خطبه ۲۱ اردیبهشت ۹۷

خطبه اول

تقوا

« انّما المؤمنون الّذین اذا ذکرالله وجلت قلوبهم و اذا تلیت علیهم آیاته زادتهم ایماناً و علی ربّهم یتوکّلون» انفال/۲

مؤمنان، فقط کسانی هستند که چون یاد خدا شود، دل هایشان ترسان می شود و هنگامی که آیات او بر آنان خوانده شود بر ایمانشان می افزاید و بر پروردگارشان توکل می کنند.

در این آیه نشانه های مؤمنان واقعی بیان شده است: ۱- هراسان شدن دلهای آنان به هنگام شنیدن نام خدا ۲- افزایش ایمان موقع تلاوت آیات الهی ۳- تکیه و توکل بر پروردگارشان.

این نشانه ها همان نشانه های متقین و پرهیزگاران است که ان شاء الله سعی می کنیم ما هم اینگونه باشیم.

سبک زندگی دینی/۸۱

[ معاد/۳۲، برزخ] ۲- دومین چیزی که در برزخ و عالم قبر اتفاق می افتد مسئله سؤال و جواب است. از برخی احادیث استفاده می شود که از دو گروه سؤالاتی در قبر صورت می پذیرد: ۱٫ کسانی که ایمانشان خالص و کامل است. ۲٫ آنها که کفر خالص دارند. قال الصادق(ع): لا یسئل فی القبر الا من محّض الایمان محضاً او محّض الکفر محضاً و الاخرون یلهون عنهم(کافی۳/۲۳۵). آری این دو گروه مورد سؤال واقع می شوند و از بقیه افراد صرف نظر می شود مانند افراد مستضعف، متوسط، ساده لوح و …

اکنون پرسش به این نحو مطرح می شود که: از چه چیزهایی می پرسند و چه کسانی عهده دار امر پرسش هستند و چه خصوصیاتی دارند؟ گفته شده با توجه به حالات و عملکردهای افراد متوفی، پرسشگران هم خصوصیاتشان متفاوت است. برای انسانهای نیکوکار، دو تن از افراد با چهره های گشاده و لباس تمیز بنام بشیر و مبشّر و برای افراد بدکار، دو تن بنام های نکیر و منکر با حالتهای خاص و نگران کننده مأموریت پیدا می کنند. آری نکیرو منکر با قیافه ای ترسناک و وحشتناک با صدایی رعب انگیز از میت که بنا به گفته ای روح او در قالب جسمش برای پاسخگویی جای گرفته سؤالاتی می پرسند. چنانکه رسول خدا(ص) به یارانش می فرماید از جمله: انّ اوّل ما یسأ لانک عن ربّک- از خدایی که آنرا می پرستیدی و عن نبیّک- از پیامبری که برای تو فرستاده شده بود و عن دینک و عن کتابک و عن امامک ثم من عمرک و مالک من این اکتسبته و فیما انفقته.(بحار ۶/۲۲۳).

و بنا به گفته امام صادق(ع): یسئل المیّت فی قبره عن خمس عن صلاته و زکاته و حجه و صیامه و ولایته ایّانا اهل البیت. کافی۳/۲۴۱

رسول خدا موقع دفن فاطمه بنت اسد بالای قبرش فرمود: ابنک ابنک لا جعفر و لا عقیل و در توضیح فرمودند از امامش پرسیدند به او گفتم بگو پسرت علی.

امام رضا درباره علی بن حمزه فرمود که او مرد و وارد جهنم شد یونس بن عبد الرحمن گوید علت را پرسیدم؟ قال: سئل عن الامام بعد موسی قال لا اعرف اماماً بعده فضرب فی قبره ضربه اشتعل قبره ناراً.

خطبه دوم

حدیث

الامام الباقر(ع): انّ اهل التّقوی هم الاغنیاء اغناهم القلیل من الّدنیا فمؤونتهم یسیره. تحف العقول/۲۸۷

براستی که پرهیزگاران همان توانگرانند اندکی از دنیا آنان را بی نیاز کرده و از این رو مخارجشان سبک و اندک است.

آری ،پرهیزگاران انسانهای کم خرج و پرفایده هستند.

مناسبت ها

 1. در آستانه ورود به ضیافت الهی

در نقلی آمده که امام هشتم(ع) به اباصلت فرمود: اکثر ماه شعبان رفت و این جمعه آخر آن است پس تدارک کن در آنچه از آن باقی مانده است با دعا و استغفار و توبه از گناه و توکل بر خدا و بسیار بخوان این دعا را: اللّهم ان لم تکن غفرت لنا فیما مضی من شعبان فاغفرلنا فیما بقی منه- خدایا اگر تا به حال در ماه شعبان از گناه ما نبخشیده ای در باقیمانده این ماه ما را ببخش(مفاتیح الجنان).

