خطبه ۷ اردیبهشت ۹۷

خطبه اول

تقوا

« و الی مدین اخاهم شعیباً قال یا قوم اعبدوالله ما لکم من اله غیره و لا تنقصوا المکیال و المیزان انّی اریکم بخیر و انّی اخاف علیکم عذاب یوم محیط» هود/۸۴

و به سوی[ مردم] مدین، برادرشان شعیب را[فرستادیم.] گفت: ای قوم من! خدا را بپرستید، شما را جز او هیچ معبودی نیست؛ و از پیمانه و ترازو مکاهید، همانا من شما را در توانگری و نعمت[ که بی نیازکننده از کم فروشی است] می بینم و بر شما از عذاب روزی فراگیر بیمناکم.

در این آیه به مأموریت شعیب پیامبر و توصیه های او به قومش اشاره شده که عبارت از: دعوت به پرستش خدای یگانه و رعایت عدالت در خرید و فروش و کم نکشیدن جنس مورد معامله و بالاخره هشدار نسبت به عذاب فراگیر روز قیامت. ایشان در ادامه توصیه های خود می گوید: بقیت الله خیر لکم ان کنتم مؤمنین- آنچه خداوند برای شما باقی گذارده از سرمایه های حلال، برایتان بهتر است اگر اهل ایمان هستید.

البته خیلی ها این آیه را تطبیق می دهند به حضرت مهدی آل محمد(ص) که او هم البته بقیهالله است. ( فرد و جامعه با تقوا در همه زمینه ها اهل مراعات حلال و حرام است).

سبک زندگی دینی/۸۰

[معاد /۲۲-برزخ]

در عالم قبر و برزخ، اتفاقاتی می افتد که بسیار تکان دهنده است مانند: ۱- فشار قبر. در احادیث و روایات آمده است که میّت در قبر با فشرده شدن خاک ها به یکدیگر و ضمیمه شدن و به هم آمدن زمین شکافته شده، شدیداً تحت فشار قرار می گیرد که در نقل های روایی از آن به ضغطه و ضمه یاد شده است. در نقلی آمده است که رسول خدا فرمود: ضغطه القبر للمؤمن کفّاره لما کان منه من تضییع النعم(بحار ۶/۲۲۱)- فشار قبر برای مؤمن وسیله پاک شدن او از گناه و ضایع کردن نعمت های الهی است. در روایت دیگری آمده است عواملی مانند: سخن چینی، عدم پرهیز از نجاسات، کناره گیری از همسر و خانواده و بدخلقی با آنان و نیز سبک شمردن نماز می تواند در فشار قبر مؤثر باشد.(برگرفته از روایات منقول در وسائل الشیعه۱/۳۲۹ و بحار ۶/۲۲۱)

ذکر چند نمونه

 • ابابصیر می گوید از امام صادق(ع) شنیدم وقتی رقیه دختر پیامبر وفات یافت و او را به خاک سپردند پیامبر بالای قبرش ایستاد در حالی که دستهایش را بلند کرده بود و اشک می ریخت. از ایشان پرسیدند علت این کار چیست؟ فقال: انی سألت ربی ان یهب لی رقیه من ضمّه القبر(بحار۶/۲۱۷)- فرمود من از خدا خواستم که رقیه را به من ببخشد و او را از فشار قبر رهایی بخشد.
 • صفوان بن مهران از امام صادق(ع) نقل می کند که فرمود: شخصی از نیکان را در قبرش نشاندند و به او گفته شد که: انّا جالدوک مأه جلده من عذاب الله- ما به تو صد تازیانه می زنیم ( و تو را عذاب خواهیم کرد) او گفت من طاقت آنرا ندارم کمتر بزنید مرتب تقاضا کرد و تخفیف گرفت تا قرار شد یک شلاق بزنند. پرسید چرا می خواهید مرا عذاب دهید؟ قالوا لانّک صلّیت یوماً بغیر وضوء و مررت علی ضعیف فلم تنصره- گفتند: یک روز نمازت را بدون وضو خواندی و ضعیفی را دیدی و یاری نکردی. بالاخره یک ضربه به او زدند. فامتلأ قبره ناراً- قبرش پر از آتش شد. ( همان/۲۲۱)

خطبه دوم

حدیث

الامام المهدی(عج): انّا یحیط علمنا بانبائکم و لا یعزب عنّا شیء من اخبارکم(بحار/۵۳/۱۷۵)- ما از همه خبرهای شما آگاهیم و چیزی از خبرهای شما از ما پنهان نیست.

حال که چنین است همگان به هوش باشیم تا مبادا در نزد آن حضرت روسیاه و سرافکنده و شرمنده باشیم.

مناسبت ها

 1. ولادت حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان

ایشان پسر بزرگ امام حسین(ع) هستند که در ۱۱ شعبان سال ۳۳ ه.ق از لیلای دختر مرّه ثقفی در مدینه به دنیا آمدند و در صورت و سیرت همانند رسول خدا بودند و در عقیده و ادب و احترام به پدر سرآمد همگان به شمار می رفتند. روز ولادت آن حضرت را روز جوان نامیده اند تا همه جوانان ما از ایشان الگو بگیرند. پیشاپیش این میلاد بزرگ را به همگان به خصوص به جوانان جامعه خودمان عرض تبریک و تهنیت داریم.

