خطبه ۲۴ فروردین ۹۷

خطبه اول

تقوا

« خذ العفو وأمر بالعرف و اعرض عن الجاهلین» اعراف/۱ وبه۹۹

عف را پیشه کن وبه نیکی امر کن و از جاهلان اعراض کن

امام صادق(ع) این آیه را جامع ترین آیه در مسائل اخلاقی دانسته اند(مجمع البیان). درواقع خدای متعال در این آیه با بیان دستورهایی به بیان وظایف و مسئولیت سنگین پیامبر به عنوان یک رهبر دینی و مبلغ الهی می پردازد که قطعاً با عمل به این ها موفقیت هایی هم همراه خواهد بود. اینها عبارتند از: ۱- عفو و گذشت و مدارا با مردم که این خود زمینه جذب را فراهم می کند. ۲- امر به معروف و دستور به نیکی ها که مردم را به مسیر درست هدایت می کند. ۳- روی گردانی از جاهلان و بالا بردن آستانه تحمل در برابر افراد نادان و لجوج.

البته اگر امت او هم به این آیه عمل کنند هم به لوازم تقوا متعهد شده اند هم در کارشان موفق خواهند شد.

سبک زندگی دینی/۷۸

[ معاد /۲۱: برزخ]

زندگی در عالم برزخ پس از مرگ آغاز می شود. از امام زین العابدین(ع) در تفسیر« و من ورائهم برزخ الی یوم یبعثون» نقل شده که فرمود: هو القبر، منظور از برزخ، قبر است. و انّ لهم فیه لمعیشه ضنکاً- آنان در گور زندگی تنگ و سختی دارند. به خدا قسم که گور یا باغی از باغهای بهشت است یا گودالی از گودال های دوزخ(میزان الحکمه۱/۵۳۸) و نیز امام صادق(ع) می فرمایند: البرزخ القبر و فیه الثواب و العقاب بین الدنیا و الاخره- برزخ همان گور است و در آن، سزای انسان در فاصله میان دنیا و آخرت است(همان).

گفتنی است منظور از قبر، تنها آن گودال خاکی نیست بلکه آن کسی که در دریا غرق می شود و یا آنکه به دار آویخته می شود و جنازه اش بر بالای دار می ماند او هم دچار همان سختی و تنگی خواهد شد، چون آب و هوا هم به قدرت الهی همانند خاک می تواند او را در حصار و فشار خودش قرار دهد.

دنیای برزخ، دنیای پر رمز و راز و عجیب و غریبی است. امام صادق(ع) می فرماید: و الله ما اخاف علیکم الا البرزخ و امّا اذا صار الامر الینا فنحن اولی بکم(المیزان۱۵/۸۰). علت آن است که در برزخ چیزی به نام شفاعت وجود ندارد. باید خود انسان پاسخگوی اعمال خود باشد و فاصله دنیا تا آخرت را طی کند و پشت سر بگذارد. انسان با مرگ، وارد عالم برزخ می شود که آغازش قبر است. امیر المؤمنین(ع) در نامه ای به محمد بن ابی بکر می نویسد: عباد الله ما بعد الموت اشدّ من الموت القبر- آنچه از خود مرگ وحشت انگیزتر است قبر است. پس از تنگی و فشار و غربت او برحذر باشید. قبر هر روز فریاد می زند: انا بیت الغربه انا بیت التراب انا بیت الوحشه، انا بیت الّدود والهوام و القبر روضه من ریاض الجنّه او حفره من حفر النّار.

زمین با دیدن مؤمن به او خوش آمد می گوید و مکان را برایش وسیع می گرداند ولی به کافر می گوید: لا مرحبا بک ولا اهلاً، و سپس چنان فشاری بر او وارد می کند که استخوانهایش در هم شکسته و خورد می گردد.

زندگی در آن عالم، خصوصیات خود را دارد. گذشت زمان در آنجا با دنیا متفاوت است و جایگاه افراد با توجه به ایمان و کفر و نفاق آنان تعیین می شود.

