خطبه ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۷

خطبه اول

تقوا

« قد افلح من زکّیها- و قد خاب من دسّیها» شمس/ ۱۰-۹

بی تردید کسی که نفس را [ از آلودگی پاک کرد و] رشد داد، رستگار شد. و کسی که آن را[ به آلودگی ها و امور بازدارنده از رشد] بیالود [ از رحمت حق] نومید شد.

خداوند متعال پس از ادای ۱۱ سوگند به بیان این حقیقت می پردازد که رستگاری از آن کسی است که به تزکیه نفس خود بپردازد و بیچارگی و زیانکاری نصیب کسی می شود که از آن غافل شد و آنرا زیر خروارها هوی و هوس پنهان ساخت. آری انسانهای باتقوا به خودسازی توجه دارند و رستگاری را بدست می آورند و آنها که از این هدیه ارزشمند بی بهره اند نابودی و هلاکت در انتظارشان خواهد بود.

سبک زندگی دینی/۷۷

[معاد/۲۰] اشاره: با تولد، زندگی انسان در این دنیا آغاز شده و با مرگ پرونده او در این دنیا بسته می شود. انسان با پدیده ای به نام مرگ، راهی عالم برزخ می شود. برزخ در لغت به حائل میان دو چیز گفته می شود آنچه در بین دو شیء قرار می گیرد برزخ نام دارد در ثقل نقطه صفر مرزی که بین دو کشور همسایه است و حایل و مانع میان آن دو است برزخ نامیده می شود که نه ازاین کشور است و نه از آن کشور. جهان حایل و مانع میان دنیا و آخرت را جهان برزخ می گویند که هرچند در بطن و درون این عالم جای دارد امّا هرگز شرایط و وضعیت و موقعیت دنیا را ندارد چنانکه شرایط و وضعیت و موقعیت آخرت را هم ندارد.

تنها راه دریافت اطلاعات و آشنایی با وضعیت برزخ و اهالی آن، وحی الهی و نقل روایی است. عقل را در دریافت کم و کیف آن راه نیست وکسی هم از آنجا برنگشته تا دیگران را از آن آگاه سازد.

برزخ از نگاه قرآن

لفظ برزخ ۳بار در قرآن آمده است که تنها یک مورد آن به بحث ما مربوط است( و من ورائهم برزخ الی یوم یبعثون –مؤمنون/۱۰۰-) افزون برآن، در حدود ۱۵ آیه از قرآن مطالبی راجع به زندگی پس از مرگ وجود دارد که برای بحث ما مناسب و مفیدند که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

الف- نساء/۹۷: انّ الّذین توفّیهم الملائکه ظالمی انفسهم قالوا فیم کنتم قالوا کنّا مستضعفین فی الارض- کسانی که فرشتگان الهی آنها را قبض روح کردند و بر خود ستم نموده بودند به آنها گفتند در کجا قرار داشتید؟ گفتند ما در زمین، مستضف بودیم فرشتگان گفتند آیا زمین خداوند گسترده نبود تا با هجرت بتوانید از این حالت بیرون بیایید؟

این گفتگوی صریح پس از مرگ نشان می دهد که آنان پس از انتقال از این جهان به دنیایی دیگر وارد شده اند که دارای حیات و زندگی ویژه ای است.

ب- نحل/۳۲: الّذین تتوفّاهم الملائکه طیّبین یقولون سلام علیکم ادخلوا الجنّه بما کنتم تعملون- آنانکه ملائکه جانشان را می گیرند در حالی که پاکیزه اند می گویند سلام بر شما وارد بهشت شوید به خاطر عملکرد خودتان ، افزون بر اینکه گفتگوی ملائکه با مؤمنان پاکیزه خصال نشان حیات آنها است آنان را به بهشت راهنمایی می کنند که پیداست هنوز قیامت برپا نشده تا بهشت اخروی منظور باشد بلکه منظور، بهشت برزخی است.