آنها که موفق بوده اند در بهره گیری از ماه شعبان، قطعاً بهره شان از ماه مبارک رمضان بیشتر خواهد بود. در هر حال امیدواریم با آمادگی کامل به ماه رمضان وارد بشویم ماه نزول قرآن، ماه دعا و نیایش، ماه استغفار، ماه جود و کرم و اطعام، ماه رسیدگی به نیازمندان، ماه درک توفیق نماز جماعت در مسجد آن هم در اول وقت، ماه روزه داری و تقرب به خدا، ماه شب قدر، ماه امیر المؤمنین، ماه ضیافت الهی و در یک کلمه ماه تهذیب نفس و خودسازی که به تعبیر پیامبر اکرم ماه رحمت و مغفرت و برکت است. امیدواریم بتوانیم حداکثر بهره را از این ماه شریف ببریم. پیشاپیش حلول آنرا تبریک می گوئیم.

 1. خروج رسمی ترامپ از برجام

بالاخره پس از کش و قوس های فراوان و حدس و گمان های زیاد، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در شامگاه ۱۸ اردیبهشت به طور رسمی اعلان کرد از معاهده برجام خارج شده و تحریم های سابق علیه ایران را بر می گرداند و اولتیماتوم هایی هم به ایران می دهد. در این ارتباط چند نکته قابل توجه است:

 • قابل اعتماد نبودن آمریکا: همان چیزیکه بارهای بار رهبر انقلاب اعلان کرده بود و عده ای آنرا باور نمی کردند. بالاخره اثبات شد که شیطان بزرگ وعده می دهد، امضا می کند ولی آنها را نادیده می گیرد.
 • مخالفت سردمداران آمریکا با اصل نظام جمهوری سلامی: رهبری انقلاب برای چندمین بار در چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت در جمع فرهنگیان با بیان نقطه نظرات خودشان در خصوص خروج آمریکا از برجام فرمودند: آنها با شخص من یا مسئولان کشور مخالف نیستند با اصل نظام زاویه دارند و مخالفند و همه رؤسای جمهور آمریکا درصدد براندازی نظام ما بوده و هستند اما موفق نشدند و این مردک هم موفق نخواهند شد. معظم له افزودند: در سخنان ترامپ بیش از ده تا دروغ وجود داشت و ملت ما را تهدید کرد. من از طرف ملت ایران می گویم: آقای ترامپ تو غلط می کنی؟ قبل از تو هم بودند کسانی که مخالف این نظام بودند ولی مردند و بدنشان خوراک کرم مار و مور شد ولی این نظام هم چنان پا برجاست و تو هم می میری و خاک می شوی و این نظام می ماند.
 • اروپایی ها هم قابل اعتماد نیستند. حضرت آقا به مسئولین فرمودند فریب سه کشور انگلیس و فرانسه و آلمان را نخورید به اینها هم اعتماد نمی توان کرد مگر که تضمین لازم را بگیرید.
 • هدف آمریکا ضربه زدن به اقتصاد و اتحاد ملی است پس باید همه به هوش باشند و باشیم، به تقویت بنیه اقتصاد مقاومتی بپردازیم و اتحاد خود را حفظ کنیم تا آمریکا اینبار هم هیچ غلطی نتواند بکند.
 • همزمان اعلان خروج آمریکا با افتتاح سفارت خود در قدس شریف برای تحت تأثیر قرار دادن آن خیانت بزرگ است و باصطلاح تحت تأثیر قرار دادن آن که امت اسلامی نباید از آن غافل باشند. کاری که خلاف قطعنامه های شورای امنیت است و از ۴۰ سال تا به حال همه ررسای جمهور آمریکا وعده تحقق آنرا داده اند اما نتوانستند آنرا عملیاتی کنند ولی ترامپ می خواهد آنرا عملی کند که البته آل سعود در این جنایت کاملاً شریک ومقصر است.
 1. تذکرات پایانی:
 • ۲۴ اردیبهشت روز لغو امتیاز تنباکو با فتوای آیه الله میرزا حسن شیرازی در سال ۱۲۷۰ ه.ش است که نفوذ کلمه روحانیت و مرجعیت را می رساند و شکست انگلیس را نمایان می سازد.
 • ۲۵ اردیبهشت روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی است. خوب است همگان در راستای احترام به زبان و ادب پارسی حرکت کنیم و با فرهنگ بومی خودمان بیشتر دمساز باشیم.
 • لازم است در این دوران خاص، به تقویت وحدت میان همه اقشار و گروهها در جامعه فکر کنیم و بیش از پیش اتحادمان را به نمایش بگذاریم تا دشمن هیچ بهره برداری به نفع خود نتواند داشته باشد.
 • بر همگان لازم است با توجه به مسائل پیش آمده در سطح دنیا و منطقه مثل گذشته گوش به فرمان رهبری داده و از هر آنچه که بوی تفرقه می دهد بپرهیزند به ویژه این هماهنگی و وحدت میان مسئولان طراز اول کشور ضروری و بایسته است.
 • یاد و نام ۴۶ شهید منطقه که امروز سالگرد آنها است را گرامی داشته و به روانشان درود می فرستیم البته تشییع آن در ۱۱ خرداد بوده است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*