خطبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

خطبه اول

تقوا

« و ماالحیوه الدّنیا الا لعب و لهو و للدّارالاخره خیر للّذین یتّقون افلا تعقلون» انعام/۳۲

و زندگی دنیا[بدون ایمان و عمل صالح] بازی و سرگرمی است، و یقیناً سرای آخرت برای آنان که همواره پرهیزکاری می کنند، بهتر است. آیا نمی اندیشید؟

حقیقت دنیا[منهای ایمان و عمل صالح] بازی و سرگرمی است. انسان ها را به خود مشغول می سازد و آنها را از هدف اصلی باز می دارد و البته خانه آخرت مخصوص کسانی است که همواره پرهیزکارند. آیا شما نمی اندیشید؟ اندیشه در دنیای فانی که چیزی جز سرگرمی و بازیگری نیست و فکر نسبتب به آخرت که سرای ماندگار و پایدار است واقعاً انسان را به خردورزی وا می دارد. قرآن با لحنی خاص می گوید: آیا نمی اندیشید؟یعنی چرا اندیشه نمی کنید؟[ بدون تردید اهل تقوا با عقل و خرد خود توانسته اند به کسب سرای آخرت نایل شوند].

سبک زندگی دینی/۷۹

[ معاد/۲۱- برزخ] گفته شده ارواح انسان ها پس از انتقال به برزخ در قالب مثالی جای می گیرند و زندگی را ادامه می دهند. ارواح انسان های خوب و با ایمان در وادی السلام و ارواح انسانهای بد در وادی برهوت زندگی را می گذرانند. از امیرمؤمنان(ع) نقل شده که به ابن بناته فرمود: اگر پرده از جلوی چشمانتان برداشته شود شما در نزدیکی نجف حلقه هایی از ارواح مؤمنین را مشاهده می کنید. یتزاورون و یتحدثون- به دیدار هم می روند و با یکدیگر گفتگو می کنند. آری در همین محل(وادی السلام) روح هر مؤمنی حضور دارد و در وادی برهوت ، همه کافران را می بینی که در آنجا جمع اند. [میزان الحکمه۱/۴۰۶]

هم چنین در حدیثی از امام صادق(ع) نقل شده که فرمود: ارواح مؤمنین در قالب جسدهایی بر روی درختی در بهشت(برزخی) دیده می شود که یکدگیر را می شناسند و از همدیگر پرس و جو دارد: فاذا قدمت الروح تقول و دحوها فانها قد افلتت من هول عظیم – وقتی بر آنها وارد می شوند به یکدیگر می گویند به او کاری نداشته باشید او از سختی مرگ رنج می برد و شدیداً خسته است. ثم یسئلونها ما فعل فلان و ما فعل فلان فان قالت لهم ترکته حیاً ارتجوه و ان قالت لهم قد هلک قالوا قد هوی هوی- آنگاه از او درباره افراد می پرسند اگر پاسخشان دهد که او هنوز زنده است می گویند امیدواریم به ما ملحق شود ولی اگر گوید پیش از من فلانی و فلانی مرده است می گویند حتما هلاک شده و سقوط کرده ( و جهنمی شده است که او را به اینجا نیاورده اند). [حیات پس از مرگ از علامه طباطبائی/۲۹]

در اینجا مناسب است تا به یکی دو نمونه از نحوه زندگی در برزخ اشاره ای صورت پذیرد. جریانی که شهید دستغیب در کتاب معاد از صاحب خزائن نقل می کند جالب توجه است: ایشان می گوید دوستی داشتم که در قبرستان با یک حالت مکاشفه وارد عالم برزخ می شود وشخصی را می بیند که دارای قصری بزرگ و مقامی با عظمت است واو میگوید : این مقام را برای دو جهت به من دادند: ۱- کم فروشی نکردن  ۲- نماز اول وقت خواندن.

خطبه دوم

حدیث

قال الحسین بن علی(ع): عبادالله اتقواالله و کونوا من الّدنیا علی حذر فانّ الّدنیا لو بقیت علی احد او بقی علیها لکانت النبیاء احقّ بالبقاء و اولی بالرّضا و ارضی بالقضاء. مقتل خوارزمی/۱/۲۵۳

بندگان خدا از خدا بترسید و از دنیا برحذر باشید که اگر بنا بود همه دنیا به یک نفر داده شود یا یک فرد برای همیشه در دنیا بماند پیامبران برای بقا سزاوارتر بودند و جلب خشنودی آنان بهتر و چنین حکمی خوش آیند تر بود.

