خطبه ۲۸ اردیبهشت ۹۷

خطبه اول

تقوا

« یا ایّهاالذین امنوا کتب علیکم الصّیام کما کتب علی الّذین من قبلکم لعلّکم تتّقون» بقره/۱۸۳

ای اهل ایمان! روزه بر شما مقرر و لازم شده، همانگونه که بر پیشینیان شما مقرر و لازم شد، تا پرهیزکار شوید.

با اینکه روزه، فواید زیادی دارد مثل: سلامتی جسم، تقویت اراده، شکوفا شدن عاطفه، کم شدن جرم و جریمه در پرتو روزه داری، رسیدگی به نیازمندان، داغ شدن بازار اطعام و گسترده شدن مهر و محبت و … اما در این آیه روی تقوا به عنوان فایده ارزشمند روزه تکیه شده است و فلسفه اصلی روزه داری رسیدن به تقوای الهی ذکر شده است. از این تعبیر استفاده می شود که اگر روزه هیچ فایده ای نداشت مگر همین کسب نیروی تقوا

کافی بود تا افراد به سمت روزه داری حرکت کنند. ان شاءالله همه ما بتوانیم با روزه داری واقعی به تقوای الهی نائل شویم.

آسیب های اجتماعی/۱

اشاره: بحث ویژه جمعه های رمضان( آسیب های اجتماعی) است.

[بیکاری و عدم اشتغال] در فرهنگ دینی ما، اصل بر کار و تلاش است( و ان لیس للانسان الّا ما سعی-نجم/۳۹-) و تلاش و فعالیت برای کسب روزی حلال یکی از ده جزء و به تعبیر دیگر یکی از هفتاد جزء عبادت به شمار می آید و امام هشتم فرموده است: آنکس که برای تهیه مخارج زندگی اش تلاش می کند اجرش بیش از جهاد در راه خداست.

نقل شده شخصی به امام صادق(ع) عرض کرد من نمی توانم با دستم کار کنم و راه تجارت را هم به خوبی نمی دانم و حالا محتاجم. امام فرمود: اعمل فا حمل علی رأسک و استغن عن النّاس- کارگری کن و بر سر خود بار را حمل کن تا از مردم بی نیاز شوی.

آری کار کردن شیوه انبیاء الهی و امامان معصوم بوده است. جناب داود پیامبر زره بافی می کرد و روزگار می گذراند و امیر المؤمنین پس از جهاد و موعظه مردم در باغ خود مشغول به کار می شد.( احادیث، نهج الحیاه/۸۵ به بعد)

وقتی کارو کارگری ارزش داشت، بیکاری و تنبلی ضد ارزش می شود چون فساد انگیز و آسیب زا است( امیر المؤمنین می فرماید: ان یکن الشّغل مجهده فاتصال الفراغ مفسده«الارشاد۱/۲۹۸»- اگر کار، سخت توانفرسا ست بیکاری دائمی هم فساد آور است. شاعر عرب می گوید: ان الشباب و الفراغ والشره     مفسده للمرءأیّ مفسده- جوانی و بیکاری و شکمبارگی برای انسان بسیار فسادانگیز است. برای همین هم انسان بیکار و عاطل و باطل، مبغوض و منفور خدا و رسول است. اگر رسول خدا می شنید کسی(جوانی) بیکار است می فرمود: سقط من عینی. پیامدهای بیکاری: یأس و ناامیدی، فرسایش اعصاب، دعوا و درگیری، احساس پوچی، عصبانیت زیاد، فرار از خانه، عدم تشکیل خانواده، احساس سربار بودن، خودکشی و اعتیاد!

آیا خسارت از این بیشتر که یک نیروی فعال و با نشاط جامعه که می تواند عنصر مفید و کارآمد باشد تا این حد تنزل کند که بشود نیروی مزاحم و عنصر آسیب زا؟ راستی مقصر این اتفاق کیست؟ و راه چاره چیست؟

