال و نابودی قرار گرفته و حامیان اصلی اش سراسیمه و نگران شده اند و می گویند باید برای جلوگیری از نابودی اسرائیل فکری کرد.
 • با اعلان ترامپ(رئیس جمهور آمریکا) مبنی بر انتقال سفارت خود از تل آویو به قدس شریف و به راه افتادن انتفاضه( راهپیمایی برای بازگشت) امسال روز قدس رنگ و بوی دیگری دارد به خصوص که بیش از یکصد نفر در این چند وقت کشته و بسیاری مجروح شده اند و اخیراً یک زن پرستار را هم کشته اند و چندی پیش بچه ۸ماهه را به شهادت رساندند. مردم دنیا هم در حمایت از فلسطین برآمده اند و ان شاالله به زودی زود ما شاهد نابودی اسرائیل خواهیم بود.
 • جنایات اسرائیل چیزی که نیست که برای کسی مخفی باشد مانند: تخریب خانه ها بر سر مردم، دستگیری های بی حساب و کتاب، شکنجه و زندانی کردن آنان، بیرون راندن مردم از سرزمین شان، محاصره کامل غزه، تیراندازی مستقیم به سوی مردم، دریدن شکم زنان حامله و کشتن جنین و بمباران مردم بی پناه غزه. بی جهت نیست که نخست وزیر اسرائیل به هر کشوری که می رود مردم علیه او تظاهرات می کنند.
 • با بیداری فلسطینی ها و حمایت مردم از آنان و بیدار شدن وجدان خفته برخی از سیاستمداران، همانگونه که امام فرمود: اسرائیل باید از بین برود. از بین خواهد رفت و با پیش بینی مقام رهبری که چندی پیش گفتند: اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید. ان شاءالله نابودی او آغاز شده و به زودی مردم دنیا شاهد خواهد بود که همین اتفاق خواهد افتاد. حضور مردم دنیا و از جمله ایران در این راهپیمایی امروز که جای تشکر دارد نشانگر همین مسئله است.( الیس الصبح بقریب)
 1. تذکرات پایانی
 • گرامی می داریم روز ۲۰ خرداد سالروز شهادت آیه الله سعیدی را که در سال ۱۳۴۹ در زندان های شاه زیر شکنجه به شهادت رسید. جمله معروف او این است که : دشمن خمینی کافر است. اگر خون مرا بریزید هر قطره آن فریاد خمینی خمینی را سرخواهد داد.
 • هم چنین در چنین روزی، بنی صدر از فرماندهی کل قوا عزل گردید(۱۳۶۰) که البته متعاقب آن ، مجلس هم بی کفایتی سیاسی او را تأیید کرد و از رئیس جمهور عزل شد که در پی آن با همدستی منافقان آشوبی بزرگ در کشور براه افتاد و سرانجام با لباس مبدل زنانه از ایران همراه با رجوی به فرانسه گریخت.
 • رحلت علامه مجلسی را که در سال ۱۱۱۰ه. ق اتفاق افتاد گرامی داشته به روان پاک این مرد بزرگ درود می فرستیم.
 • از همه مسئولان و مردم عادی کوچه و بازار تشکر می کنیم و دعوت می کنیم تا در هفته آینده ان شاءالله در نماز عید فطر شرکت کنند البته در همان روز اگر عید اعلان شد نماز جمعه برگزار نخواهد شد.

از حضور همگان به ویژه روحانیون محترم در ایام تبلیغی در منطقه قدردانی ویژه ای داریم.

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*