مناسبت ها

  1. حلول ماه معظم شعبان: دومین ماه عبادی هم از راه رسید که مقدمش گرامی باد. ماه رسول خدا ماهی که پیچیده به رحمت و رضوان الهی است. این ماه، برکت و رحمتش را از نماز فراوان و روزه بسیار رسول خدا دارد ( و هذا شهر نبیّک شعبان الّذی حففته منک با الرّحمه و الرّضوان الّذی کان رسول الله(ص) یداب فی صیامه و قیامه فی لیالیه و ایّامه). در این ماه، استغفار، روزه داری، صدقه دادن و دعاهای وارده را خواندن مثل صلوات شعبانیه و مناجات شعبانیه توصیه شده است. افزون بر فضیلت ذاتی خودش، دارای اتفاقات جالب و ارزشمندی است مانند ولادت امام حسین(ع) میلاد حضرت ابالفضل(ع) و تولد امام سجاد(ع) که در سوم و چهارم و پنجم این ماه واقع است. این ولادت ها را به عموم مردم و به ویژه به سپاه پاسداران که روز پاسدار را داریم (سسوم شعبان) و به جانبازان عزیز که روز جانباز را داریم( چهارم شعبان) و به عارفان و انس دارندگان به صحیفه سجادیه که در پنجم شعبان را داریم عرض تبریک و تهنیت داریم. میلادشان مبارک و بر ارواحشان صلوات.
  2. رهنمودهای مقام معظم رهبری:

الف- در جمع مسئولان کشورهای اسلامی به مناسبت روز بعثت پیامبر اکرم(ص):

تجاوز و حمله سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه جنایتکارانه است و رؤسای این سه کشور جنایت کارند. رئیس جمهور آمریکا دروغ می گوید که برای دفاع از مردم سوریه به این حمله دست زده است. اینها مخالف حمله شیمیایی نیستند اگر راست می گویند چرا تسلیحات می دهند تا مردم یمن کشته شوند. او در مواجهه با داعش دروغ می گوید خودشان با پول برخی کشورهای عربی آنها را به وجود آوردند و در مواردی با نیروی هوایی شان از آنها حمایت کردند یقیناً چنانکه چندی قبل گفت: ما هفت تریلیون دلار خرج کردیم و چیزی بدست نیاوردیم از این پس هم چیزی بدست نمی آورد.

ب- در جمع وزیر و مسئولان وزارت اطلاعات: نیروهای مؤمن و وفادار و انقلابی وزارت باید انقلابی بمانند و انقلابی عمل کنند و همواره مواظب و مراقب دشمنان باشند و غفلت و ساده انگاری نداشته باشند که بسیار زیانبار است. وزارت باید تنها در جناح انقلاب باشد.

  1. ناکامی حاکمان آمریکا در گذشته و حال:

۳۸ سال پیش در پنج اردیبهشت ۵۹ کارتر با برنامه ریزی و اختصاص بودجه کلان دستور حمله نظامی را برای رهایی گروگان ها در تهران را صادر کرد که این عملیات در صحرای طبس با توفان شن به شکست کشیده شد و باعث رسوایی ابرقدرت آمریکا شد و زمینه شکست او را در ورود مجدد به کاخ سفید فراهم کرد. این عملیات پیچیده که توسط نیروهای زبده و تمرین کرده به شکست کشیده شد هیچ عاملی جز عنایت و حمایت خداوند نداشت. به قول امام هلی کوپترها را ما ساقط نکردیم شن ها ساقط کردند، خدا ساقط کرد.

پس از گذشت نزدیک به ۴ دهه ، آقای ترامپ در ۲۵/۱/۹۷ فرمان حمله را به سوریه صادر کرد تا به گمان خود، ایران و سوریه و مقاومت را در سوریه شکست دهد که این بار هم جز ننگ و ناکامی و شکست و محکومیت در افکار عمومی دنیا را به همراه نداشت. این بار آمریکا با دو یار غار خود (انگلیس و فرانسه) که هر دو سابقه استعمارگری دارند این حماقت را مرتکب شد که هم مسئولان و مردم خودشان هم اکثر مسئولان و مردم دیگر کشورها آنرا محکوم کردند و فاقد هرگونه مشروعیت دانستند و یک تجاوز نامیدند، بله پول آنرا عربستان داد و ناکامی اش را ترامپ برد.

  1. تذکرات پایانی
  • نوسانات بازار ارز و طلا که از بیرون هدایت و از درون توسط برخی حمایت شد با تصمیم دولتمهار شد که امیدواریم برنامه ریزی های اقتصادی به گونه ای منظم و حساب شده باشد که ما شاهد اینگونه اتفاقات نباشیم. بنا به فرموده آقا: ریشه در بیرون داشت و به تعبیر نوبخت، خیلی ها با این نوسانات و هیجانات در کشورهای همسایه توسط آن صاحب خانه و مکنت شده اند. اینها در حالی است که سالانه حدود ۱۰۰ میلیاردلار درآمد ارزی داریم که تنها ۶۰ میلیارد آن برای واردات نیاز داریم بنابراین کمبود نیست، نبود مدیریت است.
  • همچنان باید مردم و مسئولان با حمایت از کالای ایرانی در صدد استحکام بخشیدن به اقتصاد مقاومتی باشند که هم موجب کسب و کار و اشتغال می شود هم عامل استقلال و احساس هویت. ان شاء الله با جلوگیری از قاچاق و واردات غیر قانونی و حمایت از تولید کنندگان و تولیدات محکم و ارزشمند ، َما شاهد هرچه بیشتر رونق کالای ایرانی باشیم.
  • همواره باید در مصرف ملاحظه کرد تا اسراف پدید نیاید و تا مشکلی ایجاد نگردد. به خصوص در مصرف آب که باید واقعاً صرفه جویی کرد چرا که احتمال سهمیه بندی هست. مگر که همه مراعات کنند و همه درست مصرف کنند.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*