ما درصدد تعیین مجرم و یا مقصر نیستیم اما باید گفت خیلی ها در این زمینه مسئولیت دارند و این اتفاقات ناگوار منسوب به خیلی ها است و همین ها هم باید در فکر چاره باشند مانند: ۱- خود فرد جوان(باید آماده برای انجام کار باشد هرچند مقداری برایش سخت و ناگوار باشد و در فکر میز نشینی نباشد.۲- خانواده که باید مشوق او و کمک کار او باشند و زمینه کار را برایش فراهم کنند. ۳- مسئولان جامعه، کسانی که باید برنامه ریزی برای ایجاد اشتغال داشته باشند و زمینه ساز اشتغال باشند و از بکار گیری نیروهای بازنشسته خودداری کنند و اولویت آنان بکار گیری جوانان تحصیل کرده و در آستانه تشکیل خانواده باشد. نکند بی تدبیری کار به جایی برساند که ما شاهد فرار مغزها یا فسیل شدن آنها باشیم و امیدها به یأُس تبدیل شود که بسیار خسارت بار است. الان آمار بالایی از زندانیان ما را متأسفانه جوانان تشکیل می دهد و قطعاً بخش عمده ای از آنها به خاطر بیکاری دست به بزهکاری می زنند و اینگونه می شوند. همه باید از صمیم قلب دعای الّلهم اصلح کلّ فاسد من امور المسلمین را بر زبان آوریم و دست به اقدام عملی برای اصلاح مفاسد بزنیم.

خطبه دوم

حدیث

پیامبر اسلام(ص) به بیان عظمت رمضان مشغول بود که علی(ع) می گوید: فقمت فقلت یا رسول الله: ما افضل الاعمال فی هذا الشّهر؟ فقال: یا ابالحسن افضل الاعمال فی هذاالشّهر الورع عن محارم الله. میزان الحکمه۴/۵۱۸

برخاستم و گفتم بهترین عمل در این ماه چیست؟ فرمود: پرهیز از حرامهای الهی.

ورع از تقوا درجه اش بالاتر است چون ماه کسب تقواست لذا آنکه از فرصت استفاده می کند باید بیشتر در مسیر کسب آن باشد.

پیامبر روی منبر گفت: آمین. بعد توضیح داد که جبرئیل دعا کرد: من ادرک شهر رمضان فلم یغفر له فمات فابعده الله قل، آمین. فقلت: آمین.

مناسبت ها

  1. ماه میهمانی خدا

در فرهنگ دینی ما آمده است که در دو جا و دو موقع میهمانی خداوند برپا می شود یکی در ایام حج و در سرزمین وحی و دیگری در ماه مبارک رمضان.

به حجاج بیت الله، ضیوف الرحمان می گویند چرا که آنان در موسم حج به دعوت خدا به آن سرزمین وارد شده اند تا به انجام کارهایی بپردازند و به مدال میهمانی خدا نائل شوند و به روزه داران نیز گفته می شود که: دعیتم فیه الی ضیافه الله- شما به میهمانی خدا دعوت شده اید.

به تعبیر امام راحل: ضیافت خدا در ماه رمضان، یک شعبه اش روزه است و یک امر مهمش که مائده غیبی و آسمانی است قرآن است، شما مهمان خدا هستید، این ضیافت همه اش ترک است، ترک شهوات از قبیل خوردنی ها و نوشیدنی ها، ترک هواها، ترک خودی ها و منیت ها. آری این ماه برای تهذیب و اصلاح نفس است همان چیزی که همه به آن محتاج هستیم و تا دم آخر محتاجیم، همه محتاجند. پیغمبرها هم محتاجند. آنها فهمیدند و دنبالش رفته اند و عمل کرده اند و ما در حجاب هستیم و نتوانستیم بفهمیم و به تکالیف خود عمل نکردیم. ان شاءالله با دعا و نماز و قرآن در این ماه مأنوس باشیم.