ج- یس/۲۷-۲۶: قیل ادخل الجنّه قال یا لیت قومی یعلمون بما غفرلی ربی و جعلنی من الکرمین- این دو آیه در مورد مومن یاسین یا همان حبیب نجار است که وقتی در راه خدا به شهادت رسید به او گفته شد داخل شو در بهشت او گفت ای کاش قوم من می دانستند چگونه آمرزشی را خدا نصیب من کرد و چگونه مرا از مکرمین( گرامی داشته شده ها) قرارم داد. این آیه ها نیز به خوبی نشانگر حیات برزخی است. امام صادق(ع) می فرماید: من انکر ثلاثه اشیاء فلیس من شیعتنا، المعراج و والمساء له والشفاعه(بحار ج۶ص۲۲۳)

خطبه دوم

حدیث

الامام الکاظم(ع): ایّاک ان یراک الله فی معیصه نهاک عنها و ایّاک ان یفقدک عند طاعه امرک بها. ( مسند الامام الکاظم ۳/۲۴۶)

بپرهیز که خداوند تو را در معصیتی ببیند که از آن نهی کرده است و بپرهیز که خداوند تو را در طاعتی نیابد که به آن فرمان داده است.

درواقع امام(ع) به تقوای الهی سفارش می کند. تقوا چیزی جز انجام اطاعت و پرهیز از معصیت نیست.

مناسبت ها

  1. شهادت امام موسی بن جعفر(ع): پیشوای هفتم شیعیان که مورد خشم هارون الرشید واقع شده بود پس از سالها تحمل شکنجه در زندان، سرانجام در ۲۵ رجب سال ۱۸۳ بدست سندی بن شاهک یهودی در زندان بغدادبه شهادت رسید. نقل شده که هارون الرشید راز محبوبیت امام را در میان مردم از آن حضرت جویا شد که فرمود: انت امام الجسوم و انا امام القلوب- تو بر جسم مردم حکومت می کنی و من بر دلهای مردم حاکمم. شهادت مظلومانه آن حضرت را تسلیت گفته و پیروی راهش را در دنیا و شفاعتش را در آخرت خواهانیم.
  2. پاسخ مقام معظم رهبری به نامه آقای اسماعیل هنیئه ( رئیس تشکیلات حماس): حضرت آقا ضمن تأیید محتوای نامه هنیئه مبنی بر خیانت برخی از سران اعراب و ظلم فراوان رژیم صهیونیستی بر تأیید همه جانبه ایران از مواضع انقلابی مردم فلسطین و لزوم تشدید مبارزه با رژیم جعلی اسرائیل و محکوم کردن خیانت برخی از رژیم های فاسد عرب که با همدستی آمریکا-شیطان بزرگ- در جریان است نابودی سریع و قطعی آن رژیم را از خدای متعال مسئلت کردند و حمایت از مردم مظلوم فلسطین را وظیفه همه امت اسلام دانستند که ما امیدواریم این خواست ها عملیاتی شود.
  3. اشاره به چند رویداد داخلی: الف- هیجدهم فروردین روز سلامتی نام گرفته که انتظارمی رود این هدیه الهی با تغذیه درست و تحرک لازم و پرهیز از اسراف در خوردن و رعایت بهداشت و توجه به محیط زیست، عملیاتی شود که در روایات آمده است: بیشترین بیماری از پرخوری است و پرهیز غذایی داشتن از جمله عوامل مهم و اساسی سلامتی است.

ب- گرامی می داریم یاد و نام آیت الله سید محمدباقر صدر و خواهرش بنت الهدی که درزیر شکنجه های طاقت فرسای صدامیان، به جرم شیعه بودن و حمایت از رهبری انقلاب حضرت امام خمینی(ره) به شهادت رسیدند این اتفاق در ۱۹ فروردین سال ۵۹ واقع شد.