یک نمونه جالب: علامه حلی روزی در قبرستان حلّه از خدا می خواهد تا اجازه دهد یکی از مردگان با او حرف بزند. بناگاه حجاب کنار می رود و صدایی می شنود و می گوید چکار داشتی؟ علامه می پرسد تو کیستی و چگونه ای؟ او می گوید من طلبه ای بودم از همین نواحی، روزی بیمار شدم و در حجره افتادم جوان سفیدپوش خوش چهره ای به من نزدیک شد و پرسید کجایت درد می کند؟ هر کجا نشان می دادم و او دست می کشید خوب می شد تا دیدم کناری ایستادم و دوستانم به گریه پرداختند و مرا برداشتند و غسل دادند  کفن کردند و به خاک سپردند یک مرتبه خودم را در قبر دیدم. دو نفر برای سؤال نزد من آمدند و چیزهایی پرسیدند و جواب دادم و گفتند فعلاً اینجا باش تا بعد. دری به روی من باز کردند قصری زیبا دیدم به طرف آن رفتم دختری زیبا دیدم به طرفم می آید گردنبند درخشانی داشت دست بردم به طرف گردنبند درخشان، بند آن باز شد مهره ها بر زمین ریخت و ما دو نفر مشغول جمع کردن آنها بودیم که گفتند علامه حلی با تو کار دارد علامه می گوید: با او خداحافظی کردم و به خود آمدم و تاریخ سنگ قبر را خواندم دیدم صد سال است که او مرده است.(معاد آیه الله نمازی/۱۳۶)

خطبه دوم

حدیث

قال رسول الله(ص): خصلتان لیس فوقهما من البر شیء: الایمان بالله و النفع لعبادالله، و خصلتان لیس فوقهما من الشر شیء: الشرک بالله و الضّرّ لعبادالله.(تحف العقول/۶۳)-دو خصلت است که برتر از آنها نیست: ایمان به خدا و نفع رساندن به بندگان خدا، و دو خصلت ناپسند است که بدتر از آنها نیست: شرک به خدا و آزار بندگان خدا.

مناسبت ها

  1. بعثت پیامبر اکرم(ص):

ایشان در ۱۴۵۲ سال پیش در ۲۷ رجب در غار حرا، با شنیدن سروش الهی به پیامبری برگزیده شد و بدین ترتیب آخرین سفیر الهی معلوم و مشخص گردید و بزرگترین پدیده در هستی شکل گرفت. آری، بعثت، بزرگترین نعمت الهی است که خداوند آنرا بر مؤمنین منت نهاد. به تعبیر بزرگان، ما روزی را با عظمت تر از بعثت در تاریخ نداشته و نداریم. چرا که هدفی بالاتر و والاتر از بعثت، در کل عالم وجود ندارد.

هدف بعثت چیست؟ الف- در بعد فردی تهذیب انسان و ب- در بعد اجتماعی ایجاد عدالت است. اگر این دو عملی بشوند در جامعه بشری هیچ مشکل و دغدغه ای وجود ندارد. مردم به صورت و سیرت، یک انسان واقعی خواهند بود و جامعه نیز در پرتو عدالت همه جانبه در رفاه و آرامش به سر خواهند برد.

در یک بیانی رسول اکرم(ص) هدف از بعثت خود را تکمیل اخلاق بزرگوارانه معرفی کرد(انّما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق) که اگر این مطلب پیاده و عملیاتی گردد هم تهذیب نفس و خودسازی و کمال انسانی شکل گرفته هم عدالت اجتماعی بنیاد گزاری و توسعه می یابد و دنیا در امنیت کامل خواهد بود و مردم یک زندگی آرام و با نشاطی خواهند داشت. این روز را گرامی داشته و تبریک می گوئیم.

  1. رهنمودهای حضرت آقا در دیدار نوروزی سال ۹۷:

الف- در جمع فرماندهان نیروهای مسلح: امروز نظام و ارتش و نیروهای مسلح ما مقتدرند و لذا دشمن دارند و هیچ گاه مثل این زمان این دشمنی خودش را نشان نداده است. تحریم های سخت، راه انداختن جنگ های نیابتی، تقویت نیروهای تروریستی و … اما به لطف خداوند تا به حال این توطئه ها خنثی شده و نظام ما، مقتدر و سربلند مانده است.