 1. میلاد مسعود حضرت مهدی(عج) و روز مستضعفین

در نیمه شعبان سال ۲۵۵ه.ق فرزند امام عسکری(ع) از نرجس خاتون متولد شد و در همان اوان تولد با خواندن آیاتی از قرآن نشان داد که مولودی بی نظیر است و آینده ای درخشان دارد. رشد ظاهری او فوق العاده و هوش سرشار او بیمانند بود. امام عسکری نام جدش رسول خدا را بر او نهاد و شیعیانش را به امامت او بعد از خودش مژده داد. برخی از القاب آن حضرت عبارتند از: حجت، حجه آل محمد، صاحب الزمان، منتظر، مهدی و قائم. آری او به اذن خدا در موقع خودش قیام جهانی خواهد داشت و دین جدش را خواهد گسترد و عدالت را برقرار می نماید و ظلم را بر می چیند.

شیعیان او در عصر غیبت صغری که حدود ۷۰سال طول کشید با رجوع به ۴ تن از نایبان خاص او به ترتیب زمانی، مسائل و مشکلاتشان را به عرض حضرت می رساندند و در عصر غیبت با پیروی از نایبان عام و مراجع تقلید به وظیفه دینی خود عمل می کنند و برای خود وظایفی را قائلند و به آنها عمل می کنند مانند:

 • حفظ دین و عقاید حقه خود که کار بسیار دشواری است.
 • حفظ ارتباط معنوی با مولایشان از طریق دعا، صدقه و نجوای با حضرت.
 • امر به معروف و نهی از منکر برای برجا ماندن دین خدا و عمل به احکام الهی.
 • کمک به شیعیان و افراد ناتوان چه در زمینه های مالی چه اعتقادی.
 • ظهور حضرت را انتظار کشیدن و خود و دیگران را امیدوار نگه داشتن و…

توصیه شده به خواندن دعای غریق و دعای الّلهم عرّفنی… .

 1. کارگر و معلم دو روی یک سکه

یازدهم اردیبهشت روز کارگر و دوازدهم آن ، روز معلم است. روز هر دو عنصر ارزشمند و اثرگذار بر همه کارگران و معلمان مبارک باد. جامعه بشریت مرهون خدمات و زحمات و تلاشها و کوششهای کارگر و معلم است و این دو، دو روی یک سکه اند. سکه استقلال مدنیت، پیشرفت و در یک کلمه سکه روز گار و زندگی که هرگز از رونق و قیمت نمی افتند.

در فرهنگ دین ما، کارگر تا آن حد مقام دارد که رهبر آن (پیامبر خدا) دست او را می بوسد و از سوی دیگر، مرکّب قلم دانشمند(معلم جامعه) را برتر از خون شهید معرفی می کند.

گفتنی است هم باید کارگر از روی وجدان و تعهد به انجام وظیفه اش بپردازد هم معلم با شایستگی و بایستگی به کار تعلیم و تربیت اشتغال داشته باشد. از طرف دیگر هم ما عموم مردم باید قدردان تلاشهای این دو قشر باشیم هم دولتمردان درصدد رفع مشکلات شغلی و امنیتی و اقتصادی آنان کوشا باشند.

 1. نیم نگاهی به مسائل کشور و منطقه و دنیا
 • با تشکیل جلسات مشترک میان سه قوه و سران آنها، آهنگ وحدت به گوش می خورد که امیدواریم تداوم یابد و مردم امیدشان به رفع مشکلات بیشتر گردد.
 • سخنان ریاست محترم جمهور و وزیر امور خارجه در تشریح مواضع نظام در برابر زیاده خواهی های آمریکا و برخی دیگر از کشورهای هماهنگ با آن. شجاعانه، زیرکانه و ستودنی بود که مورد تأیید مردم و نظام است و حتی باعث خشنودی رهبر نیز خواهد بود که چندین سال است هشدارهایی را در این خصوص می دهند.
 • ادامه حملات وحشیانه حکومت عربستان به یمن و کشتار بیگناهان و به شهادت رساندن صمّاد رهبر سیاسی یمن و سکوت مدعیان حقوق بشر، واقعاً تأسف بار است.
 • در چند روز اخیر دو معارفه و تودیع داشته ایم( دادستان و فرمانده نیروی انتظامی) که ضمن تشکر از قبلی ها، آرزوی توفیق و خدمت برای افراد تازه نفس داریم. جالب اینکه هر دو هم عضو شورای تأمین اند ان شاءالله در تحکیم امنیت منطقه کوشاتر خواهند بود.
 • گرامی می داریم روز مستضعفین و روز سربازان گمنام را که همزمان با نیمه شعبان است و مژده افتتاح بنیاد مهدویت را هم به همشهریان داریم.
 • امروز(هفتم اردیبهشت) روز ایمنی حمل و نقل است. با گرامیداشت این روز و با تشکر از حضور جمعی از راهداران عزیز در جمع نمازگزاران، به دونکته توجه می دهیم: ۱- مسئولان محترم وزارت راه و شهرسازی توجه ویژه ای به راههای مواصلاتی و پر رفت و آمد نظیر مسیرهایی که از کنار شهرستان اردستان عبور می کند داشته باشند که هم موجب ایمنی بیشتر وسائل حمل و نقل است و هم سلامت رانندگان و مسافران را بهتر تأمین می کند. و ۲- به رانندگان هم عرض می کنیم به تذکرات پلیس راه و به قوانین راهنمایی و رانندگی بیشتر توجه کنند تا از آرامش و سلامت بیشتری برخوردار باشند. گفته شده در طول یکسال حدود ۱۶هزار نفر تلفات جاده ای داشته ایم.
 • روز ۹ اردیبهشت روزشوراها است که ضمن تبریک به اعضای محترم شوراها برایشان، آرزوی توفیق داریم. کاری کنند که آثارش را برای سالهای آینده هم خودشان ببینند و لذت ببرند هم مردم ببینند و دعایشان کنند.
 • و روز ۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج فارس را گرامی می داریم.

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*