همچنین ۲۰فروردین سالروز شهادت سید مرتضی آوینی است که او را سید اهل قلم نامیده اند و روز شهادتش را روز هنر اسلامی نامگذاری کرده اند. ایشان برای تهیه برنامه روایت فتح در سال ۱۳۷۲ در مناطق جنوب به شهادت رسید.

روز ۲۱ فروردین سال ۷۸ امیر سپهبد علی صیاد شیرازی آن بزرگ مرد خالص که در جبهه های نبرد در جنوب و غرب کشور حماسه ها آفرید توسط منافقین در تهران به شهادت رسید. یاد و نام همه آنان گرامی و جاودانه باد.

ج- در تقویم کشور ما روز ۲۰ فروردین به عنوان روز ملی فناوری هسته ای ثبت شده است. در دهه هشتاد، جوانان دانشمند ما توانستند با غنی سازی اورانیوم، شعار ما می توانیم را عملیاتی کنند و ایران را در ردیف چند کشور معدود در دنیا که به فناوری هسته ای دسترسی پیدا کرده اند قرار دهند. ابتدا دنیا آنرا باور نمی کرد امّا بالاخره اعتراف کرد و البته بهای سنگینی هم روی دست ملت گذاشت هم بنای مخالفت جدی و محاصره اقتصادی علیه ما را گذاشت هم دانشمندان هسته ای ما را ترور کرد. علت این مخالفت هم، اقدام شجاعانه جوانان ما بود و بس.

د- ۲۱فروردین سالروز افتتاح حساب شماره ۱۰۰ امام و تأسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ است که این روز را هم گرامی می داریم و امیدواریم با ادامه و تقویت این نهاد انقلابی، افراد مستضعف صاحب خانه بشوند که البته خیلی ها هم از ایم طریق خانه دار شده اند.

در جریان انقلاب، طرحها و برنامه های خوبی طراحی و پیشنهاد و اجرا شده است اما در عمل متأسفانه چندان توفیقی حاصل نشده است. ما باید شاهد برخورداری مردم مستضعف می بودیم ولی متأسفانه عده ای دیگر از راه رسیدند و بردند و خوردند و اختلاس کردند و برخوردار شدند و تازه از مردم و انقلاب هم طلبکارند! یا للعجب!

  1. تذکرات پایانی:
  • در جمعه گذشته، رژیم اسرائیل غاصب تظاهرات دهها هزار نفری مردم فلسطین را به خاک وخون کشید و ۲۱ نفر را کشت و ۱۵۰۰ نفر را مجروح کرد که البته صدای برخی ها را درآورد و مانند گذشته حمایت آمریکا را بدنبال داشت. برخی از مقامات سازمان ملل خواهان تحقیق در این حادثه شده اند که وزیر جنگ اسرائیل آنرا رد کرده و گفته باید به سربازان ما مدال شجاعت داد و تشویق کرد. جالب اینکه در همین ایام همتای عرب این رژیم یعنی رژیم سعودی به مردم یمن حمله کرد و حدود ۳۰ نفر را کشت و دهها نفر را مجروح ساخت که صدای بعضی ها را درآورد و این رئیس جمهور آمریکا بود که با شاه سعودی تلفنی صحبت کرد و از این جنایت پشتیبانی کرد. اینها واقعاً دو روی یک سکه اند بیخود نیست که بن سلمان ولیعهد عربستان در همین روزها رژیم جعلی اسرائیل را به رسمیت می شناسد و خواهان صلح با آن رژَیم است.
  • نشست رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه برای مسئله سوریه قابل توجه بوده و این حمایت ها از مردم سوریه اثرات خوبی داشته است. آرزوی پیروزی مردم و حکومت سوریه بر مشکلات کشورشان داریم.
  • آتش سوزی در عمارت چهل ستون در سرهنگ آباد که عمدی بوده است قابل تقبیح است چرا که این یعنی نابود کردن سرمایه نیم میلیاردی که آنجا هزینه شده و دهن کجی به میراث کهن گذشتگان.

 

 

 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*