  1. اوضاع اسفبار مسلمانان

واقعاً جای تأسف و تأثر است با حمایت و جنایت مستکبران غیر مسلمان، اینگونه مسلمانان به خاک و خون کشیده می شوند و خود آنان دچار تفرقه هستند. همین اتفاق چند روز پیش(۲۴ اردیبهشت) که به بهانه انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس در هفتادمین سال تأسیس رژیم جعلی اسرائیل (یوم النکبه) حدود ۷۰نفر از فلسطینی که ۸ نفر از آنان کودک بودند با گلوله جنگی اسرائیل کشته و نزدیک به ۳۰۰۰ نفر مجروح شدند. جرم اینان برگزاری تظاهرات برای بازگشت به سرزمین خودشان بود. در روز روشن، کشورهای اسلامی و عرب شاهد کشتاره وحشیانه اسرائیل در پرتو حمایت آمریکا بودند اما دم بر نیاوردند تازه برخی هم آنرا دفاع مشروع اسرائیل نامیدند و سازمانهای بین المللی و حقوق بشری هم خفقان گرفته اند و در شورای امنیت تنها یک دقیقه سکوت کردند! البته ملت های آزاده در دنیا وقتی در کشورهای غیر مسلمان این جنایت و آن حمایت و اون خیانت را محکوم کردند و بعضی از دولت ها هم اعتراض کردند اما حکام کشورهای اسلامی و عرب که شاهد تاراج سرزمین اسلامی(قبله اول مسلمانان) هستند با آن همه نیرو و امکانات ذلیلانه سکوت کردند و عجب آنکه نماینده آمریکا در سازمان ملل و شورای امنیت آنرا تقصیر ایران می داند. خدا رحمت کند امام را فرمود اگر مسلمانان هر کدام یک سطل آب بریزند اسرائیل را آب می برد و مقام رهبری هم فرمودند: این رژیم جعلی تا چند سال دیگر نخواهد بود.

  1. بقا یا نابودی برجام؟

وقتی ترامپ چهار شرط را برای عدم خروج از برجام گذاشت(اعمال بازرسی از اماکن نظامی ایران، دائمی شدن ممنوعیت دسترسی به فعالیت هسته ای، محدود سازی موشک ها و پایان دادن به فعالیت های منطقه ای ایران) و مورد قبول واقع شد، او از برجام خارج شد و زحمات ۱۰الی ۱۲ساله مذاکره کنندگان را بر باد داد. در پی آن مقام معظم رهبری فرمودند: اگر توانستید تضمین اعتماد ساز از اروپا بگیرید – که نمی توانید – جلو بروید وگر نه تصمیم دیگری باید گرفت. وزیر خارجه(ظریف) مأمور شد تا مسافرت خود را برای ملاقات با مقامات چین، روسیه و اروپایی داشته باشد و تضمین لازم را بگیرد اما سخن دیگر اینگونه است که آیا آنها قابل اعتماد خواهند بود یا خیر؟ البته ۲۸ کشور اروپایی که اتحادیه را به وجود آورده اند اگر بخواهند مقابل آمریکا بایستند می توانند ولی بعید است چنین کاری بکنند. گرچه دهن کجی آمریکا به اینها باعث دلخوریشان شده است ولی سیاسیون بعید می دانند که آنها از آمریکا جدا بشوند و منافع خود را با ایران دنبال کنند. به هر حال باید منتظر ماند و دید چه می شود. امیدواریم هرچه به خیر و صلاح کشور و ملت ما است رقم بخورد. ان شاءالله

  1. تذکرات پایانی
  • سوم خرداد روز فتح خرمشهر( روز مقاومت، ایثار و پیروی) را گرامی داشته و به افتخار آفرینان عملیات بیت المقدس در سال ۶۱ درود می فرستیم.
  • پیروزی جبهه مقاومت را در سه منطقه حساس شاهد بودیم که باعث دلگرمی نیروهای ارزشی و شکست جبهه مرعوب آمریکا شد. پیروزی حزب الله و همپیمانانش در مجلس لبنان، موفقیت انقلابیون در پارلمان عراق و پیروزی حزب النهضه در تونس، اینها بسیار معنادار و جهت دار است در عالم سیاست.
  • سه شنبه ۱/۳ روز بهره وری و بهینه سازی مصرف است که بسیار بجاست اگر به یکدیگر توصیه کنیم تا در مصرف، بهینه سازی داشته باشیم و درست مصرف کنیم و اسراف نکنیم مخصوصاً در مصرف آب که هم چنان نگران کننده است.
  • و نکته دیگر هم که مربوط می شود به عرضه کنندگان کالا و به خصوص مواد غذایی این است که انصاف را رعایت کنند و هیچگاه به فکر احتکار اجناس نباشند و مردم را در تنگنا قرار ندهند که دولت اعلان کرده پشتوانه ارزی خوبی داریم و جای هیچ نگرانی نیست. همه باید خدا را در نظر آوردند و مصلحت عموم را در نظر بگیرند وگرنه هم دنیا را هم آخرت را از دست خواهند داد.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*