ب- در جمع مسئولان بلند پایه حکومتی: کلید حل مشکلات، دعا، یاد خدا و اصلاح دل هاست. تقوا، اجتناب از گناه، خیانت، دنیاطلبی که عامل ایستادگی برای مسئولان از اوجب واجبات است در گرو تقویت ارتباط با خدا است. همه ما مسئولان در جمهوری اسلامی احتیاج به تعمیر قلب داریم.

حالات وروحیات را در سال های ۶۰ به بعد به یاد بیاورید که چه روحیاتی حاکم بود. مسئولان باید امنیت و حریم داخلی و کشور را حفظ کنند. متصدیان کار در دستگاههای دولتی و قضایی مراقبت کنند تا حریم داخلی زندگی مردم و اسرار آنها محفوظ بماند.

  1. اوضاع آشفته دنیا:
  • اسرائیل با جنگنده هایش پایگاه تیفور را در سوریه هدف می گیرد و تعدادی از جمله برخی مستشاران ایرانی را به شهادت می رساند.
  • آمریکا به بهانه استفاده سوریه از سلاح شیمیایی در دوما که البته اثبات شد مشغول شاخ و شانه کشیدن برای حمله نظامی به سوریه است که اگر چنین کاری با همکاری لندن و پاریس انجام پذیرد روسیه هم عکس العمل نشان دهد معلوم نیست چه اتفاقی در منطقه خاورمیانه بیفتد و پایانش چه چیزی باشد.
  • ولیعهد جوان و ناپخته عربستان پس از آمریکا به فرانسه رفته و قرارداد تسلیحاتی امضا می کند و حکام غرب را با دلارهای خود به سکوت وامیدارد تا جنایاتش در یمن، بیشتر و بیشتر بشود و ایران هراسی را در دنیا رواج بدهد.
  • در لندن ۱۴ فروردین را به عنوان روز تنبیه یه مسلمان اعلان می کنند تا مسلمان هراسی را رواج بدهند و آنان را در اذیت و آزار نگه بدارند.
  • استعمارگران و استکبار پیشگان با گارد گرفتن علیه ملت و نظام ما درصدند تا با تحریم های بیشترف کشور را در تنگنای شدیدتری قرار بدهند و گروهک ها و تروریست های خائن هم اگر وقتی به دستشان برسد می خواهند کشور ما را ناامن کنند.
  • عده ای پول دوست و دنیا گرا در داخل کشور با در اختیار گرفتن بازار ارز و طلا و سکه، هر روز توی دل مردم را خالی می کنند و با اقتصاد کشور بازی می کنند و تعدادی هم در لباس مسئول با کم کاری و یا بیکاری یا طبابت کاری، جو کشور را ناآرام جلوه می دهند و امید را زا دل مردم می برند. در این اوضاع و احوال و شرایط آیا وقت تسویه حساب های شخصی است که بعضی مشغول آن هستید یا موقع وحدت و انسجام و یکپارچگی است؟ آیا این درست است که همه یا بخش عظیمی از نیروی مسئولان خرج کارهایی شود که دشمن دوست دارد؟ یا باید با اتحاد و انسجام همه در پشت سر رهبری به کار و تلاش بپردازند اقتصاد مقاومتی را شکل دهند و امید را به جامعه برگردانند. امروز این وظیفه است، تمام مسئولان و رؤسای قوا باید به فکر خدمت باشند و بس که یدالله مع الجماعه. و انّ الله یدافع عن الّذین امنوا و الله لا یحبّ کلّ خوّان کفور.
  • در پایان، ۲۹ فروردین روز ارتش و نیروی زمینی را گرامی داشته و برای تمامی پرسنل و فرماندهان ارتش و نیروی زمینی آرزوی توفیق داریم.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*